• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Głośna budowa za oknem. Co robić?

Ewa Budnik
5 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Każda budowa prowadzona w sąsiedztwie zamieszkanych domów jest uciążliwa. Jednak jeśli inwestor nie ma specjalnego pozwolenia może toczyć się tylko w godzinach 6 - 22. Po tym czasie hałas jest zakłócaniem ciszy. Każda budowa prowadzona w sąsiedztwie zamieszkanych domów jest uciążliwa. Jednak jeśli inwestor nie ma specjalnego pozwolenia może toczyć się tylko w godzinach 6 - 22. Po tym czasie hałas jest zakłócaniem ciszy.

Trójmiasto stale się rozbudowuje. Mieszkańców to cieszy, ale nie zawsze... Sąsiedzi powstających osiedli i biurowców coraz częściej skarżą się na hałasy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.



Czy byłbyś w stanie zaakceptować hałasy z budowy w swoim otoczeniu?

Nie chodzi przy tym wcale, żeby najlepiej nie budować nic. Kupujący mieszkania na etapowanych osiedlach lub na terenach, gdzie kolejne inwestycje mieszkaniowe powstają rok po roku wiedzą, że mogą się tego spodziewać. Mieszkańcy dzielnic centralnych również godzą się z tym, że na wolnej działce obok powstanie kamienica lub biurowiec. Problemem jest... tempo pracy, które nie daje wytchnienia.
Niedawno pisaliśmy o budowie osiedla mieszkaniowego na Ujeścisku, gdzie prace - okresowo - trwały dniami i nocami. Inwestor wyjaśnił, że w czasie budowy są takie momenty, kiedy prac - ze względów technologicznych - po prostu nie można przerwać. Po publikacji zgłosili się kolejni czytelnicy skarżąc się na pracującą w nocy kruszarkę do gruzu przy ulicy Dullina czy trwające po 18 godzin na dobę hałasy z budowy biurowca w centrum Gdańska. Każdy list kończy pytanie: czy mieszkańcy sąsiednich budynków nie mają prawa do odpoczynku?

- Zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem z artykułu 51 kodeksu wykroczeń. Taką sprawę jak najbardziej można zgłosić policji. Za każdym razem, gdy otrzymujemy zgłoszenie, podejmujemy interwencję. - tłumaczy Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Na miejscu policjant po potwierdzeniu faktu może pouczyć, nałożyć na sprawcę mandat karny, a jeżeli osoba odmówi jego przyjęcia - skierować wniosek o ukaranie do sądu. Można też zgłosić się do najbliższego komisariatu i złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.Za zakłócenie ciszy nocnej grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do pięciu tysięcy złotych.

Czy lepiej dzwonić na policję czy do Straży Miejskiej.

- Jeśli jest to zakłócanie porządku w nocy, to większość takich zgłoszeń trafia do policji, bo Straż Miejska nie ma służby patrolowej w tym czasie - tłumaczy Miłosz Jurgielewicz, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej.

Oczywiście może zdarzyć się, że interwencje partoli i kolejne nakładane mandaty nie pomogą. Wtedy jedynie presja społeczna może sprawić, aby urzędnicy wydali tzw. decyzję w sprawie wstrzymania wykonalności pozwolenia na budowę.

Opinie (50) 7 zablokowanych

  • "interwencje partoli"

    no tak, SM czasami coś spartoli...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane