• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Sypialnia w kawalerce

Ewa Greczkowska, Anna Habasińska
3 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Koncepcja druga. W przylegającej do sypialni kuchni znalazł się niewielki, prostokątny stół. Koncepcja druga. W przylegającej do sypialni kuchni znalazł się niewielki, prostokątny stół.

Ze względu na wysokie ceny mieszkań wielu młodych ludzi decyduje się na zakup kawalerki. Wielkim mankamentem małych lokali jest brak miejsca na osobną sypialnię - ich właściciele szukają więc sposobów na wydzielenie przestrzeni do spania. Często okazuje się to możliwe.



Rzut i wymiary projektowanego mieszkania. Rzut i wymiary projektowanego mieszkania.
W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Dominika, która niedawno kupiła kawalerkę o powierzchni około 33 m kw.

- Kupiłam małe, jednopokojowe mieszkanie z wizją na wydzielenie sypialni dzięki przeszklonej ścianie z czarnymi metalowymi elementami. Waham się, czy to dobre rozwiązanie, ale w przeciwnym razie moim łóżkiem będzie rozkładana sofa. W kawalerce będę mieszkać sama. Potrzebuję także zagospodarowania miejsca do przechowywania - pisze w liście do redakcji Dominika.
Nasza czytelniczka uwielbia styl skandynawski i jasne kolory. Podobają się jej także ciemniejsze, industrialne elementy, marmur i dekoracyjna sztukateria.

Dwie wersje aranżacji wnętrza przygotowały Anna Habasińska i Ewa Greczkowska z Pracowni DoMilimetra. Pierwsza wersja zakłada umieszczenie łóżka ukrytego w szafie. Druga koncepcja opiera się natomiast na wydzieleniu osobnej strefy niewielkiej sypialni. W obu przypadkach można opcjonalnie wygospodarować dodatkowe miejsce do spania (na przykład dla gości) na sofie.

Jak urządzić małe mieszkanie 30 m²? 5 wskazówek, jak urządzić małe mieszkanie. Aranżacja kawalerki



Koncepcja pierwsza



  • Łóżko jest chowane w szafie: wystarczy ją otworzyć, podnieść materac na ścianę i zamknąć szafę, by w ciągu dnia "sypialnia" nie dominowała we wnętrzu.
  • Zabudowa kuchenna została połączona ze strefą wejściową, dlatego jedna jej część jest siedziskiem przy wejściu.
  • Wnętrze zostało zachowane w stonowanej kolorystyce z elementami bordo.
  • W strefie dziennej znalazł się niewielki rozkładany stół. Tu widać mieszkanie od wejścia, kiedy łóżko jest schowane w szafie.
  • Na jednej ze ścian znalazły się wiszące szafki ze stalowymi, czarnymi elementami, które stylistycznie nawiązują do szklanej ściany.
  • Na sofie w części dziennej również można spać.
  • Pierwsza koncepcja zakłada  uwzględnienie łóżka ukrytego w szafie.

Pierwszy wariant zakłada "ukrycie" łóżka w szafie lub spanie na sofie. Przestrzeń kawalerki pozostaje w tej koncepcji otwarta. Jedynie ruchoma ścianka przy części kuchennej pozwala na niewielkie wydzielenie tej strefy.

Aranżacja wnętrza bazuje na prostych, białych zabudowach na wymiar, w których w oczy rzucają się kubistyczne formy otwartych półek w odcieniu dębu lub bordowym.

Strefa wejściowa z aneksem została delikatnie wydzielona poprzez obniżenie sufitu. W strefie wypoczynkowej "wyższy" sufit jest delikatnie szary i ozdobiony sztukaterią.

Wnętrze utrzymane jest w odcieniach bieli, szarości i beżu z użyciem akcentów w kolorystyce bordo. Jasna, drewniana podłoga i drewniane elementy w zabudowie stolarskiej, zasłony oraz miękki dywan dodają przestrzeni przytulności i kobiecego stylu. Do wnętrza wprowadzono także akcenty złota, które ciekawie korespondują z grafitową, industrialną czernią kątowników stalowych. Ścianę za sofą ozdobiono tapetą z delikatnym graficznym rysunkiem.

Koncepcja druga



  • Strefa sypialniana została wydzielona za pomocą szklanej ściany z czarnymi, stalowymi szprosami.
  • W powstałym w ten sposób "pokoiku" znalazła się także niewielka szafka nocna. Strefa przy wejściu do mieszkania jest oddzielona od kuchni innym wykończeniem zabudowy.
  • Druga koncepcja zakłada połączenie drewna z idustrialnymi akcentami.
  • Marmur na ścianie oraz akcenty w kolorze butelkowej zieleni dopełniają aranżację i sprawiają, że staje się ona nieco odważniejsza; "charakterna".
  • W części dziennej znalazła się też dość duża zabudowa meblowa.
  • W drugiej wersji łóżko znalazło się w wydzielonej przestrzeni sypialnianej.

Koncepcja druga jest bliższa założeniom Dominiki i zakłada wydzielenie niewielkiej sypialni, która znajduje się za przeszkloną industrialną ścianą z przesuwnymi drzwiami. Przeszklenia zapewniają światło dzienne w części kuchennej. Jednak, aby podczas leżenia w łóżku nie mieć wrażenia "spania w kuchni", strefa została wyposażona w zasłony oraz pełną część ściany.

Od strony łóżka wzrok kierowany jest na ścianę z telewizorem, która została wykończona dekoracyjną okładziną z naturalnym rysunkiem kamienia i zaprojektowaną pod wymiar zabudową meblową.

Strefa wypoczynkowa z sofą została podkreślona podwieszeniem sufitu wykończonym w odcieniu dębu. Aranżacja tej części opiera się przede wszystkim na sofie, która nie została umieszczona frontem do telewizora. Ważną rolę odgrywa tu punktowe oświetlenie, które pozwala budować domowy nastrój relaksu.

Część kuchenna składa się z dwóch stref: otwartej wnęki wykończonej kamieniem oraz wysokiej, minimalistycznej zabudowy zawierającej miejsce na lodówkę i piekarnik.

W kawalerce zostały połączone: minimalistyczne zabudowy wykończone w bieli, industrialny element ścianki i ciemniejsza ściana strefy sypialni, szarość naturalnego rysunku kamienia i tapicerki sofy. Całość uzupełnia ciepły odcień drewnianej podłogi oraz elementów stolarskich: sufitu, okładziny ściennej w strefie wejściowej czy dekoracyjnego elementu przy łóżku. Całkowitego efektu dopełniają akcenty ciemniejszej zieleni - niska zabudowa kuchenna oraz szafka RTV.

Koncepcja druga jest równie funkcjonalna i niebanalna, choć nieco odważniejsza niż wersja pierwsza.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

domilimetra - projektowanie i aranzacja wnetrzEwa Greczkowska, Anna Habasińska

Miejsca

Opinie (79) 9 zablokowanych

  • proponuje autorkom i proszacej o projekt wykupic tekst sponsorowany bo

    zmeczycie sie usuwaniem opinii... ? pokochajcie siebie a wtedy bedziecie szanowac innych. brak samooakceptacji to wlasnie usuwanie tego co "mi sie nie podoba".

    • 3 3

  • Po co tak komplikować i kombinować?

    Daj koło wyjścia na balkon stół. Zrób sypialnię-pokój we wnęce z oknami, po lewej. I zrób sobie przedsionek - daj ściankę z prawej strony od drzwi wejściowych, żeby nie wchodzic od razu w butach i kurtce do kuchni.

    • 1 0

  • Chory sen projektanta.

    Łóżko pośrodku mieszkania. Dziewczyno nie rób tego!

    • 3 0

  • Wybrałabym pierwszy projekt (1)

    ten z chowanym łóżkiem i okrągłym stołem. Dużo miejsca do przechowywania i mimo małego metrażu mieszkanie wydaje się w miarę przestronne. Aż sama chciałabym tam zamieszkać. Brawo Projektantki, świetna robota!

    • 0 0

    • ja tak samo i powiem więcej - wróciłem tu, bo udało mi się osiągnąć bardzo podobny efekt u siebie, zainspirowany właśnie tym materiałem :) także aranżacja trafiła na Nową Letnicę też.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane