Wiadomości

stat

Co powinien zawierać domowy zestaw narzędzi?

Skrzynka z narzędziami. Trudno wykonać choćby najdrobniejsze prace w domu czy przy samochodzie, jeśli nie posiadamy podstawowych narzędzi. Zazwyczaj z czasem przybywa tu przydatnych drobiazgów.
Skrzynka z narzędziami. Trudno wykonać choćby najdrobniejsze prace w domu czy przy samochodzie, jeśli nie posiadamy podstawowych narzędzi. Zazwyczaj z czasem przybywa tu przydatnych drobiazgów. fot. fotolia/auremar

W domu zawsze zdarzają się drobne awarie. Aby móc sobie z nimi poradzić, potrzebujemy narzędzi. W domowym warsztacie nie powinno zabraknąć młotka, zestawu śrubokrętów, klucza francuskiego oraz kilku innych pomocnych przyborów. Zbliżający się Dzień Chłopaka to doskonała okazja by uzupełnić arsenał majsterkowicza.Jakie narzędzia uważasz za niezbędne w domu?

śrubokręty, kombinerki, wiertarkę i kilka innych podstawowych sprzętów 11%
lista potrzebnych narzędzi jest dość długa, ale to zależy od indywidualnego przypadku 14%
podręczna skrzynka powinna zawierać wszystkie potrzebne narzędzia 8%
lubię majsterkować, dlatego mam całkiem spory zestaw 29%
warto dokupować narzędzia w miarę potrzeb, wtedy mamy to, czego naprawdę potrzebujemy 33%
nie wiem, nie znam się na tym 5%
zakończona Łącznie głosów: 253
Nie zawsze możemy liczyć na szybką pomoc fachowców, a co więcej nie za każdym razem jest ona konieczna. Żeby wymienić cieknący kran, przymocować odpadającą listwę przypodłogową, zawiesić obraz czy nawet telewizor, nie musimy zwracać się do profesjonalnej ekipy. Jednak aby poradzić sobie z tymi zadaniami, trzeba mieć pod ręką kilka podstawowych narzędzi. Zestaw ten będzie inny, gdy jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, a zupełnie inny, gdy nie bardzo wiemy, co i jak naprawić.

- Nawet jeśli nie mamy zbyt wielu umiejętności jeśli chodzi o domowe prace, to i tak nie zrobimy wiele, jeśli nie mamy podręcznych narzędzi. W każdym domu nie powinno zabraknąć młotka, wkrętaka czy szczypiec uniwersalnych, nazywanych też kombinerkami - mówi Adam Redlicki, kierownik działu narzędzia z Castoramy w Gdańsku Oliwie.
Podstawowy komplet

Niezależnie od tego, co potrafimy zrobić, podstawowe wyposażenie domowego zestawu jest zazwyczaj takie samo. Wśród narzędzi nie powinno zabraknąć szczypców uniwersalnych, czyli kombinerek, wkrętaków, popularnie nazywanych śrubokrętami, młotka, klucza nastawnego, który zastąpi cały zestaw kluczy płaskich, miary stalowej, taśmy izolacyjnej, ostrego noża, szpachelki, prostego pędzla, wkrętów do drewna oraz brzeszczota z rączką. Przydatne może okazać się także zapasowe gniazdo i włącznik światła w takim samym modelu, jak te, które mamy zamocowane na ścianie. Dobrym pomysłem jest także poziomnica, która powinna mieć dwa wskaźniki - do pionu i poziomu.

Czytaj także: na co zwrócić uwagę przy montażu płyt gipsowo-kartonowych

Chociaż drabina nie jest narzędziem w ścisłym tego słowa znaczeniu, to warto wyposażyć w nią nasze mieszkanie. Najlepsze są modele składane, lekkie, aluminiowe z rozkładanym dużym stopniem roboczym. Powinna mieć taką wysokość, abyśmy stojąc na nim, mogli swobodnie dosięgnąć sufitu.

Zestawy narzędzi

Ciekawym rozwiązaniem są także zestawy narzędzi w walizkach lub skrzynkach. Te w niższych cenach nie mają najwyższej jakości, ale jeśli przeznaczone są do amatorskiego użytkowania, to nastawiać się trzeba, że będą potrzebne tylko raz na jakiś czas.

- Dostałem taką walizkę narzędzi w prezencie. Od kiedy mam to wszystko w jednym miejscu, bez trudu mogę łatwo znaleźć to narzędzie, którego akurat potrzebuję i nie muszę nic pożyczać od ojca - mówi Radek, mieszkaniec Gdańska, który niedawno urządził pierwsze mieszkanie.
Na rynku znajdziemy mnóstwo zestawów z różnymi propozycjami narzędzi. Ale część z nich nigdy nie zostanie przez nas wykorzystana, zawsze zabraknie tam kilku drobiazgów, które są potrzebne. Taki zestaw lepiej więc skompletować samodzielnie. Wystarczy kupić skrzynkę narzędziową o odpowiedniej wielkości i wybrać potrzebne nam narzędzia.

Czytaj także: Kupujemy meble. Gdzie na zakupy w Trójmieście?

- Na początek potrzebowalibyśmy 36 zł na skrzynkę, 20 zł na młotek plus 16 zł na szczypce i możemy czuć się domowym budowniczym. Nie możemy zapomnieć o miarce długości 5 m oraz kilku podstawowych wkrętakach. Bardzo popularne są również zestawy nasadek, które preferowane są przez osoby często zajmujące się majsterkowaniem przy rowerze czy samochodzie - dodaje Adam Redlicki.
W zależności od ilości elementów oraz jakości wybieranych narzędzi, taki komplet możemy nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

- Trend w tej grupie asortymentowej wskazuje na coraz większy popyt na produkty droższe, ale wyższej jakości. Wolimy więcej zapłacić, ale dłużej cieszyć się z możliwości wykorzystania sprzętu - zauważa Adam Redlicki.
Atutem użytkowania zestawów jest przyporządkowanie każdego elementu do miejsca w walizce, co nie tylko ułatwia pracę, ale także znacznie ją przyspiesza. Dzięki temu nie tracimy czasu na poszukiwanie potrzebnej w danym momencie rzeczy. Narzędzia w kompaktowej formie łatwo można przechowywać nawet w małym mieszkaniu, bo nie zajmują zbyt wiele miejsca, a walizka jest czysta.

- Dla osób, które bardziej interesują się majsterkowaniem, polecane są większe walizki z całym przekrojem narzędzi ręcznych od wkrętaków, szczypiec, piłek, miar, poziomic po pilniki, nożyki, ściski i poziomice. Taki zestaw możemy nabyć za około 500 zł - mówi nasz ekspert z Castoramy.
Elektronarzędzia

- Jakiś czas temu zrobiliśmy sobie z mężem prezent i kupiliśmy wkrętarkę, która umożliwia wykonanie prac domowych w różnym stopniu zaawansowania. Myślę, że dzięki niej urządzanie mieszkania stało się łatwiejsze, zabranie się do składania mebli czy drobnych napraw już nie budzi takiego oporu... - mówi Karolina, która niedawno kupiła mieszkanie w Gdyni.
W domu warto mieć także elektronarzędzia. Najpopularniejszym z nich jest wkrętarka. Przy jej zakupie powinniśmy kierować się typem akumulatora i wybrać sprzęt z baterią litowo-jonową. Nie mniej popularna jest wiertarka, która w wielu domach jest synonimem sprawnie działającego pana domu. Uzupełnić ją trzeba o co najmniej dwa komplety wierteł - do murów i do drewna.

Czytaj także: Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

- Do użytku domowego dobrej klasy sprzęt kupimy za około 300 zł - mówi Adam Redlicki.
Ciekawą propozycją są również - szczególnie dobrze sprawdzające się w użytku domowym - urządzenia wielofunkcyjne. Jedno urządzenie może być wykorzystywane do skrobania, cięcia, szlifowania i piłowania. Wystarczy tylko wymieniać końcówki. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 100 złotych.

Rzadziej w domowym zastosowaniu przydaje się wyrzynarka, szlifierka kątowa, stołowa czy oscylacyjna.

Opinie (57) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.