Wiadomości

stat

Biurowiec Wave. Konstrukcja niebawem będzie ukończona

Najnowszy artukuł na ten temat

W Oliwie wyrósł kolejny biurowiec

Dzięki specjalnemu programowi, można zobaczyć jak mogą wyglądać wnętrza biurowca Wave

W czerwcu przyszłego roku oddana do użytku zostanie pierwsza z dwóch bliźniaczych wież biurowca Wave w Oliwie zobacz na mapie Gdańska. Obecnie gotowe jest 11 z 14 kondygnacji. Co ciekawe, już teraz można "wejść" do wnętrza biurowca - wystarczy użyć specjalnych okularów. Możliwe jest także oglądanie na tablecie wykończonego biura, podczas gdy w rzeczywistości patrzy się na wciąż surowe ściany.Czy wybierając pracodawcę, kierujesz się standardem biura?

tak, to bardzo ważny aspekt pracy 21%
czasami tak, ale to nie jest najważniejsze 28%
nie, bardziej liczy się dla mnie wynagrodzenie i dodatki 51%
zakończona Łącznie głosów: 373
Realizacja pierwszej 55-metrowej wieży biurowca Wave rozpoczęła się wiosną zeszłego roku, po tym jak kilka miesięcy wcześniej rozebrany został w tym miejscu mały biurowiec. Od tego czasu minęło dokładnie 596 dni budowy (stan na 13 lipca), o czym informuje tablica na ogrodzeniu okalającym inwestycję. Praca na budowie trwa przez 24 godz. na dobę. Na jednej zmianie pracuje ok. 180 osób.

- Obecnie mamy gotowy stan surowy jedenastego piętra. Równolegle prowadzone są też prace elewacyjne od strony torów. Zakończenie prac konstrukcyjnych planowane jest na połowę sierpnia - mówi Łukasz Rudnicki, kierownik budowy projektu Wave z firmy Skanska.
Budynek ma być gotowy w drugim kwartale 2020 roku.


"Wejście" do gotowego wnętrza przed ukończeniem budowyJednak ciekawsze rzeczy związane z tą inwestycją nie są tak widoczne, jak jego konstrukcja. Skanska od trzech lat współpracuje z Microsoftem, dzięki czemu powstała technologia wykorzystująca możliwości tzw. mieszanej rzeczywistości.

Czytaj także: studenckie wizje biurowca przyszłości


- Dzięki niej, po nałożeniu okularów HoloLens, można wejść do jednego z przyszłych, już wykończonych i wyposażonych biur i się po nim rozejrzeć oraz obejrzeć biurowiec z zewnątrz w 3D ze wszystkich stron, a przy okazji poznać najważniejsze informacje związane z okolicą - na przykład gdzie dostępne są przystanki komunikacji miejskiej, punkty usługowe i gastronomiczne - tłumaczy Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.
Biurowiec Wave jest również pierwszym projektem Skanska, który korzysta z rozwiązania SQAR. Co to takiego?

Smartfon zamiast plastikowej karty- W oparciu o technologię Microsoftu możliwe jest zobaczenie na urządzeniu mobilnym aranżacji przyszłego wnętrza biura w skali 1 do 1 w rzeczywistej przestrzeni. Projekt wykończenia można na bieżąco zmieniać w trakcie spaceru po piętrze budynku - opisuje Anna Tryfon-Bojarska. - To pozwala przyszłemu najemcy aktywnie uczestniczyć w procesie projektowym i na bieżąco tworzyć wnętrze zgodnie z oczekiwaniami.
Biurowiec Wave będzie wyposażony w system Connected by Skanska, ułatwiający codzienne funkcjonowanie w przestrzeni biurowej oraz zarządzanie budynkiem. Użytkownicy będą mogli m.in. poruszać się po nim za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie z kodem QR do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym.

Rozwiązania, które mniej męczą pracownikówWave będzie pierwszym biurowcem w Trójmieście, który realizowany jest zgodnie z założeniami certyfikatu WELL - jednego z nowszych rozwiązań wśród istniejących certyfikatów budynków biurowych.

- Biura z tym certyfikatem są wypełnione rozwiązaniami, które w centrum zainteresowania stawiają zdrowie i samopoczucie człowieka. Wave zapewni więcej świeżego powietrza, odpowiedni dostęp do światła dziennego czy oświetlenie, które współgra z rytmem biologicznym człowieka, przez co pracownicy odczuwają mniejsze zmęczenie w pracy - wyjaśnia Kornelia Łukaszewska-Ciesielska, menadżer ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska. - Certyfikat taki nie jest przyznawany raz na zawsze, tylko odnawiany co trzy lata.

Czytaj także: biurowe wnętrza projektowane z myślą o przyszłości


Zgodnie z dzisiejszymi trendami, Wave został zaprojektowany tak, aby wspierać alternatywne środki transportu. W budynku znajdzie się nie tylko 400 miejsc parkingowych dla rowerów oraz infrastruktura z szatniami i prysznicami dla rowerzystów i biegaczy, ale także stacje dla skuterów i samochodów elektrycznych.

Ostatni Neon i ósma OliviaWarto wspomnieć, że Wave powstaje w pobliżu dwóch kompleksów biurowych, które od lat się rozbudowują. W zlokalizowanej po sąsiedzku zobacz na mapie Gdańska Alchemii dobiega końca budowa ostatniego budynku, który nazywa się Neon. Ma on być gotowy w listopadzie.

Taras widokowy na wysokości 130 metrów w Olivii Star


Z kolei na przełomie roku zakończą się prace przy budowie ósmego biurowca kompleksu Olivia Business Centre, znajdującego się po drugiej stronie al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska. Budynek Olivia Prime B będzie połączony z istniejącym już budynkiem A.