• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić, aby nasze miasta były piękne?

Krzysztof Koprowski
9 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Indywidualizm estetyczny prowadzi do chaotycznego malowania niegdyś spójnej zabudowy al. Hallera w Gdańsku. Indywidualizm estetyczny prowadzi do chaotycznego malowania niegdyś spójnej zabudowy al. Hallera w Gdańsku.

Czy architektura wymaga regulacji prawnych, aby była piękna i zachwycała mieszkańców? Czy Trójmiasto potrzebuje lepszej regulacji planów zagospodarowania? A może wystarczy jedynie zwiększyć nacisk na edukację estetyczną? Między innymi tymi zagadnieniami zajmują się uczestnicy dwudniowej konferencji "W stronę piękna".



Wystarczy krótki spacer po ulicach dowolnego z polskich miast, by zdać sobie sprawę z chaosu architektonicznego, tworzonego przez ogromną liczbę reklam, różnorodność płotów, dachów czy fasad budynków.

- Potrzebna nam jest świadomość, że architektura ma w sobie piękno. Jeżeli uznany, że istnieje jakaś estetyka bloku, to trzeba ją uszanować. Jeżeli tego nie rozumiemy, to nie dziwmy się, że malowanie bloków na Zaspie w choinki, żyrafy, biedronki większość mieszkańców uznała za ładniejsze, niż szary beton - tłumaczy Jacek Friedrich z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Friedrich zwraca uwagę, że po zmianach ustrojowych zaczęliśmy naiwnie wierzyć w tzw. niewidzialną rękę rynku, która miała rozwiązać także problemy przestrzenne. Efekty takiego stanu rzeczy można dzisiaj obserwować w totalnym chaosie zagospodarowania miast oraz ich estetyce.

- Nie wierzę już, że innymi środkami niż prawnymi da się zmienić obecny stan rzeczy. W dyskusjach nad tym, co zrobić, by Gdańsk stał się piękniejszy, uczestniczę od 15 lat, więc edukacja wydaje mi się tylko elementem komplementarnym, zaś prawo powinno być podstawą - przekonuje.

Z tym stwierdzeniem nie do końca zgadza się Aleksandra Stępień, prezes stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, która uważa edukację za równie ważną w kształtowaniu przestrzeni miasta. Jej zdaniem samo prawo, w połączeniu z polską umiejętnością jego omijania, nie jest wystarczające.

Przed nadmierną regulacją przestrzega jednak Maria Mendel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zdaniem wady takiego rozwiązania widać podczas dużych imprez o zasięgu globalnym, takich jak olimpiady.

- W miastach olimpijskich często tworzy się prawo, które pozwala "ukryć" niektórych mieszkańców z biednych czy zaniedbanych dzielnic. I to się powtarza, choć na dłuższą metę takie działanie nie ma sensu.

Ale nie tylko prawo czy edukacja było i jest decydującym elementem w kształtowaniu miasta. Do tych kwestii różnie podchodzą osoby o zupełnie innym statusie społecznym.

Czy właściciel powinien mieć pełne prawo do wyboru elewacji budynku?

- Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że klasa wyższa woli trwałe materiały i łagodne kolory, podczas gdy klasa niższa - duże wzory i ostre barwy. Gdy mamy do czynienia z grupą, nie możemy wrzucać wszystkich do jednego worka. Przykład musi iść z góry. Jeżeli ludzie zamożni będą budować szkaradne domy, to aspirujący do takiej pozycji będą ich naśladować - zabrała głos z publiczności architekt Monika Arczyńska.

Ze strony słuchaczy pojawił się również zarzut skierowany bezpośrednio do architektów, który odpowiadają za "upiększanie" bloków. - By zdać egzamin na prawo jazdy trzeba przejść badania wzroku. Może podobne badania powinni przechodzić również architekci, którzy przecież odpowiadają za malowanie bloków i patrząc na efekty, nie potrafią współpracować dobrze z kolorem?

***

Konferencja "W stronę piękna. O prawnych problemach estetyzacji przestrzeni publicznej. Ujęcie interdyscyplinarne" organizowana jest we wtorek i środę (8 - 9 kwietnia) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zobacz na mapie Gdańska.

Podczas pierwszego dnia poruszano tematy skierowane do szerszej publiczności, połączone z interdyscyplinarnymi panelami dyskusyjnymi. Drugi dzień konferencji skupiony jest wokół bardziej kameralnych paneli eksperckich, podczas których uczestnicy będą mogli wygłosić krótkie referaty. Uczestnictwo w drugim dniu wymaga zgłoszenia na adres wstronepiekna@oapp.pl.

Organizatorzy zapowiadają, że powstanie również publikacja pokonferencyjna w formie książkowej.

Wydarzenia

W stronę piękna. O prawnych problemach estetyzacji przestrzeni publicznej. Ujęcie interdyscyplinarne

konferencja

Miejsca

Opinie (250) 2 zablokowane

  • Wystarczy, że będzie czysto

    i rozsądnie zaprojektowane, tak aby było blisko do samochodu, komunikacji, sklepów, śmietnika, lekarza.

    • 1 0

  • Zacząć od ujednolicenia kolorystyki elewacji (1)

    • 2 1

    • Duże budynki

      nie wyglądają estetycznie jak każdy jest w tym samym kolorze, to nie małe parterowe domki jak na zachodzie

      • 0 0

  • Gratulacje dla ORGANIZATORÓW

    Działacze Instytutu Metropolitalnego i Brygady Urbanistyczno-Architektonicznej - kawał dobrej roboty! Oby więcej takich konferencji! Tego życzę sobie i nam wszystkim!

    • 0 0

  • Zamknąć oczy

    wtedy będzie ! To trzeba zrobić aby jakoś wyglądało...

    • 1 0

  • Taaaaaa napewno

    Taka napewno !!! Gdansk i piękni !?!?!?!?
    To dwie sprzeczne rzeczy !!!!

    • 0 0

  • Musi być regulacja jeżeli chodzi o wspólną przestrzeń. Najpierw, jednak, musi być pomysł jak ta przestrzeń ma wyglądać. Potem można ten jednolity i estetyczny wygląd egzekwować. Tak na przykład jest w centralnych dzielnicach Paryża. Tam nawet kwiaty w skrzynkach sa ograniczone do koloru czerwonego. Jest naprawdę ładnie.

    • 0 0

  • co zrobić?

    Przestać budować molochy zwanymi centrami handlowymi!

    • 1 0

  • edukacja edukacja

    zawsze to powtarzam:) bez świadomości tego że to co nas otacza wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i że inne rzeczy bedą łatwiejsze jezeli przestaniemy mysleć o dziurach w drodze braku chodników czy śmieciach na ulicy i z****nych przez milusińskich osiedlach; w szkole na lekcjach wychowawczych badz plastyki uczniowie o tym własnie powinni też rozmawiac i tworzyc tworzyc tworzyc ; poczuja że to ich ciężka praca i przestaną bazgrac na murach....itd itd

    • 0 0

  • nasze miasto

    miasto to mieszkańcy," jaki pan taki kram", skoro mieszkańcy nie dbają o swój dom to kto ma to zrobić za nich. Władze miasta powinny szerzyć akcję uświadamiania mieszkańców ale również administratorów, że elewacja to część domu, że warto onią dbać, wymieniając okna dobrze spojrzeć na całość, we Wrzeszczu to już po prostu jest zjawisko na szersza skale wymiany okien - każe inne - nie patrzac sie jak to wydlada z zewnatrz, nieobrobione lub niechlujnie obrobione okna tylko odstraszają i podarszaja wizerunek budynku jako całosci. Wspólnota z w jej imieniu Administrator- powinen zatwierdzić w Urzędzie Miejskim projekt elewacji budynku, jako całosci wraz z kolorystyką i wymiana okien, okna powinny być jednakowe w jednym trakcie- kamienicy lub podobne, spójne, mogą być PCV czy bez podziałów, ale niech bedą jednolite, bo to co sie dzieje obecnie to trwale oszpecanie elewacji budynku.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane