• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Trójmieście przybywa zielonych biur

Ewa Budnik
2 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
BCB Businness Park obok lotniska w Rębiechowie będzie miał zielone dachy - dzięki temu łatwiej będzie zbierać deszczówkę. BCB Businness Park obok lotniska w Rębiechowie będzie miał zielone dachy - dzięki temu łatwiej będzie zbierać deszczówkę.

Budowanie tzw. zielonych biur to kolejny standard, który będą musieli spełniać deweloperzy chcący stawiać budowle na miarę XXI wieku. To po prostu kolejny - duży - krok, jakim przed laty było powszechne wprowadzenie klimatyzacji czy budowa podziemnych hal garażowych.



Alchemia w szybkim tempie powstaje przy Al. Grunwaldzkiej. Deweloper ogłosił, że Alchemia będzie miała certyfikat LEED. Alchemia w szybkim tempie powstaje przy Al. Grunwaldzkiej. Deweloper ogłosił, że Alchemia będzie miała certyfikat LEED.

Czy popierasz zielone budownictwo w przypadku biurowców?

Zielone biura to takie, które spełniają standardy energetyczne i powstają w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie tylko zużywają mało energii, ale też są przyjazne środowisku w jak najszerszym kontekście. Budowa takich obiektów jest droższa, ale koszty te zwracają się w czasie eksploatacji.

Dlaczego deweloperzy angażują środki w nowoczesne technologie? Bo ma to znaczenie dla wizerunku dewelopera jako firmy odpowiedzialnej społecznie oraz dla rynkowego powodzenia obiektów, które buduje. Przede wszystkim jednak poważni, głównie zagraniczni, najemcy chcą wynajmować biura w budynkach, które spełniają standardy.

- Rzeczywiście globalni najemcy, którzy rozważają wynajem powierzchni biurowych w Trójmieście pytają o rozwiązania zielone w dostępnych budynkach lub ekologiczne certyfikaty, najczęściej o LEED - mówi Magdalena Reńska z gdańskiego oddziału Jones Lang LaSalle. - Potrzeba poszukiwania zielonych biur przychodzi zazwyczaj od globalnych najemców, od "zagranicznych szefów", bo tam świadomość ekologiczna jest wyższa, a certyfikowanie budynku oznacza też oszczędności w jego eksploatacji. Dla deweloperów na bardziej nasyconych powierzchnią biurową rynkach, zielony certyfikat jest pozytywnym wyróżnikiem wśród konkurencji.

Co jest dowodem na to, że budynek w którym wynajmują powierzchnię spełnia standardy? Zielone certyfikaty. W tej chwili na rynku najbardziej popularne i uznawane są dwa: BREEAM i LEED. Popularny jest także EU Green Building.

Najwyżej ceniony amerykański LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design, Prymat w Projektowaniu Energetycznym i Środowiskowym) został stworzony w 1998 r. Jest to zbiór zasad dla budowy obiektów przyjaznych środowisku i energooszczędnych, a jednocześnie system oceny budynku pod względem jego "zielonego" charakteru. Certyfikat LEED przyznawany jest po ocenie obiektu wg klasyfikacji punktowej. Dla budynku uzyskać można LEED Platynowy (69-52 pkt), Złoty (51-39 pkt), Srebrny (38-33 pkt) lub podstawową certyfikację (32-26 pkt).

Brytyjski system oceny budynków BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) powstał w 1990 r. i został ustanowiony przez Building Research Establishment (BRE). BREEAM to też metoda oceny wpływu budownictwa na środowisko, wyznaczająca standardy dla zrównoważonego projektowania. Certyfikacja BREEAM pozwala na uzyskanie pięciu różnych poziomów (tu w procentach, a nie w punktach): 85 proc. wybitny, 84 proc. - 70 proc. znakomity, 55 proc. - 69 proc. bardzo dobry, 45 proc. - 54 proc. dobry, 30 proc. - 44 proc. - dostateczny.

Jakie atuty i rozwiązania musi mieć biurowiec, aby uzyskać jeden z tych certyfikatów? Między innymi musi być łatwo dostępny, tak zlokalizowany, aby blisko było do sklepów i punktów usługowych, przystanków komunikacji miejskiej. Powstać powinno także miejsce dla rowerzystów (parking, szatnia, prysznic). Budynek wyposażony powinien być w systemy zbierania i wykorzystywania wód opadowych, systemy oszczędzające energię elektryczną i cieplną (dla dobra środowiska nie może ona być emitowana na zewnątrz) oraz wodę (np. w toaletach). W budynkach sprawdzana jest jakość powietrza i obowiązuje całkowity zakaz palenia. Odpady muszą być segregowane.

Trzeci, popularny na rynku certyfikat, wprowadziła Unia Europejska. Jest to EU GreenBuilding Programme, który jest przede wszystkim certyfikatem energooszczędności budynku i dowodem wykorzystania rozwiązań opartych na źródłach odnawialnej energii, ma to na celu zmniejszenie zużycia energii i ograniczenia emisji CO 2. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25 proc. niż przewidują to normy krajowe.

Aby biurowiec uzyskał certyfikat deweloper już na etapie projektowania budynku powinien wiedzieć, że będzie o niego występował, bo w projekcie uwzględnić trzeba rozwiązania, które potem trudno byłoby wprowadzić. Bywa jednak i tak, że deweloper na etapie budowy biurowca i poszukiwania najemców rozpoczyna proces certyfikacji, a potem go nie kończy. To czy obietnice pokrywają się z realizacją jest miarą dewelopera...

Zielone biurowce w Trójmieście

Dzisiaj nie ma ich wiele. Moda na zielone budownictwo dopiero wkracza do Trójmiasta.

Nie ma póki co żadnego budynku z certyfikatem LEED. Firma Torus, deweloper wznoszący Alchemię, ma w planie uzyskanie takiego certyfikatu. Budynek został już precertyfikowany na najwyższym - platynowym - poziomie, kolejne etapy oceny projektu będą miały miejsce po zakończeniu budowy.

Certyfikat BREEAM
na poziomie Very Good ma pierwszy budynek kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku. Deweloper deklaruje, że kolejne powstające budynki również będą certyfikowane. Uzyskanie BREEAM deklaruje także Euro Styl, który przy Armii Krajowej w Gdańsku buduje biurowce dla Banku BPH. W trakcie certyfikacji BREEAM jest także pierwszy budynek BCB Business Park. Proces taki przejdą także kolejne budynki tego kompleksu.

W zdobywaniu EU Green Buliding przoduje w Trójmieście Allcon Investment. Biurowiec Allcon @ Park 3 w Rębiechowie zdobył nagrodę w kategorii "EU Greenbuilding Programme Certificate" w ramach "CEE Green Building Awards 2011". Również za ten projekt biurowy Allcon Investment został uhonorowany tytułem "GREEN" Developer of the Year".

Wybudowany również przez Allcon, należący do DNV budynek przy ul. Łużyckiej w Gdyni także spełnia kryteria efektywności energetycznej budynków zakwalifikowanych do Europena GreenBuilding Programme. Dzięki wprowadzonym usprawnieniom udało się tam osiągnąć poziom ok. 29 proc. (liczony w zapotrzebowaniu na energię pierwotną- zgodnie z zasadami liczenia i wydawania świadectw energetycznych dla budynków). W przypadku DNV oznacza to redukcję kosztów rocznych w wysokości ok. 100 tys. zł.

Opinie (39) 2 zablokowane

  • Może tak dla przyzwoitości dopisze Pani (9)

    że większość budynków zbudowanych w Polsce zgodnie z dawnymi PN jest po prostu zielone i zbędne są dla nich certyfikaty. Nawet szpitale z lat 50 ubiegłego wieku są mniej energochłonne niż współczesne gmachy biurowe.
    Wystarczy porównać wielkość zabezpieczeń w rozdzielniach energetycznych.

    No ale aby pisać o czymś takim artykuł trzeba mieć wiedzę zdobytą np jako pracownik księgowości w NY pracujący w wieżowcu w pokoju bez okien ze ścianami wyłożonymi tworzywem sztucznym pod którym są stylowe panele azbestowe.

    Bo te hamerykańskie certyfikaty właśnie dlatego powstały aby pan Brown wiedział ze z jego szkieletowego domku ucieka 70% ciepła zimą. Ale pan Brown ma tanie jak barszcz paliwa i energie wiec ma to w ...

    • 46 10

    • dla przyzwoitości może dopisze Pan skąd te rewelacje (4)

      akapit 1. to po prostu nie jest prawda. Budynki z lat 50. nie mają szans na żaden z tych certyfikatów. Określanie efektywności energetycznej na podstawie zabezpieczeń w rozdzielniach jest bzdurą. No i na koniec nie zapominajmy o energii wbudowanej, czyli również tej potrzebnej do wytworzenia materiałów budowlanych.

      akapit 2. jest dość ciekawy, bo dowodzi, że artykuły o "zielonych" budynkach powinni pisać księgowi, którzy pracowali w warunkach szkodliwych i niezgodnych z przepisami.

      akapit 3. opisuje sensacyjny fakt, że certyfikaty są po to, żeby określić poziom efektywności energetycznej (brawo) i zestawia to z cenami energii w US (bez związku) i nieprawdziwym stwierdzeniem, że przeciętny Amerykanin ma gdzieś wysokość rachunków.

      Trzy akapity i trzy razy owacja na stojąco. Nic dziwnego, że potem krąży tyle mitów i półprawd nt budownictwa zrównoważonego rozwoju.

      • 16 5

      • (1)

        Kolejny chwyt marketingowy aby móc podnieść ceny za m2 praktycznie za nic. Wykonuje się to przez to ze w projekcie ściany mają prawidłową grubość zgodną z PN i materiały przynajmniej na projekcie są z certyfikatem.
        W rzeczywistości kupili najtańszy który już podczas załadunku zaczął się rozpadać.

        • 7 1

        • PN już nie jest obowiązująca

          można ją stosować, ale nie trzeba.

          • 4 0

      • Dla przyzwoitości milcz IMBECYLU!!! (1)

        Doskonałym przykładem istniejącego budynku, którego wnętrzom przyznano certyfikat LEED, jest nowojorski Empire State Building, który powstał w latach 30. XX wieku.

        Twój zielony barak przy pasie startowym we wsi Rębiechowo to przy ESB kurnik!!!

        Nie lubię ludzi z awansu społecznego którzy zapomnieli skąd się wywodza i udaja że potrafią pisać!

        KUKUŁCZE GNIAZDA NORMALNIE PANI REDAKTOR!

        • 5 3

        • Empire State Building wybudowany zgodnie z PN?

          Po pierwsze Empire State Building chyba nie został wybudowany zgodnie z PN, więc jeżeli mógłbyś podać przykład z Polski to byłbym bardzo wdzięczny.

          Poza tym był kilka razy gruntownie modernizowany, więc trudno powiedzieć, żeby był budynkiem zgodnym z normami z lat 30. czy 50.

          • 1 3

    • Co ty wiesz pryszczu o Nowym Jorku ,zajmij się swoją wioską kmoicie a pózniej światowymi metropoliami (3)

      • 0 1

      • Tak się składa ze sie tam urodziłem cukiereczku :-) (2)

        idź do gajowego i zapytaj co on wie o drzewach słodziaku

        • 1 0

        • Ja sie urodziłem w Poznaniu i nic o nim nie wiem ... (1)

          J.w.

          • 1 0

          • To że się urodziłeś w szpitalu w Poznaniu to może i fakt

            a że ojciec wraz z matką zabrał ciebie zaraz po tym do "Kórnika" to już zupełnie inna sprawa ale wyjaśnia dlaczego nic nie wiesz o Poznaniu. Wyjaśnia też poziom twojego wykształcenia CFANIAKU :-)

            P.S. Istnieje też możliwość że pochodzisz z wsi Poznań w lubelskim zapytaj rodziców :-)

            • 0 1

  • Do poprawy

    W budynkach sprawdzana jest jakość powietrza i obowiązuje całkowity zakaz powietrza.-----DO POPRAWY

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestie. Treść została poprawiona.

    • 7 0

  • "BCB Businness Park obok lotniska w Rębiechowie będzie miał zielone dachy - dzięki temu łatwiej będzie zbierać deszczówkę." (9)

    Czy to oznacza że zielony przyciąga wodę, czy co ? co to za bzdury ?

    • 38 4

    • okładnie (6)

      nie ma to żadnego wpływu na deszczówkę, a jeżeli już jakiś to negatywny...

      • 4 1

      • zorientuj się co to znaczy "zielony dach" w budownictwie (5)

        byle architekt ci to powie, nie mówiąc o specjalistach

        • 3 5

        • z architektami to różnie bywa (1)

          ale dach zielony to zazwyczaj tzw "dach odwrócony". Można go obsiać trawą itp ale czy taki dach łatwiej zbiera deszczówkę? Może część wody jest wykorzystana przez rosnącą zieleń i nie trafia do kanalizacji i to wszystko. A Ty ZAG nie pisz w stylu "zorientuj się, co to znaczy" tylko sam pisz bo inaczej widać, że sam nie wiesz o czym piszesz...

          • 6 0

          • dokładnie.

            Ja np. przeczytałem cały artykuł bo zaciekawił mnie tytuł. Do końca liczyłem na to że sie dowiem co to juest na tym dachu. Czy to trawa czy jakies odwodnienia w kolorze zielonym. Niestety dowiedziałem się dopiero z komentarza.

            • 1 0

        • Jest drobna różnica pomiędzy zielonym dachem który jest zielony... (1)

          a Zielonym Dachem jako nazwą własną jakiegoś produktu/rozwiazania...... tutaj jest mowa o zielonym dachu czyli dachu pomalowanym na zielono

          • 5 1

          • ????

            mowa jest o dachu pokrytym szatą roślinną

            • 0 0

        • Ale ten artykuł czyta 99,999% niezorientowanych

          to może by tak jaśniej pisać a nie rzucać jakieś hasła.

          • 3 0

    • ... (1)

      jakbyś skończył chociaż 4 klasy podstawówki, to byś doszedł to przedmiotu zwanego biologią, na którym małe dzieci uczą się, że na trawie zbiera się o poranku rosa/mgła/deszczówka. Co za k... przygłup, nawet mi ciebie nie żal.

      • 1 3

      • W cytowanym zdaniu nie ma mowy o trawie, a jedynie o zielonym kolorze. Przychylam sie do twierdzenia, ze jest idiotyczne.

        • 0 0

  • WPISZ W YOUTUBE "PRAWDA O PRODUKCJI" (3)

    Zobacz ten film i wtedy przeczytaj ten artykuł.
    Wszystkie firmy dbają tylko o własną kasę a ta cała ekologia to mydlenie oczu naiwniakom.
    Polecam to wam da zupełnie inny punkt patrzenia na tą całą ekologię do której się nas chce przymusić.

    • 18 1

    • słowo ekologia zostało "skundlone"

      "ekologie" są różne - ta propagandowa i naturalna

      P.S
      to ja jestem obserwator :)

      • 1 0

    • Tylko zysk i kasa.

      Wszystko inne nieważne.

      • 0 0

    • Nie ma takiego filmu "prawda o produkcji"

      • 0 0

  • Zieleniak (1)

    ten na szczęście już jest zielony

    • 39 0

    • czyli deszczówkę zbiera się nieźle w zieleniaku - wystarczy pootwierać okna

      • 7 0

  • Zmiana mentalności ludzi do komunikacji miejskiej!!! (3)

    W większości budowane biura są przy skm i to na plus. Ale musi sie zmienić mentalność ludzi na dojazdy komunikacją miejską. W innym przypadku czeka nas paraliż

    • 5 2

    • Ludzie muszą jeszcze przełamać niechęć do wody,mydła i pachnidła. (1)

      I wtedy to już wszystko będzie ok.

      • 3 0

      • dokładnie!!

        • 0 0

    • nie, nie, nie!

      jakość komunikacji miejskiej musi się zmienić!!! czas to też koszty! dlaczego mam jechać komunikacją miejską np. 55 min. z przesiadką zamiast 10 min. samochodem? 2x dziennie x 20 dni roboczych x 12 mies. x X lat pracy... kto mi za to zwróci?

      • 0 0

  • Dziwię się, że miarą są tutaj amerykańskie i brytyjskie certyfikaty

    O ile mnie wiedza nie zawodzi, to prawdziwie energooszczędne budynki powstają w Danii...

    • 9 1

  • Budynek ma być tani i zarabiać na siebie jak najwięcej.

    • 4 0

  • zielony vs oszczędny

    To czy deweloper "kupił" dla swoich projektów taki czy inny certyfikat nie jest istotne. Dla mnie jako najemcy jednym z najważniejszych parametrów jest stawka czynszu za eksploatacje. Zróbcie sobie małe porównanie ofert trójmiejskich deweloperów i wyjaśni się, który budynek jest najbardziej green :D

    • 9 0

  • BCB- ja nie mieszkam na drzewie... (1)

    Szkoda, że otoczenie BCB jest bardzo przekłamane na tej fotografii...
    Od ronda nie idzie droga do BCB, a okolice nie są polami tylko zabudowane domami i firmami.

    A przed BCB mieszkam w starym domku ja... Lecz patrząc na zdjęcie to mieszkam na drzewie...

    • 7 3

    • to nie jest fotografia realu

      to są materiały inwestora, czyli moim zdaniem makieta z bura tego inwestora. porównaj cienie budunków z pierwszego planu z budynkiem z dalszego planu tam świeci inne słońce. albo cienie drzew po lewej stronie z cieniem budynku na dalszym planie.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane