• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa lata walki o sprawną wentylację na nowym osiedlu

23 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Aby zapobiec wwiewaniu powietrza do kominów wentylacyjnych zamontowane zostały osłony z blachy ocynkowanej. Aby zapobiec wwiewaniu powietrza do kominów wentylacyjnych zamontowane zostały osłony z blachy ocynkowanej.

Zakup i odbiór nowego mieszkania od dewelopera to dla kupującego spełnienie marzeń. Podpisana umowa jest wyrazem wzajemnego zaufania klienta i dewelopera. Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy zaufanie to jest nadwyrężone - klient ma poczucie zupełniej bezsilności wobec przedsiębiorcy.



Do redakcji portalu Trojmiasto.pl zgłosił się pan Leszek, mieszkaniec jednego z nowopowstałych osiedli w Południowym Gdańsku. Przyglądaliśmy się w redakcji kolejnym krokom w dochodzeniu od gwaranta doprowadzenia nieprawidłowości w mieszkaniach do normy. Ostatecznie nasz czytelnik zdecydował się opisać swoje perypetie:

- W październiku 2012 r. odebrałem swoje wymarzone, kupione na kredyt hipoteczny, mieszkanie. Już w trakcie wykonywania prac wykończeniowych można było odczuć skutki niewłaściwego działania wentylacji - mroźne powietrze wwiewane do mieszkania przez kratki wentylacyjne. Początkowo zgłaszałem ten fakt gwarantowi ustnie, na co słyszałem: "wstawiliśmy państwu zbyt szczelne okna, co powoduje złe działanie wentylacji". Ale... przecież okna w poszczególnych pokojach zostały wyposażone w nawiewniki, które regulują dopływ powietrza do wnętrz. Mimo obietnic, nikt nie pojawił się by sprawdzić działanie wentylacji. Od kolejnych sąsiadów dowiadywałem się, że problem dotyczy prawie wszystkich mieszkań w budynku.

Po wielu ponownych ustnych zgłoszeniach problemu dotarłem do dokumentów budowlanych świadczących o tym, że deweloper nie zamontował na kominach wentylacyjnych nasad kominowych zapobiegających nawiewaniu powietrza (typu zefir 150), przewidzianych w projekcie powykonawczym. Poczułem się zwyczajnie oszukany, więc zdecydowałem napisać w lutym 2014 r. oficjalną reklamację.

W odpowiedzi otrzymałem pismo od przedstawiciela dewelopera, w którym stwierdzono, że... zastosowanie wyżej wymienionych zakończeń wentylacyjnych nigdy nie było brane pod uwagę, a jedyną prawidłową dokumentację powykonawczą posiada deweloper. Deweloper stwierdza, iż zapis o zakończeniach wentylacyjnych jest "omyłką pisarską". Tymczasem zapis o nasadach kominowych występuje w słownym opisie projektu, na wielu rysunkach projektu, a ponadto w każdym z czterech projektów budynków. Wszystko to zawarte jest przecież w  dokumentacji którą dysponuje wspólnota, a którą otrzymała ona... od dewelopera.

W tym samym piśmie deweloper zobowiązał się do działań w celu wyeliminowania nieprawidłowości. I rzeczywiście podjął on działania, jednak samowolne - bez uzyskania jakiejkolwiek zgody wspólnoty (doskonale wiedział, że nie powinien wykonywać takich prac bez zgody wspólnoty). Działania te polegały na wycięciu po jednej żaluzji osłaniającej boczne wyloty z kominów wentylacyjnych. Skutkiem tego działania efekt wwiewania powietrza do mieszkań został spotęgowany, a dodatkowo do wnętrza kominów wentylacyjnych swobodnie dostawać się mogły ptaki, deszcz, śnieg.

Po kolejnym piśmie skierowanym do dewelopera, a jednocześnie interwencji w wyżej opisywanej sprawie skierowanej do Miejskiego Rzecznika Konsumentów otrzymałem odpowiedź z  11.04.2014 r., w której Polnord Apartamenty Sp. z o. o. poinformował, że obecnie podejmuje działania, które powinny zapewnić skuteczne działanie wentylacji grawitacyjnej. W tym samym piśmie deweloper przypomniał mi (pomimo faktu, że wcześniej brak zefirów nazywany był "omyłką pisarską"): "zgodnie §4 ust. 5 pkt b umowy przedwstępnej zaakceptował Pan możliwość wprowadzenia zmian w dokumentacji budowlanej". Podobne zapisy znajdują się w Rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK (nr. wpisów 234 oraz 4545). Jestem zdziwiony, że deweloper to przywołuje skoro takie zapisy stanowią rażące naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, a nawet za stosowanie takich niedozwolonych zapisów została ukarana inna spółka należąca do grupy Polnord S.A. - firma Fadesa Polnord Polska Sp. z o.o (nr wpisu 4545).

Dopiero 19.05.2014 r., ponad miesiąc po przeprowadzonym przeglądzie kominiarskim, deweloper poinformował, iż jego wynik wykazał że problem wentylacji rzeczywiście występuje, choć nie we wszystkich mieszkaniach. Zgodnie z zaleceniami mistrza kominiarskiego, posiadającego wymagane uprawnienia, na budynkach powinny zostać zamontowane nasady kominowe typu H. Od tego czasu deweloper nie wykonał zalecanych napraw, a jedynie - w październiku - po raz kolejny wykonał na części kominów "pseudo naprawę", której efekt widać na załączonym zdjęciu i która nic nie zmieniła w zakresie wwiewania powietrza do mieszkań, co zostało potwierdzone przez mieszkańców, a także w czasie kolejnej wizyty kominiarzy.

Nie możemy z sąsiadami zrozumieć zachowania dewelopera, któremu powinno przecież zależeć na zadowoleniu klientów, dostarczaniu im mieszkań spełniających normy budowlane. Czy deweloper, mając odpowiednie orzeczenie biegłych, jest zainteresowany skutecznym usunięciem wady? Nie rozumiemy co ma zmienić przedstawione na zdjęciu rozwiązanie? Czy właściciele mieszkań mają po prostu zapomnieć o zamontowaniu przewidzianych oryginalnie w projekcie nasad lub nasad zalecanych przez biegłego kominiarza i po prostu przyzwyczaić się, że wentylacja nie działa... ?

Leszek R, członek wspólnoty osiedla 2 Potoki w Gdańsku
Stanowisko firmy Polnord SA
Wykonana na osiedlu "2 Potoki" wentylacja jest wentylacją naturalną, grawitacyjną, która działa na zasadzie różnicy ciśnień. Z tego powodu jej skuteczność jest zależna od wielu czynników. Zdarzają się warunki i okresy, kiedy skuteczność jest słabsza i takie, kiedy wydajność wentylacji jest większa, co nie świadczy o wadliwości jej wykonania.

Spośród kilkuset mieszkań na osiedlu "2Potoki" zgłoszono problem z wentylacją w zaledwie kilku lokalach. Natychmiast po otrzymaniu reklamacji, zostały podjęte odpowiednie kroki, w celu jej wyjaśnienia. Priorytetem Polnordu jest zapewnienie maksymalnego komfortu życia mieszkańcom. Wszystkie prowadzone przez dewelopera działania są prowadzone zgodnie z zweryfikowanymi opiniami kominiarskimi i jednocześnie tak, aby nie pogorszyć wentylacji w mieszkaniach, gdzie działa ona prawidłowo oraz nie narazić mieszkańców na podwyższone koszty eksploatacyjne związane ze zbyt mocną wentylacją.

Deweloper z daleko idącą ostrożnością podchodzi do propozycji działań, których skuteczność nie została potwierdzona. Należy podkreślić, iż zmienność działania wentylacji grawitacyjnej utrudnia uchwycenie kompleksowych danych, a ponadto poprawność jej działania wymaga dochowania podstawowych wymogów przez użytkowników mieszkań, co wielokrotnie zostało wskazane w wydanych opiniach kominiarskich.

Dotychczasowe działania, realizowane na podstawie opinii kominiarskich, które były w formie ewentualnych uwag, nie przynosiły zadowalających efektów. W związku z tym, na początku grudnia, deweloper zlecił wykonanie ekspertyzy do Biura Studiów i Rzeczoznawstwa w Warszawie, Grupa Rzeczoznawców w Gdańsku, wskazane przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Z otrzymanej przez dewelopera wstępnej opinii wynika, że będzie należało poprawić przepływy powietrza, aby poprawić skuteczność wentylacji. Wstępnie ocenia się, że prace powinny polegać na zapewnieniu większego dopływu powietrza przez dodatkowe nawiewniki okienne, a także zwiększenie przepływów powietrza pod czapką kominową.

W chwili obecnej informujemy klientów o możliwości montażu dodatkowych nawiewników okiennych w mieszkaniach, zaś sposób wykonania prac przy kominach zostanie przedstawiony Wspólnocie po uzyskaniu ostatecznej opinii.  O wszystkich podejmowanych działaniach informowany jest na bieżąco zarówno Administrator jak i Wspólnota.
 
Łukasz Taraszkiewicz, menadżer projektu "2Potoki"

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

  • Polnord Gdańsk, Franciszka Rakoczego

Opinie (107) 2 zablokowane

  • Wpisujce ludzie (1)

    wpisujcie ludzie gdzie się dobrze mieszka i deweloper jest ok, i zarządca jest ok,

    • 4 1

    • Trzy Żagle, INPRO. Mało usterek, kiepskiego zarządcę (Actum ) udało się zmienić dopiero po trzech latach bojów

      • 4 0

  • prawidlowy ciag

    A wracajac do tematu to wentylacja grawitacyjna ma sens gdy komin czy tez kanal wentylacyjny ma 8 slownie osiem metrow minimum.Dlatego tez mieszkancy wyzszych pieter moga miec problemy.Szczelne okna tylko poteguja problem.Nawiewniki tylko nieco poprawiaja sytuacje.W tym przypadku zefirki musza byc tudziez inne rotowentylatory

    • 2 0

  • Polnord robi w konia ...

    ten przykład dobitnie pokazuje, że zamieszkać w nowym deweloperskim, to duże ryzyko...
    sensowniej jest kupić lokal w kilkuletnim budynku, gdzie pewne zaniedbania/niedoróbki budowlane zostały zlikwidowane...często po kilkuletnich bojach wspólnot mieszkaniowych...
    trzeba też wiedzieć jakich deweloperów należy unikać...
    w Trójmieście nie ma "świętych krów"...
    niestety!
    każdy deweloper ma za sobą wpadki inwestycyjne...
    ................
    ale oszczędzać na nasadach kominowych?????
    Managerowie z Polnordu....WSTYD i HAŃBA
    i jeszcze 'palić głupa' miesiącami???

    • 12 0

  • strzeż się tych miejsc

    sporo mówi to Polnordzie, rynek pierwotny to duże ryzyko

    • 5 1

  • Łukasz

    kolego, nie rób z siebie wała, rozumiem, że trudno przyznać się do błędu ale człowieku na boga jesteś inżynierem i nie przynoś wstydu naszej profesji

    miałem naprawdę o Tobie dobre zdanie jako o fachowcu...

    • 8 2

  • Problemy z wentylacją grawitacyjną rozwiązuje wentylacja mechaniczna

    Od strony technicznej problemu nie ma, zawsze wiatr mocniej dmuchnie niż działa wentylacja grawitacyjna. Nasady kominowe niczego nie załatwiają, tylko w minimalnym stopniu poprawiają wentylację grawitacyjną. Obecne warunki techniczne dopuszczają stosowanie wentylacji mechanicznej w miejscach gdzie wentylacja grawitacyjna działa wadliwie - czyli kanał wywiewny (komin wentylacyjny) działa jako nawiewny. Nawiew powietrza świeżego odbywa się przez nawiewniki do pokoi i jest usuwane kuchnią i łazienką. W odwrotnym kierunku mogą temu towarzyszyć zapachy od innych lokali oraz zapachy z kanalizacji. Rozwiązaniem jest tylko wentylacja mechaniczna w układzie nawiewniki ciśnieniowe w oknach w połączeniu z wentylatorem wyciągowym (kuchnia i łazienka) lub wentylacja nawiewno-wywiewna tzw. rekuperacja (obywamy się wówczas bez komina wentylacyjnego).

    • 4 0

  • POLNORD jest znany z takiego podjeścia. Kto kupił u nich mieszkanie to wie. (1)

    W każdej jego budowli jest to samo !

    Leje się z dachu, nowe windy działą jak po 40 latach, leje się po ścianach w mieszkaniach a ich odpowiedzi to kpina.

    W dodoatku maja plecy w UM i jak ich się pozwie to miasto ich broni !!! - patrz Rogalińska !

    • 14 1

    • dobry temat na artykuł.

      Rogalińska, sprawa przeciw POLNORD i kontra-pozew UM żeby wstrzymać sprawę o odszkodowanie.
      Ale UM jest właścicielem kilku mieszkań i działa na szkodę własną tym pozwem więc dlaczego go składa ?

      Wystarczy o detale zapytać Osiedle Zielone - Zarządcę na Rogalińskiej i artykuł gotowy.

      • 7 0

  • Wentylacja grawitacja w mieszkaniach - relikt przeszłości (2)

    W samochodach nikt nie stosuje wentylacji grawitacyjnej to po co w domach ją stosować. Kominiarze tylko mogą wspierać wentylację grawitacyjną - stąd rozwiązanie problemu proszę do nich nie kierować. Gdyby była wentylacja mechaniczna nie mieliby pracy i stracili zarobki na moce obowiązującej ustawy. Statystycznie z wentylacji grawitacyjnej 80% osób jest niezadowolonych, gdyby pozostałe 20% wiedziało jak działa to byłoby to 100%. W ciągu lata ciąg się odwraca i gorące powietrze z dachu nawiewane jest do mieszkań, stąd robimy przeciągi, przy wentylacji mechanicznej nie musielibyśmy tego robić i nagrzewać mieszkania gorącym powietrzem.

    • 3 4

    • jakieś bajki piszesz. Jak gorące powietrze z góry, z gorącego dachu może opadać w dół do mieszkania ? (1)

      Powietrze wieje do mieszkania, bo wiatr wdmuchuje je do środka. Tylko odpowiednie zakończenie kominka może przeciwdziałać temu zjawisku.

      W samochodach masz wentylację mechaniczną bo są za niskie i niezbędna jest duża wydajność.
      A i tak działa jej odpowiednik - otwarcie okien w nagrzanym aucie powoduje ruch gorącego powietrza na zewnątrz.

      • 4 0

      • 2+2=4

        Cóż po brak wiedzy odsylam do podstaw fizyki. Glupota nie boli, wiedza kosztuje

        • 2 1

  • Polnord i wszystko jasne.

    Polnord i wszystko jasne. Pan się dziwi ze bez zgody wspólnot Polnord coś zrobił. Jak mają Zielone Nieruchomości jako administratora to wszystko jasne. Każdy deweloper ma swojego admina ale Polnord ma swoje zielone nieudaczniki, które są wzorem niekompetencji.

    • 5 2

  • polnord, margo

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane