• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żyjesz w stylu eko? Wprowadź zmiany w swoim wnętrzu

Joanna Puchala
27 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne. Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne.

Używamy coraz mniej plastiku, oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, bo chcemy chronić zasoby naturalne i naszą planetę. Świadomość w tym zakresie rośnie z miesiąca na miesiąc. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że korzystne dla natury zmiany można też wprowadzić na etapie aranżacji domowego wnętrza.



Czy oszczędzasz w domu prąd, wodę, ogrzewanie?

Z roku na rok stajemy się coraz bardziej świadomi potrzeby dbania o środowisko. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o segregację śmieci czy przemyślaną konsumpcję, ale o holistyczne podejście do dobrego traktowania naszego otoczenia i siebie nawzajem. Rozwój tej świadomości przekłada się z kolei na projektowanie wnętrz, w których spędzamy znaczną część swojego życia. Architekci i projektanci coraz częściej zdają sobie sprawę, że powinni być społecznie odpowiedzialni i edukować swoich klientów, proponując im rozwiązania zgodne ze zrównoważonym projektowaniem.

- Pozytywna moda na ekologię w różnych dziedzinach naszego życia powoli przenosi się również do wnętrz. Wyraźnie widoczny jest wzrost świadomości ekologicznej zarówno u inwestorów, jak i projektantów, na których teraz spoczywa odpowiedzialność za dobór odpowiednich rozwiązań projektowych. Warto projektować ekologicznie - ze względu na odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy, oraz wpływ tego typu rozwiązań na nasze zdrowie - przekonuje Urszula Król-Dobrowodzka, architekt i wykładowca Sopockiej Szkoły Wyższej.

Nie marnuj, czyli idea "less waste" w praktyce



Podstawą idei "less waste" jest zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle (zredukuj, użyj ponownie, zutylizuj bez szkody dla środowiska) , która odpowiada za ograniczenie odpadów, ponowne użycie tego, co jest możliwe, oraz poddanie recyklingowi rzeczy, których nie możemy już użyć. Także w przypadku aranżacji wnętrz warto zdecydować się na maksymalne wykorzystanie lub ponowne przetworzenie tego, co już istnieje.

- Takie podejście ma na celu zoptymalizowanie lub wykluczenie nowych procesów produkcyjnych w tworzeniu. Coraz większa odpowiedzialność i świadomość środowiskowa budują w nas chęci do przetwarzania, renowacji i ponownego użycia. Elementami wyposażenia ponownie wykorzystanego mogą się stać meble czy lampy, ale mogą nimi być także doniczki czy płytki, w zasadzie nic nas nie ogranicza. Najczęściej restaurowane obecnie zdają się być fotele i krzesła z lat 50., 70., 80. i te na popularnych aukcjach osiągają wysokie ceny. Renowacja i ponowne wykorzystanie może stać się świetną zabawą, oszczędnością pieniędzy, a na pewno ma korzystny wpływ na środowisko - zauważa Wiktor Sapożnik z Ladeco.

Materiały przyjazne środowisku



Jednym z aspektów uwzględniania dbałości o środowisko w aranżacji wnętrz jest wykorzystywanie naturalnych, jak najmniej przetworzonych i często również lokalnych materiałów. Możemy także wybierać materiały trwałe, ponadczasowe, które nie wymagają zbyt częstej wymiany. Innym rozwiązaniem może być też stosowanie produktów i rozwiązań projektowanych i produkowanych z myślą o ograniczeniu ich szkodliwego wpływu na środowisko. Do tego rodzaju produktów zaliczamy: ekofarby, lakiery czy kleje oraz inne materiały produkowane w zakładach wykorzystujących ekologiczne technologie produkcji.

Drugie "życie" mebli



Ponowne użycie materiałów i mebli jest zgodne ze wspomnianą zasadą 3R.

- "Reuse" można rozumieć na dwa sposoby: jako wykorzystanie materiałów, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako odpad (przykładowo stare drewno, najczęściej porozbiorowe, ze szpul po kablach, złom, stare beczki, liny), oraz jako nadawanie nowego życia różnym elementom, które już służyły jako wyposażenie wnętrz (stare meble, podłogi drewniane, stolarka drzwiowa i okienna). Często są to materiały dużo lepszej jakości - mówi Urszula Król-Dobrowodzka.
Nadawanie starym meblom drugiego życia stało się w ostatnim czasie szczególnie modne.

- Powraca moda na meble inspirowane designem z lat 60. Wystarczy zmienić tapicerkę, obicie czy lekko odświeżyć mebel zamiast go wyrzucać - podkreśla Joanna Gostkowska-Białek.
Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni. Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni.

Rośliny we wnętrzach



Coraz chętniej sięgamy też po roślinność, która nie tylko może być ciekawą ozdobą wnętrza, ale także ma właściwości oczyszczające powietrze.

- Modna od pewnego czasu jest też zieleń we wnętrzach. Występuje już nie tylko jako kolorystyka ścian, tekstyliów, dodatków czy na wzorzystych tapetach odnoszących się do motywów ze świata natury. Także natura w swej prawdziwej odsłonie trafia do naszych domów w postaci tzw. zielonych ścian, kwietników, regałów na kwiaty i zioła. Zieleń nie tylko koi nasze nerwy, ale także poprawia jakość powietrza, a przez to poprawia samopoczucie i komfort - wymienia Joanna Gostkowska-Białek.
Inteligentny dom: nowoczesne rozwiązania

Rozwiązania oszczędzające prąd i wodę



Dobrym sposobem na zadbanie o środowisko jest też wykorzystanie wybranych rozwiązań inteligentnego domu, które wpływają także na oszczędność energii czy wody.

- Warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii i systemów w celu oszczędzania zasobów np. wody czy energii - podkreśla Urszula Król-Dobrowodzka.
Zastosowanie oświetlenia LED z panelami sterowania lub czujnikami ruchu, zdalne sterowanie systemem ogrzewania czy oświetlenia, zamontowanie filtrów wody ograniczające zużycie plastiku czy wykorzystywanie wody deszczowej lub zamontowanie paneli fotowoltaicznych to jedne z możliwości, które pozwolą ograniczyć zużycie zasobów. Stosować je warto już nie tylko ze względu na oszczędności w domowym budżecie, ale przede wszystkim ze względu na oszczędzanie zasobów naturalnych.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze.  Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze.

Miejsca

Opinie (46) 1 zablokowana

  • Mam to gdzies (4)

    za wywoz śmieci biorą coraz wiecej wiec nie będę segregować. Mam to gdzieś. Cała ta eko gadka to jest tylko bzdura dla biednych ludzików którzy zamiast pomyśleć samemu przejmują tę zakłamaną ideologię. To miasto doprowadziło do powstania korków drogowych gdzie tony spalin idą w niebo. Poza tym miasto nic nie robi z trucicielami ma western a to już jest hipokryzja !

    • 11 6

    • (2)

      Owszem - część "eko gadki" jest nieco naciągana - ale jestem zaskoczony, że ktoś Twoją wypowiedź ocenia pozytywnie:
      - produkując odpady nie masz wpływu na środowisko? Utrudniając segregację odpadów i przez to ich wtórne przetwarzanie nie masz wpływu?
      - kto zużywa energię i inne zasoby? Nie Ty przypadkiem?
      - miasto odpowiada za korki? A kto siedzi w samochodach tworzących korki - kosmici ;)?

      • 6 4

      • (1)

        Zacznij myslec człowieczku.
        Miasto odpowiada za korki nie dbając o prężną komunikacje miejska. Naprawde tak trudno pomyśleć, ze często kursujące autobusy, czyste i nowe (czyt. nie psujące się codziennie) zachęcaja do porzucenia auta na rzecz komunikacji zbiorowej? O wiecznie zepsutej SKMce i taborze z lat 70tych. nie wspomnę.

        • 3 3

        • Komunikacja miejsca w Gdańsku nie jest idealna - ale nie jest też tragiczna. Nie zrzucaj wszystkiego na miasto, bo w dużym stopniu korki to kwestia preferowania własnej wygody i zwykłego egoizmu. Jest wiele osób, które nawet nie myślą o skorzystaniu z komunikacji miejskiej, roweru czy własnych nóg.
          Zresztą "miasto" tworzysz także Ty.

          • 4 2

    • Zgadza sie ,to niemy produkuje my smieciu tylko producenci!!I zgadza sie to miasta zaniedbało komunikacje miejską

      dlatego właśnie ludzie wybierają samochód a ze niestac ich nba nic nowszego to kupuja 20letnie złomy

      • 2 1

  • Trochę lamerskie jest przerzucanie winy na konsumentów.

    • 8 1

  • rżną nas na kasie za wywóz śmieci

    a ja mam segregować? Jestem sama w dużym mieszkaniu i płace tyle samo co rodzina z 3 dzieci za wywóz> Gratuluję logiki Gdynio!

    • 6 1

  • drewno

    Jak eko to zdecydowanie drewno w domu! Nadaje zupełnie inny klimat. Mam to szczęście, że mój tato ma warsztat stolarski i meble, drzwi i podłogi mam drewniane. Drewno wraca do łask, bo żeby wyrobić się ze wszystkimi zamówieniami, musiał zamówić dodatkową piłę taśmową z maszynydodrewna Dzięki naturalnym materiałom wnętrze wygląda zupełnie inaczej.

    • 2 1

  • POlska jest najbardziej ekologicznym panstwem bo my nie kupujemy nowych aut mamy najwiecej starych trujacych na potege

    Wiec jesteśmy eko bo zużywamy tylko stare sprzęty w koncu wyprodukowanie nowej pralki ,nowego mebla czy telewizora ,lodówki jest nie ekologiczne!!
    Dlatego teraz każdy kto ma stara lodówke z trującym gazem pożerająca prąd jest eko podobnie jak stara pralka pożerająca na maksą prąd i wode !!Od dawna do Polski sa sprowadzane tak samo jak auta ze złomowiska w Niemczech także stare pralki, lodówki niemieckie używane .Teraz będą jeszcze bardziej popularne bo stały się eko ! ! Proponuje jeszcze sprowadzić cały ten elektro złom z Afryki do Polski i wtedy już będziemy super eko :)

    • 2 0

  • Ja też lubię drewnine wykonania

    Jakie firmy z katalogu robią drewniane podłogi, oprócz? Jakie firmy z katalogu robią drewniane podłogi, oprócz? https://www.trojmiasto.pl/Dom-Styl-o50957.html Dom i Styl

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane