- 1 Premiery u deweloperów. Wrzesień 2023 (71 opinii)
- 2 Stogi. Nowy plan dla rejonu kąpieliska (62 opinie)
- 3 Tak będzie wyglądał 99-metrowy Big Boy (596 opinii)
- 4 M. Kamiński na jubileuszu SPPON (42 opinie)
- 5 Zabytek na sprzedaż. Co najmniej 25 mln zł (288 opinii)
- 6 Ceny jesiennych usług ogrodniczych (27 opinii)
Aranżacje wnętrz. Wydzielamy dodatkowy pokój na sypialnię
Metamorfozy domowego wnętrza, wynikające z powiększenia się rodziny, zwykle nie ograniczają się do wstawienia łóżeczka dziecięcego i dodatkowej szafy, a wymagają wydzielenia dodatkowego pomieszczenia. Często jest to możliwe nawet w przypadku dwupokojowego mieszkania.
W takiej sytuacji znalazł się nasz czytelnik Wojciech, który razem z żoną czeka na narodziny pierwszego dziecka. Zakup większego mieszkania w tej chwili nie wchodzi w grę.
- Chcielibyśmy jednak wygospodarować w naszym dwupokojowym mieszkaniu dodatkowe pomieszczenie tak, żeby znalazło się zarówno miejsce na naszą sypialnię, jak i pokoik dziecięcy - napisał w wiadomości do redakcji Wojciech.
Urządzenie mieszkania o powierzchni 46 m kw., tak by zmieściły się tam trzy pokoje, wymaga głębszego przemyślenia. W odróżnieniu od małych mieszkań, które są przeznaczone na wynajem, nie wystarczy w tym przypadku niewielka część kuchenna, jedna szafa i łóżko.
W kuchni muszą znaleźć się niezbędne sprzęty oraz wygodny blat do spożywania posiłków. Potrzebne jest miejsce do wypoczynku i rodzinnego spędzania czasu, pojemne szafy ubraniowe oraz miejsce na odzież wierzchnią.
By udało się wygospodarować przestrzeń zarówno dla rodziców, jak i dziecka, kluczowe jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich funkcji. Dwie, spełniające te założenia, wersje aranżacji wnętrza przygotowała Anna Zając z pracowni Black Flamingo.
Koncepcja pierwsza
W koncepcji pierwszej dużą wagę przywiązano do blatu roboczego w kuchni. Udało się wygospodarować przestrzeń o długości 100 centymetrów w jednym kawałku oraz dodatkowe 60 centymetrów w narożniku pomieszczenia.
Znalazło się także miejsce, przy którym można komfortowo usiąść i zjeść posiłek. Ze względu na niewielki metraż przestrzeni dziennej stół jadalniany jest okrągły. Brak ostrych narożników będzie bezpieczny z uwagi na małe dziecko.
W strefie wypoczynkowej znalazła się trzyosobowa sofa z funkcją spania (np. dla gości), która wygląda lekko i nie przytłacza przestrzeni.
Dla uzyskania bardziej przestronnego wnętrza nieco poszerzony został także przedpokój. Taki zabieg umożliwił umieszczenie w nim dużej szafy ubraniowej. Przedpokój jest też lepiej doświetlony światłem dziennym, a otwarcie go zupełnie na część dzienną sprawia, że te obszary wzajemnie się ze sobą łączą, co również daje wrażenie większej przestrzeni w mieszkaniu.
Przeznaczenie osobnego pokoju dla potomka musiało oczywiście oznaczać ograniczenie powierzchni sypialni rodziców. Została ona wydzielona z dotychczasowego pokoju dziennego.
Oprócz łóżka znalazła się tu szafa z drzwiami przesuwnymi, stolik nocny i oświetlenie przy łóżku. Brak drzwi i poszerzone wejście sprawia, że zarówno sypialnia, jak i pokój dzienny wydają się większe niż są w rzeczywistości. Żeby oddzielić przestrzeń, możliwe jest zawieszenie kotary na szynie. Takie rozwiązanie nie zaburzy również cyrkulacji powietrza, z którym bywa kłopot w dostawianych pomieszczeniach bez okien.
Wydzielenie sypialni spowodowało pomniejszenie przestrzeni dziennej. Doskonale powiększyłyby ją lustra, jednak ich zastosowanie nie jest wskazane z uwagi na małego mieszkańca. Lustra zostały zatem zastosowane w nieco mniej oczywistym miejscu - w przestrzeni międzyszafkowej w kuchni.
Aby nie narażać ich na ciągłe zabrudzenie, fragment ściany tuż nad blatem zabezpieczony został tym samym materiałem co blat. Lustro znajduje się powyżej. Dzięki zastosowaniu lustra postarzanego, które ma naturalne plamy i wżery, ewentualne zabrudzenia kuchenne nie będą zbytnio widoczne. Oprócz tego, takie lustro świetnie współgra z klasycznymi elementami wnętrza i dodaje mu klimatu.
Koncepcja druga
Drugi wariant zakłada usunięcie ścianek działowych pomiędzy przedpokojem a częścią dzienną i wydzielenie strefy kuchni kosztem fragmentu przedpokoju. Dzięki temu, że poszczególne strefy nie są od siebie wyraźnie oddzielone ścianami, powstaje poczucie większej przestrzeni i przestronności wnętrza.
Umieszczenie kuchni w tym miejscu stwarza możliwość wydzielenia sypialni w części, gdzie znajduje się okno. Takie rozplanowanie sypialni wyklucza jednak umieszczenie w niej szafy i stolika nocnego. Zamiast nich znalazły się wiszące szafki, a zasadnicza część przechowalnicza znalazła się w sąsiedztwie zabudowy kuchennej (2 m na ubrania i 1 m na odzież wierzchnią). Przestrzeń pomiędzy sypialnią a strefą dzienną została oddzielona białymi lamelami.
W tym wariancie sypialni również zastosowana została ciemna tapeta o fakturze tkaniny, która dodaje wnętrzu przytulności, buduje intymny nastrój i rozprasza światło. Jest też ciekawym tłem dla dekoracyjnego zagłówka łóżka oraz lamp.
Zabudowa kuchenna rozplanowana została w tym przypadku w dwóch przeciwległych ciągach. Stworzenie wnęk z szafkami kuchennymi oraz zabudowy meblowej obok pozwala na uporządkowanie wnętrza. Ponadto newralgiczne części kuchni - zlewozmywak i płyta - nie są widoczne z części wypoczynkowej.
Obie wersje zakładają nowoczesną stylistykę z elementami klasyki i art deco. Mimo że wnętrze jest niewielkie, decyzja o zastosowaniu ciemnych, imitujących drewno frontów kuchennych i wykończenia blatów oznacza nadanie mu szlachetności. Z kolei materiał imitujący marmur na podłodze w przedpokoju, delikatne sztukaterie na ścianach i sufitach, tkaniny o wyglądzie weluru oraz złote dodatki sprawiają, że wnętrze jest nowoczesne i eleganckie.

Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-10-24 12:08
(2)
fajna opcja! my teraz kupujemy mieszkanie na Nowej Letnicy i właśnie rozeznaję się w możliwościach, jakie mamy - zmian lokatorskich w ścianach nie chcemy robić, bo to zwiększa koszta, więc może takie rozwiązanie też będzie dla nas^^
- 3 28
-
2022-10-24 14:58
uwielbiam moją kuchnio salon jadalnio sypialnio toaletę , niby jeszcze śpię a już się myje wydalam i robię kawę na raz , mam jak się obrócić i jak zrobić 3 kroki - 18m2 podobno taki metraż jest najlepszy i najbardziej kompaktowy , wszyscy posłowie pis takie mają i sobie chwalą
- 13 4
-
2022-10-24 23:54
Proszę, proszę, to na Nowej Letnicy mieszkania nie są idealnie skrojone do potrzeb? ;p trzeba w nich coś zmieniać?
- 12 0
-
2022-10-24 14:06
Ja mam odwrotny problem
Mam mieszkanie z odzysku ale wg już nowych standardów tzn saloon ze strefą kuchenną. Bez sensu. Oprócz tego jest mały pokój sypialnia i dosyć obszerne przedpokój z dwiema głębokimi szafami wbudowanymi.
Chciałabym aby w tym większym pomieszczeniu urządzić kuchnię, obszerną, z dużym stołem, wygodnymi szafkami kuchennymi, stolikiem kawowym wMam mieszkanie z odzysku ale wg już nowych standardów tzn saloon ze strefą kuchenną. Bez sensu. Oprócz tego jest mały pokój sypialnia i dosyć obszerne przedpokój z dwiema głębokimi szafami wbudowanymi.
Chciałabym aby w tym większym pomieszczeniu urządzić kuchnię, obszerną, z dużym stołem, wygodnymi szafkami kuchennymi, stolikiem kawowym w okolicach balkonu itp. W sypialni jak wymienię łóżko na składaną kanapę to mogę urządzić rodzaj biura. Udzielam korepetycji, uczniowie przychodzą o różnych porach, jedni przed szkołą, inni po, to pomieszczenie powinno byś zawsze schludne.
Brakuje mi pomysłu na wystrój całości mieszkania. Jak przeglądam różne rozwiązania dużych kuchni to wszystkie pokazują jakieś style prowansalskie, jak dla mnie zbyt retro, chociaż kolorki akceptowalne jak najbardziej.- 8 3
-
2022-10-24 09:03
(4)
Poszedłbym po linii najmniejszego oporu biorąc pod uwagę ceny materiałów, robocizny i coraz większy kryzys na horyzoncie. Zainwestowałbym w sprytne meble urządzając miejsce do spania w "dużym" pokoju.
Jeszcze, nie tak dawno, było to całkiem normalne rozwiązanie a wielu na pozór rozwjiętych i zamożnych państwach powierzchnia 46m2 jest uważana za dużą i mieszkają tam 4 osobowe rodziny. To nie jest żadna ujma. Jak sie nie ma co się lubi to się lubi, co się ma. Życzę powodzenia.- 41 9
-
2022-10-24 11:39
Szukałam 2 lata temu właśnie takich sprytnych mebli... Żadna z dostępnych w sklepach meblowych sof nie miała powierzchni spania większej niż 140x200, mało która przekraczała 120x200. Środek po rozłożeniu przebiega zwykle nierówno, tak że jedna osoba ma 50-60 cm, a druga 70-80. Wszystko to jest zaprojektowane jako miejsce do spania raz na jakiś
Szukałam 2 lata temu właśnie takich sprytnych mebli... Żadna z dostępnych w sklepach meblowych sof nie miała powierzchni spania większej niż 140x200, mało która przekraczała 120x200. Środek po rozłożeniu przebiega zwykle nierówno, tak że jedna osoba ma 50-60 cm, a druga 70-80. Wszystko to jest zaprojektowane jako miejsce do spania raz na jakiś czas, a nie - na co dzień. I odpowiadając na potencjalne docinki: jestem szczupła, ale nie lubię spać z podkulonymi kończynami, materac o szerokości 80 cm to moim zdaniem minimum - dla dwóch osób łóżko 160x200 co najmniej, żeby się wyspać. Choćby przyszło zawalić tym łożkiem cały pokój. Są jeszcze olbrzymie narożniki i tam niektóre mają powierzchnię spania porównywalną do łóżka, ale nawet po złożeniu zajmują dramatycznie dużo miejsca.
- 16 1
-
2022-10-24 11:50
wolę małą sypialnię (1)
Wolałabym mieć małą sypialnię, nawet wydzieloną zasłonką, niż spać w "dużym" pokoju na rozkładanej kanapie. Uważam, że wariant pierwszy jest najtrafniejszą opcją.
- 14 2
-
2022-10-26 12:18
tak mieszkały rodziny w latach 70 i 80 tych, meblościanką wygradzało się sypialnie albo zasłonką
- 1 1
-
2022-10-24 13:19
Śpimy 1/3 całego życia
Umęczanie się śpiąc na codzień na rozkładanej sofie prowadzi do... umęczenia. Może jak najcięższa osoba w domu waży 50kg to zadziała, ale żadna ekonomiczna sofa nie jest w stanie zapewnić komfortu leżenia, jeżeli codziennie obciążamy ją punktowo, czterema literami. Spanie na takiej sofie, to jak jedzenie momowych parówek z biedronki, tylko jeżeli nie mamy wyboru!
- 13 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.