• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Biurowce na Młodym Mieście. Inwestycyjny "stop"

Ewa Budnik
24 maja 2024, godz. 08:15 
Opinie (124)
Najnowszy artykuł na ten temat Hałas stoczniowych imprezowni nieco zelżał
 • Działki, gdzie miały powstać budynki Doki Office, pozostaną na razie nieruszone.
 • Działki, gdzie miały powstać budynki Doki Office, pozostaną na razie nieruszone.
 • Działki, gdzie miały powstać budynki Doki Office, pozostaną na razie nieruszone.
 • Dwa budynki kompleksu Doki Office miały być architektoniczną i funkcjonalną kontynuacją osiedla mieszkaniowego Doki. W tym momencie nie wiadomo co ostatecznie powstanie w tym miejscu.

Na terenach postoczniowych w Gdańsku - na Młodym Mieście - miało powstać kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych. Tymczasem realizacja projektów C 300, Doki Office jest wstrzymana. Biurowce w ramach kompleksów ŻurawiePalio też na razie nie powstaną. Z kolei za ECS-emMapka, zamiast biurowca powstają mieszkania na wynajem. Decyzje deweloperów odzwierciedlają sytuację na rynku biurowym.W miejscu, gdzie planowana była budowa biurowców, powinny powstać:

Dyskusje nad planami zabudowy terenów postoczniowych nadal trwają. Chociaż potencjał inwestycyjny Młodego Miasta jest ogromny, formalne przygotowania do realizacji nowych inwestycji na tym terenie przedłużają się. Po zmianie na stanowisku Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na stół trafiły projekty, których nie dopuszczał jego poprzednik. Efekty przyszłych uzgodnień zapewne z czasem sukcesywnie podawane będą do publicznej wiadomości.

C 300. Budowa czasowo wstrzymanaBudowa C 300 zatrzymała się wiele miesięcy temu. Na razie nie ma mowy o jej wznowieniu. Budowa C 300 zatrzymała się wiele miesięcy temu. Na razie nie ma mowy o jej wznowieniu.
Są jednak projekty, które już dawno zostały ogłoszone, a jednak nie powstały lub nie zaczęły powstawać do dzisiaj. Biurowce. Najbardziej widocznym objawem zawieszenia produkcji deweloperskiej w tym segmencie rynku na terenach postoczniowych jest szkielet budynku C 300 przy ul. Marynarki PolskiejMapka. Jego deweloperem jest Inopa.

Budynek zaczął powstawać pod koniec 2019 r. Ma 10 kondygnacji. Do najmu przeznaczono tu blisko 14 tys. m kw. Budowa została przerwana wiele miesięcy temu.

- Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się teraz nieco wolniej, w związku z czym nasze wysiłki koncentrujemy w chwili obecnej na innych inwestycjach i obszarach działalności - tłumaczy Dariusz Wojdyński, prezes zarządu Inopa S.A. - Budowa biurowca C300 jest czasowo wstrzymana, jednak dążymy do tego, aby w ciągu kilku miesięcy ją wznowić. Budynek jest atrakcyjnie zlokalizowany, w rozwijającej się części Gdańska, więc jestem przekonany, że w perspektywie czasu także ta inwestycja odniesie komercyjny sukces.


Doki OfficeŻurawie. Czekają na dalsze decyzjeBudowa dwóch biurowców Doki Office, które miały powstać pomiędzy Montownią i sąsiednim osiedlem mieszkaniowym Doki a halą BHP i ECS-emMapka powinna być już zakończona w połowie 2023 roku (łącznie 37 tys. m kw. powierzchni najmu), ale w tym miejscu nic się nie dzieje. Deweloper Torus odłożył decyzję o realizacji projektu biurowego w tym miejscu.

- Ze względu na spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na przestrzeń biurową w Trójmieście, potencjalne plany budowy nowych biurowców zależne są od rozwoju sytuacji na rynku - informuje Marcin Uske, rzecznik prasowy firmy Torus. - W chwili obecnej, po sukcesie biurowca Format w Oliwie firma Torus skupia się na projektach we Wrzeszczu: wynajęciu ostatniej przestrzeni w drugim etapie Officyny oraz sfinalizowaniu budowy biurowca Punkt.
Żurawie. Projekt wielofunkcyjny pomiędzy ulicami Popiełuszki i Jaracza. Biurowiec miał powstać jako ostatni, ale decyzja o jego budowie została wstrzymana. Żurawie. Projekt wielofunkcyjny pomiędzy ulicami Popiełuszki i Jaracza. Biurowiec miał powstać jako ostatni, ale decyzja o jego budowie została wstrzymana.
W ramach wielofunkcyjnego kompleksu biurowego Żurawie (po drugiej stronie ECS-uMapka) również miał powstać biurowiec. Jego realizacja została zaplanowana w ostatnim etapie inwestycji od strony ulicy Jaracza (23 tys. m kw. powierzchni najmu). Budynki: mieszkaniowy oraz drugi w kolejności zawierający mieszkania na wynajem powstają, a oferta się wyprzedaje. Czy powstanie tu także biurowiec? Nie wiadomo.

- Na ten moment data startu budowy nie jest określona. Obserwujemy otoczenie rynkowe i czekamy na dalsze decyzje - informuje Andrzej Gorgoń, dyrektor marketingu w firmie YIT Development, która realizuje kompleks Żurawie.


Mieszkania na wynajem zamiast biurowcówPrawdopodobny kierunek, który wybrać może Torus i YIT jest taki, na jaki zdecydowali się dwaj inni deweloperzy posiadający grunty na terenie Młodego Miasta - Echo Investment i Cavatina. Zamiast biurowca zdecydowali oni o budowie budynków zamieszkania zbiorowego, a więc tzw. lokali inwestycyjnych.

Budowa Echo Investment jest zaawansowana na tyłach ECS-uMapka. Przez kilka lat, kiedy inwestor ten oczekiwał na możliwość rozpoczęcia budowy ze względu na toczące się procedury wpisu terenów stoczniowych do rejestru zabytków, mowa była, że w miejscu tym powstanie zabudowa biurowa. Wydane zostało nawet pozwolenie na jego budowę. W końcu w połowie ubiegłego roku ruszyła budowa budynku z mieszkaniami na wynajem długookresowy. Oferta lokali w ogóle nie weszła na rynek - cała inwestycja ma jednego nabywcę.

 • Budynek z mieszkaniami na wynajem długookresowy na tyłach ECS-u w pierwotnych planach miał być biurowcem.
 • Budynek z mieszkaniami na wynajem długookresowy na tyłach ECS-u w pierwotnych planach miał być biurowcem.
 • Budynek z mieszkaniami na wynajem długookresowy na tyłach ECS-u w pierwotnych planach miał być biurowcem.
Prawdopodobnie taka sama będzie przyszłość kompleksu Palio Office Park wzdłuż ul. Marynarki PolskiejMapka.

W marcu 2022 r. właściciel terenu, deweloper Cavatina, który przez wiele lat specjalizował się tylko w zabudowie biurowej złożył wnioski o pozwolenie na budowę obiektów zamieszkania zbiorowego. Jednocześnie dla tego terenu toczy się procedura zmiany planu miejscowego, która umożliwiałaby utworzenie w powstałej tu zabudowie przedszkola lub innej placówki edukacyjnej dla dzieci. Decyzji o tym, co ostatecznie powstanie w tym miejscu nie ma.

- Obecnie jesteśmy w procesie konsultacji projektowych z miastem. Na ten moment nie udzielamy szczegółowych informacji w tym zakresie - informuje Łukasz Zarębski, dyrektor marketingu i komunikacji w Cavatinie.

Rynek biurowy znacząco spowolniłZ raportu poświęconego rynkowi biurowemu w Trójmieście, które przygotowała agencja JLL wynika, że obecnie całkowita powierzchnia biurowa w tym obszarze wynosi 1 mln 50 tys. m kw.

W 2023 roku popyt na biura wyniósł 144 tys. m kw., z czego 23 tys. m kw. stanowiło przejęcie przez Intel zrealizowanego budynku IGK6-Intel. W pierwszym kwartale 2024 roku natomiast, aktywność najemców wyniosła 23,4 tys. m kw., co jest wynikiem świadczącym o krótkotrwałym stłumieniu popytu. Według JLL współczynnik pustostanów pozostaje stabilny w obszarze Trójmiasta. Pod koniec 2022 roku wskaźnik ten nieznacznie spadł do 13,3 proc. i pozostał na tym samym poziomie w grudniu 2023 roku oraz na początku 2024 roku

W całym 2023 roku na oddano do użytku na rynku łącznie ponad 33 tys. m kw. powierzchni biurowej, m,in. IGK6-Intel, Officer, Oliwa 501Matarnia Office Park A. W pierwszym kwartale 2024 roku nie ukończono żadnego nowego projektu biurowego na rynku trójmiejskim, ale w trakcie realizacji w całym obszarze metropolitalnym Trójmiasta było ok. 46 tys.m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej było (główne projekty to: Gdynia Waterfront Office (faza II), Palio C i Punkt).

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Stoczniowa Hala Kadłubownia i Trasernia Nietypowe Budowle Trójmiasta. Stoczniowa Hala Kadłubownia i Trasernia

Wg. danych JLL obecnie stawki czynszu najmu w obiektach najlepszej jakości wynoszą od 13,9 do 15,9 euro za m kw. za m-c i pozostają one stabilne. Wyższa stawka czynszu dotyczy projektów biurowych "prime" (położonych w centralnych miejscach) a także projektów zlokalizowanych w Gdyni (ze względu na ograniczoną podaż w tym obszarze).

- Niezależnie od czynników makro, które determinowały sytuację na rynku w ostatnich latach - m.in. pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wysokie stopy procentowe czy zmiany strukturalne w Europie - należy podkreślić, że Trójmiasto już jakiś czasu temu osiągnęło status rynku dojrzałego. Co to oznacza? W praktyce, przy podaży nowoczesnej powierzchni biurowej przekraczającej 1 mln m kw., skala wewnętrznego popytu jest na tyle duża, że zabezpiecza i stabilizuje rynek - mówi Magdalena Wróbel, dyrektor Oddziału Trójmiejskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Większość obecnych transakcji najmu to renegocjacje umów. To, co się istotnie zmieniło w ostatnim czasie, to struktura zapytań - przed pandemią mediana była na poziomie 1000-1500 m kw., obecnie zapytania są najczęściej w przedziale 500-1000 m kw. Znacząco wydłużyły się też procesy negocjacyjne - od zapytania do finalizacji umowy upływa znacznie więcej czasu, bo firmy ważą ryzyka makroekonomiczne.
Magdalena Wróbel przyznaje także, że popularyzacja pracy zdalnej wpłynęła na ograniczenie potrzeb powierzchniowych firm, a dodatkowo według ekspertki spadła atrakcyjność budynków biurowych jako produktów inwestycyjnych: stawki czynszu nie wzrosły miarodajnie do innych czynników rynkowych, chociażby kosztów budowy, więc efektywność finansowa w przypadku budynków biurowych stała się zbyt niska.

Wniosek jest taki, że w krótkim okresie czasu nie ma więc perspektyw na silny wzrost w segmencie biurowym, ale pewne lokalizacje mogą się w tym zakresie wybijać. Wydaje się, że Młode Miasto ze względu na swoje zalety związane z lokalizacją są jedną z niewielu w Trójmieście lokalizacji, które mimo wszystko mają szansę na uruchomienie kolejnych projektów biurowych.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (124)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane