Wiadomości

stat

Jak zmieniło się centrum Gdańska w ciągu roku

Przed rokiem nie było jeszcze Muzeum II Wojny Światowej (szklany trójkąt zwieńczenia wieży widoczny na wprost), ani widocznych po prawej stronie budynków inwestycji Deo Plaza na Wyspie Spichrzów.
Przed rokiem nie było jeszcze Muzeum II Wojny Światowej (szklany trójkąt zwieńczenia wieży widoczny na wprost), ani widocznych po prawej stronie budynków inwestycji Deo Plaza na Wyspie Spichrzów. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Turysto, jeżeli w Gdańsku bywasz raz na rok, bo przyciąga cię głównie Jarmark Dominikański, to przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie tego, co w centrum miasta zmieniło się od ubiegłego lata.Jak oceniasz zmiany w Gdańsku?

pozytywnie, powstaje dużo ciekawych inwestycji

68%

neutralnie, to normalne, że miasto się rozwija

16%

negatywnie, nowe inwestycje są słabe architektonicznie

16%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 2253
Czujne oko przybysza, który nie raz bywał już w Gdańsku podczas jarmarku, z pewnością zauważy, że w tym roku brakuje stoisk na ul. św Ducha zobacz na mapie Gdańska. Jest to spowodowane remontem tej ulicy, który pozwoli wydobyć z niej dawny urok, chociażby dlatego, że wróci na nią bruk.

Jednak by nie psuć wakacyjnego nastroju, nasz przewodnik zacznijmy od tego, co jest nowe i już gotowe. W tym sezonie wakacyjnym turyści po raz pierwszy mogą skorzystać z dwóch atrakcji w centrum.

Pierwszą jest Muzeum II Wojny Światowej na pl. Bartoszewskiego zobacz na mapie Gdańska, o którym, jeszcze przed otwarciem w marcu, słyszał chyba każdy w Polsce. Wszystko za sprawą sporu związanego z planami połączenia tej placówki z Muzeum Westerplatte. Sam polityczny konflikt nie wróżył niczego dobrego, ale paradoksalnie wpłynął na wzrost popularności MIIWŚ.

W ubiegłe wakacje Muzeum II Wojny Światowej było jeszcze placem budowy.
W ubiegłe wakacje Muzeum II Wojny Światowej było jeszcze placem budowy. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że nawet teraz, kilka miesięcy po otwarciu, wciąż ustawiają się kolejki do wejścia. Także w dni powszednie trudno jest dostać się tam z marszu.

Oczywiście obiekt ma też inne walory - nieprzeciętną architekturę w postaci przekrzywionej wieży oraz faktu, że cała wystawa znajduje się kilkanaście metrów pod ziemią.

Druga tegoroczna nowość znajduje się bardzo blisko pierwszej zobacz na mapie Gdańska, a jest nią kładka na wyspę Ołowianka. Do tej pory nie można było na nią dotrzeć z tej części nabrzeża Motławy, które znajduje się na szlaku każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.

Dzięki niej wyspa znalazła się w zasięgu ręki, a nawet sam proces podnoszenia i opuszczania przęsła jest atrakcją dla wielu osób.

Od jej otwarcia w czerwcu, kładka na Ołowiankę niezmiennie wypełniona jest spacerowiczami.
Od jej otwarcia w czerwcu, kładka na Ołowiankę niezmiennie wypełniona jest spacerowiczami. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
Na samej Ołowiance znajduje się Filharmonia Bałtycka oraz hotel w zabytkowym spichlerzu, a w przeciągu roku lub dwóch lat tereny za wyspą również staną się kolejnym wielkim placem budowy mieszkań i hoteli.

Będąc w Śródmieściu nie sposób jest nie zauważyć ogromnej inwestycji realizowanej na Targu Siennym i Rakowym zobacz na mapie Gdańska. Na kilkuhektarowym terenie rośnie tam kompleks handlowo-usługowy Forum Gdańsk. Znajdą się w nim sklepy, kina, lokale gastronomiczne oraz Kunszt Wodny, czyli nowe miejskie centrum turystyczno-kulturalne m.in. z multimedialną makietą miasta.

Budowa na Targu Siennym i Rakowym trwa od kilka lat, ale z każdym miesiącem powstające tu budynki stają się coraz większe.
Budowa na Targu Siennym i Rakowym trwa od kilka lat, ale z każdym miesiącem powstające tu budynki stają się coraz większe. fot. trojmiasto.pl
Według inwestora otwarcie Forum Gdańsk powinno nastąpić przed kolejnymi wakacjami, będzie więc kolejny powód, by się tu wybrać.

Nowe mury pną się w górę na zaniedbanym przez dekady północnym cyplu Wyspy Spichrzów. zobacz na mapie Gdańska Niedawno otwarta została druga część hotelu Puro przy ul. Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska. Swoją docelową wysokość osiągnęły też obiekty powstające w pierwszym etapie kompleksu Deo Plaza powstającego przy nabrzeżu Motławyzobacz na mapie Gdańska. W jego ramach jako pierwszy powstanie hotel, a potem mieszkania oraz apartamenty na wynajem.

Wyspa Spichrzów - ostatnie miesiące to intensywne prace na tym najbardziej zaniedbanym niegdyś fragmencie śródmieścia Gdańska.
Wyspa Spichrzów - ostatnie miesiące to intensywne prace na tym najbardziej zaniedbanym niegdyś fragmencie śródmieścia Gdańska. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
Jeszcze większy teren północnej części Wyspy Spichrzów zajmie inwestycja pod nazwą Granaria. Jej pierwszy etap zobacz na mapie Gdańska obejmie budowę hotelu oraz mieszkań.

Przy głównym deptaku Gdańska, czyli Drodze Królewskiej wiodącej ul. Długą i Długim Targiem, powstają dwa nowe hotele. Na myśl o pierwszym z tych miejsc zobacz na mapie Gdańska niektórzy znający nieco to miasto sprzed lat mogą westchnąć z sentymentem. Hotel Hampton by Hilton powstaje tam, gdzie przez pół wieku działało kino Neptun, swego czasu jedyne w Śródmieściu.

Rok temu obstawiony rusztowaniami, dziś przyjmuje już gości i miłośników warzonego na miejscu piwa - Hotel Central przy dworcu PKP Gdańsk Główny.
Rok temu obstawiony rusztowaniami, dziś przyjmuje już gości i miłośników warzonego na miejscu piwa - Hotel Central przy dworcu PKP Gdańsk Główny. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
A jeśli już o hotelach mowa, to ci, którzy przyjadą do Gdańska pociągiem, wysiadając na Dworcu Głównym z pewnością dostrzegą, jak wypiękniał budynek byłej przychodni zobacz na mapie Gdańska, który stał się hotelem z własnym minibrowarem.

Modernizacji poddawany jest również jeden z symboli miasta, czyli kościół Mariacki zobacz na mapie Gdańska. Wysokie na kilkadziesiąt metrów rusztowania okalają wiekową budowlę, co również może utrudniać meandrowanie między stoiskami jarmarku. Zabytek z odnowionym dachem i elewacjami odsłoni swoje oblicze w przyszłym roku.

Mamy jednak nadzieję, że turyści wybaczą Gdańskowi ten chwilowy nieład i po ukończeniu wspomnianych inwestycji jeszcze chętniej zawitają nad Motławę.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (291)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.