• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Stabilne ceny najmu mieszkań

Joanna Stolp
12 maja 2024, godz. 10:30 
Opinie (129)
Wynajem małego mieszkania w śródmieściu kosztuje tyle co dwupokojowe w dalej położonych dzielnicach. Wynajem małego mieszkania w śródmieściu kosztuje tyle co dwupokojowe w dalej położonych dzielnicach.

W naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest ponad 1600 ogłoszeń dotyczących długoterminowego najmu mieszkań. Jak podkreślają nasi rozmówcy, ofert na rynku ubywa, a ceny najmu utrzymują się na stabilnym poziomie. Sprawdzamy jednak, jak kształtują się w poszczególnych miastach.

Mieszkanie wynająć najlepiej od:

Z opublikowanego niedawno raportu Barometr Cen Nieruchomości I kw. 2024 r. wynika, że na rynku najmu panuje równowaga pomiędzy podażą a popytem.

Mediana ceny najmu lokali jedno- i dwupokojowych kształtuje się na poziomie:
 • 2580 zł w Gdańsku,
 • 2400 zł w Gdyni,
 • 2700 zł w Sopocie.


Mediana ceny najmu lokali trzypokojowych i większych kształtuje się na poziomie:
 • 3850 zł w Gdańsku,
 • 3400 zł w Gdyni,
 • 5800 zł w Sopocie.


Trójmiejski rynek mieszkaniowy. Stabilizacja po I kw. 2024 Trójmiejski rynek mieszkaniowy. Stabilizacja po I kw. 2024

Także nasi rozmówcy zgodnie twierdzą, że ceny najmu, które dynamicznie wzrastały po lutym 2022 r., przestały rosnąć i obecnie utrzymują się na stałym poziomie.

- Ceny najmu przestały rosnąć na jesień poprzedniego roku. Obecnie utrzymują się na poziomie z poprzedniego roku. Trzeba jednak pamiętać, iż aby otrzymać dobrą cenę za najem, należy odpowiednio przygotować nieruchomość. Obecnie klienci szukają nieruchomości czystych, w pełni wyposażonych - mówi Kamil Estrop z Dom&House.
Mimo ustabilizowania cen wydłuża się czas znalezienia najemcy.

- Oferty o lepszym standardzie, w nowszym budownictwie z udogodnieniami typu miejsce parkingowe i komórka lokatorska cieszą się większym zainteresowaniem i co za tym idzie - szybciej znikają z rynku, ponieważ wraz ze wzrostem cen najmu wymagania najemcy również wzrosły - mówi Piotr Zwoliński, dyrektor zarządzający w Pepper House.

Na rynku przybywa mieszkań na wynajemNiezmiennie najbardziej pożądanymi lokalizacjami są te położone w pobliżu pasa nadmorskiego oraz w pobliżu SKM i PKM. Trend stabilizacji cen najmu mieszkań wynika głównie z dużej liczby dostępnych mieszkań na rynku.

- Ma także na to wpływ rosnące zainteresowanie zakupem nieruchomości. Wzrost podaży mieszkań sprawia, że właściciele są bardziej skłonni do zawierania umów najmu w konkurencyjnych cenach, aby przyciągnąć najemców. Ponadto rosnąca liczba osób decydujących się na zakup własnego mieszkania może zmniejszyć popyt na najem, co wpływa również na stabilizację cen najmu - podkreśla Andrzej Leonowicz, specjalista ds. obrotu nieruchomościami z gdańskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.
Barometr Cen Nieruchomości. Lokale użytkowe na sprzedaż Barometr Cen Nieruchomości. Lokale użytkowe na sprzedaż

Ofert ubywa, ale rotacja najemców podobna do tej z ubiegłego roku. Jest zależna od wielu czynników, takich jak: lokalizacja, ceny czy standard mieszkań.

- Nieruchomości pojawiają się na rynku w sposób równomierny i stały. W związku z dużą liczbą oddawanych do użytkowania nowych budynków na rynku Trójmiejskim mamy do wyboru coraz ładniejsze i dobrze zaprojektowane mieszkania, które spełniają oczekiwania najemców - dodaje Kamil Estrop.


Trójmiasto: rynek kształtuje najem turystycznyRynek najmu w Trójmieście zmienia się też przed sezonem letnim w znacznie większym stopniu niż inne miasta w Polsce. To oznacza, że część mieszkań, które były w najmie długoterminowym zostaje przeznaczona na najem krótkoterminowy na okres wakacji. Zmiana formy najmu mieszkań z systemu długoterminowego na krótkoterminowy pozwala właścicielom uzyskać większy przychód ze swoich inwestycji. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić tylko właściciele nieruchomości położonych w atrakcyjnej lokalizacji dla turystów.

- W związku z coraz większą atrakcyjnością Trójmiasta pod względem turystycznym, dużo więcej mieszkań jest przeznaczanych na wynajem krótkoterminowy, czyli najem mieszkania na doby lub okresy kilku tygodniowe zarówno dla turystów, jak i pracowników kontraktowych. W poprzednich latach mieszkania z takim przeznaczeniem zostawały wynajmowane w okresie lipiec-sierpień, obecnie właściciele wynajmują swoje nieruchomości już od początku maja do końca września - zauważa Kamil Estrop.


Mieszkania na wynajem GdańskW naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się ponad tysiąc ofert najmu mieszkań w Gdańsku. Najtańsze mieszkanie na wynajem znajduje się na Zaspie i kosztuje 52 zł za m kw. miesięcznie. Najdroższe mieszkanie zlokalizowane jest w Gdańsku w inwestycji Deo Plaza przy ul. Chmielnej na Wyspie Spichrzów.

- Najbardziej rentowne dzielnice najmu w Gdańsku to zazwyczaj te, które są położone w centrum miasta lub w okolicach atrakcyjnych terenów rekreacyjnych, takich jak plaże nad Zatoką Gdańską - zauważa Andrzej Leonowicz. - Najbardziej narażone na spadki cen najmu są południowe dzielnice Gdańska.
Do najbardziej pożądanych dzielnic należy m.in. Śródmieście, Wrzeszcz, Oliwa, Przymorze, Żabianka. Te dzielnice cieszą się dużym popytem ze względu na dogodne położenie, dostęp do komunikacji miejskiej i udogodnienia dla mieszkańców.Mieszkania na wynajem GdyniaZnacznie mniej ofert w naszym Serwisie Ogłoszeniowym, bo niecałe 500, jest w Gdyni. Ceny najmu mieszkań w Gdyni zaczynają się od 40,5 zł za m kw. miesięcznie.

Taka cena jest jednak ewenementem. Najtańsze mieszkanie w naszym Serwisie Ogłoszeniowym, w tej właśnie cenie, znajduje się na Chyloni, ma dwa pokoje, a całkowita cena miesięczna wynosi 1500 zł. Druga w kolejności najtańsza z Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl to już koszt 57,1 zł za m kw. i również należy do rzadkości. Znacznie łatwiej jest znaleźć mieszkanie na wynajem powyżej 67 zł za m kw. Najdroższe mieszkanie w Gdyni na wynajem to koszt 251,4 zł za m kw. miesięcznie i znajduje się w inwestycji Yacht Park w Śródmieściu.Mieszkania na wynajem SopotNajmniej ofert najmu mieszkań jest w Sopocie, bo niespełna 100. Najtańsze mieszkanie na wynajem w naszym Serwisie Ogłoszeniowym kosztuje 43,3 zł za m kw. miesięcznie i znajduje się w Górnym Sopocie, zajmuje jednak powierzchnię 150 m kw., co znacznie obniża cenę jednostkową.

Bez problemu jednak znajdziemy mieszkania na wynajem powyżej 47,1 zł za m kw. miesięcznie. Najdroższe mieszkanie w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl kosztuje 169,2 zł za m kw. miesięcznie i znajduje się w Dolnym Sopocie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane