• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Jak ograniczyć przenoszenie dźwięków?

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
10 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Zróżnicowanie wysokości sufitu i zastosowanie we wnętrzu gęstej zasłony może sprawić, że dźwięki we wnętrzu nie będą takie uciążliwe. Zróżnicowanie wysokości sufitu i zastosowanie we wnętrzu gęstej zasłony może sprawić, że dźwięki we wnętrzu nie będą takie uciążliwe.

Akustyka mieszkań to temat często pomijany przy ich aranżacji. Potem okazuje się, że tuż po remoncie w naszym wymarzonym salonie nie da się rozmawiać przy stole z uwagi na pogłos jaki tam się wytwarza, czy oglądać TV jednocześnie gotując w otwartym aneksie kuchennym. Taki problem ma pan Bartłomiej.



Dzieje się tak z różnych powodów. Czasami winny jest błąd wykonawczy, czasami projektowy, a czasami winne jest wyposażenie mieszkania. Da się takim problemom zaradzić aranżując mieszkanie w oparciu o wiedzę na temat wpływu poszczególnych rozwiązań na komfort akustyczny.

Pan Bartłomiej kupił kilka lat temu mieszkanie w nowym budynku wielorodzinnym. Mimo nowoczesnych rozwiązań w mieszkaniu panuje pogłos, dźwięki roznoszą się po całym mieszkaniu a oglądanie TV, czy prowadzenie rozmów podczas gotowania posiłków jest bardzo uciążliwe.

- Jeszcze większym problemem jest to, że korytarz pełni rolę wzmacniacza i ciche dźwięki z salonu docierają głośniejsze do dwóch małych pokoików - pisze pan Bartłomiej. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Z analizy rzutu stanu istniejącego wynika, że wpływ na negatywne odczucia ma przede wszystkim położenie pokoju dziennego między dwoma żelbetowymi, nośnymi ścianami budynku. Beton nie przepuszcza dźwięków na zewnątrz, ale odbija je powodując w pomieszczeniu pogłos.

Pokój dzienny ma kształt zbliżony do kwadratu co powoduje, że dźwięk rozchodzi się praktycznie równo po całym pomieszczeniu. O ile taki kształt jest pożądany w przypadku pomieszczenia jednofunkcyjnego, o tyle w pomieszczeniu łączącym funkcję kuchni, jadalni, czy pokoju telewizyjnego wytwarza się hałas, a dźwięki z poszczególnych źródeł nachodzą na siebie.

W obecnej aranżacji nie występuje sufit podwieszany, który już sam w sobie pomoże w wytłumieniu dźwięków, nie odbijając ich tak bardzo jak żelbetowy strop. Dodatkowo za pomocą sufitu podwieszanego można zróżnicować wysokości poszczególnych stref funkcjonalnych a to z kolei pozwala wzmocnić lub osłabić dźwięki poprzez zwiększenie lub zmniejszenie wysokości sufitu nad ich źródłem.

Na kiepską akustykę mają też wpływ "twarde" i gładkie wykończenia mebli, panele podłogowe czy chociażby oszczędny w wyrazie wystrój wnętrza. Brak dużej ilości przedmiotów, tkanin, obrazów na ścianach powoduje, że dźwięk nie ma się gdzie rozpraszać.

W prezentowanych aranżacjach architekci z SAMM Studio zdecydowali się na pozostawienie istniejącego wystroju i mebli. Na poprawienie akustyki ma mieć wpływ zastosowanie sufitów podwieszanych lub przemeblowanie pomieszczenia.

Wariant pierwszy
W tym wariancie układ mebli pozostał niezmieniony. Zaprojektowano sufit podwieszany w pomieszczeniach.

W korytarzu między ścianą a sufitem znajduje się szczelina, dzięki której drgania akustyczne nie przenoszą się na ścianę. Dodatkowym atutem nowego sufitu jest możliwość zainstalowania nowoczesnego, klimatycznego oświetlenia w technologii LED lub świetlówek ułożonych równolegle do ścian.

W pokoju dziennym nad strefą wypoczynkową pozostawiono sufit pierwotny. Ma się wrażenia lepszego strefowania pomieszczenia, a jednocześnie dzięki zwiększonej wysokości wzmacnia się dźwięki ustawionego tam TV.

Sufit nad kuchnią wyposażono we wpuszczane oświetlenie typu "downlight". Rozwiązanie takie nie tylko umożliwia ciekawe oświetlenie tej strefy, ale także z uwagi na perforację sufitu rozprasza co nieco dźwięki wytworzone podczas procesów kuchennych.

Dzięki obniżeniu sufitu możliwe było także schowanie w szczelinie karniszy utrzymujących ciężkie zasłony przed całą powierzchnią ściany. Zasłony takie doskonale rozpraszają dźwięki. Jednocześnie, podobnie jak w strefie korytarza możliwe jest ukrycie w szczelinie sufitu oświetlenia LED lub świetlówek, które dadzą ciekawe efekty świetle na powierzchni draperii.




Wariant drugi
Głównym działaniem jest tutaj przeniesienie mebla TV na ścianę, na której znajduje się kuchnia. Rozwiązanie to nie jest idealne, gdyż sąsiadują wtedy ze sobą dwa, główne źródła dźwięku. Jednakże nie następuje ich wzajemne nachodzenie na siebie podczas umiejscowienia ich w przeciwległych narożnikach pomieszczenia.

W wariancie tym zdecydowano się na podobne rozwiązania w zakresie sufitów podwieszanych. Nad strefą wypoczynkową sufit jest wyższy. Nad kuchnią i jadalnią niższy. Pozwala to sądzić, że wzmocnione dźwięki strefy wypoczynkowej zdominują całe wnętrze.




Wariant trzeci
Ten wariant można uznać za najbardziej efektywny. Pomieszczenie podzielono ścianą działową. Po jednej stronie znajduje się jadalnia i kuchnia, a po drugiej strefa wypoczynkowa z zabudową meblową z zestawem TV.

Dźwięki z kuchni pozostają w jej strefie. Natomiast dźwięki z telewizora odbijają się od ściany działowej. Ściana ta może być także wykorzystana do montażu głośników systemu kina domowego. Poza tym działaniem wykorzystano także rozwiązania zgodne z pozostałymi wariantami.

Niestety wadą jest tutaj dodatkowe zacienienie strefy kuchenno-jadalnianej. Można temu zaradzić zwiększając oświetlenie tej strefy światłem sztucznym lub zamiast ściany nieprzeziernej zastosować np. przeszklenie ze szkła matowego (z uwagi na duży koszt takiego rozwiązania nie zostało ono przedstawione.



Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (44) 3 zablokowane

  • a nie mozna prościej (1)

    wydaje mi się że aby zlikwidować dyskomfort przy oglądaniu telewizji wystarczyłoby zastosować jakąś dźwiękochłonną okładzinę (lub coś podobnego) na ścianie za kanapą. "Duży pogłos" jest prawdopodobnie spowodowany za dużą różnicą pomiędzy odległością telewizor-kanapa a odległością telewizor-ściana(za kanapą)-kanapa. Wariant trzeci też rozwiązuje ten problem ale niepotrzebnie dzieli przestrzeń. Proponowana zasłona wzdłuż ściany okiennej jest wg mnie niewystarczająca gdyż likwiduje dźwięki odbite od najbliższej ściany skąd różnica "drogi" dźwięku bezpośredniego i odbitego jest najmniejsza.
    Należy też dodać że nie każdy sufit podwieszony poprawi akustykę a może nawet pogorszyć działając jak pudło rezenansowe. Należy stosować specjalne perforowane płyty i wełnę mineralną w odpowiednim systemie, który powinien dobrać akustyk.
    Co do dźwięków przenoszonych do pomieszczeń sypialnianych to chyba niewiele da się zrobić. Można wykonac dźwiękochłonny sufit ale zostają twarde ściany i podłoga. Jeżeli to nie będzie przeszkadzało lokatorom to najlepiej byłoby wykonac drzwi (n.p. wahadłowe) przy wejścu do salonu lub uszczelnić istniejące drzwi w sypialniach.

    I jeszcze jedna rada: problemami akustyki powinien zająć się jakiś akustyk budolany lub architekt wspomagany akustykiem.

    • 1 1

    • Pudło rezonansowe powstaje kiedy w przestrzeni sufitu jest zródło dzwięku. np. wiatraki wentylacyjne w łazience, instalacja wentylacji mechanicznej itp.

      W pomieszczeniu kwadratowym dzwięk rozchodzi się tak samo, więc wszelkie zróznicowanie odbicia fal jest dobrym pomysłem.
      Okładziny dzwiękochłonne to także dobre rozwiązanie tyle, że w studiu nagrań a nie mieszkaniu. Taka zasłona, czy chociażby obite miękkim materiałem krzesła wystaczą.

      • 2 0

  • Powieś se pan jakies obrazy... (2)

    kup pare roślin i książek- mieszkanie przestanie wyglądac jak mało udana ekspozycja w salonie meblowym z lat 80-tych i zrobi sie ciszej.

    • 7 1

    • najlepiej ikony świętych

      ładnie oddadzą inteligencję "właścicieli".

      • 1 3

    • obrazy, meble, tkaniny, dywany, ksiązki, rośliny - do wyboru, co kto lubi, to wszystko tłumi dźwięki

      Jak robię remont w mieszkaniu, to od razu w prawie pustym pomieszczeniu mam pogłos.

      • 1 0

  • głupszego komentarza nie widziałam

    • 0 3

  • Pogłos i Echo w mieszkaniu / domu - Panele akustyczne

    Tylko panele akustyczne pomogą. Jest polska firma która produkuje dobrej jakości i skuteczne panele akustyczne Zig Zag Acoustic. Mam i polecam

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane