• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Funkcjonalny pokój dzienny

Katarzyna Zaleska
30 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Koncepcja pierwsza. Właścicielka mieszkania lubi jasne i przytulne wnętrza z morskim powiewem świeżości. Koncepcja pierwsza. Właścicielka mieszkania lubi jasne i przytulne wnętrza z morskim powiewem świeżości.

Aranżacja pokoju dziennego może stwarzać problemy, nawet jeśli jego powierzchnia nie jest zbyt mała. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu, dlatego chcielibyśmy, żeby było urządzone funkcjonalnie i z pomysłem.



Rzut i wymiary pokoju. Rzut i wymiary pokoju.
Z takim właśnie problemem zwróciła się do nas nasza czytelniczka Malwina, która chciałaby zaaranżować przestrzeń dzienną tak, by była ona komfortowa w użytkowaniu.

- Jeśli chodzi o wystrój, to nie chciałabym zagracić pokoju, chciałabym, żeby wnętrze było jasne i przestronne. Lubię morskie i żeglarskie klimaty. Preferuję biały, jasny szary, blady niebieski oraz wszystko, co daje powiew świeżości - pisze w liście do redakcji Malwina.
Problematyczną kwestią jest w tym przypadku duża powierzchnia okien.

- Pokój posiada troje drzwi balkonowych, po obu stronach znajdują się grzejniki o szerokości 50 cm - tłumaczy Malwina.
Ponadto czytelniczka chciałaby, żeby we wnętrzu została sofa oraz stół z krzesłami.

Dwie koncepcje aranżacji wnętrza przygotowała Katarzyna Zaleska z Pracowni Projektowej Moje z Sopotu. Pokój jest oparty na rzucie zbliżonym do kwadratu i ma powierzchnię prawie 20 m kw. Pozornie pomieszczenie jest dość ustawne. Jednak ze względu na usytuowanie drzwi wejściowych w rogu oraz troje drzwi balkonowych na przeciwległej ścianie, mamy znacznie ograniczone możliwości aranżacyjne. Ze względu na układ pozostałych pomieszczeń nie ma również możliwości zmiany położenia drzwi wejściowych.

Koncepcja pierwsza

W pierwszej koncepcji elementy bielonego dębu współgrają z bielą, która została przełamana jasnoniebieskimi akcentami kolorystycznymi. Dzięki takim zabiegom tworzymy przyjazne i spokojne wnętrze.

Ta wersja, zgodnie z prośbą czytelniczki, zakłada wykorzystanie sofy, stołu w kolorze orzecha oraz tapicerowanych, jasnobeżowych krzeseł. Ze względu na to, że sofa nie pasuje kolorystycznie do klimatu wnętrza, jaki chcielibyśmy osiągnąć, sugerujemy zmianę tapicerki lub uszycie pokrowca na sofę. Uszycie pokrowca okaże się także dobrym rozwiązaniem ze względu na utrzymanie czystości. Można go w razie potrzeby zdjąć i wyprać.

Po lewej stronie od wejścia znalazło się miejsce na rozkładany stół, który na co dzień z łatwością pomieści cztery osoby. Nad stołem zawieszone zostały dwie szklane lampy, które oświetlą powierzchnię stołu, a wieczorem sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne.

Cała boczna ściana została zabudowana meblami na wymiar. W dolnej części zabudowy udało się wygospodarować miejsce na pojemne szuflady. W tym miejscu znajduje się również regał, który został podzielony na otwartą i zamkniętą część. Na półkach możemy wyeksponować książki oraz inne przedmioty. Dzięki zamkniętej części unikniemy natomiast wrażenia chaosu i bałaganu. Im mniej otwartych półek, tym wnętrze wydaje się bardziej uporządkowane. Całość wysokiej zabudowy zamyka stalowa rama, malowana proszkowo na matową biel. Konstrukcję można wykorzystać również jako kwietnik. Wiszące doniczki z roślinami podkreślą przytulny charakter pokoju dziennego. Część ściany została wykończona frezowaną płytą meblową lakierowaną na niebiesko. Oświetlenie pod otwartymi półkami pięknie podkreśla ryflowanie, tworząc głębię i trójwymiarowy efekt.

Na wprost od wejścia, przy oknach balkonowych umieściliśmy sofę oraz dwie pufy, dzięki którym przestrzeń wypoczynkową można dowolnie aranżować. Znalazł się tam również dosyć duży stolik kawowy ze szklanym blatem, który jest oparty na drewnianej podstawie w kolorze ciemnego drewna.

Ściana za sofą została wykończona tapetą w ciekawy wzór, przywodzącą na myśl malowane kadłuby łódek zniszczone już lekko przez morskie fale, które ukazują kolejne warstwy farby.

Do tego wnętrza wybraliśmy także jasne przesłony okienne. Przepuszczające światło rolety rzymskie dobrze współgrają z białymi, lnianymi zasłonami zawieszonymi pod samym sufitem. Wprowadzając taki zabieg, optycznie powiększamy przestrzeń i wprowadzamy do wnętrza powiew świeżości. Mocowanie zasłon zostało ukryte za podwieszanym sufitem, dzięki czemu całość wygląda bardzo elegancko.

Kolorystyka wnętrza jest utrzymana w spokojnych, jasnych, pastelowych barwach, co sprzyja wypoczynkowi.

  • Pierwsza koncepcja wnętrza opiera się na skomponowaniu istniejącego wyposażenia z nowymi elementami.
  • Nad stołem zostały umieszczone lampy, które nie tylko doświetlą część jadalnianą, ale także wprowadzą do pomieszczenia przyjazny nastrój.
  • Jedna ze ścian została zagospodarowana zabudową na wymiar. Jedna część jest zamknięta, druga natomiast umożliwia eksponowanie przedmiotów.
  • W tej koncepcji po lewej stronie znajduje się część jadalniana. Na wprost wejścia wydzielony został kącik wypoczynkowy.

Koncepcja druga

W drugiej koncepcji zdecydowaliśmy się na nieco mocniejsze akcenty kolorystyczne oraz lekkie kontrastowe elementy żółtych, słonecznych odcieni oraz jasnego pomarańczowego, który doskonale komponuje się z uwielbianym przez czytelniczkę kolorem niebieskim.

Ta wersja zakłada rezygnację ze stołu, krzeseł i sofy, które Malwina posiada i chce wykorzystać, a zamiast tego pokazuje, jak za pomocą innych mebli można zaaranżować tę przestrzeń (być może w przyszłości). W tym przypadku wydzieliliśmy dużą strefę wypoczynkową, która znajduje się po lewej stronie od wejścia. Zmieściła się tam duża, narożna sofa w mocnym, niebieskim kolorze. Dzięki smukłym, drewnianym nóżkom wydaje się bardzo lekka. W niewielkich pomieszczeniach warto stosować meble na nóżkach lub wiszące szafki. Odkrywając przestrzeń podłogi, optycznie powiększamy przestrzeń.

Obok sofy znalazło się miejsce na lekki, ażurowy fotel oraz stolik kawowy. Ściana za sofą została wykończona ciekawą tapetą z nowoczesnym, letnim motywem - to właśnie ona jest największą ozdobą tego wnętrza i nadaje mu nietypowy, morski charakter. Obok sofy znajduje się zabudowa stolarska na wymiar. Fronty szafki zostały wykonane z frezowanej płyty meblowej, która przywodzi na myśl deskowanie na pokładach jachtów. Otwarta część posiada metalowe półki malowane proszkowo w białym matowym kolorze. Obok szafki znalazło się również miejsce na industrialną, okrętową lampę podłogową.

Lustra nad strefą wypoczynkową odbijają chmury zilustrowane na tapecie oraz te, które znajdują się za oknem. Po przeciwnej stronie pomieszczenia przy drzwiach ustawiono komodę z olejowanego drewna. Przy oknach balkonowych znajduje się biały, lekki, okrągły stół oraz drewniane, jasne krzesła. Nad stołem zawiesiliśmy lampę, którą możemy dowolnie przyozdobić. Znalazły się tam również dwa obrazy z minimalistycznymi motywami pływaczek i plażowiczek.

Dolna część ścian w pokoju została wykończona nowoczesną boazerią z płyty meblowej lakierowanej na jasnoszary kolor. Uwagę zwracają również drzwi wejściowe, które od strony pokoju dziennego zostały pomalowane na ten sam kolor co okładzina ścienna. Takie rozwiązanie daje wrażenie jednolitej powierzchni i sprawia, że wnętrze wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości.

  • Druga koncepcja zakłada wprowadzenie mocniejszych akcentów.
  • Narożna sofa i okrągły stół zastąpiły dotychczasowe wyposażenie.
  • Nad stołem umieszczono lampę, do której można przyczepiać zdjęcia i pocztówki.
  • W tym przypadku wygospodarowana została większa przestrzeń wypoczynkowa. Zamiast regału na całą ścianę znalazło się miejsce na wysoką zabudowę w rogu jednej ze ścian.
  • Ta wersja zakłada zupełnie inny układ funkcjonalny. Część jadalniana znajduje się na wprost wejścia, a strefa wypoczynkowa znajduje się przy ścianie po lewej stronie.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Pracownia Projektowa MOJE Katarzyna Zaleska

Opinie (23)

  • Pierwsza koncepcja

    Pierwsza koncepcja bardzo przyjemna i sprzyja relaksowi.

    • 1 0

  • Życzenie żeby nie zagracać, nie oznacza że pokój ma być pusty

    A tak jest w obu aranżacjach. Minimalizm posunięty do absurdu.
    Poza tym, jaki sens ma urządzanie mieszkania bez wiedzy komu i czemu ma ono służyć. Ile osób mieszka, czy są dzieci, czy przyjmują gości, czy ktoś pracuje w domu, ile jest pozostałych pomieszczeń itd.
    Tutaj wygląda , że Pani Malwina jest osobą samotną, rzadko przyjmuje niewielką grupę gości, mało czyta, odpoczywa na kanapie przed tv, na co dzień jada w kuchni.

    • 1 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane