• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa rekomendacja. Krok w kierunku porządkowania rynku doradztwa finansowego

Ewa Budnik
14 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Zgodnie z nową rekomendacją doradca przedstawiający ofertę kredytu hipotecznego ma opowiadać o nim zrozumiałym językiem. Ma także pomagać na etapie składania wniosku kredytowego i zweryfikować poprawność przygotowania całej dokumentacji.  Zgodnie z nową rekomendacją doradca przedstawiający ofertę kredytu hipotecznego ma opowiadać o nim zrozumiałym językiem. Ma także pomagać na etapie składania wniosku kredytowego i zweryfikować poprawność przygotowania całej dokumentacji.

Od początku września na rynku funkcjonuje wydana przez Związek Banków Polskich i Związek Firm Doradztwa Finansowego Rekomendacja dobrych praktyk dla doradców kredytowych. Stosują ją firmy należące do Związku Firm Doradztwa Finansowego, czyli większość dużych, sieciowych doradztw. Inne firmy, które dostosowują się do rekomendacji, mogą informację o tym upubliczniać.



Czy ufasz doradcom kredytowym?

Jak wynika z danych Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) i Związku Banków Polskich (ZBP), w drugim kwartale 2014 roku, tylko za pośrednictwem doradców zrzeszonych w ZFDF, udzielono aż 38 proc. ogółu nowych kredytów hipotecznych.

- Ogromny rozwój branży doradztwa finansowego w sprzedaży kredytów hipotecznych sprawił, że niezbędne stało się ustanowienie jednolitych standardów jakości ich pracy. W Polsce obecnie dwa na pięć kredytów hipotecznych udzielanych jest za pośrednictwem doradcy zrzeszonego w ZFDF. Jako organizacja skupiająca największe firmy tego sektora postanowiliśmy wyznaczać standardy, zgodnie z którymi działać będzie cała branża. Wierzymy, że będzie to początek wzrostu jakości usług całego rynku. - mówi Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Sami doradcy zatem doszli do wniosku, że rynek jest bardzo zróżnicowany, brakuje tu standaryzacji i regulacji. W efekcie pod nazwą doradztwa kredytowego kryją się usługi o różnym zakresie i niejednolitym poziomie jakości oferowanych usług. Potrzebne jest także przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym.

- Klienci sektora finansowego mają prawo każdorazowo oczekiwać wysokich standardów jakości obsługi. Wypracowana przez nas rekomendacja definiuje podstawowe standardy i wskazuje kryteria postępowania doradców kredytowych, które pozwalają na zbudowanie długoterminowej relacji z klientem, opartej na zaufaniu, uczciwości, sprawiedliwości, profesjonalizmie i dbałości o interes klienta. Wypracowane wspólnie zasady służą też ochronie interesów klienta korzystającego z usług doradców kredytowych - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Rekomendacja wpisuje się w szerszy zakres działań zmierzających do uregulowania działalności pośrednictwa kredytowego - na poziomie unijnym. Na taką potrzebę, dużo bardziej szczegółowo niż w polskiej rekomendacji, zwrócono uwagę w nowej Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi.

- Dyrektywa wskazuje na współmierną odpowiedzialność banków i pośredników kredytowych w prawidłowym udzielaniu kredytów hipotecznych, pomimo iż w ostatecznym rozrachunku to instytucja finansowa przyjmuje ryzyko kredytowe kredytobiorcy, zabezpieczenia kredytu i samego produktu kredytowego - mówi Norbert Jeziolowicz, dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych w ZBP.

Rekomendacja (tu znajdziesz całą rekomendację) reguluje m.in. standardy etyczne i kompetencje oraz wskazuje sposób prezentacji konsumentom wstępnych warunków kredytowania. Podejmuje także kwestie zarządzania konfliktem interesów, komunikacji i obiegu dokumentów oraz ochrony danych i procesu reklamacji. Wskazuje, że firma doradztwa kredytowego jest odpowiedzialna za kompetencje doradców i w tym celu organizuje szkolenia, udostępnia materiały i weryfikuje wiedzę doradców.

W części poświęconej zasadom współpracy z klientem jest punkt mówiący o tym, że doradca ma obowiązek poinformowania z jakimi instytucjami finansowymi współpracuje, a więc jakie oferty mogą być brane przez niego pod uwagę w procesie wyboru oferty. W czasie przedstawiania oferty doradca nie może stosować osobistej rekomendacji, a wszystkie informacje przekazywane klientom powinny być zrozumiale wyjaśnione: doradca powinien używać zrozumiałych określeń i unikać branżowego żargonu, który może nie był zrozumiały dla klienta.

Rekomendacja opisuje także jakie elementy powinny zawierać przedstawione przez doradcę propozycje, przy czym przedstawione powinny zostać oferty od co najmniej trzech instytucji finansowych (chyba że nie da się tylu przygotować ze względu na określone przez klienta parametry). Skorzystanie z porady doradcy nie zobowiązuje do złożenia wniosku kredytowego.

- W dużych firmach doradczych jest duża rotacja pracowników, stąd taka rekomendacja bardzo się tam przyda, bo część osób nie stosowała dobrych praktyk. Mniejsze firmy od dawna musiały stosować zasady, bo inaczej nie byłyby w stanie przetrwać na rynku. Bardzo dobrze, że takie zasady zaczną obowiązywać ogólnie, nie tylko w wewnętrznym obiegu dużych doradztw. Jest szansa że rynek stanie się bardziej przejrzysty
- ocenia zasadność wprowadzenia rekomendacji Piotr Witecki, właściciel doradztwa finansowego Finansowy Piotr z Gdańska. - Oczywiście pamiętać trzeba o tym, że klient trafia do doradcy który jest tylko człowiekiem i może mieć większą lub mniejszą wiedzę, może być lepiej lub gorzej wyszkolony... Niestety w dużych korporacjach na szkolenia nadal brakuje czasu i pieniędzy.

ZFDF rekomenduje swoim członkom stosowanie zasad określonych w rekomendacji. Z kolei klientom doradców związek zaleca, aby przed skorzystaniem z usługi sprawdzali, czy firma doradztwa kredytowego, a tym samym jej pracownicy lub współpracownicy stosują rekomendację. Członkostwo w związku sprawdzić można na stronie ZFDF. Informację o stosowaniu rekomendacji na swoich stronach internetowych oraz w miejscach obsługi klientów umieszczać mogą także firmy i niezależni doradcy, którzy nie są członkami związku.

Kontynuacją prac prowadzonych przez ZFDF i ZBP nad poprawą standardów pracy doradców zajmujących się kredytami hipotecznymi jest prowadzone opracowanie propozycji zasad ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu.

Sprawdź listę doradców kredytowych w Trójmieście w naszym Katalogu obiektów

Miejsca

Opinie (31) 3 zablokowane

  • Doradztwo

    Jak w każdym innym zawodzie są dobrzy i źli, uczciwi i nieuczciwi. Dobry i uczciwy doradca wyszukuje najtańszy kredyt, pokazuje ukryte koszta i jeśli w gre wchodzą produkty dodatkowe to TYLKO te które pozwolą klientowi na obniżenie rat kredytu. Dla przykładu,kredyt z marżą 1,68% jest tanszy od tego z marżą 1,7% ale w tym pierwszym przypadku najtansze konto kosztuje 20 zł/msc x 360 mcy okres kredytowania.... Każdy przypadek jest inny i zadaniem dobrego doradcy jest pokazanie tego klientowi. Fundusze, hmmm, ja raczej nie sprzedaję chyba że klient sam o tym mówi. Oferta jest taka sama jak w bankach, różnica jest taka że niezależny doradca NIE MUSI sprzedawać wraz z kredytem tych wszystkich niepotrzebnych produktów dodatkowych, które pracownik banku MUSI sprzedać bo tego ma większą premie niż za kredyt. Zawsze jestem z klientami na podpisaniu umowy po to żeby pracownik banku nie opakował klientów w niepotrzebne dodatki, lub płatne konto. Kolejna różnica to jeden punkt kontaktu, klient moze oczywiscie iść sam i złożyć wnioski do kilku banków, tylko po co? Za naszą pracę klient nie płaci. Przeczytałem tą rekomendacje i nic tu nie znalazłem czego bym nie stosował w mojej pracy. Pozdrawiam wszystkich moich klientów, dziękuję za to że rekomendują mnie swoim znajomym.

    • 3 0

  • warto sprawdzac

    doradca moze oszczedzic czas i umozliwisc przeglad rynku. czasami jesli firma jest duża moze miec indywidualne warunki wynegocjowane z poszczegolnymi bankami, wiec mozna zaoszczedzic w stosunku do bezposredniej oferty danego banku. niezaleznie od wszystkiego trzeba samemu sprawdzac tez bezposrednie oferty bankow, dobrze jest pametac o ewentualnych branzowych ofertach poszczególnych banków, itp.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane