• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Wydzielamy prywatną przestrzeń w dużym mieszkaniu

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
8 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja trzecia. Garderoba z oknem, to luksus, na który mało kto może sobie pozwolić. Koncepcja trzecia. Garderoba z oknem, to luksus, na który mało kto może sobie pozwolić.

Garderoba to rozwiązanie dla osób, które chcą w jednym miejscu zgromadzić odzież i dodatki, mieć wszystko w porządku, a jednocześnie w zasięgu ręki. Posiadacze garderoby mają także szansę zachować przestrzeń w pozostałych pomieszczeniach - nie trzeba już tam wstawiać szaf i komód.



Napisała do nas pani Joanna. Razem z mężem prowadzi firmę. Mają 5-letniego synka, którego starają się zarazić własną pasją aktywnego spędzania czasu. W najbliższym czasie planują powiększenie rodziny, dlatego przeprowadzą się do mieszkania o większym metrażu.

Głównym problemem w mieszkaniu, które kupili jest brak wydzielonej garderoby.

- Aranżacja przedstawiona przez dewelopera zakłada co prawda miejsce na szafy w przechodnich przestrzeniach komunikacyjnych, ale nie ma tam tak naprawdę zamykanego pomieszczenia, w którym po pracy moglibyśmy zmienić swoje biznesowe oblicze w to przyjemniejsze - rodzinne - napisała w liście pani Joanna.

Z takim, dość nietypowym zadaniem zmierzyli się architekci z SAMM Studio. Mieszkanie, które jest tematem opracowania ma 112,4 m kw., to naprawdę spora przestrzeń do zaaranżowania. Deweloper w swojej propozycji postawił na bardzo przestronną strefę dzienną. Pokój dzienny wraz z aneksem kuchenno-jadalnianym mierzy aż 43,2 m kw. Sypialnia rodziców to 12 m kw., w pobliżu których znajduje się mała, około trzy metrowa łazienka, do której prowadzi korytarz z wygospodarowanymi szafami garderobianymi.

Dwa pokoje o pow. 14,4 m kw. i 12,9 m kw. położone są przy przeciwległym krańcu mieszkania. Znajduje się tam większa, prawie sześciometrowa łazienka, do której prowadzi korytarz pełniący rolę garderoby. W mieszkaniu znajdują się trzy piony instalacyjne, co pozwala na dość szerokie spektrum możliwości przeprojektowania proponowanej przez dewelopera aranżacji.

Koncepcja pierwsza
Głównym obszarem zmian jest strefa kuchni i dojścia do sypialni rodziców. Ścianę naprzeciwko głównego wejścia do mieszkania przesunęliśmy wgłąb mieszkania. Spowodowało to zmniejszenie kuchni, ale jednocześnie możliwa stała się zmiana układu wejścia do sypialni, stworzenie szafy na wierzchnie okrycia tuż przy wejściu do mieszkania oraz stworzenie przechodniej garderoby - z sypialni rodziców można przejść przez nią bezpośrednio do łazienki.

Taki wariant pozwala na wydzielenie (relatywnie niewielkim kosztem) strefy tylko dla rodziców.

Zmniejszony aneks kuchenny oddzielono od pokoju dziennego "półwyspem" kuchennym, pełniącym rolę blatu roboczego, poniżej którego zlokalizowana jest witryna o gł. ok. 30-40 cm.

Pozostałe sypialnie i łazienka mają ten sam układ i gabaryty co pierwotnie. Zmieniliśmy jedynie lokalizację pralki, którą zamiast w łazience ustawiliśmy w szafie garderobianej w korytarzu. Takie rozwiązanie pozwoli na bardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni w łazience i ustawienie brodzika.

Koncepcja druga z dwoma wariantami

W odróżnieniu od aranżacji pierwotnej, w tym wariancie, sypialnię rodziców zlokalizowaliśmy przy większej (w pierwotnej aranżacji) łazience. Strefa korytarza z szafami garderobianymi została przez nas zamknięta, tworząc swoistą śluzę garderobianą - przejście z "rzeczywistości zawodowej" w tą "rodzinną". Aby tą śluzę powiększyć, zdecydowaliśmy się na zmniejszenie łazienki.

Pokój sąsiadujący z sypialnią rodziców może być przechodni tak jak w wariancie "a", tak aby można było czuwać nad nowym członkiem rodziny, ewentualnie wydzielony z niezależnym wejściem bezpośrednio z korytarza (wariant "b").

Dawną sypialnię rodziców przemianowaliśmy na pokój dla 5-letniego syna. Prowadzi do niego przejście przez przechodni korytarz z szafą garderobianą. Względem pierwotnej aranżacji zmieniliśmy nieco wejście do samego pokoju, wysuwając je w stronę korytarza, aby wydzielić wnękę na półki mieszczące jakieś pamiątki rodzinne, galerię fotografii itp, ewentualnie płytką, zamykaną zabudowę meblowa (np. na buty).

Koncepcja trzecia (przedstawiona na wizualizacjach)

Tu, względem pierwotnej aranżacji, postawiliśmy na totalną rewolucję!

Jak na ponad stumetrowe mieszkanie brakowało nam otwartej, przestronnej łazienki. Jednocześnie strefa dzienna była według nas - niepotrzebnie - zbyt przestronna. Na pokój dzienny z aneksem kuchennym z powodzeniem wystarczy ok. 31 m kw.

Postanowiliśmy, że w miejscu pierwotnej kuchni zaprojektujemy pokój. Dwa pokoje obok siebie jak pierwotnie, jednak zlokalizowane zaraz przy wejściu do mieszkania. Pozostała, około czterdziestometrowa, powierzchnia została w całości przeznaczona dla rodziców. Dzięki temu możliwe stało się wydzielenie obszernej garderoby, w dodatku doświetlonej światłem dziennym.

Łazienka została wręcz zintegrowana z sypialnią
, co pozwoliło na jej zupełne otwarcie. Wydzielono jedynie WC.

Podłoga łazienki została wyniesiona ok. 15 cm ponad poziom pierwotny, tak aby możliwe było swobodne umieszczenie urządzeń, bez ograniczeń względem parametrów przyłączeń i instalacji. Łazienkę wyposażono w kabinę prysznicową, wolnostojącą wannę w środku pomieszczenia, wokół której można się swobodnie przemieszczać oraz blat na którym ustawiono swobodnie dwie umywalki w formie misek. Blat ten może pełnić też rolę toaletki.

Przyjęliśmy tu, dość kontrastowe zestawienie czarnych mebli z białymi elementami ceramicznymi i frontami zabudowy podblatowej w łazience. Barwy te przeplatają się z odcieniami szarości, wpadającymi w lekko fioletowe bądź wrzosowe odcienie. Biały marmur w łazience kontrastuje z ciepłą, jasną, drewnianą podłogą sypialni. Ta z kolei współgra z orzechowym fornirem drzwi szaf garderobianych.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (52) 3 zablokowane

  • otwarta lazienka

    no tego jeszcze nei bylo, niedlugo trendem bedzie postawic kibel na srodku salonu, ahhahaah debilne

    • 6 3

  • Łazienka otwarta na sypialnię to chyba nie jest dobry pomysł. (2)

    Już sobie wyobrażam, jak wszystko w sypialni, łącznie z ekranem TV, zaparowuje, kiedy ktoś bierze kąpiel. I jak tu się ukryć przed wścibskimi oczami dzieci?

    • 5 1

    • Dzieci mają swoją łazienkę. To jest łazienka tylko dla rodziców. A o odparowanie wszystkiego to ty się nie bój...

      • 0 2

    • Mojej żonie by się nie podobało jakbym głośno pierdział w wannie

      • 2 0

  • Kurna chata (1)

    Wróćmy do źródeł - kurnej chaty. Kuchnia(moze i być ognisko) będzie na środku, a reszta po kątach. Dużo przestrzeni (każdy spi gdzie go sen zastanie), niezakłócona komunikacja (tato robi kupe i jednoczesnie pomaga odrabiać lekcje), otwarcie się na domowników (mam warzy kaszę, dziatwa spozywa w kąciku). Cudnie

    • 8 0

    • Z tego co wiem w wannie nie robi się kupy. Do umywalki tez cięzko.
      A na wizualizacji jak wół widac drzwi do kibla.

      • 4 1

  • nieprawdopodobne (1)

    100m2, jedno dziecko i brak miejsca na lumpy. to się ludziom przewraca we łbach.

    • 10 2

    • ale zepsucie

      społeczne, brak miejsca...

      • 3 0

  • Koncepcja pierwsza najsampierw ;)

    Dziecko podrośnie szybko, brawo za łazienkęprzy sypialni. Przy takim metrażu, nawet od w 70m2 prysznic przy sypialni głównej jest standardem w Wlk. Brytanii. To jest dobre rozwiązanie. Zamiast WC dla gości: łazienka rodzinna z wanną oraz z prysznicem przy dużej sypialni.

    Koncepcja druga: ujdzie

    Koncepcja trzecia: Komórki, w tym jedna a la sklep obuwniczy z przymierzalnią.

    • 4 1

  • TROCHĘ NIELUDZKIE WARUNKI ... (3)

    Powiedzmy sobie szczerzę, rodzice będą spędzali w sypialni TYLKO noc w dzień będą urzędowali w dużym pokoju/kuchni (bądź jak kto woli : w salonie...) a dzieci? Będą w swoich małych celach więziennych o pow. 10m2 :(

    • 3 1

    • (2)

      To mieszkanie ma ponad 100 m2. Trzeba je jakoś postrefować.

      • 0 1

      • zgadzam się z postrefowaniem ALE (1)

        nie zgodzę się,że to musi być kosztem dzieci.

        • 1 1

        • Kosztem dzieci to by było gdyby spały na balkonie.
          10 m2 ma tylko jeden pokój. Drugi ma ponad 12 m2. Poza tym dzieciaki mają własną łazienkę, duży przedpokój.

          • 2 0

  • akademik

    mogliby kiedys pokazac jak poustawiac meble w pokoju w akademiku, zeby sie zmiescic na tych 9 metrach kw...

    • 6 0

  • akademik

    dodam, ze oczywiscie w dwie osoby!

    • 4 0

  • Ukrycie nieestetycznych szaf i komód...

    a wyeksponowanie estetycznej ceramiki łazienkowej.

    Hmmm... Nie podoba mi się ten pomysł.

    Podobają mi się założenia en suite: sypialnia i łazienka do wyłącznego użytku, ale nie w formie otwartej. W strefie do spania ma być miękko, ciepło, przytulnie - marmury, kamienne kafle i porcelit tego nie zapewniają.

    • 5 0

  • info

    Tam czasem trzeba mieszkać....

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane