- 1 700 nowych mieszkań w centrum miasta (358 opinii)
- 2 Najbardziej gadżeciarskie sprzęty domowe (27 opinii)
- 3 Wiosenne targi mieszkaniowe w Gdyni (16 opinii)
- 4 Drzewa. Zgoda urzędników z aktywistami (173 opinie)
- 5 Wiosna na tarasie. Co jest modne? (18 opinii)
- 6 Wiosna w ogrodzie. Zleć wykonanie ciężkich prac (13 opinii)
Sypialnia, pokój dzienny, jadalnia, pokój gościnny - niewielka przestrzeń często wymusza połączenie kilku pomieszczeń w jedno, ale wielofunkcyjne. By użytkowanie takiego pokoju było komfortowe, przy jego urządzaniu powinno się uwzględnić przemyślane rozwiązania, które pozwolą na swobodną zmianę funkcji w zależności od potrzeb.
Mieszkańcy bloków często borykają się z deficytem przestrzeni. Tak jest także w przypadku naszej czytelniczki Anny.
- Mamy problem z urządzeniem pokoju, w którym toczy się praktycznie całe nasze domowe życie. Śpimy w nim, przyjmujemy gości, dlatego oprócz dwuosobowej kanapy musi znaleźć się też stół. Dobrze by było, gdyby znalazła się w nim pojemna szafa, żeby pomieścić jak najwięcej rzeczy - wymienia Anna.
Naszej czytelniczce zależy na jasnych barwach, ponieważ pokój nie należy do słonecznych.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowały Emilia Anusewicz i Jolanta Kozakiewicz z pracowni JoEmi Home Aranżacja Wnętrz. Oba zaproponowane warianty uwzględniają połączenie funkcji, na których zależało czytelniczce.
Koncepcja pierwsza
W pierwszej wersji aranżacji pokoju prawie na całej długości ściany pojawiła się duża, pojemna szafa, która pomieści rzeczy domowników. Oprócz przestrzeni do przechowywania znalazło się w niej chowane łóżko sypialniane. Taki zabieg pozwoli stworzyć wygodną przestrzeń do spania, ale nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ łóżko jest wyposażone w wygodny materac i system taśm, które utrzymują całą pościel na miejscu podczas otwierania i zamykania łóżka.
Szafa jest otwierana i zamykana za pomocą systemu drzwi składanych, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca i umożliwia schowanie drzwi w korpus szafy. Po wewnętrznych bokach i na górze szafy zostały zamontowane paski ledowe, które nie tylko podświetlają tapetę na tylnej ścianie wnęki, ale i pełnią funkcję lampki nocnej. Zabudowa ma głębokość 60 centymetrów, dzięki czemu nad łóżkiem można zawiesić wąską półkę, na którą można odłożyć książkę, zegarek czy telefon. Przewidziano też we wnęce gniazdo elektryczne do ładowania telefonu i włącznik oświetleniowy.
W pokoju wydzielona została również strefa wypoczynku, w której znalazła się niezbyt duża, ale wygodna kanapa z szezlongiem i nowoczesny fotel ze stolikami pomocnikami. Lekkie meble będą nie tylko łatwe w przenoszeniu ich na czas rozkładania łóżka, ale także nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni. Nad kanapą znalazły się dwa lustra o nieregularnym kształcie, w których odbija się piękna tapeta ze ściany naprzeciw.
Przestrzeń pomiędzy oknami wypełnia szafka w kolorze drewna z zaokrąglonymi bokami, nad którą umieszczono telewizor na wysięgniku, by móc wygodnie oglądać telewizję zarówno z kanapy, jak i krzeseł przy stole.
Pod oknem znalazła się strefa jadalniana, którą tworzy drewniany stół z czterema krzesłami o metalowej konstrukcji oraz tapicerowanych siedziskach i oparciach w kolorach pomarańczowym i szarym.
Całość aranżacji dopełniają niebieskie lampy. Ściany w kolorze bieli wykończone zostały szarą listwą przypodłogową. Szare drzwi do pokoju nawiązują do kolorystyki listew i sprawiają, że wnętrze staje się spójne.
Koncepcja druga
Druga wersja aranżacji pomieszczenia zakłada podział pokoju na dwie strefy: sypialnianą i dzienną. Największą zaletą tego rozwiązania jest wydzielenie standardowej sypialni z łóżkiem. Wymusiło to jednak rezygnację ze strefy jadalnianej ze stołem i krzesłami.
Przestrzeń została oddzielona za pomocą dużej szafy, która pomieści sporo rzeczy. Szafa stoi prostopadle do najdłuższej ściany pokoju, dzieląc go na dwa mniejsze pomieszczenia. Została zaokrąglona po obu stronach, a cokoły zostały podcięte tak, by nadać jej lekkości.
Podział na strefy podkreśla także układ podłogi oraz tapety. W sypialni jest tapeta ze wzorem chmur w kolorze szarości, a w dziennej - intensywna z granatem i szarością.
Strefa prywatna została ocieplona za pomocą bordowego wezgłowia. Wnęka w szafie od strony sypialni tworzy półkę na podręczne rzeczy. Znalazło się tu także gniazdo elektryczne. Strefa dzienna z kolei została urządzona tak, by czytelnicy mogli bez problemu przyjmować gości. W tej części znalazła się wygodna, jasna kanapa, fotel i siedzisko. Pod telewizorem umieszczono wiszącą szafkę RTV nawiązującą kolorystyką do tapety na ścianie.
Ozdobnym elementem wnętrza są lampy i kinkiety, które pozwalają na regulowanie intensywności oświetlenia w zależności od potrzeb.
Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-16 10:41
Szkoda, że zazwyczaj nie ma pomysłów dla normalnych ludzi
To są propozycje dla ludzi, mających ogromne mieszkania i nie posiadających szaf :)
- 2 0
-
2023-03-14 09:30
Opcja pierwsza do poprawki
Łóżko chowane w szafie powinno być na krótkiej ścianie. Wówczas można byłoby postawić kanapę naprzeciwko TV, przy strefie jadalnianej.
- 3 0
-
2023-03-13 18:29
Wersja super do mieszkania przez tydzień lub przez dłuższy czas tylko dla 1 osoby.
- 13 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.