• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe o 300 proc.

EBu
5 września 2023, godz. 15:45 
Opinie (99)
Za wzrost liczby wniosków odpowiada głównie możliwość skorzystania z tańszego przez 10 lat kredytu mieszkaniowego, nawet jeśli wymaga on wykazana się standardowym wkładem własnym. Za wzrost liczby wniosków odpowiada głównie możliwość skorzystania z tańszego przez 10 lat kredytu mieszkaniowego, nawet jeśli wymaga on wykazana się standardowym wkładem własnym.

W sierpniu tego roku Polacy złożyli do banków wnioski o udzielenie kredytu mieszkaniowego o wartości trzykrotnie wyższej niż przed rokiem. Również liczba tych wniosków była o 213 proc. większa niż rok temu. Liczby te oczywiście obrazują poprawę sprzedaży na rynku nieruchomości, jednak warto pamiętać, że odwołują się do ubiegłego roku, kiedy zapytań było najmniej w historii.Gromadzeniem i udostępnianiem danych o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce, zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej. Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych analizowana jest w ramach BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. W sierpniu indeks ten wykazał rekordowy wzrost.

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w ujęciu rok do roku wzrosła w sierpniu o 299,9 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu tego roku wyniosła 410,4 tys. zł i była wyższa o 21,9 proc. od wartości z sierpnia 2022 r. W porównaniu do lipca 2023 r. była na praktycznie takim samym poziomie.

Nie tylko kwota wzrosła lawinowo, lecz także liczba takich zapytań - jest ich więcej o 213 proc. niż rok temu. W sierpniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej. W porównaniu do lipca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła jednak o 10,5 proc.60 proc. wnioskujących spełnia warunki "Bezpiecznego kredytu 2 proc."- Są trzy powody tak wysokiej wartości odczytu Indeksu w sierpniu bieżącego roku. Pierwszym powodem jest wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. Jest to niewątpliwie z jednej strony efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." - BIK szacuje, że ok. 60 proc. osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu tego roku to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie. W procesie weryfikacji wnioskodawcy przez bank, w bazie BIK nie ma możliwości oznaczenia, że zapytanie zostało złożone w związku z programem, jest to więc wielkość jedynie szacunkowa - komentuje Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.
Pułapki programu Pułapki programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Na co uważać i co sprawdzić?

Wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy nie mogą być beneficjentami programu, wynika ze wzrostu ich zdolności kredytowej. Według analizy odpowiada za to wzrost wynagrodzeń, spadek WIBOR-u w oczekiwaniu na spadki stóp procentowych, jak również wiosenne obniżenie przez KNF poziomu bufora na stopę procentową.

Uwaga na porównanie do historycznie najsłabszego miesiąca- Po drugie, interpretując odczyt indeksu trzeba pamiętać, że w sierpniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowała najmniejsza liczba osób od stycznia 2007 r., co spowodowało najniższy historycznie odczyt wartości indeksu, powodując niską bazę porównawczą dla sierpnia tego roku. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z sierpnia 2022 r. częściowo odpowiada za tak wysoki obecny odczyt indeksu - tłumaczy Waldemar Rogowski. - Po trzecie, wpływ na tak wysoką wartość indeksu miał także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, był on aż o 1/5 wyższy w porównaniu do sierpnia 2022 r.
Za tak znaczny wzrost indeksu odpowiada porównanie do sierpnia 2022 roku, kiedy był od na najniższym od lat poziomie. Za tak znaczny wzrost indeksu odpowiada porównanie do sierpnia 2022 roku, kiedy był od na najniższym od lat poziomie.
Według analityka przewidywania co do zachowania indeksu w najbliższych miesiącach opierać należy na dalszym zainteresowaniu "Bezpiecznym Kredytem" oraz potencjalnym wzroście średniej wnioskowanej kwoty kredytu, która będzie rosnąć wraz ze wzrostem cen nieruchomości.Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

EBu

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

OdeaPark - Dzień otwarty

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31500 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22400 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21000 zł/m2
Gdańsk Długie Ogrody
18650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17350 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15050 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane