• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej voltów na Pomorzu

on
3 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Od 1 stycznia 2004 napięcie w gniazdku elektrycznym wzrośnie do 230 voltów, a w instalacji trójfazowej do 400 voltów. Jednak nie oznacza to, że do tego czasu trzeba będzie wymieniać przewody, gniazda instalacji elektrycznych, czy też większość urządzeń elektrycznych. Dla przeciętnego mieszkańca Pomorza zmiana napięcia nastąpi nie tylko bezproblemowo, ale i niezauważalnie.

Starania Polski o wejście do Unii Europejskiej wiążą się z koniecznością dostosowania obowiązujących w Polsce standardów technicznych do wymagań międzynarodowych. Jednym z nich jest obowiązek wprowadzania innego poziomu napięcia w sieciach niskiego napięcia.

- Zmiana napięcia nie tylko przybliży nas do Unii Europejskiej, ale może mieć wymierne efekty dla klientów ENERGI. Zwiększenie napięcia podniesie jakościowe parametry prądu. Wiele urządzeń elektrycznych zacznie więc pracować lepiej, stabilniej. - uważa prezes ENERGI, Waldemar Bartelik. - Natomiast pomorscy producenci uzyskają większe rynki zbytu własnych urządzeń, ze względu na ich kompatybilność z oferowanymi w Europie.

ENERGA Gdańska Kompania Energetycznej SA proces podwyższania napięcia do 230 voltów w instalacji jednofazowej i do 400 voltów w instalacji trójfazowej rozpoczęła 1 września br.

Okres przejściowy potrwa do końca 2003. W tym czasie mogą co prawda wystąpić nieznaczne, nieodczuwalne jednak dla większości mieszkańców i firm Pomorza odchylenia, niemniej mieszczące się w przedziale od plus do minus 10 procent. Dla ENERGI proces zamiany napięcia oznacza znaczny wysiłek organizacyjny przy dostosowaniu własnej infrastruktury. Konieczne są czasem nowe inwestycje, zwłaszcza na obszarach, gdzie dotychczas były problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu napięcia.

W żadnym wypadku zmiana napięcia nie powoduje konieczności modernizacji instalacji elektrycznej czy też wymiany domowych urządzeń elektrycznych. Nie sprawi żadnych negatywnych skutków. Zarówno przewody, gniazda, jak i sprzęt powinien działać poprawnie.

- Plany unifikacji parametrów niskiego napięcia w Europie znane były już wcześniej, toteż z wyprzedzeniem wprowadzano stosowne rozwiązania techniczne. Urządzenia elektryczne oferowane na polskim rynku już od początku lat 90. są przystosowane do napięcia 230V. Natomiast wcześniej produkowane mają tzw. margines pracy sięgający 10 procent odchylenia od napięcia 220V. Nawet wyprodukowane jeszcze w latach 80. powinny po zmianie napięcia działać poprawnie. - mówi Waldemar Bartelki.- Jedynie w przypadku starszych urządzeń, jak odbiorniki lampowe RTV, mogą wystąpić kłopoty.

W związku ze zmianą napięcia, ENERGA nie prowadzi żadnych kontroli napięcia w sieci energetycznej ani inspekcji instalacji elektrycznej czy przeglądów domowych urządzeń elektrycznych. Każdy mieszkaniec Pomorza może bowiem skontrolować poziom napięcia, na jakie urządzenie zostało wyprodukowane samodzielnie. Może to sprawdzić na tabliczce znamionowej, w którą powinno być wyposażone każde urządzenie elektryczne. A w przypadkach wątpliwych - w punkcie serwisowym, bądź ewentualnie u producenta.

Mimo prowadzonej akcji informacyjnej - wraz z rachunkiem za energie elektryczną rozesłane są do klientów objaśniające ulotki informacyjne - szerzy się proceder oferowania w imieniu ENERGI sprzętu gospodarstwa domowego, a także rożnego rodzaju usług.

- To nie są nasi pracownicy - przestrzega Mieczysław Wrocławski, rzecznik prasowy ENERGI. - Pracownicy ENERGI nie zajmują się akwizycją. Zawsze w czasie wizyty należy poprosić o okazanie odpowiedniego identyfikatora służbowego. To pozwoli wyeliminować fałszywych energetyków. Nie należy ulegać szerzonym insynuacjom, że wzrost napięcia wpłynie na trwałość starych urządzeń elektrycznych lub spowoduje duży wzrost zużycia energii elektrycznej. Apeluję o zachowanie w każdym przypadku rozsądku i rozwagi.

Niestety, wbrew akcji informacyjnej pokutuje i to w całej Polsce opinia, że sprzęt w gospodarstwach domowych, jak żelazka, czajniki, suszarki, kuchnie i inne urządzenia z termostatem, będzie zużywać więcej prądu.

Warto zatem zauważyć, że większość urządzeń domowych wyposażonych jest w specjalne zasilacze impulsowe. Po zmianie napięcia, po prostu szybciej się nagrzeją i szybciej się wyłączą. A więc ich praca nie wpłynie na wysokość rachunków za energię elektryczną.

- Zmiana napięcia spowoduje, że nasze żarówki będą świecić jaśniej, nie ma potrzeby zatem ich wymieniać na nowe - mówi Mieczysław Wrocławski. - Dla obniżenia opłat za energię elektryczna można będzie przecież ograniczyć ich ilość lub zastosować bardziej energooszczędne.
Głos Wybrzeżaon

Opinie (3)

  • dzieki takim różnym TESTOM...

    które skutkują przepięciami moi znajomi (ten sam blok w Oliwie) wymienili juz popalone kompy, ja do nich dołączyłem 3 tyg temu. Strzelające warystory którym do 290V nie powinno sie nic dziać to standard. Zatem pozostaje kupno UPC-ków. Dziękujemy ci energo

    • 0 0

  • Na Przymorzu już mamy 250 V to co ma się podnieść (wręcz trzeba chyba obniżać )

    • 0 0

  • DZIEKI ZA SKOKI NAPIECIA

    WŁASNIE MI SPALIŁO PŁYTĘ OD KUCHENKI, CZAJNIK BEZPRZEWODOWY, ŁADOWARKĘ DO SWITCHA I PIEC ELEKTRYCZNY.CZY KTOŚ WIE, CO MAM ZROBIC W TAKIEJ SYTUACJI.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane