• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Gdańsku projektują domy jak z klocków Lego

Łukasz Stafiej
3 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Krzysztof Droszcz z pracowni Rebel Concept przed pokazowym budynkiem modułowym, który stanął przed siedzibą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Stater. Krzysztof Droszcz z pracowni Rebel Concept przed pokazowym budynkiem modułowym, który stanął przed siedzibą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Stater.

- Hotel, którego budowa trwałaby dwa lata, jesteśmy w stanie zrobić w trzy miesiące. Stawiamy go z meblami, nawet ręcznikami i mydełkami. Oddajemy nowy, gotowy do użytkowania budynek. To tak naprawdę nowy wymiar architektury - mówi Krzysztof Droszcz z gdańskiej pracowni Rebel Concept, która opracowała technologię budownictwa modułowego.



Łukasz Stafiej: Myślę "budownictwo modułowe" i przed oczami stają mi brzydkie blaszane kontenery gdzieś na peryferiach miasta. I obawiam się, że podobnie myśli większość społeczeństwa.

Krzysztof Droszcz: Niestety, budowanie z kontenerów ma w Polsce bardzo złą prasę. Często nawet odbierane jest z oburzeniem, bo - prawdę mówiąc - zdarzały się wpadki na tym polu, także w Gdańsku. Taka architektura kojarzy się z tymczasowością, jakimś substytutem. Jednak technologia, którą my proponujemy oparta jest jedynie na metalowej ramie kontenera, którym zastępujemy standardową, żelbetową konstrukcję. Wszystko inne z kontenera wyrzucamy. Budujemy własne ściany, elewacje, wykończenia przy użyciu wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, tak jak w standardowym budownictwie.

Czy chciał(a)byś zamieszkać w domu modułowym?

Wchodzę do takiego budynku i jakie różnice widzę?

Żadne. Klient może zażyczyć sobie we wnętrzu, czego dusza zapragnie. Jesteśmy w stanie zbudować w tej technice nawet budynek klasy A. Ograniczenia wynikają jedynie z wielkości modułu, który jest konstrukcją prostokątną o określonych wymiarach. Oczywiście moduły można dowolnie łączyć, składając je jak klocki Lego.

Taniej, lepiej, szybciej?

To nie jest lepsze od budownictwa tradycyjnego. Jest inne. Ta technologia ma być tańszą i szybszą w realizacji alternatywą. Technologia, którą wprowadzamy razem z krakowską firmą Diamond Module, różni się jeszcze jedną zasadniczą rzeczą od propozycji innych firm tworzących architekturę modułową. My produkujemy kawałek po kawałku całe moduły w fabryce. Zaczynając od ścian, kończąc na detalach wnętrza.

Czyli zamawiam sobie dom z katalogu - wybieram kolor ścian, meble czy telewizor, a potem to wszystko przyjeżdża do mnie w paczkach?

Prawie. Moduły przyjeżdżają na ciężarówkach gotowe i w pełni wyposażone na teren budowy. Monterzy składają je według projektu i można się wprowadzać. Hotel, którego budowa trwałaby dwa lata, jesteśmy w stanie zrobić w trzy miesiące. Stawiamy go z meblami, nawet ręcznikami i mydełkami. Oddajemy nowy, gotowy do zamieszkania lub użytkowania budynek. To tak naprawdę nowy wymiar budownictwa modułowego. Jeszcze nikt czegoś takiego nie robił na świecie.

Szpital ze specjalistyczną salą operacyjną też można zbudować w takie fabryce modułów?

Czy jest to całkowicie wyposażony w sprzęt medyczny szpital czy przedszkole z zabawkami i placem zabaw, jesteśmy w stanie to przygotować. Na świecie jeszcze nie stanął żaden budynek zrealizowany tą metodą, ale mamy już kilkadziesiąt zamówień z całej Polski, m.in. na domki jednorodzinne, szpital położniczy czy przychodnie. Będziemy również szukać klientów w Europie, np. na hotele przy autostradach w Niemczech czy Austrii.

Gdzie w Trójmieście powstaną takie budynki?

Pierwowzorem tej technologii jest Infoboks w centrum Gdyni, którego elementy są montowane jednak na placu budowy, jeszcze nie w fabryce. Mamy zamówienia na przedszkole na Kowalach i restaurację na plaży w Sopocie. Plaże są bardzo dużym polem do popisu - w tej technologii można budować sezonowe kluby czy puby. Po drugie, przeszklone galerie miejskie w newralgicznych punktach miast, gdzie można by prezentować dzieła artystów czy regionalnych rzemieślników. Zastosowań jest multum. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby robić to z umiarem. Ta technologia nie ma zastąpić tradycji, ale ją wzbogacić.

  • Przykładowy dom jednorodzinny zbudowany w technologii modułowej pracowni Rebel Concept.
  • Projekt przedzkola, które stanie na Kowalach.
  • Projekt pawilonu usługowego.
  • Biurowiec zbudowany w technologii modułowej.
  • Przedszkole modułowe.
  • Przykładowe wnętrze budynku modułowego. Użytkownik nie widzi żadnej różnicy w porównaniu z budownictwem tradycyjnym.
  • Przykładowy hotel.
  • Przedszkole.
  • Przychodnia.


Więcej o tej metodzie budownictwa będzie można się dowiedzieć podczas konferencji "Moduł w architekturze", która odbędzie się w środę, 3 października o godz. 12 w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter zobacz na mapie Gdańska Do 21 października będzie można oglądać tam również dom pokazowy.

Wydarzenia

Moduł w Architekturze (1 opinia)

(1 opinia)
konferencja

Miejsca

Opinie (47) 3 zablokowane

  • szybki dom i tani dom (2)

    teraz stały się modne domy, które można szybko zbudować i to niskim kosztem :) technika posuwa się do przodu, a ludziom bardzo zależy na czasie więc nic dziwnego :) mi znajoma firma Alians postawiła dom w 8 tygodni, więc okazuje się, że niemożliwe staje się jednak możliwe, co bardzo mnie cieszy

    • 0 0

    • domy (1)

      ooooo a o firmie Alians nie słyszałem! tzn. coś, tylko trochę w kontekście właśnie stawiania tych "szybkich" i tanich domów, ale nic więcej! faktycznie są nieźli?

      • 0 0

      • Re: domyyyyy

        ja wybudowałem pół roku temu dom szkieletowy właśnie przez firmę alians i bynajmniej nie mam na co narzekać :) doczekałam sie wymarzoneego gniazdga rodzinnego..i syna ^^

        • 0 0

  • Nowe domki holenderskie

    Wiele jest takich fajnych domków, teraz producenci różne rzeczy oferują, np. ja ostatnio trafiłem na stronę Letniskowo, który proponuje swoim klientom tzw. nowe domki holenderskie. Faktycznie - z zewnątrz, biorąc pod uwagę samą bryłę, konstrukcję - podobieństwo jest, z tymże te całoroczne domki letniskowe, jeśli chodzi o wnętrza, w niczym akurat nie przypominają tych starych, zbutwiałych, tandetnych domków holenderskich sprowadzanych z zachodu. To już jest inny standard. Meble pięknie wykończone, domek ocieplony, ładny siding - wszystko prezentuje się naprawdę ciekawie. Sam chętnie sprawiłbym sobie taki domek na działkę, a drogie nie są - już za 24 tys. zł można dostać ten najmniejszy.

    • 0 0

  • Budownictwo Modulowe

    Tego typu budownictwo istnieje juz od dawna i w skali swiatowej zajmoje szczegolna pozycje i zastosowanie. Technologie stosowane w tym zakresie rok w rok sa udoskonalane i modernizowane jest to przyszlosc dla kazdego, poniewaz w bardzo krotkim czasie mozna zrealizowac swoj projekt, ktory nie odbiega standartem od klasycznych wariantow a nawet je przewyzsza, dlatego popieram dzialalnosc Rabel Concept w tym kierunku poniewaz sam z wlasnego 25 letniego doswiadczenia w tej branzy moge powiedzec ze jest to przyszlosc w Budownictwie i coraz czesciej znajduje zastosowanie

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane