• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Kawalerka na pięć sposobów

Barbara Reiter
10 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja piąta. Małe pomieszczenie zostało powiększone wymowną fototapetą, przywodzącą na myśl przestrzenną górską panoramę. Koncepcja piąta. Małe pomieszczenie zostało powiększone wymowną fototapetą, przywodzącą na myśl przestrzenną górską panoramę.

Każdy właściciel kawalerki ma ten sam problem: jak zmieścić wszystkie funkcje mieszkania na małej powierzchni. A przy tym sprawić, aby mieszkanie wyglądało interesująco i nie sprawiało wrażenia zagraconego i zupełnie pozbawionego przestrzeni. Okazuje się, że rozwiązań można znaleźć co najmniej kilka.



Układ zaproponowany przez dewelopera. Układ zaproponowany przez dewelopera.
Pan Robert zwrócił się do nas z problemem dotyczącym urządzenia aneksu kuchennego w kawalerce o powierzchni 33,4 m kw. Jak by nie próbować ustawić w nim urządzeń, miejsca zawsze jest za mało, tym bardziej, że sporą powierzchnię w kuchni zabiera komin wentylacyjny (70x47 cm).

- Wstępnie myśleliśmy, aby kuchnię powiększyć przez przedłużenie ścianki działowej, ale to nie zmienia faktu, że jest tam strasznie wąsko - narzeka pan Robert. - Na podłodze i ścianach planujemy położyć kafle. W takim pomieszczeniu większość urządzeń w kuchni widzi nam się zabudowana: zmywarka, piekarnik i płyta. Bierzemy pod uwagę umieszczenie nad częścią kuchni sufitu podwieszanego, by schować w nim oświetlenie lub rurę od okapu...

Architekci z Design Atelier widzą w kawalerce pana Roberta i jego partnerki większy potencjał niż wydaje się możliwy na pierwszy rzut oka. Powstało aż pięć koncepcji urządzenia tego wnętrza.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Do kuchni wchodzi się z korytarza, łóżko schowane jest za zabudową, która mieści szafę oraz zestaw RTV. Koncepcja pierwsza. Do kuchni wchodzi się z korytarza, łóżko schowane jest za zabudową, która mieści szafę oraz zestaw RTV.
W tej koncepcji nie wprowadzono żadnej zmiany w układzie ścian, więc jej realizacja nie wymaga dodatkowych inwestycji w przebudowę.

Kuchnia w ewidentny sposób stanowi zupełnie osobne pomieszczenie, do którego wchodzi się od strony korytarza. Jednak dzięki temu, że nie została zabudowana ścianą od strony pokoju, dociera do niej naturalne światło, a w mieszkaniu pozostaje przestrzeń. Niezależność kuchni od części wypoczynkowej podkreślona została także innym rodzajem podłogi. Przy czym aby nie wprowadzać zbyt dużego zamieszania na podłodze, wzór kafli jest taki sam jak w korytarzu.

W strefie wypoczynkowej znalazło się miejsce na wydzielone od reszty mieszkania sypialniane łóżko. To przydatne rozwiązanie dla osób, które chciałyby uniknąć codziennego wyjmowania i chowania pościeli.

Mebel od reszty pomieszczenia oddzielony został dużą, pakowną szafą. Aby odzyskać trochę miejsca, można zamówić mebel o mniejszej głębokości. Konieczna jest wtedy tylko zmiana orientacji drążka - w części zabudowy przeznaczonej na wiszącą odzież. Jeśli w mieszkaniu ma znaleźć się telewizor warto wkomponować go właśnie w ten mebel. Jeśli zajdzie taka potrzeba, łóżko od strony okna można wydzielać od reszty pomieszczenia kotarą. Nie zajmie ona dużo miejsca, a dobrze dobrana nada wnętrzu nieco romantyzmu.

Aby szafa nie była zbyt przytłaczająca jej fronty wykonane mogą być z jasnej, połyskliwej płyty meblowej lub nawet lustra (dzięki temu pomieszczenie powiększy nie tylko lustrzane odbicie, ale także światło, które od lustra będzie się odbijać).

Koncepcja druga

Koncepcja druga. W części kuchni powstała garderoba. Łóżko w innej orientacji pozwala ustawić bardziej pojemną zabudowę. Koncepcja druga. W części kuchni powstała garderoba. Łóżko w innej orientacji pozwala ustawić bardziej pojemną zabudowę.
To wersja ekonomiczna, która wróży powstanie jasnego, prostego, delikatnego i ciepłego wnętrza.

Kosztem przeniesienia zabudowy kuchennej jeszcze bliżej części wypoczynkowej udało się tu stworzyć niewielką garderobę. Dobrze przemyślana od wewnątrz pozwoli usunąć z mieszkania większość przedmiotów wymagających miejsca na przechowywanie.

Kuchnia pozostaje całkowicie otwarta na część wypoczynkową.
Zabudowana do samego sufitu ściana pozwala oszczędzić każdy centymetr kwadratowy miejsca, a jednocześnie sprawia wrażenie, że pomieszczenie naturalnie ma taką właśnie wielkość, a nie jest zagracone meblami. W centralnej części pomieszczenia znalazł się stół, który w zależności od potrzeby chwili pełnić może rolę dodatkowego blatu roboczego, stołu jadalnianego lub biurka do pracy czy nauki.

Wrażenie większej przestrzeni zostało tu uzyskane dzięki ujednoliceniu podłogi oraz wykorzystaniu zarówno na podłodze, jak i na ścianach, płytach kuchennej zabudowy oraz innych meblach jasnych kolorów. Strefa wypoczynku (salon, sypialnia) zaakcentowana została miękkim dywanem. Warto wziąć pod uwagę, że nieco monotonne kolory stałych elementów wnętrza łatwo ożywić dodatkami (np. kolorowe lampy, obicie sofy, obrazki, zasłony, poduszeczki), a ich zmiana pozwoli szybko i bez ogromnych kosztów zmienić nastrój całego wnętrza.

  • Pełna zabudowa na ścianie aneksu kuchennego sprawia wrażenie, jakby była to oryginalna ściana pomieszczenia.
  • Wolno stojący stół może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego, miejsca do pracy lub nauki.
  • Zabudowa ustawiona wzdłuż ściany łóżka jest na tyle głęboka, by zmieścić nie tylko garderobę, ale także inne przedmioty. Trzecia część wykorzystana jako komoda pod telewizor sprawia, że całość nie przytłacza pomieszczenia.


Koncepcja trzecia

Koncepcja trzecia. Pojemna garderoba mieści większość domowego dobytku, dzięki czemu nie ma konieczności zagracania pozostałej części pomieszczenia. Koncepcja trzecia. Pojemna garderoba mieści większość domowego dobytku, dzięki czemu nie ma konieczności zagracania pozostałej części pomieszczenia.
To wersja pomyślana w kierunku stylu glamour. Główne pomieszczenie zostało tym razem znacznie pomniejszone o sporą - jak na rozmiary całego mieszkania - garderobę. Wraz z szafą w części wypoczynkowej w zupełności zaspokoi ona jednak potrzeby przechowalnicze pary z dużym dobytkiem.

Reszta pomieszczenia wykończona i wyposażona została jasnymi, połyskliwymi materiałami. Duże lustro na szafie naprzeciwko okna odbija światło i powiększa pokój. Duża ilość bieli, światła, elementów szklanych i srebrnych, a więc także odbić i migotań powoduje, że pomieszczenie jest żywe - intryguje i pobudza.

Niestandardowym elementem jest ścianka symbolicznie oddzielająca część wypoczynkową od kuchenno-jadalnianej. Przesłania ona subtelnie widok na kuchnię. Znalazł się na niej telewizor oraz ciekawie wkomponowana półka na płyty i sprzęt RTV. Dwie, funkcjonalnie różne, części pomieszczenia oddziela także rodzaj podłogi.

  • Ścianka oddzielająca część wypoczynkową od kuchennej jest jednocześnie miejscem na telewizor i przesłania widok na meble kuchenne.
  • Pomieszczenie jest jasne, a dużo szkła i luster powoduje, że jest ono żywe - zmienia się przy każdym ruchu.
  • Dwie funkcje pomieszczenia wyraźnie oddzielone są od siebie nie tylko ścianką, ale także rodzajem podłogi.
  • W tak małej przestrzeni motywy dekoracyjne muszą być bardzo subtelne - to raczej gra fakturami i odcieniami niż wyrazistymi elementami.


Koncepcja czwarta

Koncepcja czwarta. Kuchnia jest wyraźnie wydzielona, tuż przy niej znajduje się podłużny, wielofunkcyjny blat. Koncepcja czwarta. Kuchnia jest wyraźnie wydzielona, tuż przy niej znajduje się podłużny, wielofunkcyjny blat.
Została przemyślana i przygotowana dla kogoś, kto w tym niewielkim mieszkaniu chce się urządzić na dłużej.

W mieszkaniu znalazło się wygodne, duże łóżko, pakowne szafy oraz szafki kuchenne, długi blat do biesiadowania oraz kącik telewizyjno-wypoczynkowy.
Dzięki temu na tej małej powierzchni znalazły się wszystkie funkcje potrzebne do mieszkania tu przez wiele lat.

W korytarzu dobudowane zostały ścianki, które pomagają w odgrodzeniu go od salonu oraz efektywnym zorganizowaniu przestrzeni przechowalniczej.

Kuchnia
została oddzielona od salonu, ale niepozbawiona dostępu światła dziennego. Blat, który dzieli funkcjonalne części pomieszczenia wykorzystywany może być jako stół - do jedzenia, pracy czy nauki. Nie zajmuje dodatkowego miejsca w centralnej części pomieszczenia, a dzięki temu, że jest takiej samej szerokości jak szafa, nie zaburza symetrycznych podziałów wnętrza.

Koncepcja piąta

Koncepcja piąta. Wersja minimalistyczna. Białe zabudowy zostały rozlokowane pod ścianami. Koncepcja piąta. Wersja minimalistyczna. Białe zabudowy zostały rozlokowane pod ścianami.
Przewiduje powstanie prostego, nowoczesnego, bardzo uporządkowanego wnętrza. Nie ma tu osobnego łóżka sypialnianego, jego rolę pełnić ma prosta, rozkładana kanapa.

Mieszkanie wyposażone zostało zabudowami. Biała, odbijająca światło płyta, z której wykonane zostały fronty wszystkich zabudów wprowadza ład i porządek. Efekt wzmaga biała, taka sama w całym pomieszczeniu podłoga. Wnętrze jest nieco sterylne, ale dzięki temu niezagracone. Z zabudowami koresponduje także stół, który dostawiony do mebli kuchennych stanowi barierę między kuchnią a częścią wypoczynkową.

Indywidualny charakter wprowadza tu grafika na ścianie. Motyw zaproponowany na wizualizacjach nastrojem komponuje się z innymi elementami wnętrza, a swoją wymową - przez skojarzenie z górską panoramą - wprowadza tu jednak przestrzeń.

Decydując się na jednolite wykończenie i wyposażenie wnętrza warto pamiętać, że łatwo można zmienić jego wymowę poprzez zmianę kluczowych dodatków lub motywu na ścianie.

  • Stół dostawiony do kuchennej zabudowy na co dzień dzieli funkcjonalnie przestrzeń. W razie potrzeby można przestawić go na środek pomieszczenia.
  • Koncepcja piąta. Małe pomieszczenie zostało powiększone wymowną fototapetą, przywodzącą na myśl przestrzenną górską panoramę.
  • Wykończenie wszystkich mebli, podłogi i sufitu w tym samym, jasnym kolorze, zapewnia tło do wyeksponowania elementów dekoracyjnych.
  • Niewielka, prosta kanapa wymaga codziennego składania i rozkładania, ale pozwala oszczędzić dużo miejsca.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Design AtelierBarbara Reiter

Miejsca

Opinie (29) 1 zablokowana

  • właśnie- ubrania, buty, płyty, no i książki, których mam sporo i z których korzystam na bieżąco

    • 5 0

  • Fajne mieszkanie

    Nie rozumiem tylko po co te ściany w łazience.

    • 6 0

  • kawalerka

    Najlepsza o bardzo dobrym rozkładzie wydaje mi się koncepcja piąta. Jest funkcjonalnie i przestrzennie.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane