• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szykują się zmiany przy Szerokiej w Gdańsku

Katarzyna Moritz
27 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trwa wymiana trawy na skwerze Świętopełka
  • Dominikanie chcą by na placu powstało Centrum św. Jacka.  Żeby to było możliwe potrzebny jest partner, który na wydzierżawionym kawałku terenu wybuduje coś komercyjnego dla siebie i sfinansuje budowę zakonników.
  • Kończy się kolejny etap badań archeologicznych.
  • Problem ze startem inwestycji stwarza zaniedbana miejska kamienica.
  • Trzeba będzie też przełożyć rurę gazową, która przebiega przez całą działkę.

Dominikanie kończą badania archeologiczne i prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami, by po 15 latach zagospodarować plac przy kościele św. Mikołaja. Tymczasem w sieci wybuchła afera, że z sąsiedniego skweru miasto chce usunąć 40 drzew i fontannę. Tak wynika z planu przekazanego radnemu dzielnicy, ale prezydent Gdańska tłumaczy, że projekt jest stary i nieaktualny.



Czy w centrum Gdańska jest wystarczająca ilość skwerów?

Niedawno na działce między ulicami Świętojańską, Szklary i Szeroką zobacz na mapie Gdańska pojawił się ciężki sprzęt, po którym został wykop i hałdy piasku. Trwają tam badania archeologiczne, prowadzone na zlecenie właściciela parceli czyli zakonu dominikanów z pobliskiego kościoła św. Mikołaja.

Dominikanie wracają do gry

Teren ten trafił do nich ponad 15 lat temu. Należał do miasta, które wyceniło go wtedy na 852 tys. zł, ale sprzedało zakonnikom z 98 proc. zniżką, w zamian za to, że ci zrzekli się praw do znajdującego się po drugiej stronie kościoła placu Dominikańskiego zobacz na mapie Gdańska. Zakonnicy o prawa do tych ostaniach terenów starali się od 1991 r., argumentując, że chcą odzyskać własność nadaną im przez gdańskiego księcia Świętopełka. Wtedy handlujący w hali i na rynku założyli spółkę Kupcy Dominikańscy i również wystąpili o prawa do hali i placu. Ostatecznie w 1999 roku kupcy kupili halę targową za ponad 1,5 mln zł, teren dostali w użytkowanie wieczyste (w tym roku zostało ono przekształcone w prawo własności), a miasto zaproponowało dominikanom plac przy ul. Szerokiej.

Od tego czasu ten teren w centrum Gdańska ożywa tylko latem, gdy stają tu kramy jarmarczne, a kilka lat temu kino pod gołym niebem. Zakonnicy chcieliby tu postawić Centrum św. Jacka, ale nie mają na to pieniędzy. Dlatego szukają partnera, który je wyłoży.

- Po to kończymy te wykopaliska archeologiczne, by uporządkować teren i przystąpić do konkretnych rozmów z inwestorem. Ale potrzebujemy też przychylności miasta w tej spawie - zastrzega ojciec Marcin Mogielski, przeor gdańskich dominikanów. - Celem naszym jest przede wszystkim budowa na części tego terenu Centrum św. Jacka. Ma to być centrum duszpastersko-kulturalno-edukacyjne na potrzeby misji naszego zakonu. Żeby to było możliwe, potrzebujemy też partnera, który na wydzierżawionym kawałku wybuduje dla siebie coś komercyjnego i sfinansuje naszą budowę.

Dominikanom zależy, by zabudowa powstała jak najszybciej, ale to nie jest takie proste. Problemem jest bowiem miejska kamienica stojąca na rogu ul. Szerokiej i Szklary zobacz na mapie Gdańska, która blokuje potencjalną inwestycję.

- Budynek jest w fatalnym stanie, a na dodatek są w nim nielegalnie wykute okna. Miasto oczekuje, że na naszej działce powstanie zwarta zabudowa. Trzeba by więc tę kamienicę włączyć do nowej zabudowy. I na ten temat właśnie rozmawiamy - opowiada przeor.

Zdewastowana kamienica to nie jedyny problem. Dominikanie wystąpili o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bo w obecnym miasto domaga się utworzenia określonej liczby miejsc parkingowych. Trzeba przenieść biegnącą przez działkę rurę gazową i uzgodnić z konserwatorem zabytków co zrobić z pozostałościami przedwojennej zabudowy.

Co ze skwerem, na którym stoi pomnik Świętopełka?

To nie jedyne plany inwestycyjne w okolicy Szerokiej. Tuż po sąsiedzku znajduje się zadrzewiony skwer z fontanną oraz pomnikiem pomorskiego księcia Świętopełka. Kilka lat temu miasto planowało zabudować go kwartałem kamienic, ale zrezygnowało po protestach mieszkańców. O tym, że zieleniec ma przejść gruntowny remont pisaliśmy już w 2011 roku. Wtedy powstał projekt, który zakładał, że z placu zniknie 40 drzew, zasadzonych zostanie 11 nowych, zmniejszona zostanie powierzchnia trawników na rzecz terenów wyłożonych kostką, przebudowana zostanie fontanna.

  • W weekend na Facebooku pojawiła się informacja, że zielony skwer przy ul. Szerokiej ma stać się wybrukowanym placem.
  • Rzekomo miały z niego zniknąć trawniki, a zamiast nich miałaby pojawić się kostka brukowa.
  • Skromna fontanna, która jest autorstwa Alfonsa Łosowskiego (ojca muzyka Sławomira Łosowskiego), miałaby zostać zastąpiona przez bardziej nowoczesną.
  • Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz stwierdził jednak, że te informacje są nieprawdziwe, a wszystkie zmiany na skwerze będą konsultowane z mieszkańcami.


Tamtych planów nigdy nie zrealizowano, ale teraz nagle wypłynęły na światło dzienne. W jaki sposób? Urzędnicy przekazali je radnemu dzielnicy Śródmieście Maciejowi Multaniakowi, który zapytał o przyszłość tego miejsca, jedynego z nielicznych zadrzewionych placów na terenie Głównego Miasta.

Sprawę opisał na Facebooku Dariusz Podbereski, pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i prowadzący programy przyrodnicze w Radiu Gdańsk. Na tę wieść zawrzało. Przeciwko zmianom na skwerze wypowiedziało się wielu gdańskich społeczników.

Przeczytaj dyskusję w sprawie skweru przy Szerokiej.

Wtedy do dyskusji włączył się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Podkreślił, że radnemu przekazano nieaktualny projekt, który nie będzie realizowany.

- Owszem, chcieliśmy zmienić jego formułę i nadal nad tym dyskutujemy. Tak, powstał w ZDiZ projekt rewaloryzacji tego skweru, bo skwer powinien przejść remont. Widziałem nawet projekt przez chwilę i nie wydaje mi się żeby zawierał wycinkę drzew. Niezależnie co ten projekt zawierał jest nieaktualny, gdyż po ostatnim spacerze z mieszkańcami i spotkaniu z mieszkańcami Śródmieścia zarządziłem zrobienie projektu od nowa, tym razem uwzględniając proces uzgadniania tego z mieszkańcami - zapewnił Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska zaprzeczył informacjom o zmianach, które miałyby zajść na skwerze przy ul. Szerokiej. Zapowiedział, że zanim skwer zostanie przebudowany, plany zostaną skonsultowane z mieszkańcami. Prezydent Gdańska zaprzeczył informacjom o zmianach, które miałyby zajść na skwerze przy ul. Szerokiej. Zapowiedział, że zanim skwer zostanie przebudowany, plany zostaną skonsultowane z mieszkańcami.


Ewentualne zmiany przy fontannie działającej na skwerze od 1966 r. mogą wywołać podobne kontrowersje, jakie wywołała informacja o likwidacji mozaiki zdobiącej jedną z fasad budynku zespołu kin znajdującego się między ul. Długą, Lektykarską i Piwną. Autorem fontanny, której - przyznajmy - forma nie budzi dziś już emocji, jest Alfons Łosowski (ojciec muzyka i kompozytora Sławomira Łosowskiego z grupy Kombi), który po wojnie kierował pracownią rzeźby kamiennej na gdańskiej ASP.

Prace przy budowie skweru przy ul. Szerokiej w Gdańsku. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w 1959 roku. Prace przy budowie skweru przy ul. Szerokiej w Gdańsku. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w 1959 roku.


W czwartek 28 maja o godz. 17 w Pałacu Młodzieży (ul. Ogarna 56 zobacz na mapie Gdańska), ma się odbyć spotkanie poświęcone zmianom na skwerze przy ul. Szerokiej. Jego gospodarzami będą menadżer Śródmieścia Jakub Żelazny oraz zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Będzie to jednak spotkanie robocze, z radnymi dzielnicy Śródmieście. Natomiast spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców w tej sprawie, wstępnie planowane jest we wtorek 2 czerwca. Dokładny termin i miejsce spotkania zostaną wkrótce ogłoszone.

Miejsca

Opinie (127) 4 zablokowane

  • To pani Moritz wymyśliła tą debilną (nawet jak na standardy trojmiasto.pl) ankietę?

    • 3 4

  • Do czasu powtórzenia wyborów samorządowych nie powinni niczego zaczynać.

    • 9 3

  • Niestety w Gdańsku mamy wiele tzw. dziur wstydu ,już nawet nie warto ich wymieniać ,wszyscy o tym wiedzą ( włącznie z turystami) . Szlag mnie tylko trafia ,że to tak długo trwa !!! Co do zieleni ( parków,skwerków ) to w obszarach zabudowanych jest jej naprawdę mało ! Trochę chyba nas "usypia" położenie miasta (nadmorski pas i trójmiejski park krajobrazowy ) a tak nie powinno się dziać .

    • 7 1

  • prezydent z zarzutami prokuratorskimi

    Prezydent bez wizji na smyczy deweloperów. On zarządza miastem i on wytnie ostatnie drzewa jeżeli tylko będzie dobrze posmarowane

    • 20 1

  • kuweta dla kotów (2)

    które mają domki pod budynkiem, w którym znajduje się monopolowy

    tym właśnie jest teraz ten plac

    akurat nie ma tam dziury, więc nikt na to nie woła dziura wstydu. to jest plac wstydu.

    • 2 6

    • odczep sie od biednych futrzaków! (1)

      odczep sie od biednych futrzaków!

      • 3 4

      • Pan Roman opiekuje sie kotami i bardzo dobrze !

        • 3 1

  • To dobre wieści, że chcą w końcu zabudować ten kwartał przy kościele św. Mikołaja.

    To dobre wieści, że chcą w końcu zabudować ten kwartał przy kościele św. Mikołaja. Strasznie razi ta dziura w zabudowie - zwłaszcza że stoi tam ten kamieniczny ostaniec. Mam nadzieję, że ta powojenna samowolka z wybijaniem okien w ścianach bocznych nie zostanie przyklepana i będzie można je zamurować i dostawić tam pierzeję odbudowanych kamienic. To inny przypadek niż kamienice odbudowane od zera po wojnie - tam często w bocznych uliczkach specjalnie projektowano ściany boczne z oknami - w tym przypadku mamy do czynienia z oryginałem, który miał z obu stron doklejoną zabudowę. To narożna kamienica w eksponowanym miejscu - to będzie tragedia jak nowe budynki się nie dokleją do jej bocznych ścian.

    • 9 4

  • Szkaradztwo z czasów głębokiej komuny (5)

    Szkaradny skwer do modernizacji, fontanna z odchodami, wybrzuszone asfalty, pokrzywione barierki do likwidacji. Drzewa do przycięcia, samosiejki i odrosty do wycięcia.
    Skwer powinien być estetyczny, przyjazny matkom z dziećmi, emerytom, zmęczonym turystom a nie przygodnym pijaczkom.
    Dziwaczny pomnik Świętopełka do "salonu strachów" przyjezdnego cyrku.

    • 10 4

    • Ty,studenciak,swoje klocowato-betonowe wizje zostaw dla siebie! (3)

      Ty,studenciak,swoje klocowato-betonowe wizje zostaw dla siebie!

      • 9 3

      • (1)

        Nie znasz się to nie zabieraj głosu

        • 6 5

        • architekt za pięć zeta ;)

          • 4 2

      • Te, ty! Do łopaty!

        • 4 1

    • studencie, idź posprzątac po technikaliach

      • 5 3

  • (2)

    Z tymi skwerami to bez przesady. Przed wojną miasto było o wiele gęściej zabudowane, a teraz przy każdej budowie wielkie protesty. Jednocześnie wszędzie głosy o potrzebie przywracania przedwojennej zabudowy.

    • 6 11

    • dobrze ,ze w tej potrzebie przywracania nie ma żądań co do oryginalnego nazewnictwa.

      • 2 2

    • ale chrzanisz

      polecam artykuł sprzed 4 lat. h t t p://w w w. trojmiasto. pl/wiadomosci/Gdzie-sie-podzialy-gdanskie-parki-i-ogrody-n51625.html#

      • 2 1

  • Dominikanie chcą sfinansowania swoich planów

    budowy. Można by zainteresować arabskich islamistów,oni są bogaci i mieli by swoje miejsce w środkowej Europie. A z czasem zdobyli by sympatię gdańszczan.

    • 11 4

  • Drzewa. Wyciąć 40 by posadzić 11 ...?!?! Co za głupota! Drzewa rosną latami! (1)

    • 24 2

    • Taaaa ... Iglaczki 50 cm zamiast pięknych drzew ...:(

      • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane