• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Akustyka mieszkań. Co mówi polskie prawo?

dr Witold Ziółkowski
11 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Coraz więcej osób skarży się, że ich mieszkanie jest zbyt akustyczne. Coraz więcej osób skarży się, że ich mieszkanie jest zbyt akustyczne.

Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce skarży się na hałas zewnętrzny, jedna czwarta - na hałasy zza ścian, a nieco mniej - na hałasy przenikające przez stropy. Czasem trudno nam wytrzymać we własnym mieszkaniu.

Czy uważasz, że twoje mieszkanie jest zbyt akustyczne?

"Nie mogę wytrzymać z tymi hałasami...", "Korytarz w moim mieszkaniu wzmacnia dźwięki z kuchni...", "W łazience słyszę każde słowo wypowiedziane przez sąsiadkę..." To fragmenty listów naszych Czytelników do redakcji. W budownictwie z wielkiej płyty i domach powstających współcześnie drażni problem dźwięków - zza ściany, z góry, z instalacji wodno-kanalizacyjnych. Są osoby, które są w stanie się do tego przyzwyczaić i takie, którym każdy ruch u sąsiadów odbiera sen i radość z przebywania w domu.

Postanowiliśmy szerzej zająć się akustyką w budynkach mieszkalnych w specjalnym cyklu publikacji. Omówimy normy prawne, najczęściej popełniane błędy projektowe i wykonawcze, które wpływają na ponadnormatywne przenoszenie dźwięków, systemy jakie można wykorzystać, aby poprawić sytuację.

Dzisiaj skupiamy się na określonych w polskim prawie normach dotyczących hałasu w budownictwie mieszkaniowym.

***


Akustyka w mieszkaniu - co oznacza?



Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 7 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego, Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.) określił sposób projektowania i budowania obiektów, także pod kątem ograniczania hałasu.

Według tego rozporządzenia poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych (a także zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej) nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.

Przegrody zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach, a także elementy budowlane powinny mieć izolacyjność akustyczną: - od dźwięków powietrznych dla: ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych, drzwi i okien wewnętrznych - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych dla stropów.

Obowiązująca norma akustyczna



W naszym kraju dopuszczalne poziomy dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych określa norma PN-87/B-02151/02. Dla wybranych pomieszczeń wartości te przedstawione są w Tabeli 1.

Dla lepszego rozumienia tych danych warto wiedzieć, że dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas wywołuje szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych naczyń w kuchni itp. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres.

Normowy dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie zostanie przekroczony, gdy zastosuje się środki ograniczające przenikanie hałasów zewnętrznych i wewnętrznych. Pomieszczenia możemy chronić przed hałasami wewnętrznymi stosując odpowiednie rozwiązania budowlane w konstrukcji budynków oraz instalując specjalne zabezpieczenia akustyczne w hałaśliwych urządzeniach i maszynach.

Generalną zasadą jest wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń ze źródłami drgań i hałasu o dużych poziomach, np. szyby i maszynownie dźwigów, stacje trafo, kabiny sanitarne itp., w postaci niezależnej konstrukcji, izolowanej od pomieszczeń przerwami powietrznymi lub przekładkami przeciwdrganiowymi. Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe.

Wykonanie tych przegród o własnościach akustycznych, zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 - 3:1999, zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego. Tabela 2.

Według tej samej normy określa się izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych i stropodachów. Zależy ona od miarodajnego poziomu dźwięku A hałasu zewnętrznego, wyznaczonego w zależności od rodzaju źródła występującego w odległości 2 m od fasady budynku na poziomie rozpatrywanego fragmentu przegrody zewnętrznej. Wymagana izolacyjność ścian zewnętrznych i stropodachów z oknami odnosi się do izolacyjności wypadkowej przy zamkniętych oknach. Tabela 3.

Poziom hałasu można zbadać W jaki sposób sprawdzić czy pomieszczenie lub mieszkanie spełnia normy? Może mieć to kluczowe znaczenie dla decyzji o podjęciu kroków prowadzących do poprawy jakości akustycznej pomieszczeń mieszkalnych lub np. pociągnięcia do odpowiedzialności dewelopera, który postawił budynek niespełniający norm.

Należy zlecić wykonanie pomiarów izolacyjności akustycznej ścian i stropów na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe. Fachowiec wiele wyczyta także z projektu budowlanego domu. Opracowany raport badań stanowi podstawę roszczeń usunięcia usterek. Jak wygląda jego przygotowanie, ile kosztuje i kto to wykonuje napiszemy w następnej części cyklu.

O autorze

autor

dr Witold Ziółkowski

- biegły z listy Wojewody Pomorskiego w zakresie sporządzania ocen oddziaływania na środowisko, specjalista w pomiarach hałasu i izolacyjności akustycznej

Opinie (124) 2 zablokowane

  • Szeregowe domki z lat osiemdziesiątych i nowy sąsiad

    Do naszych szeregowców wprowadzili się nowi z fantazją, remontują już 4 lata i hałasują, ale remont każdy robi wtedy kiedy ma kasę. Zainstalowali sobie nową łazienkę, fajnie tylko dlaczego na ścianie naszych sypialni. Jak puszczają wodę do wanny to budzą nas i trudno dalej usnąć. Hałas jest straszny i często ok. 23.00 - 24.00. Wszyscy mamy w tym miejscu klatkę schodową, a rury z wodą i łazienki w środku domków, kominy wentylacyjne również. Jak był poprzedni właściciel też w tym miejscu już miał łazienkę, ale nic nie było słychać. Co robić, nic im nie mówię, bo się boję, sprawiają wrażenie ludzi niebezpiecznych, jak zadrzesz to ci pokażę. Czy prawo pozwala na takią samowolkę, bo ten sąsiad wszystko robi sam.

    • 2 0

  • mlazienka nad moim pokojem

    od 2018 roku w moim bloku zaadaptowano strych gdzie zaprojektowano łazienke nad moim pokojem wraz z urządzeniem rozdrabiającym do w=c , d tamtej pory zaczął się mój koszmar . wirująca pralka po 22 , urządzenie które w ciszy nocnej daje hałas jakby ktoś włączył wiertarkę o różnych godzinach jestem jednym wielkim kłębkiem nerwów . co mogę z tym zrobić ?

    • 6 0

  • Dręczenie ludzi (1)

    Mieszkam w bloku z lat 80.
    Od ponad dwóch lat codziennie w dzień i w nocy mam hałas.
    Rzucanie ciężkich przedmiotów w panele, jeżdżenie na hulajnodze, bieganie w ciężkich buciorach. W nocy sąsiedzi budzą nas nawet co dwie godziny. Słyszymy każdy ich krok a już jak walą w panele to jest nie do wytrzymania.

    • 4 0

    • Miałam podobnie i policja stwierdziła, że to normalne użytkowanie mieszkania przez sąsiada, jego poparli, mnie nie pomogli...

      • 0 0

  • Gosc

    Tak mieszkam od niedawna przy ulicy gdzie znajduje się przystanę sklepy żłobek jest to kawalerka i nie mam okien na, druga stronę budynku hałas mierzony aplikacja w tel pokazuje nawet 90dB jak rusza autobus śmieciara czy auto dostawcze Klienci Sklepu często nie gaszą silnika w samochodzie i robią zakupy po 10minut lub więcej policji brak administracja wmawa mi że to normalne w blokach przy ulicy ale czynszu z tego powodu niższego nie dają mieszkam tu od niecałego roku stopery do uszu nie pomagają drat jestem nerwowa i żyje w stresie nie wspominam już o spalinach które też zapewne wdycham władze miasta Powini duży ruch przenosi na obrzeża osiedla a osiedlach stosować ograniczenia ruchu dla terenu zabudowanego wtedy bylo by ciszej to samo dotyczy sklepów Powini się znajdować w określonej odległości od lokali mieszkalnych

    • 1 0

  • Pałace z lat 1970

    U nas jest moda na przerabianie nor komunistycznych w blokowiskach na pałace. Takie depile zrywają tynki, zrywają beton ze ścian, bo będzie więcej miejsca. Dźwiękochłonność zależy od gęstości materiału i grubości. Te tłumoki dają sobie jakiś ścianki gipsowe i mają problem, że dochodzą dźwięki od sąsiadów? Wytłumieni ścian wewnątrz mieszania to wg normy ok 30 dB, ale od pozostałych pomieszczeń ok. 50dB. Jak się likwiduje izolację dźwiękową to potem jest lament (z własnej winy) i lament u sąsiada (z winy cudzej).
    Co bardziej pie ol te sztuki wyburzają ściany nośne budynku by powiększyć malutką kuchnię. To dopiero jest jazda jak budynek rusza się tak samo jak podczas tąpnięć na kopalni!

    • 2 0

  • sprzedaliśmy bliźniaka

    Ponieważ nie dało się w nim mieszkać. Dziecko biegające u sąsiadów w dzień i w nocy - pobudka, sąsiadka opróżnia zmywarkę - pobudka, słyszeliśmy jak sąsiedzi jedzą bo było słychać walenie łyżka o talerz itd itd. Brak słów. Ludzie sprawdzajcie bliźniaki przed zakupem

    • 0 0

  • Egoiści i tyle

    Niestety ale 90% społeczeństwa to egoiści. Mam tę nieprzyjemność mieszkać w bloku, sąsiadów mam ze wszystkich stron, góra, dół, boki. U góry mała terrorystka. Rozmowy z rodzicami nic nie pomogły. Co powiedział jaśnie ojciec terrorystki? "sorry ale dla mnie to jest podłoga"... Ręce opadają. Więc nadal słyszę jak mała terrorystka skacze z kanapy, biega jak opętana, rzuca przedmiotami, nie mówiąc już o szuraniu krzesłami w kuchni po kafelkach. Bo tak ciężko jest podkleić filc pod meble ruchome! Z każdego mieszkania na około słyszę jak szurają krzesła! Za ścianą sypialni słychać jak sąsiadka tłucze się po łazience od 23:30 do północy a czasem nawet i później bo do 1 w nocy. Potem to samo od 6ej rano. Mam dzień wolny, chcę chociaż chwilę odpocząć od stresów w pracy, pospać choćby do 7ej czy 8ej w weekend, ale nie! Położyć się wcześniej? Nie! Muszę żyć rytmem sąsiadów! Słyszę przez ścianę dozownik od mydła! Potem włącza jakieś urządzenie co burczy niemiłosiernie... Oszaleć idzie! Oooo, znowu szuranie. Za oknem plac zabaw... Nie wiem czy mam siłę to komentować. Kto normalny zezwala na place zabaw przed blokiem?! W weekend mam za oknem chmarę wydzierającej się i walącej o beton piłkami dzieciarni! Mieszkanie pod nami - stare dziadki niedosłyszące. Od 23 TV tak głośno, że myśli zebrać nie można! Nie wspominając o próbie zaśnięcia. Chodzenie po mieszkaniu w butach po panelach... O muzyce nie wspomnę... Ja żyję jak mysz pod miotłą. Szanuję sąsiadów. Oni mają mi spokój w głębokim poważaniu. Co mam powiedzieć... Żyć mi się odechciewa...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane