• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Wanna czy prysznic? Dylemat w małej łazience

Monika Świerżewska, monu.pl
25 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja druga. Duża ilość luster na ścianach i meblach w małej łazience powoduje, że pomieszczenie optycznie powiększa się. Koncepcja druga. Duża ilość luster na ścianach i meblach w małej łazience powoduje, że pomieszczenie optycznie powiększa się.

Niewielka łazienka, w której właściciele chcieliby zmieścić podstawowe sprzęty i jeszcze pralkę, szafki oraz najlepiej... wygodną wannę to częsty problem aranżacyjny w małych mieszkaniach, gdzie oszczędzać trzeba na każdym metrze.




- Mamy duży problem z łazienką. Nie możemy się zdecydować: wanna czy prysznic. Łazienka jest tak mała, że trudno coś zmienić - napisała w liście do redakcji pani Małgorzata.

Na dołączonym rysunku widnieje pomieszczenie o wielkości 219 na 154 cm, dodatkowo jeden narożnik zajęty pionem wentylacyjnym i wodno-kanalizacyjnym.

Właścicielka łazienki zastanawia się także nad tym, jakie kafle byłyby najwłaściwsze do wykończenia tak małego pomieszczenia.

Optymalne rozmieszczenie sprzętów łazienkowych i wygospodarowanie miejsca na pralkę wydaje się nie lada wyzwaniem. Podjęła je Monika Świerżewska z Monu.pl.

Koncepcja pierwsza
Zakłada rozwiązanie z kabiną prysznicową, która ulokowana została wzdłuż całej lewej ściany łazienki, za przesuwnymi szklanymi drzwiami. W kabinie dodana została ścianka, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie baterii podtynkowej zakończonej słuchawką na drążku oraz deszczownicą. Obok powstała wnęka na kosmetyki.

Posadzka łazienki wyłożona została dużymi kaflami 120x60cm. Często, takie rozmiary budzą wątpliwości w przypadku niewielkich pomieszczeń; niepotrzebnie - duży rozmiar daje dużą jednolitą powierzchnię, ogranicza ilość trudnych w utrzymaniu fug, optycznie powiększa przestrzeń. Należy jedynie rozsądnie dostosować rozmiar kafla do powierzchni, by zminimalizować straty z cięcia.
W przypadku zastosowanego tu rozwiązania zakładającego możliwość odprowadzania wody z kabiny w poziomie posadzki duże kafle mają jeszcze jedną zaletę - pozwalają sprawnie spłynąć wodzie ku odpływowi.

Podwieszana toaleta umiejscowiona została przy zabudowie pionów. Miejsce nad zabudowanym stelażem WC zostało wykorzystane na szafkę z półkami na kosmetyki, jeden z frontów szafki to lustro.
Obok toalety znalazła się narożnie mocowana umywalka, a za umywalką wysokie lustro.

Płytka pralka znalazła miejsce z drugiej strony pionów, w zabudowie meblowej ukrytej za przesuwnymi drzwiami. Pralka otwierana frontalnie, a nie od góry (jak zakładali właściciele) pozwala zagospodarować większą przestrzeń na przechowywanie. Tu nad pralką znalazł się szereg półek do dowolnej aranżacji.

Grzejnik łazienkowy znalazł miejsce na ścianie przy drzwiach - w kabinie prysznicowej. Rozmiar kabiny pozwala na umiejscowienie grzejnika w jej przestrzeni bez szkody dla urządzenia (z wyłączeniem grzejników ze stali nierdzewnej), lub nad WC (w opcji bez szafek).

Wysokie lustra bardzo korzystnie wpływają na powiększenie wnętrza, w tak niewielkiej łazience wydają się szczególnie przydatne. Z kolei przesuwne drzwi kabiny i zabudowy oszczędzają przestrzeń podczas użytkowania.

Całe wnętrze utrzymane jest w jasnych tonacjach, akcentem nadającym mu charakteru są wydruki przedstawiające kolorowe kamienie - na ścianie w kabinie i na ścianie zabudowy pionów. Taki motyw nada wnętrzu klimat naturalności, spokoju, odbity w lustrach da ciekawy i nienachalny efekt.

Koncepcja druga
Tu zachowany został układ z pierwszej koncepcji, ale w miejscu kabiny prysznicowej znalazła się wanna. Nad wanną znalazło się miejsce na półki. Wydruki dekorujące ściany mają żywe kolory, to wersja dla osób, które poszukują bardziej energetycznych rozwiązań.

Często spotykany dylemat: wanna czy kabina prysznicowa można rozwiązać poprzez połączenie obu funkcji w wannie z panelem bocznym lub zwieszoną zasłonką prysznicową. Prezentowana opcja zakłada możliwość korzystania z wanny i prysznica, zasłonka spinana może być na ściance bocznej zabudowy.

W przypadku opcji z prysznicem należy pamiętać o zabezpieczeniu ścian jak w kabinie prysznicowej.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Monika Świerżewska, monu.pl

Opinie (71) 3 zablokowane

  • Uwaga - w przypadku prysznica, szerokość wejścia nie będzie szersza niż jakieś 53cm. (3)

    Ja, niestety, nie zmieszczę się. Pytanie - czy z Państwa doświadczenia, nie będzie problemu ze zrobieniem spływu, bo rozumiem, podłoga w prysznicu jest na tym samym poziomie, co reszta łazienki ?

    • 1 2

    • O ile da się opływ wykuć w grubości wylewki i warstwy izolacji akustycznej o tyle jest to mozliwe. Ciekaw jest czy spadki do pionu wystarczą. Może byc cięzko.

      • 1 0

    • (1)

      wejście do kabiny można poszerzyć wybierając inne drzwi lub wsuwając szersze na wewnętrzną ściankę kabiny; możliwość zamontowania odpływu posadzkowego należy skonsultować z hydraulikiem, jeśli nie jest to możliwe, zostaje podniesienie brodzika.

      • 0 0

      • Jednak twierdzę, że prosta analiza geometryczna wskaże, że nie da się zrobić szerszych drzwi.

        Jeśli skrzydło przesuwne będzie miało np.70cm, to po dosunięciu do końca, zostawi otwór 107-70=37cm. Jeśli mamy przestrzeń, tutaj 107cm, to otwór będzie zawsze mniejszy od połowy tej przestrzeni, czyli max 53cm ( ścianki szklane muszą trochę na siebie nachodzić ). Jeszcze jedno, tych co się nie zgadzają, czyli dają łapki w dół, proszę o uzasadnienie, może, mimo kilkudziesięcioletniego doświadczenia, jeszcze się czegoś nauczę.

        • 0 0

  • JAKO PREZES SPOLKI PANSTWOWEJ POSIADAM LAZIENKE 55 METROW ! no i co tera ?

    Przynajmniej sie z kochanka moge popluskac a nie na kiblu sie wyginac zeby glowa w drzwi uderzac. Narodu ! apartamenty se kupta !

    • 4 6

  • denne wizualki, na których nic nie widać...

    • 15 0

  • Re: Aranżacje wnętrz. Wanna czy prysznic? Dylemat w małej łazience (1)

    W małych łazienkach wybór jest naprawdę prosty - zamiast wanny kabina, najlepiej walk in. Od razu się robi przestronniej i bez problemu można na wymiar zrobić. Ja swoją brałam w Glass House i jest naprawdę super - nic nie cieknie, nie ma się co popsuć i fajnie wygląda. Polecam.

    • 1 3

    • walk in, a nie można po polsku tego nazwać?

      • 2 0

  • nie lepiej zrobić wanna z oszkleniem tak jak do prysznica (1)

    i ma się wtedy 2 w 1.

    • 3 2

    • w opcji z wanną znalazła się zasłonka, zsuwana za zabudowę z pralką i przypinana jak zasłonka pokojowa. szklany panel na-wannowy dobrze jest złożyć na ścianę boczną, tu jest to niemożliwe przez wiszący na ścianie grzejnik; pozdrawiam!

      • 0 0

  • chcieć to móc :P (2)

    ostatnio przyszło mi urządzać łazienkę o wymiarach 140x210. funduszy było bardzo malutko, ale się udało. jest kabina 80cm (nie dla tęgich, fakt), z głębokim brodzikiem (znalezienie jej było niezłym wyzwaniem), do którego można nalać wody i spokojnie wykąpać malucha. położyć się człowiek nie położy, ale nogi wymoczyć można :P jest i umywalka 50cm, pralka 60cm i kibelek. W tak małej przestrzeni nie ma sensu robić wysokich szafek w zabudowie, czy też zabudowywać pralkę, bo to optycznie tylko ogranicza przestrzeń. kafle położyliśmy tylko do 1.6m wysokości (w kabinie na wysokość kabiny), nie przytłaczają całości. kafle prostokątne, białe z połyskiem, 35x25cm, położone w poziomie, co dodatkowo wydłuża pomieszczenie. umywalka z szafką, nad umywalką szafka z lustrem - wszystko ma swoje miejsce. w jasnych kolorach, ściany jasno szare. oczywiście można by było zrobić lepiej, ale w ramach przeznaczonej sumy nic ciekawszego się już wykombinować nie da :P

    wizualizacje w przytoczonych projektach, pokazane w rzutach z góry pomniejszają wizualnie pomieszczenie.

    • 6 0

    • (1)

      wysoka zabudowa nie ogranicza przestrzeni, ponieważ nie jest wyczuwalna we wnętrzu, zwłaszcza, gdy jej front wykonany jest z lustra. wszelkie 'ucinanie' mebli uwypukla ich gabaryty, wrażenie lekkości jest złudne. w każdej przestrzeni miejsce na przechowywanie jest niezmiernie ważne, a rzeczy jak wiemy nie ubywa, lecza stale przybywa..;)

      • 3 1

      • to zależy, może być niewyczuwalna jak i bardzo wyczuwalna

        • 1 0

  • ech... wnetrzarze (3)

    WC za blisko ściany - nie da się wygodnie uśiąść,
    pralka za blisko wanny - niezgodnia z PN - no chyba że ktoś lubi smażyć się w wannie...

    • 3 0

    • Ech... wnętrzarze i architekci krajobrazu (1)

      Odległość wanny od pralki gwarantuje wcześniej czy później porażenie prądem (odległości są unormowane PN) - brak wiedzy ogólnej.
      Taki sam problem niedouczenia spotkałem przy projekcie ogródka. Architekt krajobrazu zaprojektował ciekawą zieleń, zupełnie nie przejmując się sąsiadami i zasłonił im światło słoneczne wysokimi, gęstymi drzewami (zero wiedzy z zakresu urbanistyki, architektury itd.). Konflikt sąsiedzki rozwija się w najlepsze....

      • 4 0

      • pralka jest w zabudowie, więc raczej luz

        • 2 0

    • No z tą pralka to można to olać w przypadku wanny. W przypadku kabiny może byc już gorzej. Ale jezeli odpowiednio zrobi się obudowe wanny też nie musi byc niebezpiecznie.
      Ale na kibel to faktycznie trzeba siadać bokiem. A w umywalce nie da się umyć. W tym wnętrzu poprostu nie ma miejsca na pralkę. Umywalka powinna byc na osi drzwi. Kibel na osi wnęki z boku.
      Pralka w przedpokoju w szafie lub w kuchni w zabudowie.

      • 0 0

  • też nie rozumiem, dlaczego trzeba mieć kabinę prysznicową, żeby wziąć prysznic (2)

    Prysznic biorę w wannie, w której mogę się dodatkowo zrelaksować w wodzie.

    • 8 3

    • Ile ty masz IQ? (1)

      "Prysznic biorę w wannie, w której mogę się dodatkowo zrelaksować w wodzie" ... Wypowiedz osoby o porażającej inteligencji i geniuszu

      • 0 7

      • Musisz być sztywnym nudziażem einstein.

        • 4 0

  • A gdzie pralka ma stać. (1)

    Pralka górnowsad ma 40x60cm - pralka ma stać w przedpokoju, by stanęła wygodna wanna. Lepszy jest głęboki brodzik i prysznic

    • 0 1

    • pralka jak widać schowana w zabudowie. nie ładowana od góry, by mieć więcej przestrzeni na półki;

      • 1 0

  • Pralkę można dać do kuchni (5)

    Pralka w łazience to polska koncepcja, na zachodzie, ze wzgl. bezpieczenstwa, jest to zabronione

    • 4 2

    • "ze wzgl. bezpieczenstwa" (4)

      - ciekawe jakich ?

      • 3 0

      • takie, ze (3)

        jak bedzie przebicie a ty bedziesz mokry albo na podlodze bedzie woda - to bedzie twoj ostatni prysznic w zyciu

        • 1 3

        • Jeszcze o takiej historii nie słyszałem. (2)

          Może jestem szalony, ale jednak wolę ryzyko od biegania z brudnymi gaciami do kuchni.

          • 2 0

          • (1)

            a co to za roznica czy bedziesz latal do lazienki czy kuchni?

            • 0 2

            • Gacie zdejmuję w łazience, gdy idę się kąpać.

              Lądują więc prosto w koszu, zamiast w kuchni, gdzie właśnie przygotowywana jest kolacja...

              • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane