• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Udany rok rynku biurowego w Trójmieście

zebrała Ewa Budnik
28 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
W Oliwie powstają dwa największe kompleksy biurowe w Trójmieście. Niebawem zacznie powstawać kolejny. Według ekspertów nie będzie problemu z zapełnieniem ich najemcami. W Oliwie powstają dwa największe kompleksy biurowe w Trójmieście. Niebawem zacznie powstawać kolejny. Według ekspertów nie będzie problemu z zapełnieniem ich najemcami.

W Trójmieście od lat rozbudowywane są nowoczesne parki biurowe, powstają nowe biurowce, do współczesnych standardów dostosowywane są budynki kilkudziesięcioletnie. Nie ma miesiąca bez informacji o nowych najemcach, a co za tym idzie - nowych miejscach pracy. Zapytaliśmy osoby, które na co dzień negocjują z najemcami powierzchni biurowych, jak oceniają mijający rok na tym rynku.



Marcin Piątkowski, dyrektor Invest in Pomerania

W oczach inwestorów dostępne w Trójmieście zasoby biurowe i kapitał ludzki oraz wysoka jakość życia umożliwiają realizację ambitnych planów rozwojowych i projektów na dużą skalę. Nasz rynek rozwija się niezwykle dynamicznie i jest w stanie sprostać popytowi ze strony inwestorów, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Jesteśmy postrzegani jako rynek dojrzały, z silną tendencją wzrostową. Nie jest zatem niczym wyjątkowym, że jako Trójmiasto - Gdańsk i Gdynia - wygrywamy rywalizację o nowe projekty z Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem. Najwięcej pytań jest do nas kierowanych ze strony firm nordyckich, amerykańskich, niemieckich oraz brytyjskich. Mogę już teraz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że w pierwszej połowie roku kilkukrotnie pozytywnie zaskoczymy informacjami o nowych inwestorach, którzy pojawią się w Trójmieście.

Mariusz Wiśniewski Mariusz Wiśniewski
Mariusz Wiśniewski, dyrektor trójmiejskiego oddziału agencji CBRE

W tym toku po raz pierwszy udało się odczuć skokowy popyt ze strony inwestorów zagranicznych. Kilka dużych transakcji na rynku spowodowało też, że w niektórych projektach zaczęło brakować dla nich miejsca. To też rekordowy rok jeśli chodzi o liczbę podpisanych umów na budynki w budowie. Z naszej perspektywy popyt na nowe powierzchnie A-klasowe przewyższa podaż - stąd tyle umów podpisywanych na powierzchnie w budowie. Popularnością cieszą się wszystkie nowe projekty biurowe, które są zlokalizowane blisko rozwiniętego transportu publicznego. Punkt ciężkości jeśli chodzi o zasoby powierzchni znajduje się w Gdańsku. Rynek biurowy w takiej dzielnicy jak Oliwa rozwija się w skali nieporównywalnej z żadną inną częścią Trójmiasta. Gdyni trudno będzie to nadrobić, jednak bliskość Małego Trójmiasta, gdzie mieszka spora część pracowników gdyńskich firm stwarza potencjał na przyciągnięcie nowych projektów właśnie do Gdyni, gdzie niewątpliwy sukces odnosi firma Thomson Reuters, która od lat stabilnie rozwija swoje zasoby kadrowe właśnie w Gdyni.

Wśród dużych najemców dominuje kapitał amerykański, powiększa się wciąż grono firm skandynawskich. Poza Kemirą i Nordeą IT nie są to najemcy dużych powierzchni, jednak ich liczba powoduje, że mają coraz większy udział w rynku. W następnych latach będziemy też obserwować coraz większy udział firm z Niemiec, które dzisiaj są reprezentowane przez takie koncerny jak np. Bayer, Thyssen Krupp czy Lufthansa Systems. Wiele podmiotów, które działały z powodzeniem na rynku krakowskim na kolejną lokalizację wybiera Wrocław - na równi z Trójmiastem. Pojawienie się w Trójmieście takich firm jak StateStreet, Luxoft, Epam czy Alexander Mann Solutions spowodowało, że do Trójmiasta masowo zaczęły przyjeżdżać rzesze kandydatów z południa Polski, dla których te wejścia były jasnym sygnałem, że rynek pracy jest atrakcyjny. Pojawił się też argument czystego powietrza w Trójmieście, co było dla mnie osobiście sporym zaskoczeniem, bo nie zdawałem sobie sprawy ze skali problemu ze smogiem, z jakim borykają się większe aglomeracje na południu Polski.

Do Trójmiasta wkraczają nowi deweloperzy, co może przyciągnąć kolejnych pracodawców, a lokalni gracze, tacy jak Torus czy Olivia Business Centre wciąż realizują kolejne inwestycje, które słyną już w Polsce z wyjątkowej jakości i skali odpowiedniej dla dużych projektów inwestycyjnych. Pierwszym projektem, który zostanie ogłoszony w przyszłym roku będzie centrum usług wspólnych na około 500 osób, które jest w trakcie finalizacji decyzji o lokalizacji swojej inwestycji w Trójmieście. Planowane są też kolejne inwestycje z Finlandii, Norwegii i Danii łącznie na kolejne 500 stanowisk. Generalnie prognozujemy, że volumen nowych transakcji na rynku najmu w 2017 r. będzie bliski 80 tys. m kw. W dużym stopniu należy też obserwować niesamowite tempo wzrostu takich firm jak Lufthansa Systems, Jeppesen, SII, PGS Software, Ciklum, Epam, Luxoft. Zdecydowanie rynek pracy poczuje pozytywny wpływ rozwoju tych firm, a to tylko niektóre przykłady planów wzrostu zatrudnienia w sektorze IT/SSC/BPO w Trójmieście.

Mateusz Polkowski Mateusz Polkowski
Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Rynek trójmiejski charakteryzuje się dużą dynamiką, a jego zasoby biurowe powiększyły się w 2016 r. o około 60 tys. m kw. sięgając łącznie 640 tys. m kw. Dzięki temu Trójmiasto umocniło się na czwartej pozycji w Polsce pod kątem całkowitej powierzchni biurowej. Na szybki rozwój zarówno Gdańska, jak i Gdyni ma wpływ dynamiczny wzrost sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Oddziały międzynarodowych korporacji zwiększają zatrudnienie i potrzebują coraz więcej powierzchni biurowej. Mamy tu do czynienia zarówno z nowymi wejściami do Trójmiasta firm, które jeszcze nie prowadziły swojej działalności w tej części kraju, jak również, a może przede wszystkim, z rozwojem tych, które w Trójmieście już zainwestowały. Dlatego też bardzo istotna jest obsługa inwestora zarówno w momencie decydowania o lokalizacji, jak również już na etapie rozwoju jego działalności w mieście, a w tym wyspecjalizowane jednostki samorządowe z Trójmiasta i województwa są bardzo sprawne.

W 2016 roku zarówno Gdańsk, jak i Gdynia bardzo dobrze radziły sobie od strony popytu na powierzchnie biurowe, niemniej jednak rekordy z roku 2015 nie zostaną pobite. Podobnie jest na innych rynkach biurowych w Polsce. Należy jednak podkreślić, że sytuacja ze strony popytu na biura jest i będzie pozytywna. Deweloperzy w Trójmieście aktualnie realizują około 110 tys. m kw. nowych biur, a w istniejących zasobach bez najemców pozostaje około 70 tys. m kw. biur. Mniejsi najemcy nie będą zatem mieli problemu ze znalezieniem dla siebie nowego biura, jednak dla dużych firm wybór nowego biurowca będzie już znacznie mniejszy i ograniczony do 3-4 lokalizacji.

W 2017 roku możemy się spodziewać debiutu kilku nowych firm w Trójmieście oraz kilku znaczących transakcji najmu związanych z relokacjami najemców do nowych inwestycji biurowych.

Maciej Brożek Maciej Brożek
Maciej Brożek, pełnomocnik ds. rozwoju w spółce Torus

Jeśli chodzi o postrzeganie Trójmiasta, to w 2016 roku Trójmiasto podkreśliło swoją pełnoprawną pozycję w pierwszej lidze miast regionalnych w Polsce, na co pracowaliśmy przez wiele ostatnich lat. Pod względem dostępności wykwalifikowanej kadry, infrastruktury biznesowej czy okołobiznesowej jesteśmy już przez inwestorów oceniani na równi z Krakowem i Wrocławiem. Na naszą korzyść zdecydowanie przemawia jakość życia, która mocno zyskuje na znaczeniu. Inwestorzy są świadomi, że łatwiej jest podjąć ewentualną decyzję o przeprowadzce właśnie tutaj niż do innych miast w Polsce, co ma ogromne znaczenie przy obsadzaniu stanowisk wysoko specjalistycznych czy managerskich. Ma to też swoje odzwierciedlenie w liczbach podpisywanych na rynku umów i wynajętej powierzchni biurowej. W naszym przypadku nie był to wprawdzie rekordowy rok, ale wynika to raczej z naszego cyklu inwestycyjnego - budowa każdego z etapów Alchemii trwa około dwóch lat i gotowym produktem będziemy dysponować w III kwartale 2017 roku, kiedy oddany do użytku zostanie budynek Argon.

Potrzeby samych najemców ewoluują. Firmy zmierzają do zapewnienia pracownikom coraz bardziej komfortowego miejsca pracy, przy czym chodzi już nie tylko o udogodnienia bezpośrednio w ich biurze. Świadomie inwestują w jakość budynku, technologie wpływające na komfort i bezpieczeństwo pracy, w lepsze skomunikowanie czy bogatszą ofertę usługową w bezpośrednim sąsiedztwie. Rynek pracownika będzie dalej podnosił tę poprzeczkę i to nie tylko w aspekcie pozyskania nowych pracowników, ale też ich utrzymania w dłuższym horyzoncie czasowym, co zdaje się być w dzisiejszych realiach największym wyzwaniem.

Na znaczeniu zyskają więc ponadczasowe i funkcjonalne elementy. Odchodzi się od zagęszczania stanowisk na dużych powierzchniach, stawia za to na efektywność w przyjaznej przestrzeni, gdzie znaczenie ma kolorystka, jakość i estetyka wyposażenia biurowego, inspirująca różnorodność (a nie narzucony i jednolity standard), strefy komfortu i prywatności, w końcu jakość i ilość świeżego powietrza w biurze.

Po wejściu State Street Bank w 2015 roku czy znaczącej ekspansji takich marek, jak Intel i Nordea IT w 2016, można się spodziewać, że nowy rok przyniesie kolejne ciekawe transakcje na trójmiejskim rynku. Nic nie zapowiada spektakularnego osłabienia inwestycji, chociaż trzeba mieć na uwadze, że decyzje na tym rynku zapadają z dość dużym, kilkuletnim nawet wyprzedzeniem. Kolejne lata mogą być już obarczone większą niepewnością, na co znaczący wpływ może mieć między innymi rozwój sytuacji politycznej czy gospodarczej w naszym kraju.

W mijającym roku wynajęliśmy w Alchemii około 15 tys. m kw. powierzchni. Co warto podkreślić, blisko połowę z tego stanowiły ekspansje najemców obecnych już w naszych budynkach, co jest świadectwem dobrej koniunktury i sprzyjającego rozwojowi otoczenia. Druga część przypadła zasadniczo na dwóch nowych najemców. Pierwszy to firma Luxoft, gigant sektora IT, który od niedawna obecny jest na trójmiejskim rynku. Drugi działa już tutaj od dłuższego czasu, ale zmienia swoją dotychczasową siedzibę - jego nazwę ogłosimy już niebawem, w pierwszej połowie stycznia. Ponadto do grona naszych najemców dołączyło kilka firm, ciekawych marek, które wynajęły mniejsze powierzchnie, ale doskonale wpisują się swoją działalnością i ofertą w charakter Alchemii.

Błażej Kucharski Błażej Kucharski
Błażej Kucharski, dyrektor regionalny, Colliers International

Kolejny rok kończy się sukcesem jeśli chodzi o wynajem powierzchni biurowych w Trójmieście. Co najważniejsze, idą za tym nowe miejsca pracy. Największą transakcją tego roku był najem powierzchni przez firmę Nordea IT, która w Gdyni zajęła 10 tys. m kw. w kompleksie Tensor i kolejne trzy tysiące w biurowcu Olivia Star.

Końcówka tego roku to bardzo ciekawy czas, również na rynku powierzchni biurowych - poziom pustostanów w projektach biurowych w Trójmieście spadł do poziomu, kiedy trudno o znalezienie naprawdę dużej powierzchni. Tymczasem nowe transakcje, które ogłoszone zostaną na początku 2017 roku sprawią, że pustostanów będzie jeszcze mniej. Perspektywę rozszerzyła jednak budowa biurowca Olivia Star oraz ogłoszenie nowego - pierwszego w Trójmieście - projektu przez firmę Skanska.

Szacuję, że najbliższe lata będą czasem, kiedy intensywnie rozwijał się będzie rynek w Gdyni. Obserwujemy duże zainteresowanie najemców tą lokalizacją, a przecież dwóch dużych deweloperów będzie tam realizowało swoje projekty - PHN i Vastint. Możliwe też, że niebawem znajdzie się inwestor, który będzie realizował kolejny duży projekt biurowy przy Łużyckiej. To dobra wiadomość dla potencjalnych pracowników zamieszkałych w Małym Trójmieście, bo woleliby oni pracować w Gdyni, a nie dojeżdżać do Oliwy, która jest w tej chwili najsilniejszym ośrodkiem biurowym w Trójmieście.

Czytaj także: w Oliwie rozrasta się centrum biurowe
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

zebrała Ewa Budnik

Opinie (123)

  • Według ekspertów nie będzie problemu z zapełnieniem ich najemcami. Jasne....

    Może i nie będzie, ale gorzej z tym, kto ma tam pracować przy tak niskim bezrobociu? Biura wynajęte będą, ale na biuro przypadać będzie pewnie średnio 2-3 osoby.

    • 1 4

  • Z czego Ci ludzie się cieszą ?? (1)

    Towarzystwo wzajemnie adoracji. Ci Panowie patrzą tylko i wyłącznie poprzez swój portfel. Nie ma w planach żadnych nowych rozwiązań komunikacyjnych a już są mega korki a co będzie jak liczba tam pracujących się podwoi. A teraz wszyscy sobie gratulują ....

    • 7 5

    • a naprawde trzeba dojezdzac samochodem? Pracuje w Oliwie i dojezdzam tam tramwajem. Korona mi z glowy jeszcze nie spadla.

      • 5 1

  • Trójmiasto

    A kiedy będzie można się pochwalić w Trójmieście parkiem rozrywki typu energylandia? I innymi tego typu miejscami, gdzie ludzie będą mogli atrakcyjnie i radośnie spędzić czas?

    • 2 1

  • TO NIE FABRYKI (2)

    nie ma exportu i wrostu PKB
    to Bangladesz, i tyle w temacie

    • 6 5

    • masz rację

      w mózgu twym jest prawdziwy Bangladesz- komentujesz na czym się nie znasz

      • 3 1

    • to prawda byłem w Holandii i tam były same fabryki, huty i kopalnie, pełno dymu, dlatego sa tacy bogaci. biurowców żadnych!

      • 1 0

  • Nie ma się co dziwić, że ludzie uciekają z Gdyni

    Tylko w pierwszym półroczu 2016 ubyło 1238 osób

    • 4 0

  • Parkingi (4)

    Wszystko pięknie ładnie kolorowo ale jako petent czy tez pracownik nie ma gdzie zaparkować zgodę na budowę powinno się otrzymywać po zapewnieniu bezpłatnych miejsc parkingowych

    • 4 4

    • otóż to!

      i jeszcze powinni dodawać darmowy samochód do tego darmowego parkingu!

      bo się należy :))))

      • 6 2

    • Tak... racja i jeszcze paliwo zatankować powinni... a tak w ogóle to powinien być program samochód+ bo przecież skoro państwo wydaje pieniądze na drogi to powinno być zainteresowane żeby z nich korzystać.

      • 5 1

    • typowy leming

      • 3 0

    • Przecież są tam parkingi i na nich 2h jest bezpłatne

      Dla petenta i klienta w sam raz.

      • 0 0

  • Szczurek załatwił gdynie na amen!

    Szczurek załatwił gdynie na amen!Szczurek załatwił gdynie na amen!Szczurek załatwił gdynie na amen!Szczurek załatwił gdynie na amen!Szczurek załatwił gdynie na amen!Szczurek załatwił gdynie na amen!Szczurek załatwił gdynie na amen!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane