• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wygodna wanna. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Joanna Stolp
8 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (12)
Wanny przyścienne sprawdzą się nie tylko w dużych łazienkach, ale także mniejszych pomieszczeniach, ponieważ są montowane bezpośrednio przy ścianie i pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Wanny przyścienne sprawdzą się nie tylko w dużych łazienkach, ale także mniejszych pomieszczeniach, ponieważ są montowane bezpośrednio przy ścianie i pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Wieczorna kąpiel jest dla wielu osób przyjemnością po długim dniu. Żeby nie zepsuć sobie relaksu, przy urządzaniu łazienki lub pokoju kąpielowego powinniśmy wybrać właściwą wannę. Sprawdzamy, jak dobrać jej model do wzrostu i postury użytkowników.

Jaki typ wanny najbardziej ci się podoba?

Wanna wolnostojąca oraz wanna przyścienna to aktualnie dwa najczęściej spotykane rozwiązania.

- Oba warianty wanien mogą być nie tylko centralnym elementem strefy kąpielowej, ale także istotną dekoracją pomieszczenia. Wanny wolnostojące symbolizują luksus oraz elegancję. Tego typu wanna może być umiejscowiona w dowolnym punkcie łazienki, pod warunkiem że pozwala na to przestrzeń - zastrzega Anna Gierszewska z Purio Łazienki i Wnętrza.


Jaki typ wanny wybrać? Wanny wolnostojąceWanna wolnostojąca pozwala na oparcie rąk na jej rantach. Niektórzy producenci proponują zaoblone lub delikatnie wywinięte brzegi, które dają większy komfort w tym zakresie, ponieważ krawędzie nie wbijają się w ręce.

- Gdy bierzemy pod uwagę wannę wolnostojącą, ważne jest wyprofilowanie w odcinku lędźwiowym, możliwość oparcia głowy, kąt nachylenia pleców w stosunku do płaskiej powierzchni oraz długość powierzchni płaskiej, żeby się nie ślizgać i mieć możliwość oparcia stóp na przeciwległej ściance - wymienia Damian Malinowski, handlowiec w salonie Imex Top 32.
Jaki kamień na blat do kuchni i łazienki? Jaki kamień na blat do kuchni i łazienki?

Decydując się na taką wannę, warto pamiętać, że wolnostojące modele wymagają odpowiedniej ilości miejsca wokół, żeby zapewnić komfort użytkowania oraz łatwość czyszczenia. Z kolei brak bezpośredniego połączenia ze ścianą sprawia, że wszystkie instalacje hydrauliczne muszą być zaplanowane tak, by nie przeszkadzały w użytkowaniu.

- Bardzo ważnym aspektem przy wyborze najwygodniejszej wanny jest wyprofilowanie wanny w miejscu oparcia pleców, co zapewnia komfortowy wypoczynek i relaks w wannie - dodaje Anna Gierszewska.
  • Wanna wolnostojąca pozwala na oparcie rąk na jej rantach. Niektórzy producenci proponują zaoblone lub delikatnie wywinięte brzegi, które dają użytkownikom większy komfort.
  • Duża różnorodność modeli wanien wolnostojących pozwala dopasować jej wymiary do wzrostu i postury użytkowników, a także stylistyki wnętrza.
  • Niektóre wanny posiadają także elementy dekoracyjne pozwalające na dopasowanie ich do konkretnego wnętrza.


Wanna do małej łazienki. Wanna przyściennaWanny przyścienne lepiej sprawdzą się w małych łazienkach. Są montowane bezpośrednio przy ścianie, dlatego pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w niezbyt przestronnych pomieszczeniach. Wybierając ten model, warto zwrócić uwagę na system montażowy oraz dostępność miejsca do instalacji baterii ściennych lub stojących.

- Wanna przyścienna może być również wyposażona w parawany nawannowe, co umożliwia tworzenie praktycznych kombinacji kąpielowo-prysznicowych. Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kształtu wanny, który będzie komponował się z resztą wyposażenia łazienkowego i spełniał indywidualne potrzeby użytkowników - wymienia Anna Gierszewska.


Decydując się na taki model wanny, dobrze jest także sprawdzić długość i szerokość jej dna, ponieważ zdarza się, że wymiary zewnętrzne wanien przyściennych znacznie różnią się od tych wewnętrznych.

Wanny prostokątne są bardziej komfortowym rozwiązaniem, o ile wymiary łazienki pozwalają na zamontowanie modelu dopasowanego rozmiarem do wzrostu użytkowników wanny. Niestety przy montażu wanny w wąskich łazienkach trudno o dopasowanie do rozmiarów ciała. W takiej sytuacji lepszy może okazać się wybór wanny narożnej, która zwiększa wygodę użytkowników.

Decydując się na wannę przyścienną, warto sprawdzić długość i szerokość jej dna, ponieważ wymiary zewnętrzne wanien przyściennych mogą znacznie różnić się od tych wewnętrznych. Decydując się na wannę przyścienną, warto sprawdzić długość i szerokość jej dna, ponieważ wymiary zewnętrzne wanien przyściennych mogą znacznie różnić się od tych wewnętrznych.

Jak dobrać wannę do wzrostu?Wygodna wanna musi być dopasowana do wzrostu i postury użytkowników. Powinna zapewniać oparcie dla pleców i stóp. Jeśli wybierzemy zbyt krótki model, trzeba liczyć się z koniecznością mycia się w pozycji siedzącej, a przy wyborze zbyt długiego modelu ciało może się ślizgać lub osuwać w dół.

Grzejnik łazienkowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Grzejnik łazienkowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Najlepsza wanna to taka, która jest od 10 do 15 centymetrów krótsza niż wzrost użytkownika, jednak zazwyczaj z wanny korzystają wszyscy domownicy i goście, dlatego za standardowe uznaje się wanny o długości od 140 do 170 centymetrów. Wanny o tym przedziale długości są najczęściej wybierane i spełniają wymagania większości osób.

Jednak jeśli mamy możliwość dopasowania wanny do indywidualnych predyspozycji, to przy wzroście ok. 160 cm warto zdecydować się na wannę o długości 140 cm, osoby mierzące między 170 a 180 cm powinny wybierać modele o długości 160 cm, a dla osób o wzroście 180-190 cm optymalnym rozwiązaniem będzie wanna o długości 170 cm. Zdarza się także, że osoby, które lubią w całości położyć się na dnie wanny, świadomie wybierają nieco większe rozmiary.

Rekomendowana wysokość wanny nie powinna przekraczać 60 cm, żeby można było do niej wygodnie wchodzić.Ceny wanienWanny mają dużą rozpiętość cenową. Najtańsze możemy kupić w marketach za kilkaset złotych, ale większość modeli ze średniej półki kosztuje od 2 do 6 lub 7 tys. zł.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane