• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centra handlowe. Mniej klientów, mało nowych inwestycji

Ewa Budnik
4 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Po oddaniu Forum Gdańsk Trójmiasto wzbogaciło się o 62 tys. m kw. powierzchni. Badania pokazują jednak, że liczba klientów w takich obiektach nieznacznie spada. Po oddaniu Forum Gdańsk Trójmiasto wzbogaciło się o 62 tys. m kw. powierzchni. Badania pokazują jednak, że liczba klientów w takich obiektach nieznacznie spada.

Czy w Trójmieście jest miejsce na kolejne galerie i centra handlowe? Statystyki wskazują, że nasz rynek jest już nasycony takimi obiektami, a na dodatek zakaz handlu w niedzielę powoduje, że mają one mniej klientów.



Jak często odwiedzasz duże centra lub galerie handlowe (nawet jeśli głównym celem są duże zakupy spożywcze)??

W maju tego roku na mapie Trójmiasta pojawiała się nowa duża galeria handlowa - Forum Gdańsk. To jedyna tak duża inwestycja tego rodzaju, jaka pojawiła się w aglomeracji od czasu otwarcia Galerii Metropolia we Wrzeszczu w październiku 2016 roku oraz gdyńskiej Riviery w 2013 roku.

Katalog firm: lista galerii i centrum handlowym w Trójmieście

Dane agencji Colliers International za pierwszy kwartał 2018 roku pokazują, że w Trójmieście przypada 774 m kw. powierzchni centrów handlowych na 1000 mieszkańców, co obecnie czyni naszą aglomerację trzecią najbardziej nasyconą takimi powierzchniami w Polsce (po Wrocławiu i Poznaniu). Na takiej pozycji Trójmiasto znalazło się w związku z uruchomieniem Forum Gdańsk, które ma powierzchnię 62 tys. kw.

- Aglomeracja Trójmiasta to milion mieszkańców o sile nabywczej około 16 procent wyższej od średniej krajowej. W sumie na rynku trójmiejskim mamy prawie milion metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Jednak nasycenie taką powierzchnią przekracza o kilkanaście procent średnie nasycenia powierzchnią handlową w Polsce. Właśnie z tego względu obecnie na tym rynku nie są planowane żadne duże inwestycje handlowe. Jedynie będący w trakcie rozbudowy Morski Park Handlowy oraz rozbudowa Galerii Bałtyckiej stanowią najbliższe w czasie projekty handlowe Trójmiasta - mówi Magdalena Sadal, dyrektor Działu Badań i Doradztwa Branży Handlowej w firmie Cresa Polska.

Zakaz handlu w niedzielę



Nowe centra nie będą powstawać jak grzyby po deszczu, a na dodatek badania rynku pokazują, że wprowadzenie 5 marca tego roku częściowego zakazu handlu w niedzielę wpływa na zmniejszenie liczby klientów odwiedzających te placówki. Z danych jakie opublikował zajmujący się badaniem i śledzeniem branży handlowej Retail Insitute wynika, że od początku roku do połowy października tego roku centra odwiedziło o 3,07 proc. klientów mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku (tj. o 9,16 mln klientów mniej). W badaniu brało udział 120 centrów handlowych w całym kraju.

Największe spadki odnotowały do tej pory centra znajdujące się na obrzeżach miast (spadek o 4,3 proc.) oraz mające dominującą rolę najemcy spożywczego (mniej o 3,8 proc.). Z analizy wynika, że od momentu wejścia w życie zakazu, centra handlowe straciły ponad 15,7 mln klientów, którzy do tej pory robili zakupy w niedziele, przy czym tylko 7,3 mln klientów zmieniło swoje nawyki zakupowe i do galerii wybiera się między poniedziałkiem a sobotą.

- Spadek ogólnej ilości klientów w Galerii Bałtyckiej jest zauważalny. Zakaz handlu w niedzielę zdecydowanie ma na to wpływ, ale jeszcze za wcześnie jest na wiążące wnioski. Warto wziąć pod uwagę, że mamy za sobą kilka miesięcy doskonałej pogody, a to zawsze powoduje, że w galeriach handlowych jest mniej klientów. Szczególnie ma to znaczenie w Trójmieście - kiedy porównuję gdańskie statystyki ze statystykami galerii w innych polskich miastach, gdzie mamy swoje obiekty, to widać że dobra pogoda w Trójmieście bardziej odciąga od zakupów - ocenia sytuację Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej. - W naszym przypadku nie bez znaczenia jest także pojawienie się w Gdańsku konkurencji, czyli Forum Gdańsk.

Plany inwestycyjne się zmieniają



Już od kilku lat, w obliczu statystyk, ale też poczucia samych mieszkańców Trójmiasta, że galerii i centrów handlowych, gdzie można zrobić duże i małe zakupy nie brakuje, zmieniają się plany inwestycyjne kolejnych deweloperów. Na Szadółkach, przy ulicy Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska miało powstać ogromne centrum handlowo-rozrywkowe. Jednak teren ten został odsprzedany i obecnie budowane jest tam centrum logistyczne na potrzeby LPP.

Budowy wstępnie zapowiadanej galerii handlowej raczej nie należy się także spodziewać na terenie Młodego Miasta (obok Bastionu Wałowa zobacz na mapie Gdańska). Spółka Atrium, która specjalizuje się w budowie dużych obiektów handlowych nieoficjalnie przyznaje, że budowa tak dużego obiektu w Gdańsku nie ma sensu. Zamiast tego wstępnie planowana jest realizacja zabudowy o mieszanej funkcji.

Miejsce na galerię handlową o powierzchni 50 tys. m kw. brutto przewidziane jest także w planach miejscowych na pasie startowym na Zaspie zobacz na mapie Gdańska. Dziś trudno sobie wyobrazić, że taki obiekt w tym miejscu powstanie. 27 września miasto przystąpiło do zmiany planu miejscowego dla tej działki.

Czytaj także: centra handlowe przyjazne czworonogom

Inwestycje handlowe nie są oczywiście w Trójmieście w całkowitej defensywie. Na Szadółkach trwa rozbudowa Morskiego Parku Handlowego. Od lat planowana jest rozbudowa Galerii Bałtyckiej, a w ramach przygotowania do inwestycji, właściciel działek wyburzył niedawno biurowiec Hydrobudowy. Budowa dużego centrum handlowego w sąsiedztwie dworca w Gdyni zobacz na mapie Gdyni została także ukonstytuowana w przyjętym przez radę miasta w trybie nadzwyczajnym planie zagospodarowania przestrzennego dla Międzytorza.

Galeria Madison została wyremontowana w tym roku. Wnętrze zostało odmienione, przybyło stref gastronomicznych. Galeria Madison została wyremontowana w tym roku. Wnętrze zostało odmienione, przybyło stref gastronomicznych.
Dla galerii, które na naszym rynku funkcjonują od lat sposobem na przyciągnięcie klientów jest odświeżenie wnętrz i zmiana oferty. Swoją ofertę zmieniło CH Manhattan we Wrzeszczu, w tym roku zakończył się remont w Madisonie, w gdyńskim Batorym powstaje hala restauracyjna. Warto też nadmienić, że będąca miejscem zakupów dla części gdynian Galeria Rumia niedawno zmieniła się w Pomerania Outlet Rumia.

Jakie są oczekiwania klientów?



Trendy na rynku handlowym wskazują, że nie mamy już tak wielkiej potrzeby oszczędzania na artykułach spożywczych i kupowania ich po niższych cenach w dużych supermarketach. Chociaż sieci handlujące takimi produktami nadal odnotowują największe obroty, to jednak według cytowanego raportu Retail Insitute centra handlowe, w których dominującym najemcą jest operator spożywczy zanotowały spadek odwiedzalności o 3,8 proc. Wolimy mniejsze sklepy, bliżej domu.

Chociaż wydawałoby się, że we wszystkich dzielnicach dostępne są już markety o średniej powierzchni (Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour), to jednak nadal jest na nie miejsce. Lubimy robić zakupy szybko, blisko, w znanych nam miejscach.

Czytaj także: nowe centrum handlowe na Oruni

Jeśli chodzi o duże centra handlowe, to analitycy Colliers International wskazują, że popularnością cieszyć się będą obiekty o mieszanej funkcji. Słynnym przykładem takie obiektu jest warszawska (przebudowana i rozbudowana) Hala Koszyki łącząca biura, handel, usługi, rozrywkę-rekreację, gastronomię oraz powierzchnie wystawienniczo-konferencyjne. Od kilku lat wiadomo także, że nie wystarczy, by w centrum handlowym były sklepy. Klientów przyciąga rozrywka i gastronomia. Niemal w każdym nowym centrum jest więc kino, siłownia, restauracje, a pomysłów na rozrywkowe przestrzenie będzie przybywało - takich jak tor kartingowy w Galerii Morena.

Opinie (315) 9 zablokowanych

  • Plan

    Jeżeli teren w planie przeznaczony jest na cele mieszkaniowe to jakim cudem buduje się na nim magazyny i składy?

    • 10 1

  • Aseptic

    Ja się nie dziwię, że ludzie nie chcą kupować, a zwłaszcza jeść na starym cmentarzu. Na cmentarzu zbudowano przecież centrum Radunia.

    • 9 0

  • Ze wsi

    Czy w centralnych jadłodajniach Gdańska już puszczają kolędy?

    • 3 3

  • Pracownik sieciówki

    Pracowałem w dużym przydworcowym CH w Krakowie, teraz pracuję w mniejszym w trójmieście. Po wprowadzeniu wolnych niedziel zauważyliśmy spadek, ale według mnie był on spowodowany tym, że klienci nie pamiętali, w którą niedzielę będzie otwarte. Pisząc spadek mam na myśli, niewyrabianie planów, które wcześniej bez problemu robiliśmy. Trzeba jednak pamiętać, że firma zakłada dodatnią dynamikę, czyli, że w następnym roku klienci wydadzą więcej niż w poprzednim, więc nie zawsze obrót był mniejszy niż w zeszłroku, czyli spadku nie było. Teraz zauważam wzrost sprzedaży w soboty, również te przed niedzielą handlową.
    Chciałbym zauważyć również, że z każdym rokiem wzrasta sprzedaż internetowa, a większość sieciówek ją prowadzi, więc raczej o spadku nie można mówić. Sądzę, że ta tendencja spowoduje, że sklepy w centrach handlowych będą bardziej punktami odbioru z dodatkiem zakupu na miejscu, ale trzeba jeszcze wielu lat. Wtedy wielkie CH będą przeżytkiem i będzie trzeba je jakoś zagospodarować.

    • 8 3

  • Pozamykać kuřëst₩o dla gimby. Modnisie ₩¥pi€rd4lać !

    • 8 3

  • Ale spoko teraz będzie jeszcze więcej galerii, biurowców gdzie połowa będzie do wynajęcia więcej bloków, bo najpierw musi coś spłonąc by mogły kolejne bloki powstać i wasz prezydent mógł kolejne mieszkania kupić a potem dziwnym trafem zapomni o nich w podatku rozliczeniowym wspomniec, nie długo cały gdansk zostanie sprzedany a komunikacja miejska będzie prywatną spółką i będą kolejnych ukraincow zatrudnianiac którzy ani be ani me po polsku nie potrafią..we wszystkich galeriach ten sam syf i brud .

    • 9 2

  • w Szwecji sklepy sa otwarte w niedziele, swieta i nadal jest rozbudowywane najwieksze (2)

    centrum handlowe Skandynawii Ullared, gdzie samych kas jest ponad 70. jakos Szwedom oplaca sie otwierac sklepy w niedziele, 25-26 grudnia /wtedyz aczynaja sie wyprzedaze/. jedynie pod koniec czerwca w Midsommar - poganskie swieto powitania lata/ sklepy sa czynne krocej lub zamkniete. Polska gospodarka traci na zamknietych sklepach w niedziele, studenci,emeryci nie moga dorabiac, mieszkancy wsi nie moga jechac zrobic wiekszych zakupow w niedziele, restauratorzy nie zarabiaja tak jakby chcieli na turystach z zagarnicy, do tego fryzjerzy, kosmetyczki itd

    • 7 15

    • W Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii jakoś nie płaczą z powodu zamkniętych w weekend sklepów. Pomyśl o ludziach pracujących w tych sklepach, ale również o ich rodzinach. Kasa Szwedzki misiu to nie wszystko.

      • 9 0

    • Polska gospodarka niewiele traci

      Na chińskich produktach sprzedawanych przez Niemców i Francuzów.którzy w dodatku korzystają z własnych banków.

      • 3 0

  • Tunel

    A forum niech posprząta tunel
    który do niego należy.

    • 11 0

  • Ja wolę do galerii pójść w tygodniu mniej ludu i tej dzikiej młodzieży i reszty świata. Bo w weekend to ja wolę pójść nad morze na spacer pojechać gdzieś na wycieczkę a nie tloczyc się w tych galeriach w soboty i niedziele...szkoda mi czasu i nerwów by szukać miejsca parkingowego. O więcej parkingów i jeśli chodzi o płatności to górą 2 godziny za darmo kto w polgdziny lub godzinę obejdzie centrum handlowe ?? Co najmniej polgdziny miejsca się szuka .dla tego wolę w tygodniu młodzież s szkole ludziska w pracy .wtedy spokojnie można sobie pochodzić.

    • 12 0

  • Galerie to syf.

    • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane