Wiadomości

Biuro w domu. Pięć zasad urządzania miejsca do pracy

Przestrzeń do pracy wydzielona w sypialni to jedno z częściej wybieranych rozwiązań w kompaktowych mieszkaniach.
Przestrzeń do pracy wydzielona w sypialni to jedno z częściej wybieranych rozwiązań w kompaktowych mieszkaniach. mat. prasowej JMJ Interiors

Wiele osób pracuje w domu bądź po prostu siada do komputera, by napisać maila czy załatwić sprawunki. Posiadanie wydzielonego miejsca, gdzie można wygodnie usiąść i się skupić, to znacznie lepsze rozwiązanie niż leżenie z laptopem na kanapie. Przygotowaliśmy pięć podpowiedzi jak urządzić biuro w domu.Jaka przestrzeń do pracy w domu jest najlepsza?

osobne pomieszczenie do pracy 67%
wydzielona przestrzeń w strefie dziennej, by móc uczestniczyć w domowym życiu 7%
wydzielone miejsce w sypialni 6%
to zależy od przestrzeni, powierzchni i układu 20%
zakończona Łącznie głosów: 189
- W czasach, gdy komunikacja między ludźmi odbywa się w dużej mierze przez internet, wiele osób, nawet jeśli pracują na etacie, ma możliwość pracy zdalnej - w domu. Podobnie funkcjonują freelancerzy i osoby, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Przyczyny są różne: finansowe, wynikające z wygody czy przyzwyczajenia do własnego biurka - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.
Czytaj także: meble modułowe - prosta i ciekawa organizacja przestrzeni

Jeśli wiemy, że przy komputerze w domu spędzać będziemy wiele godzin dziennie, tym bardziej pomyśleć powinniśmy o wygodnym biurku, krześle i wydzielonej strefie "praca".

- Oczywiście przestrzeń ta definiowana jest często możliwościami danego mieszkania czy domu, ale w każdym przypadku jesteśmy w stanie wygospodarować mniejszą lub większą przestrzeń do pracy. Jeśli chcemy zrobić to dobrze, należy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby, sposób funkcjonowania i specyfikę wykonywanej pracy, a także określić czas jaki spędzamy przy wykonywaniu obowiązków. Na tej podstawie możliwe będzie określenie jakie warunki będą optymalne - dodaje Joanna Wojciechowska.

1. Przestrzeń przeznaczona wyłącznie do pracyŁączenie stref może być ciekawym pomysłem w przypadku przestrzeni dziennej czy prywatnej. W sytuacji, gdy w grę wchodzą codzienne obowiązki służbowe, warto jednak pomieszczenie podzielić tak, by poszczególne strefy się nie przenikały. Konkretna przestrzeń, lub w przypadku miejsca do pracy w mieszkaniu - kącik, powinny nam się kojarzyć wyłącznie z pracą.


Najlepiej, jeśli na domowe biuro możemy przeznaczyć odrębne pomieszczenie lub dostosować na te potrzeby pokój gościnny.

Nawet w małym, wielofunkcyjnym pomieszczeniu miejsce do pracy można (i trzeba) wydzielić. W tym przypadku w podeście znajduje się materac do spania.
Nawet w małym, wielofunkcyjnym pomieszczeniu miejsce do pracy można (i trzeba) wydzielić. W tym przypadku w podeście znajduje się materac do spania. wizualizacja Ilona Paleńczyk/IP Design
- Przestrzeń ta może znajdować się niedaleko części dziennej, na antresoli, gdzie inny poziom względem części dziennej domu spowoduje wyizolowanie nas od domowej codzienności. Może to być również pomieszczenie znajdujące się w podpiwniczeniu, pod warunkiem, że znajduje się tam okno. Dobre doświetlenie oraz wentylacja przestrzeni pracy jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na wydajność oraz na komfort jej wykonywania - podkreśla Joanna Wojciechowska.
Czytaj także: przepięcia prądu - jak uchronić domową elektronikę?

2. Funkcjonalne wyposażenie- Projektując biuro należy pamiętać o szczerości w stosunku do samego siebie - przykładowo w stosunku do swoich pleców, które z pewnością nie wytrzymają ośmiu godzin na fotelu za 100 złotych - mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza. - Kluczowe więc hasło to ergonomia, a ona nie lubi kompromisów. Przestrzeń musi być więc perfekcyjnie zaplanowana i dostosowana do naszych potrzeb.

Niezmiernie istotnym elementem wyposażenia przestrzeni biurowej oprócz biurka, jest krzesło lub fotel obrotowy.

- Stylistyka jest oczywiście ważna, należy ją dostosować do otoczenia w naszym domu - nowoczesnego, skandynawskiego czy gabinetowego stylu. Niemniej jednak najistotniejsza jest funkcjonalność, wygoda i ergonomiczny kształt. Rynek oferuje szeroki asortyment mebli, począwszy od zwykłych tapicerowanych krzeseł obrotowych aż po fotele gabinetowe oprawne w skóry. Dostępne są także niezwykle ergonomiczne fotele biurowe. Wyglądają one może nieco "kosmicznie", ale komfort siedzenia na regulowanym w każdej płaszczyźnie fotelu, dopasowującym się do naszej sylwetki i ciężaru, jest nie do przecenienia, zwłaszcza gdy spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin dziennie. Niektórzy decydują się na mniej oczywiste rozwiązania jak klęko-siad lub piłka gimnastyczna. Poza zwyczajnie użytkową funkcją, mamy tu także element rehabilitacyjny - zauważa Joanna Wojciechowska.

3. Estetyka z przemyślanym koloremRównie ważnym elementem wnętrza biurowego jest jego estetyka, która ułatwi skupienie się na pracy. O ile zbyt intensywne kolory mogą męczyć wzrok i rozpraszać, to stworzenie miejsca bez wyrazu będzie nas nużyć. Warto więc postawić na indywidualizm i inspirujące akcenty.

Zielona ściana w pomieszczeniu jest modna i wcale nie tak trudna w utrzymaniu. To niebanalny element, dzięki któremu w domowym biurze będziemy czas spędzać z chęcią.
Zielona ściana w pomieszczeniu jest modna i wcale nie tak trudna w utrzymaniu. To niebanalny element, dzięki któremu w domowym biurze będziemy czas spędzać z chęcią. wizualizacja Dominika Batogowska-Słodkowska/Kolektyw D2
Pozwólmy sobie w biurze na trochę fantazji i luzu - przestrzeń powinna być przyjazna i stworzona z pozytywnym przymrużeniem oka. Osobiście lubię też sztukę, ale w tym zakresie każdy powinien odnaleźć swój styl - doradza Jan Sikora.

4. Przemyślana aranżacjaUrządzając domowe biuro nie potrzebujemy zbyt dużej przestrzeni, ale warto ją odpowiednio zróżnicować kolorystycznie, by wydzielała miejsce przeznaczone do pracy. Wystarczą nawet drobne dodatki, które będą świadczyły o charakterze wnętrza.

Wielkość biurka, liczba i charakter sprzętów czy akcesoriów powinna być uzależniona od zawodu i potrzeb. Takie urządzenia jak drukarka czy niszczarka muszą znajdować się w zasięgu naszej ręki. Dobrym pomysłem okazuje się wybór regulowanych mebli, takich jak fotele, stoły czy nawet półki.

- Fotel na którym siedzimy powinien być regulowany i dostosowany zarówno do naszego wzrostu, jak i wysokości blatu roboczego. Dobrze jest także zaprojektować regulowane półki, które będą się zmieniały wraz z potrzebami - dodaje Jan Sikora.

5. Dobre oświetlenieWybierając miejsce do pracy musimy zwrócić uwagę także na jego oświetlenie. Lampa powinna mieć chłodną barwę źródła światła, a zapewnienie możliwie jak największego dostępu do oświetlenia dziennego sprawi, że skupienie okaże się znacznie łatwiejsze.


- Temat jest niezwykle obszerny, ale na pewno warto zwrócić uwagę na strefowanie światła, jego odpowiednie natężenie oraz jego barwę zależną od indywidualnych przyzwyczajeń i potrzeb, najczęściej pomiędzy 3000-4000 K. Pamiętajmy, że najważniejsze jest takie ustawienie biurka, aby w ciągu dnia jak najlepiej służyło nam światło dzienne - dodaje Joanna Wojciechowska.
Czytaj także: oświetlenie LED - jak wybrać odpowiednią taśmę z diodami

Opinie (23) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.