• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hala Targowa w Gdańsku na sprzedaż. Kupcy szukają kupca

Ewa Budnik
5 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tak będzie wyglądać food hall w Hali Targowej
  • Budynek został gruntownie odnowiony w latach 2001 - 2005. Kupcy Dominikańscy sami sfinansowali prace prowadzone pod okiem konserwatora zabytków.
  • Pierwsza osada handlowa i pierwszy kościół św. Mikołaja funkcjonował w tym miejscu już w XII i XIII wieku. Sama hala wybudowana została w 1896 roku.
  • Fasada budynku od strony ulicy Lawendowej.
  • Na przylegającym do hali Placu Dominikańskim kwitnie handel warzywami, owocami i kwiatami.
  • Praca na otwartym powietrzu przez cały rok i przez wiele godzin podawana jest jako jedna z przyczyn decyzji o sprzedaży udziałów w spółce oraz jej majątku.
  • Nowe stragany zostały oddane kupcom w 2010 roku. Od czasu ich wybudowania plac nabrał zupełnie innego charakteru.

Kupcy Dominikańscy, czyli właściciele m.in. zabytkowej Hali Targowej i przylegającego do niej rynku na Placu Dominikańskim zobacz na mapie Gdańska, planują wystawić swoją spółkę na sprzedaż. Nabywca będzie mógł zmienić halę nawet w market.



Czy robisz zakupy na hali i zielonym rynku?

Informację o poszukiwaniu strategicznego inwestora zainteresowanego zakupem 100 proc. udziałów w spółce Kupcy Dominikańscy zamieścili w formie artykułu promocyjnego w branżowym portalu Property News.pl.

Plany potwierdza Krystyna Telepska-Ciągadlak, prezes spółki.

- Udziałowcy to w większości ludzie w drugiej części swojego życia zawodowego. Nie mają komu przekazać swoich udziałów, a co za tym idzie rodzinnych interesów. Poszczególne sklepy prowadzone są w większości przypadków przez ich właścicieli, czyli jedną osobę lub małżeństwo. To bardzo obciążające zajęcie. Z kolei dochody nie są na tyle duże, by można pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników - wyjaśnia.
Ta przyczyna, a nie spadające dochody, wymieniana jest jako główny powód decyzji o sprzedaży spółki.

- Ta sytuacja dotyczy głównie zielonego rynku, gdzie praca jest bardzo ciężka, zaczyna się o świcie i naraża właścicieli na pracę niezależnie od pogody. Szczególnie trudno jest zimą - dodaje.
Czytaj także: Gdynia inwestuje w halę targową

Problem ten dostrzegają na co dzień klienci zielonego rynku, którzy - zwłaszcza zimą - słyszą narzekanie handlowców na trudne warunki pracy, które nie przekładają się na adekwatne do wysiłku dochody. Raz po raz na boksach wiszą ogłoszenia o najmie.

W tej chwili w spółce jest ponad 100 udziałowców. Kupcy zdecydowali się sprzedać 100 procent udziałów. Gdyby sprzedana została tylko ich część, kupcy pozostaliby w mniejszości. To według ich opinii uniemożliwiałoby sprawne i zgodne zarządzanie halą i przyległym do niej zielonym rynkiem. Kiedy znajdzie się inwestor strategiczny, walne zgromadzenie podejmie decyzję o sprzedaży wszystkich udziałów. Uchwała zostanie podjęta w przypadku, kiedy pojawi się inwestor. Nie powinno być z tym problemu, bo sprzedaż spółki jest wspólną wolą. Pieniądze ze sprzedaży udziałów zapewnią kupcom godną emeryturę.

- Sprzedaż zostanie przeprowadzona w formie konkursu ofert. Zostanie on ogłoszony na stronie spółki pod koniec lipca. Zobaczymy, jakie oferty wpłyną. Nie jest naszym celem sprzedaż spółki i jej majątku za każdą cenę. Przecież sam remont obiektu kosztował ponad 20 milionów złotych. Nie ma potrzeby, by się spieszyć, ten proces może być rozciągnięty w czasie - informuje prezes Telepska-Ciągadlak.
Co stanie się z handlem w hali, po jej sprzedaży?

- Wszystko zależy od tego, jaką koncepcję będzie miał nowy właściciel. Kupcy już nie będą mieli na to wpływu. Może się zdarzyć, że powstanie tu nawet Biedronka - mówi prezes.
Czytaj także: płatne pakowanie przy Podwalu Staromiejskim

Ponieważ nie wiadomo, kto będzie ewentualnym inwestorem, nie wiadomo też, jakie będzie miał plany. Możliwe, że część kupców będzie miała możliwość podpisania umów najmu.

Hala Targowa jest wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego.
  • Wewnątrz hala ma trzy poziomy. Parter i antresola to głównie boksy z odzieżą i obuwiem.
  • Wnętrze hali.
  • Parter.
  • Część boksów to rodzinne interesy.
  • Na poziomie poniżej poziomu gruntu sprzedawana jest żywność. Kupujący zgadzają się co do tego, że znaleźć tu można ryby czy mięso wysokiej jakości.
  • Na poziomie piwnicy zapoznać się można z historią tego miejsca.
  • Odsłonięte fundamenty to pozostałości po istniejącym tu w średniowieczu kościele św. Mikołaja.
  •  Hala targowa w Gdańsku

Uświęcone miejsce handlu

Decyzję o budowie hali podjęto w 1894 roku. Została ona oddana do użytku w 1896 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się klasztor dominikański (zniszczony podczas oblężenia Gdańska w 1813 r.), a jeszcze wcześniej, w XII wieku, w tym miejscu wybudowano pierwszy kościół pw. św. Mikołaja. Pozostałości jego kamiennych fundamentów widoczne są w specjalnym skansenie archeologicznym, wykonanym w piwnicy hali. Z Placu Dominikańskiego wejść można z kolei do unikatowych w skali Gdańska piwnic romańskich.

Hala targowa i zielony rynek należą do Kupców Dominikańskich od 1999 roku. W latach 2001-2005 obiekt przeszedł gruntowny remont, połączony z badaniami archeologicznymi pod halą targową oraz obok, na Placu Dominikańskim, gdzie obecnie znajdują się stragany z warzywami, owocami i kwiatami. Środki na inwestycję wyłożyli obecni właściciele nieruchomości. Halę po remoncie otwarto w sierpniu 2005 roku. Kupcy do stoisk na zielonym rynku wprowadzili się w marcu 2010 roku. Przeprowadzka z tymczasowego targowiska przy Podwalu Staromiejskim przedłużyła się ze względu na toczące się prace archeologiczne.

Obecnie w Hali Targowej są trzy poziomy handlowe o łącznej powierzchni 1720 m kw. Funkcjonuje tu około 100 stoisk handlowo-usługowych (spożywczych, przemysłowych, odzieżowych, obuwniczych i usługowych) oraz skansen.

Zobacz jak wyglądają piwnice romańskie pod Placem Dominikańskim, materiał z grudnia 2014 roku.

Miejsca

Opinie (376) ponad 10 zablokowanych

  • do wszystkich wpisow powyzej

    nje bylo nas byla hala nie bedzie nas bedzie hala a co w niej bedzie tego nie wie nikt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane