• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co powstanie w pasie nadmorskim w Gdańsku?

Krzysztof Koprowski
17 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Miasto zorganizowało konkurs studencki na koncepcję obiektu wysokościowego, który miałby stanąć nieopodal mola w Brzeźnie. Zwyciężył projekt Hugona Kowalskiego. Miasto zorganizowało konkurs studencki na koncepcję obiektu wysokościowego, który miałby stanąć nieopodal mola w Brzeźnie. Zwyciężył projekt Hugona Kowalskiego.

Nie milkną dyskusje nad sposobem zagospodarowania pasa nadmorskiego w Gdańsku. Kolejne stowarzyszenia i organizacji próbują sprzeciwić się lokalizacji wysokościowców w sąsiedztwie Parku Nadmorskiego.



Przez lata dyskusji o przyszłości pasa nadmorskiego powstało wiele spektakularnych wizualizacji (takich jak ta, sporządzona na zamówienie firmy deweloperskiej Afik), ale nie rozpoczęto żadnej budowy. Przez lata dyskusji o przyszłości pasa nadmorskiego powstało wiele spektakularnych wizualizacji (takich jak ta, sporządzona na zamówienie firmy deweloperskiej Afik), ale nie rozpoczęto żadnej budowy.
O planach budowy wieżowców w jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów Gdańska mówi się od początku skończonego już boomu mieszkaniowego. Powstało w tym czasie wiele wizji i pomysłów, żadnego budynku nie udało się jednak zrealizować.

Największe kontrowersje budzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przygotowywany dla dawnego ośrodka wypoczynkowego zobacz na mapie Gdańska, znajdującego się pomiędzy al. Hallera, a deptakiem prowadzącym na molo na przedłużeniu Jana Pawła II.

- Proponowany plan pozwala w tym miejscu na budowę obiektów o maksymalnej wysokości 55 metrów. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że tak wysoki obiekt powstanie - tłumaczy Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozbudowy Gdańska.

55 metrów to na razie tylko propozycja BRG, która wcale nie musi zostać uchwalona. Wizje planistów mogą jeszcze zostać poddane modyfikacjom. Już teraz, przy jego uchwalaniu, zgodnie z przyjętą przez miasto nadobowiązkową (nie wymaganą przez prawo) konsultacją społeczną dla obiektów wysokich, wpłynęło wiele uwag.

- Otrzymaliśmy około 60 opinii dotyczącą tego obszaru. Większość z ich autorów było przeciwnych naszym propozycjom do MPZP, jednak zdarzyły się także głosy pozytywne - dodaje Piskorski.

Negatywne uwagi dotyczyły wielu kwestii. Podnoszono argumenty, że wysokościowce nie powinny powstawać bezpośrednio w pobliżu terenów rekreacyjnych, gdyż wpłyną negatywnie na krajobraz miejski. Sporo emocji budzi także sąsiedztwo ujęcie wody w tym rejonie.

- Ekspertyza przeprowadzona przez naukowców, jednoznacznie określiła, że lokalizacja budynków nie zagrozi ujęciom wody - argumentuje Piskorski.

Zdarzyły się także opinie odnoszące się do kwestii komunikacyjnych.

- Domagamy się, by dojazd do planowanego obiektu jak najmniej oddziaływał na najbliższe sąsiedztwo. Chcemy także, by parkingi oraz przebieg dróg był poprowadzony w sensowy sposób, tak by w minimalnym stopniu sąsiadowały z ciągami pieszymi - mówi Michał Błaut ze stowarzyszenia Obywatelska Liga Ekologiczna.

- Na razie mówimy o bardzo ogólnej koncepcji, a nas interesują konkretne dane, np. ile będzie miejsc parkingowych, gdzie będą biegły drogi albo co stanie się z laskiem, w którym miałby powstać budynek - dodaje Błaut.

Zgodnie z planami, dojazd do działki, na której miałby powstać wysokościowiec będzie się odbywać drogą, która pobiegnie prostopadle do al. Hallera. Za jej budowę zapłaci deweloper. W żadnym miejscu nie przetnie ona deptaka.

Sporny obszar należy dziś do miasta. Ostateczny plan zagospodarowania będzie wyłożony także do społecznych konsultacji, przewidzianych prawem przy ustalaniu każdego tego typu dokumentu prawa lokalnego. Po uchwaleniu planu, działka zostanie wystawiona na sprzedaż. Dopiero wtedy, jeżeli znajdzie się kupiec, poznamy ostateczny projekt planowanego kompleksu.

O kontrowersjach związanych z zagospodarowaniem pasa nadmorskiego w Gdańsku słuchaj dziś w Radiu Gdańsk o godz. 17. Audycja z cyklu "Tu i teraz" na żywo z siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, przy ul. Straganiarskiej 43/46.

Opinie (297) 7 zablokowanych

  • Coś nowego.

    Jestem naprawdę pod wrażeniem ogromu budowli jak i samej lokalizacji.
    Lecz mam małe obawy co do gruntu. Gruntu nie tego co znajduje się na powierzchni lecz tego, który znajduje się kilka na nawet kilkadziesiąt metrów poniżej.
    Niemcy w tym miejscu przewidywali rozbudowę lotniska dla hydroplanów czyli dla samolotów lądujących i startujących z powierzchni wody. Jak wiadomo grunt jest nie stabilny a polska linia brzegowa zanurza się. Nasuwają się zatem pytania: czy warto budować tak wysokie budynki (koszty uzbrojenia terenu pod budynek), jaki stopień wykorzystania źródeł naturalnych energii słonecznej czy niewielkich pływów wody będzie w tym konkretnym przypadku wykorzystany. No i zapewne wiele wiele innych pytań...

    • 3 0

  • do zwolenników inwestycji

    Nie za bardzo rozumiem po co pchać się z wieżowcami na tereny zielone. W Gdańsku jest tyle terenów poprzemysłowych (np. Letnica gdzie władze z "niewiadomych" powodów nie zgodziły się na wysokościowce) gdzie mogą powstać nowoczesne centra... Widok z wieżowca wszędzie będzie ładny, a jak będzie odpowiednio wysoki to na pewno będzie widać może. Jak ktoś chce to na pewno może znaleźć lokalizację gdzie nie będzie protestów. Ale trzeba chcieć...

    • 7 0

  • Idiotyzm !!!!

    za 30 lat będą to wyburzać bo nikt nie będzie chciał na to patrzeć !!! ale oczywiście chodzi o DUUUZA KASĘ, oczywiście nie dla nas - mieszkańców. zastanówcie sie dwa razy !!, cały świat odchodzi od zabudowy pasa nadmorskiego a my w to idziemy HA HA HA buahahaha

    • 10 1

  • po cholerę...

    ...nam to, i co to da...kilkaset tysięcy szkła, stali i betonu...przecież to będzie szpeciło pas nadmorski...a i tak nie będzie nas, normalnie zarabiających Polaków na to stać, aby zamieszkać w takim miejscu...bezsens

    • 5 1

  • wesole miasteczko z prawdziwego zdarzenia powinno na tym

    miejscu powstac a nie bloki mieszkalne dla snobow.fleo

    • 1 1

  • Czy cos zielonego z kosmosu na ziemie jebło? Czy kogos jebło? ;)

    Coś fatalnie okropnego, nie do przyjęcia.

    • 2 0

  • Projekt buraka dla buraków... (1)

    no niestety tak wyszło.

    • 4 0

    • To jest kopiec na buraki

      Taka przechowalnia buraków :)

      • 0 0

  • Malo terenow po porcie? Trzeba wlazic z budynkami az po sama plaze?

    • 1 0

  • Brakuje

    W pasie nadmorskim pomnika Lenina z Poronina.Budowa Baltic Arena rozpoczęta,to kolej teraz na kopalnię soli morskiej w Sopocie.Dla Gdyni rezerwuję skocznię narciarską.

    • 1 0

  • w sopocie

    lecza sola kuchenna taki kurort

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane