• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: Skwer na Dąbrowie zyska nowe oblicze

Patryk Szczerba
22 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Tak już w maju będzie prezentował się skwer na Dąbrowie. Ma być przestrzenniej oraz łatwiej dla pieszych. Tak już w maju będzie prezentował się skwer na Dąbrowie. Ma być przestrzenniej oraz łatwiej dla pieszych.

Zagospodarowanie skweru na skrzyżowaniu ulic Rdestowej i Nowowiczlińskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni zakończy się za kilka tygodni. Projekt przygotowało biuro ogrodnika miasta we współpracy ze studentami ASP i PG. Będzie kosztował 310 tys. zł.



Czy miasta powinny częściej korzystać przy projektowaniu z pomocy studentów kierunków artystycznych?

Zwiastunem zmian na placu było usunięcie drzew rosnących przy skrzyżowaniu. Obecnie teren jest przygotowany do rewitalizacji. W ramach zmian usunięto drzewa, tak by odsłonić skwer, na którym m.in. stoi ważny dla wielu mieszkańców krzyż. O jego obecność nie ma obaw, a według zapewnień urzędników okolica ma zyskać po zmianach.

Projekt jest realizowany w ramach II edycji warsztatów Design for All, organizowanych przez Centrum Designu Gdynia. Ich celem było wypracowanie rozwiązań poprawiających przestrzeń Dąbrowy. Michał Morzy, Marta Potulska, Bartosz Zabiega, Barbara Bulska, Olga Fedirko -studenci Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wskazali pięć miejsc w dzielnicy, które potrzebują zmian. Zdecydowano, że najbardziej pilną potrzebą jest zagospodarowanie skweru przy ul. Rdestowej i Nowowiczlińskiej.

- Koncepcja zagospodarowania skweru została oparta na obserwacjach terenu, z których wynika, iż w tym rejonie występuje duże natężenie ruchu, spowodowane bliskością przystanków autobusowych oraz lokali usługowych. Teren znajduje się w centrum dzielnicy, więc zaprojektowano roślinność drzewiastą nieprzesłaniającą widoczności - wyjaśnia Olga Kaszubowska z biura ogrodnika miasta.

Prace prowadzi wyłoniona w przetargu firma Marbud. Na skwerze pojawią się ozdobne rośliny - 14 drzew, blisko tysiąc bylin i 175 krzewów. Nawierzchnia jest wykonana z betonu oraz mineralno-żywicznego tworzywa. Oprócz trawnika, stanie tam sześć ławek, cztery stojaki rowerowe i trzy śmietniki.

Projekt przewiduje rozwiązania ułatwiające ruch pieszy, choć co do tego wątpliwości mają radni dzielnicy.

- Jesteśmy jak najbardziej za rewitalizacją tego miejsca. Szkoda jedynie, że projekty nie były z nami konsultowane. Może wtedy inaczej udałoby się ustawić ławki czy poprowadzić chodniki. Istnieje zagrożenie, że ludzie będą chodzili po prostu po trawniku - tłumaczy Lechosław Dzierżak, radny dzielnicy Dąbrowa.

Koszt poprawy estetyki placu to blisko 310 tys. zł.

Miejsca

Opinie (99) 2 zablokowane

  • (3)

    Niech wpierw skrzyżowanie przerobią ( poszerzą )bo jeździć tam się nie da. Skręcający w Rdestową stoją oczekujac na przejazd tych z nad przeciwka a ten co na Miętową bądź w stronę lasu jedzie musi stać bo się nie mieści na szerokości półtora pasa...

    • 14 0

    • (2)

      Co do przepustowości skrzyżowania, to święta racja. Dodatkowo zastanawiam się, jak ono będzie wyglądało po przebudowie Chwaszczyńskiej na drogę ekspresową, na którą nie będą miały bezpośredniego wjazdu np. pojazdy z bazy PKM w Kaczych Bukach. A to oznacza, że wszystkie będą "zapierdzielać" Rdestową pod oknami bloków, a potem korkować skrzyżowanie...

      • 8 0

      • O czym mówisz? (1)

        W którym miejscu ma brakować bezpośredniego wjazdu?

        • 1 0

        • Nie będzie możliwości skrętu z Chwaszyńskiej w Rdestową.

          • 1 1

  • Niesamowite

    Chyba pierwsze pozytywne działanie, jakie obserwuję w tym mieście od kiedy w nim zamieszkałem, czyli od jakiegoś półtora roku...

    • 5 4

  • "stoi ważny dla wielu mieszkańców krzyż" (8)

    skoro dla nich tak WAŻNY to niech sobie we własnym ogródku lub wspólnocie postawią, a to ma byc plac publiczny. Jeśli nawet wykorzystywany przez jakiś kult czasowo z okazji np. ich święta OK, ale powinna obowiazywać zasada jak przy imprezach zwiazanych "z zajęciem... " nastepnie uprzatnięciem i oddaniem w nie pogorszonym stanie, a nie zawłaszczaniem.

    • 11 14

    • ten krzyż był tam nim pieluchy moczyłeś (7)

      • 10 9

      • A jest to uwzglednione w Planie ZP, i kto za niego płaci i dba zgodnie z przepisami budowlanymi? (5)

        Nie róbmy z Gdyni drugiej Grabarki, bo to tylko obciach i wstyd.

        Miejsce krzyża jest w kościele. Na mnie każdy krzyż działa deprymująco, choć nic nie mam do ludzi, którym faktycznie jest potrzebny ze wzgl. choćby emocjonalnych czy w jakimś sensie psycho-naśladownictwa neuronów i uzależnienia :)) W domu niech sobie stawiają ołtarzyki a w każdym pokoju na wszystkich ścianach montują krzyże, OK. Tylko dlaczego to ja i mnie podobni mają być katowani takim wizerunkiem ?

        • 5 6

        • (4)

          współczuję - nie moja wina że jesteś skrzywdzonym przez los stworzeniem - ale rozumiem takie osoby - chcą zaistnieć bo w życiu im nie wychodzi na necie można coś zyskać i pokazać że ma się innych w dee bo mu się coś tam nie podoba i chce aby było po jego myśli - przeszkadza ci coś to nie patrz na to nie idź tamtędy to nie tankowiec tam stoi czy pole golfowe - żenada takie teksty

          • 3 5

          • to, że ty jesteś chory przez zarażenie nie oznacza, abym się przed takimi nie zabezpieczał (3)

            w końcu to jest moje życie za które biorę w dużej części odpowiedzialność. Ty za pewne mieszasz w to metafizykę. Wiec, że samo automatyczne naśladowanie czyjejś/ czy czyichś ekspresji i stanów to jednak dopiero początek zarażenia afektywnego. Kiczowate figurki choć moze i są elementem prostej ludyczności lecz nie może to zasadniczo wpływać na aktualnie doświadczane stany ludzi świadomych i odpowiedzialnych.

            Radziłbym ci człowieku, abyś zwrócił na taką możliwość, bo widać z moich podatków, które poszły na edukacje takich jak ty wyrzuciła gmina na marne, a to przecież uwagi przyjęte już (Darwin -1872/1904), który twierdził, że emocja,
            może być wyrażana bez zahamowań i ulega zintensyfikowaniu, zaś emocja, której ekspresja jest hamowana , zaś osłabieniu.

            Tam postawiony krzyż służy tylko po to aby ciągle intensyfikować i potęgować ludzie emocje, zamiast je wyciszać i kierować na pożądany i zdrowy kierunek.

            Przepraszam, ale szkoda mi czasu na wyjaśnianie tak podstawowych spraw egzystęcionalnych, powinna to dawno zrobić właściwa szkoła. Szkoda, że płacimy za coś, co w następstwie ma komentarze podobne do twoich i miesza ludziom w głowach.

            • 4 4

            • Do Marycha (ksywa od marychuany?) (2)

              PYTASZ:
              "Na mnie każdy krzyż działa deprymująco, /.../ dlaczego to ja i mnie podobni mają być katowani takim wizerunkiem ?"

              ODP:
              Masz wyrzuty sumienia i tego nie wyleczysz póki nie zrozumiesz i nie zapłaczesz. Życie masz jedno. Nie marnuj.

              • 3 3

              • "póki nie.... i nie zapłaczesz" (1)

                a na jaki to kościół, krzyż, modły,..... ?

                Co ja mam tu zrozumieć jak to jest sprawa WIARY, która jest irracjonalną ????

                Sam b.lubię ładnie zagospodarowane place nie tylko miejskie i wiem jak potrafi to doskonale robić tzn. ukwiecać ze smakiem Pani Maura, ale jak widzę w tym wszystkim krzyż to mnie ta cała estetyka miejsca irytuje a nawet zniesmacza. Chodzi mi o to, iż religijne, tj. pozaludzkie, a na dodatek takie straszne jak sam proces krzyżowania człowieka - uzasadnianie takiej moralności jest puste, bazuje na kłamstwie, a moze na faktach. J.Flawiusz coś tam tylko wspomina, lecz tego było tyle, że mogą być przekłamania, pomyłki itd. Tu wiele jest do rozważenia i wolna wola (tutaj nie będę dyskutował, ..). Jak napisałem szkoda czasu.

                Nie każde wartościowanie jest moralnością, jest jeszcze coś takiego, co nawet zwierzęta mają, a co zwie się instynkt i "smak"!!! :)). Człowiek w pogoni za dobrami zatraca to jedno i drugie i klepie jak ty komunały bez zastanowienia.

                Nie twierdze, że tylko estetyka placu jest przyjemnością i jest wielkim dobrem, a cierpienie tylko złem, jeden potrzebuje krzyża, jak pisałem wcześniej, OK - niech sobie go stawiana własnej posesji, choć jak i reklama powinna być to obwarowane stosownymi przepisami. Do tego jest kościół, mieszkanie,.. W wypadku tego placu powinien przemawiać jednak hedonizmu (eudajmonizmu, epikureizmu...), bo w wiekszosc ludzie tam przebywający potrzebują relaksu i odpoczynku.

                Ogólnie dobro można krótko zdefiniować jako najtrwalszą wolę w człowieku i jako takie jest zawsze subiektywne. (Choć niektórzy snują koncepcje dobra obiektywnego itp.) Idąc na taki plac pomiędzy przystankami chcę sie odprężyć od stresów w pracy, zmęczenia dnia codziennego, krzyż mi w tym na pewno nie pomoże lecz ładny krzaczek, kwiatek prosty chodnik, a i owszem.

                • 2 2

              • co do moich sądów - widzimy wszyscy jak interpretowana jest historia II WŚ,

                a to przecież nie ponad 2 tyś. lat jeśli chodzi o żydowskie powstanie i śmierć niepiśmiennego Żyda im. Jezus. Co do "ludu wybranego" mam pewną obiekcje do ich ;narracji, nadinterpretacji i ...

                Widzimy dziś na naszych oczach jak James Comey " wypowiada się z pewna nonszalancją" co do pomocnictwa Polaków w Holokauście?. Nawet przy dzisiejszym dostępie do informacji , badań naukowych , wiedzy nawet nie chce ubolewać za słowa, a przypomnę to myśmy amerykanów wyciągali z Iraku tracąc ogromne koszty pozostawionego sprzętu, kontraktów i ludzi, które jako sojusznik USA straciliśmy na zawsze - a oni są naszymi niby -sprzymierzeńcami ? Żydzi ze swoim sekretarzem chcą nas Polaków wcisnąć w ciemną stroną swojej historii, ponieważ palcem nie kiwnęli po depeszach Karskiego, Sikorskiego,.... Czyżby wyrzuty sumienia ????
                Osobiście nic do Żydów nie mam, a nawet ich cenie za ogromny dorobek cywilizacyjny, który pozostał w ich genotypie i nie tylko,

                Uważam, że tak za czasów Heroda Wielkiego nigdzie bardziej nie jest to widoczne, jak przy badaniu relacji tamtych Żydów z narodami, wśród których mieszkali, jak i przed II WŚ a także w czasie i po niej jest wiele do wyjaśnienia. Tylko nie może być w tym wyjaśnianiu ani krzyża ani gwiazdy Davida, lecz tylko prawda może nas wyzwolić.

                • 2 1

      • typowe myślenie katolika

        i co z tego ??

        • 0 1

  • Za to powinna zapłacić Biedronka a nie miasto

    • 7 0

  • czy również (ładowarka przy infoboksie) ten konkurs był zamknięty dla swojaków z ASP

    • 3 1

  • ostry przekret !

    --źle zaprojektowane chodniki,,asymetrycznie,,wycięte drzewa i krzewy,,mozna było inaczej drzewa i krzewy podciąć,,uformować,,szkoda roślinności i to kosztowało 310 tys z ł?--a na przeciwko OHYDNE BUDY,,niepomalowane,,i znowu ktoś dał łapówke i zarobił.,,a studenci?ASP?..POLITECHNIKA..WSTYD.a co z rondem..lewoskrętem na Rdestową?--tutaj sa korki od 15 do 17tej ,,brrrr..a taki fajny był skwerek,,nawet krzyż nie przeszkadzał,,,,,aha i czy było jakieś referendum w tej sprawie wśród mieszkańców Dąbrowy????/

    • 14 1

  • Skrzyżowanie - primo!!!

    Skwerki później

    • 8 0

  • To nie jest dla mieszkańców! To inwestycja dla "znajomych królika"aby KASĘ zarobić

    Dla mieszkańców to by skrzyżowanie przerobili.Budo-sklepy miały być tymczasowo a stoją 20 lat.W ich miejscu była planowana dwupasmowa droga . Mieszkańców przybywa wybudowano nowe osiedla a ich mieszkańcy przejeżdżają przez Dąbrowę. również inni goście robią sobie skrót i skrzyżowanie jest zapchane.

    • 9 1

  • A gdzie? (1)

    A gdzie na obrazku jest Krzyż, który stoi tam bodajże od ponad 100 lat ?
    Islamiści!!!! już nawet na Dąbrówce chcą promować Dżichad!

    • 1 2

    • a ty głupote !!!

      podobną do nich ?

      • 2 1

  • Gdzie jest krzyż!? (3)

    • 3 4

    • krzyż powinien zostać przeniesiony

      na miejsce dla niego bardziej przystające to jest na cmentarz !

      • 7 2

    • Krzyż noszę w sercu (1)

      i wcale się Jezusa nie wstydzę ani nie wypieram

      • 2 0

      • chłopie co ma Jezus do Krzyża?? Toż to dla Niego narzędzie zbrodni!

        • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane