Wiadomości

Biuro w domu. Pięć zasad urządzania miejsca do pracy

Przestrzeń do pracy wydzielona w sypialni to jedno z częściej wybieranych rozwiązań w kompaktowych mieszkaniach.
Przestrzeń do pracy wydzielona w sypialni to jedno z częściej wybieranych rozwiązań w kompaktowych mieszkaniach. mat. prasowej JMJ Interiors

Wiele osób pracuje w domu bądź po prostu siada do komputera, by napisać maila czy załatwić sprawunki. Posiadanie wydzielonego miejsca, gdzie można wygodnie usiąść i się skupić, to znacznie lepsze rozwiązanie niż leżenie z laptopem na kanapie. Przygotowaliśmy pięć podpowiedzi jak urządzić biuro w domu.Jaka przestrzeń do pracy w domu jest najlepsza?

osobne pomieszczenie do pracy 67%
wydzielona przestrzeń w strefie dziennej, by móc uczestniczyć w domowym życiu 7%
wydzielone miejsce w sypialni 6%
to zależy od przestrzeni, powierzchni i układu 20%
zakończona Łącznie głosów: 189
- W czasach, gdy komunikacja między ludźmi odbywa się w dużej mierze przez internet, wiele osób, nawet jeśli pracują na etacie, ma możliwość pracy zdalnej - w domu. Podobnie funkcjonują freelancerzy i osoby, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Przyczyny są różne: finansowe, wynikające z wygody czy przyzwyczajenia do własnego biurka - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.
Czytaj także: meble modułowe - prosta i ciekawa organizacja przestrzeni

Jeśli wiemy, że przy komputerze w domu spędzać będziemy wiele godzin dziennie, tym bardziej pomyśleć powinniśmy o wygodnym biurku, krześle i wydzielonej strefie "praca".

- Oczywiście przestrzeń ta definiowana jest często możliwościami danego mieszkania czy domu, ale w każdym przypadku jesteśmy w stanie wygospodarować mniejszą lub większą przestrzeń do pracy. Jeśli chcemy zrobić to dobrze, należy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby, sposób funkcjonowania i specyfikę wykonywanej pracy, a także określić czas jaki spędzamy przy wykonywaniu obowiązków. Na tej podstawie możliwe będzie określenie jakie warunki będą optymalne - dodaje Joanna Wojciechowska.

1. Przestrzeń przeznaczona wyłącznie do pracyŁączenie stref może być ciekawym pomysłem w przypadku przestrzeni dziennej czy prywatnej. W sytuacji, gdy w grę wchodzą codzienne obowiązki służbowe, warto jednak pomieszczenie podzielić tak, by poszczególne strefy się nie przenikały. Konkretna przestrzeń, lub w przypadku miejsca do pracy w mieszkaniu - kącik, powinny nam się kojarzyć wyłącznie z pracą.


Najlepiej, jeśli na domowe biuro możemy przeznaczyć odrębne pomieszczenie lub dostosować na te potrzeby pokój gościnny.

Nawet w małym, wielofunkcyjnym pomieszczeniu miejsce do pracy można (i trzeba) wydzielić. W tym przypadku w podeście znajduje się materac do spania.
Nawet w małym, wielofunkcyjnym pomieszczeniu miejsce do pracy można (i trzeba) wydzielić. W tym przypadku w podeście znajduje się materac do spania. wizualizacja Ilona Paleńczyk/IP Design
- Przestrzeń ta może znajdować się niedaleko części dziennej, na antresoli, gdzie inny poziom względem części dziennej domu spowoduje wyizolowanie nas od domowej codzienności. Może to być również pomieszczenie znajdujące się w podpiwniczeniu, pod warunkiem, że znajduje się tam okno. Dobre doświetlenie oraz wentylacja przestrzeni pracy jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na wydajność oraz na komfort jej wykonywania - podkreśla Joanna Wojciechowska.
Czytaj także: przepięcia prądu - jak uchronić domową elektronikę?

2. Funkcjonalne wyposażenie- Projektując biuro należy pamiętać o szczerości w stosunku do samego siebie - przykładowo w stosunku do swoich pleców, które z pewnością nie wytrzymają ośmiu godzin na fotelu za 100 złotych - mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza. - Kluczowe więc hasło to ergonomia, a ona nie lubi kompromisów. Przestrzeń musi być więc perfekcyjnie zaplanowana i dostosowana do naszych potrzeb.

Niezmiernie istotnym elementem wyposażenia przestrzeni biurowej oprócz biurka, jest krzesło lub fotel obrotowy.

- Stylistyka jest oczywiście ważna, należy ją dostosować do otoczenia w naszym domu - nowoczesnego, skandynawskiego czy gabinetowego stylu. Niemniej jednak najistotniejsza jest funkcjonalność, wygoda i ergonomiczny kształt. Rynek oferuje szeroki asortyment mebli, począwszy od zwykłych tapicerowanych krzeseł obrotowych aż po fotele gabinetowe oprawne w skóry. Dostępne są także niezwykle ergonomiczne fotele biurowe. Wyglądają one może nieco "kosmicznie", ale komfort siedzenia na regulowanym w każdej płaszczyźnie fotelu, dopasowującym się do naszej sylwetki i ciężaru, jest nie do przecenienia, zwłaszcza gdy spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin dziennie. Niektórzy decydują się na mniej oczywiste rozwiązania jak klęko-siad lub piłka gimnastyczna. Poza zwyczajnie użytkową funkcją, mamy tu także element rehabilitacyjny - zauważa Joanna Wojciechowska.

3. Estetyka z przemyślanym koloremRównie ważnym elementem wnętrza biurowego jest jego estetyka, która ułatwi skupienie się na pracy. O ile zbyt intensywne kolory mogą męczyć wzrok i rozpraszać, to stworzenie miejsca bez wyrazu będzie nas nużyć. Warto więc postawić na indywidualizm i inspirujące akcenty.

Zielona ściana w pomieszczeniu jest modna i wcale nie tak trudna w utrzymaniu. To niebanalny element, dzięki któremu w domowym biurze będziemy czas spędzać z chęcią.
Zielona ściana w pomieszczeniu jest modna i wcale nie tak trudna w utrzymaniu. To niebanalny element, dzięki któremu w domowym biurze będziemy czas spędzać z chęcią. wizualizacja Dominika Batogowska-Słodkowska/Kolektyw D2
Pozwólmy sobie w biurze na trochę fantazji i luzu - przestrzeń powinna być przyjazna i stworzona z pozytywnym przymrużeniem oka. Osobiście lubię też sztukę, ale w tym zakresie każdy powinien odnaleźć swój styl - doradza Jan Sikora.

4. Przemyślana aranżacjaUrządzając domowe biuro nie potrzebujemy zbyt dużej przestrzeni, ale warto ją odpowiednio zróżnicować kolorystycznie, by wydzielała miejsce przeznaczone do pracy. Wystarczą nawet drobne dodatki, które będą świadczyły o charakterze wnętrza.

Wielkość biurka, liczba i charakter sprzętów czy akcesoriów powinna być uzależniona od zawodu i potrzeb. Takie urządzenia jak drukarka czy niszczarka muszą znajdować się w zasięgu naszej ręki. Dobrym pomysłem okazuje się wybór regulowanych mebli, takich jak fotele, stoły czy nawet półki.

- Fotel na którym siedzimy powinien być regulowany i dostosowany zarówno do naszego wzrostu, jak i wysokości blatu roboczego. Dobrze jest także zaprojektować regulowane półki, które będą się zmieniały wraz z potrzebami - dodaje Jan Sikora.

5. Dobre oświetlenieWybierając miejsce do pracy musimy zwrócić uwagę także na jego oświetlenie. Lampa powinna mieć chłodną barwę źródła światła, a zapewnienie możliwie jak największego dostępu do oświetlenia dziennego sprawi, że skupienie okaże się znacznie łatwiejsze.


- Temat jest niezwykle obszerny, ale na pewno warto zwrócić uwagę na strefowanie światła, jego odpowiednie natężenie oraz jego barwę zależną od indywidualnych przyzwyczajeń i potrzeb, najczęściej pomiędzy 3000-4000 K. Pamiętajmy, że najważniejsze jest takie ustawienie biurka, aby w ciągu dnia jak najlepiej służyło nam światło dzienne - dodaje Joanna Wojciechowska.
Czytaj także: oświetlenie LED - jak wybrać odpowiednią taśmę z diodami

Opinie (23) 1 zablokowana

 • W domu nie da się pracować, bo zbyt dużo rzeczy odciąga uwagę, (5)

  albo kusi, żeby nimi się zająć. W efekcie zamiast zrobić wszystko w 5-8 godzin, to w domu zajmuje to 10-12.

  • 18 28

  • Dużo zależy od własnych preferencji

   Mam zupełnie inne doświadczenia. W biurze ciągle ktoś chodzi za plecami, gada o pierdołach, przychodzi z banalnymi pytaniami zamiast napisać email'a. To wszystko bardzo rozprasza. W domu siedzisz sam na sam z tym co masz zrobić. Wydajność jest o wiele większa.

   • 25 1

  • (2)

   Jak ktoś nie ma samodyscypliny to nigdzie nie będzie efektywny

   • 24 2

   • Tak, samodyscyplina jest najważniejsza- uczę się jej dość skutecznie od 12 lat, (1)

    uczę też rodzinkę i krewnych, którzy przez kilka dobrych lat od początku mojej działalności dzwonili: "Jesteś w domu? To zawieź dziadka do przychodni...", itp.
    Poszła fama, że ,,Beata pracuje w domu", czyli....nic nie robi i ma dużo wolnego czasu.
    Przeznaczałam przez kilka lat dużo czasu na załatwianie bliskim ( i znajomym) wielu spraw, aż wreszcie pojęłam, że robię to kosztem własnego czasu i sił,
    gdyż swoją pracę wykonywałam wieczorami i nocą.
    Teraz na pytanie: "Jesteś w domu?", odpowiadam: "Jestem w pracy, nie mogę długo rozmawiać."

    • 25 2

    • Praca w domu wymaga dużego samozaparcia i wprowadzenia nowych zasad w najbliższym otoczeniu. A nie każdemu z domownikow nowe zasady będą w smak.
     Lubię pracę z domu ale tylko z jednego powodu. Oszczędność czasu na dojazdy. Gdybym miała bazę bliżej niż godzina w korku to w życiu bym nie zdecydowała się na pracę z domu bo to przeszkadza pozostałym domownikom.

     • 16 0

  • To raczej w pracy więcej rzeczy rozprasza, szczególnie na tzw openspejsie. Tabuny lasek gadające o ostatniej promocji w Tchibo.

   • 15 2

 • pracuję zdalnie (1)

  i udało mi się tak zaaranżować moje mieszkania la lawendowych wzgórzach, że czuję się komfortowo i w domu i w pracy:) a przecież wszystko znajduje się pod jednym dachem:)

  • 6 14

  • Czy tam dalej tak pachnie lawendą zza obwodnicy?

   • 2 0

 • Świało najlepiej dzienne, czyli biurko przy oknie,

  u mnie się sprawdza.
  Tutaj na projektach w większości zbyt ciemne miejsce , by postawić tam biurko do pracy.
  Światło dzienne jest zdrowsze dla oczu niż sztuczne.

  • 11 1

 • ... (1)

  Duża część propozycji to miejsca do przeglądania instagrama, a nie do pracy. Wokół pełno rozpraszaczy, brak miejsca do rzeczywistej pracy i krzesła, które rozwalą kręgosłup takiego pracownika i miejsce bez światła słonecznego.

  Pracuję zdalnie od wielu lat i przy takich konfiguracjach nie dałbym rady nawet jednego dnia.

  • 25 1

  • Jakich rozpraszaczy? Że zegar czy łóżko? xD

   • 1 2

 • ci projegtandzi

  wszystkie wizualizacje - szare, bure i ponure, światła jak na lekarstwo. W naszym super klimacie nadmorskim będzie ciemno jak w tyłku (i to nawet jak będzie pokój od nasłonecznionej strony).

  • 6 1

 • Ja musiałem biuro wynająć, bo żona nie zgodziła się na sekretarkę w domu. Jak żyć?

  • 14 0

 • Jest cudnie (1)

  Pracuję zdalnie w Dolinie Pięciu Zapachów koło Ekodoliny i z nikim bym się nie zamienił!

  • 4 6

  • To nawet zabawne hehe :)

   • 5 0

 • biuro na podeście - niebezpieczne

  • 7 0

 • projektanci

  na takich stolkach nie da sie przesiedziec 8 godzin bez uszkodzenia kregoslupa.

  • 5 0

 • (2)

  Jako pracownik zdalny mogę napisać, że większość z tych propozycji się nie sprawdzi.
  1. Przede wszystkim, jeżeli tylko możecie, na pracę przeznaczcie osobny pokój. Chyba, że mieszkacie sami, to problem jest rozwiązany. Domownicy nigdy nie pojmą, że w pracy potrzebna jest cisza i spokój, więc póki nie zamknięcie drzwi na klucz, będą was wiecznie zagadywać i zaczepiać.

  2. Biurko powinno być nie tylko dopasowane pod względem wysokości, ale też musi być dużo miejsca na nogi. Nie kupujcie biurek, które na nogi mają tylko niewielką wnękę, bo w tracie 8-10 godzin pracy będzie chcieli co najmniej kilkanaście razy inaczej ułożyć nogi.

  3. Krzesło - musi być maksymalnie wygodne. Żadne badziewia za 100 zł. Musi być podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa.

  4. Biurko stawiajcie przodem tylko do elementów o stałej fakturze i kolorze, czyli do ściany. Biurko przy oknie czy otwarte na pokój nie pozwoli się skupić. Można ewentualnie zamontować pionową przegrodę przynajmniej do wysokości oczu.

  5. Oświetlenie powinno doświetlać blat biurka, ale nie oślepiać. Ja mam dwie lampy, które święcą częściowo na komputer, a częściowo za nim. I to jest dobre rozwiązanie.

  • 10 0

  • 1 i 4 są związane z Twoimi przyzwyczajeniami lub charakterem. Inni np. lubią pracować na bardziej otwartej przestrzeni, nie przeszkadza im w pracy ładny widok za oknem bo potrafią się skupić.
   Najwyraźniej nie jest Tobie pisana praca w openspace

   • 0 1

  • o jasne, ja pracuje w domu już od ponad dekady i nie mam nawet 1/3 z tych warunków. Nie zamienił bym tego jednak na żadne biuro. Trochę przy stole, trochę w kuchni, czasem dziecko biega. Chciałbym mieć takie piękne miejsce do pracy jak na obrazkach, może kiedyś.

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.