• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakochani śpią pod jedną kołdrą i lubią ciepło w mieszkaniu

Patryk Szczerba
14 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Z badań dotyczących sypialnianych zwyczajów Polaków wynika, że 80 proc. badanych śpi pod jedną kołdrą, co oznacza, że lubimy się do siebie przytulać! Z badań dotyczących sypialnianych zwyczajów Polaków wynika, że 80 proc. badanych śpi pod jedną kołdrą, co oznacza, że lubimy się do siebie przytulać!

80 proc. zakochanych gdynian nie wietrzy mieszkań, bojąc się utraty ciepła. Tyle samo Polaków śpi pod jedną kołdrą, co może świadczyć o tym, że lubimy się do siebie przytulać. Niektóre badania potrafią przynieść zaskakującą wiedzę o mieszkających pod jednym dachem parach i ich nawykach.



Czy odwiedzając znajomych lub rodzinę zwracasz uwagę na temperaturę w mieszkaniu?

Zdaniem specjalistów odpowiednia temperatura w pomieszczeniu może pomóc nie tylko w utrzymaniu dobrego zdrowia i nastroju, ale także pozwolić na spore oszczędności w naszym budżecie. Do tego konieczne jest nie tylko umiejętne operowanie termostatami zamontowanymi przy grzejnikach, ale także wietrzenie pomieszczeń. Czy pamiętamy o tym na co dzień? Statystyki pokazują, że bywa z tym różnie.

W Gdyni 46 proc., a w Sopocie 39 proc. mieszkańców utrzymuje zbyt wysokie temperatury w swoich domach. To oznacza, że wynosi ona powyżej 20 st. C. Najlepiej w Trójmieście w tym zestawieniu wypadają gdańszczanie - aż 2/3 z nich nie przegrzewa się we własnych czterech ścianach.

- Najbardziej optymalna i najzdrowsza dla człowieka temperatura to 20-21 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja zdrowiu - może powodować kaszel i senność, a ponadto sprawia, że pomieszczenia są przesuszone. Za niska z kolei może prowadzić do zawilgocenia pomieszczeń, co sprzyja ich zagrzybieniu, a to w efekcie powoduje alergie - mówi Kamil Rataj, menedżer ds. klientów Grupy GPEC, na zlecenie której przeprowadzono badania.

W zmianie nawyków pomaga... miłość. Aż 67 proc. zakochanych par z Gdańska, które wzięły udział w badaniu o odpowiedniej temperaturze w mieszkaniu nie zapomina. W Gdyni i Sopocie wciąż tylko połowa par stosuje zalecenia specjalistów.

Czytaj też: Można płacić mniej za ogrzewanie

Spory wpływ na zachowania związane z dobrym zarządzaniem ogrzewaniem ma usposobienie. Optymiści i pesymiści mają zupełnie różne podejście do ogrzewania chociażby w kwestii odsłaniania zasłon w słoneczne dni (co przecież pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń). 76 proc. tych pierwszych korzysta z zapasów darmowej energii słonecznej, która pozwala na ogrzanie pomieszczenia, a praktycznie tyle samo pesymistów (75 proc.) czyni odwrotnie i nie przepada za słonecznym światłem.

W utrzymaniu odpowiedniego standardu cieplno-wilgotnościowego pomaga wietrzenie pomieszczeń. Tymczasem aż 80 proc. zakochanych gdynian boi się utraty ciepła i wietrzenie uważa za czynność zbędną, a 40 proc. gdańszczan uchyla jedynie okno. Specjaliści przekonują jednak, że od wietrzenia nie powinny nas odstraszać niskie temperatury na zewnątrz. Zimą należy wietrzyć krótko i intensywnie, a okna powinny być otwarte szeroko i to najlepiej na przeciwległych końcach mieszkania.

Zobacz też: Ciepło w kaloryferach płynie nie tylko zimą. Skąd się bierze?

O pozostawianiu otwartych okien podczas zimowych nocy nikt raczej nie myśli. Dużo chętniej otwieramy okna wiosną i latem. I dobrze, bo nie tylko zakochanym może to pomóc w lepszym śnie.

- Niestety tylko niewiele ponad połowa z nas posiada osobny pokój służący do spania - w większości o powierzchni mniejszej niż 15 metrów kwadratowych. Łóżko z materacem ma co czwarty Polak, a tylko co piąty z nas śpi na łóżku szerszym niż 180 cm - przekonują specjaliści z firmy IKEA, która przeprowadziła badania dotyczące tego, jak śpią Polacy.

Jest też dobra informacja o zakochanych. 80 proc. badanych śpi pod jedną kołdrą, co oznacza, że lubimy się do siebie przytulać. Dobre informacje płyną też po analizie odpowiedzi dotyczących sposobów ścielenia łóżka. Dziewięć na dziesięć osób ruszających się z łóżka pozostawia po sobie porządek. 40 proc. przykrywa łóżko narzutą, 30 proc. chowa pościel, a 20 proc. przynajmniej rozkłada i wyrównuje kołdrę.

Do najbardziej leniwych należą śpiący na materacu położonym na podłodze. 1/3 z nich w ogóle nie ścieli go i wyrusza z domu, zostawiając bałagan.

Czytaj również: Czy to grzejnik, czy dzieło sztuki?

Skąd się bierze temperatura w kaloryferach?

Miejsca

  • GPEC Gdańsk, Juliusza Słowackiego 159B
  • IKEA Gdańsk, Złota Karczma 26

Opinie (96) 2 zablokowane

  • Trele Morele (3)

    Ja i mój mąż śpimy pod dwiema kołdrami i to nie przeszkadza w przytulaniu - zasypiamy jak co wieczór i jest fajnie, a potem przynajmniej nie ma problemu, że ktoś komuś kołdrę zabierze;-)

    • 21 2

    • (2)

      Zasypiacie jak co wieczor? Rili?

      • 2 2

      • (1)

        oł jeeee

        • 0 0

        • Chyba ogladales film

          "It happened one night" (Ich noce)

          • 0 0

  • nie po to

    się ludzie ze sobą pobierają by się dwiema kordłAMI PRZYKRYWAĆ ot co !

    • 2 3

  • Powinno sie miec dwie oddzielne kołdry albo i lepiej

    dwa oddzielne łóżka a nawet oddzielne sypialnie. W przypadku jednego pokoju to instalowanie murow Jerycha jest dobre. Dodatkowo także dwa odzielne konta bankowe. To ostatnie jest najważniejsze.....

    • 1 1

  • razem

    Dziwni jestescie niektorzy,my od lat spimy w przesmiesznych pozyvjach przytuleni pod 1 koldra.Nie wyobrazamy sobie inaczej.

    • 0 2

  • kurde (1)

    ja mam w domu od 21.8 do 23 - zależy jakie ma się upodobanie i kto termostat ruszy ale poniżej 21 spać to bym nie dała rady - aczkolwiek ja mam cały rok kołdry letnie w obrocie. Natomiast teraz dla przykłądu siedzę w bluzie i czapce na głowie - (muszę zatoki wygrzać ) spoglądam na termostat i jest 22,6. i jest ok aczkolwiek faktycznie często jesteśmy senni - może pora na eksperyment i zmniejszenie temperatury. A i nie wyobrażam sobie spać pod jedną kołdrą z moim lubym, na jakiś wyjazdach się tak męczymy ale w domu każdy mą swoją i zawija się jak chce.

    • 0 0

    • zdrowiej jest spać w niższej temperaturze pomieszczenia

      i wtedy pod grubszą kołdrą, też będzie ci ciepło, a zatoki chorują od wysuszonej śluzówki, która otwiera drogę patogenom (śluzówkę wysusza w pomieszczeniu powietrze zbyt ciepłe, którego wilgotność spada gwałtownie powyżej 21*C)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane