• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Akustyka mieszkań. Co mówi polskie prawo?

dr Witold Ziółkowski
11 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Coraz więcej osób skarży się, że ich mieszkanie jest zbyt akustyczne. Coraz więcej osób skarży się, że ich mieszkanie jest zbyt akustyczne.

Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce skarży się na hałas zewnętrzny, jedna czwarta - na hałasy zza ścian, a nieco mniej - na hałasy przenikające przez stropy. Czasem trudno nam wytrzymać we własnym mieszkaniu.

Czy uważasz, że twoje mieszkanie jest zbyt akustyczne?

"Nie mogę wytrzymać z tymi hałasami...", "Korytarz w moim mieszkaniu wzmacnia dźwięki z kuchni...", "W łazience słyszę każde słowo wypowiedziane przez sąsiadkę..." To fragmenty listów naszych Czytelników do redakcji. W budownictwie z wielkiej płyty i domach powstających współcześnie drażni problem dźwięków - zza ściany, z góry, z instalacji wodno-kanalizacyjnych. Są osoby, które są w stanie się do tego przyzwyczaić i takie, którym każdy ruch u sąsiadów odbiera sen i radość z przebywania w domu.

Postanowiliśmy szerzej zająć się akustyką w budynkach mieszkalnych w specjalnym cyklu publikacji. Omówimy normy prawne, najczęściej popełniane błędy projektowe i wykonawcze, które wpływają na ponadnormatywne przenoszenie dźwięków, systemy jakie można wykorzystać, aby poprawić sytuację.

Dzisiaj skupiamy się na określonych w polskim prawie normach dotyczących hałasu w budownictwie mieszkaniowym.

***


Akustyka w mieszkaniu - co oznacza?



Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 7 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego, Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.) określił sposób projektowania i budowania obiektów, także pod kątem ograniczania hałasu.

Według tego rozporządzenia poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych (a także zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej) nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.

Przegrody zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach, a także elementy budowlane powinny mieć izolacyjność akustyczną: - od dźwięków powietrznych dla: ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych, drzwi i okien wewnętrznych - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych dla stropów.

Obowiązująca norma akustyczna



W naszym kraju dopuszczalne poziomy dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych określa norma PN-87/B-02151/02. Dla wybranych pomieszczeń wartości te przedstawione są w Tabeli 1.

Dla lepszego rozumienia tych danych warto wiedzieć, że dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas wywołuje szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych naczyń w kuchni itp. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres.

Normowy dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie zostanie przekroczony, gdy zastosuje się środki ograniczające przenikanie hałasów zewnętrznych i wewnętrznych. Pomieszczenia możemy chronić przed hałasami wewnętrznymi stosując odpowiednie rozwiązania budowlane w konstrukcji budynków oraz instalując specjalne zabezpieczenia akustyczne w hałaśliwych urządzeniach i maszynach.

Generalną zasadą jest wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń ze źródłami drgań i hałasu o dużych poziomach, np. szyby i maszynownie dźwigów, stacje trafo, kabiny sanitarne itp., w postaci niezależnej konstrukcji, izolowanej od pomieszczeń przerwami powietrznymi lub przekładkami przeciwdrganiowymi. Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe.

Wykonanie tych przegród o własnościach akustycznych, zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 - 3:1999, zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego. Tabela 2.

Według tej samej normy określa się izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych i stropodachów. Zależy ona od miarodajnego poziomu dźwięku A hałasu zewnętrznego, wyznaczonego w zależności od rodzaju źródła występującego w odległości 2 m od fasady budynku na poziomie rozpatrywanego fragmentu przegrody zewnętrznej. Wymagana izolacyjność ścian zewnętrznych i stropodachów z oknami odnosi się do izolacyjności wypadkowej przy zamkniętych oknach. Tabela 3.

Poziom hałasu można zbadać W jaki sposób sprawdzić czy pomieszczenie lub mieszkanie spełnia normy? Może mieć to kluczowe znaczenie dla decyzji o podjęciu kroków prowadzących do poprawy jakości akustycznej pomieszczeń mieszkalnych lub np. pociągnięcia do odpowiedzialności dewelopera, który postawił budynek niespełniający norm.

Należy zlecić wykonanie pomiarów izolacyjności akustycznej ścian i stropów na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe. Fachowiec wiele wyczyta także z projektu budowlanego domu. Opracowany raport badań stanowi podstawę roszczeń usunięcia usterek. Jak wygląda jego przygotowanie, ile kosztuje i kto to wykonuje napiszemy w następnej części cyklu.

O autorze

autor

dr Witold Ziółkowski

- biegły z listy Wojewody Pomorskiego w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko, specjalista w pomiarach hałasu i izolacyjności akustycznej

Opinie (124) 2 zablokowane

  • Kilka bledow

    Pytanie "Czy uważasz, że twoje mieszkanie jest zbyt akustyczne?" jest bardzo nieprecyzyjne. Co to znaczy zbyt akustyczne ? Mieszkanie może być zbyt pogłosowe lub zbyt wytłumione (sic!). W danym mieszkaniu może być problem z izolacyjnością akustyczną danej przegrody. Mieszkanie "akustyczne" to może być takie mieszkanie gdzie pięknie odczuwa się muzykę stereo a nie koniecznie z systemów dookólnych. Proszę o więcej precyzji bo potem ludzie mylą pojęcia i wydaje im się że izolacyjność akustyczna i pochłanianie dźwięku to jedno i to samo.

    • 2 0

  • Jak dalej żyć? (2)

    Mam sąsiadów mają rozsuwane drzwi i kute krzesła którymi ciągle suwają,hałas jak w narzędziowni lub zajezdni tramwajowej,w dodatku ich syn gra na gitarze akustycznej,często też sąsiedzi sie awanturują.
    Dostałam rozstroju nerwowego na to nałożyła się bezsenność,jadę na lekach.
    To mieszkanie było moim marzeniem a czuję,że przez sąsiadów staję się grobowcem.

    • 24 1

    • no tak, gitara akustyczna to problem życia. Upierdliwa sąsiadka? a spuszcza woda w toalecie to tez problem?

      • 0 8

    • Dokładnie mam tak samo moje marzenie jest koszmarem hałas straszny. Mieszkałem w bloku z lat 70 było słychać ale nie tak jak w tym co mieszkam z roku 2010 to jakaś pomyłka a miało być tak fajnie.

      • 2 0

  • A ja mieszkam na Partyzantów...

    w przedwojennej kamienicy i mam mury z cegły, których kula żadna nie przebije! Tak jak w powyższym artykule, prawdą jest,że znakomicie oddychają. Tak, to jest LUKSUS. Ale, jak już wspomniałam, mieszkam na Partyzantów, a z ulicy tej ci sami panowie, co to wysuszyli Jezioro Aralskie, a Trójmiasto przecięli jak nożem ulicą Grunwaldzką, zrobili autostradę! Oznacza to,że codziennie przejeżdżają przez mój dom, kilkadziesiąt razy, karetki i straż pożarna na sygnale, domorosłe pierdzące skutery guaniarzy, co to je specjalnie chyba przerobili "na drucik",żeby były BARDZIEJ pierdzące, motory, które łamią prawo i jeszcze niedzielni pierdzący kierowcy, którzy jednak próbują codziennie (samochodów już prawie nie słyszę, bo ogłuchłam). Wszytko to przejeżdża przez mój DOM ulicą szerokości wiejskiej drogi. I nie tylko mój - oczywiście skarżą się wszyscy. Dżwięk odbija się od ścian kamienic, co sprawia,że w domu jest kilka razy bardziej słyszalny niż na ulicy. Na noc zamykamy okna, bo gdybyśmy tego nie robili, to ruch w godzinach 6 - 8 rano prędziutko wyniósłby nas, jak na skrzydłach , na pobliskie Srebrzysko...

    • 4 0

  • Mam zatem POMYSŁ : zróbmy z Partyzantów deptak, obsadżmy go drzewami, zróbmy rowerową ścieżkę,a Grunwaldzką (calutką) puśćmy pod ziemią :))

    • 3 0

  • hałs z dziedzińca,podwórka

    Mieszkam w budynku w kształcie czworoboku ,trzykondygnacyjny budynek jak studnia niesie echo. W środku na całej powierzchni jest plac zabaw w kształcie koła a dalej w kształcie koła kostka brukowa. Hałas jest tak duży ,że przy zamkniętych oknach nie można oglądać telewizji bo dzieci robią zawody na wszystkich pojazdach hałaśliwych typu desko-rolki,hulajnogi itp.Petycje i prosby mieszkańców mieszkań jednostronnych są ignorowane przez Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową w Toruniu.co robić prosimy o pomoc.

    • 4 0

  • hałas ,

    Kto bada hałas w mieszkaniu w bloku , i ile to kosztuje

    • 13 2

  • ulga

    Dobrze sobie poczytać, że nie tylko ja mam takie problemy. Dzisiaj rano sąsiadka kichała, powiedziałam na zdrowie. Nie wiem co się mówi jak sąsiad z innego mieszkania kończy sikanie też na zdrowe?

    • 6 0

  • U mnie słychać jak sąsiadka zażywa seksu z sąsiadem.

    U mnie słychać jak sąsiadka zażywa seksu z sąsiadem. Ale jak go niema, to nie mam ochoty na sąsiadkę, bo nie lubię owoców miętolonych.

    • 6 0

  • Tu chodzi o prywatność

    A miło ci ze świadomością że sąsiedzi słyszą twoje rozmowy ????
    Tu nie chodzi o hałas , tu chodzi o brak prywatności...

    • 8 0

  • Problem z sasiadka (2)

    Witam
    Prowadze zespół muzyczny i gramy sobie u mnie w mieszkaniu w pokoju
    I moja sasiadka zawsze dzwoni na policje ze im przeszkadzam ze hałasuje
    I nie przyjełem mandatu i sprawa idzie do sadu.
    Ile mozna miec db w pokoju jak sie gra z zespolem/??

    • 0 15

    • Najważniejsza jest norma

      80 dBA będzie bezpiecznie; 85 dBA powinno być ok w budownictwie o podwyższonym standardzie. Wszystko, co więcej to na własne ryzyko - tzn. tylko jeśli jesteś pewien, że deweloper zrobił dobre ściany o ponadnormatywnej tłumienności lub sam zainwestowałeś w dodatkowe wytłumienie.

      85 dBA to wbrew pozorom całkiem dużo jest - gram na pianinie i normalna gra mezopiano to ok. 65 dBA, a gra forte to nadal znacznie mniej niż 85 dBA. Ale z perkusją czy instrumentami dętymi byłbym ostrożny, bo one potrafią dać czadu.

      • 0 1

    • Problem to Wasze zachowanie

      To skomplikowane zagadnienie i nie do wytłumaczenia w jednym zdaniu. Jako inżynier budownictwa współpracujący ściśle z dr inż. akustykiem odpowiem, że są sposoby na eliminację uciążliwości dla sąsiadów. W jednej spółdzielni mieszkaniowej jedna skrzypaczka ćwiczy w domu i nikomu nie dokucza jej gra. Wszystko rozchodzi się jak zwykle o kasę.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane