• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dom z drewna. W jakiej technologii go zbudować?

Ewa Budnik
7 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego jest ekologiczny i postawić można go w kilka tygodni. Jego trwałość zależy od materiału wysokiej jakości, dobrego wykonawstwa przy budowie oraz dbałości o budynek w czasie użytkowania. Dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego jest ekologiczny i postawić można go w kilka tygodni. Jego trwałość zależy od materiału wysokiej jakości, dobrego wykonawstwa przy budowie oraz dbałości o budynek w czasie użytkowania.

W trójmiejskim kalendarzu imprez poświęconych budownictwu pojawiło się właśnie nowe wydarzenie: Dni Drewna. Dla osób, które planują lub choćby tylko rozważają budowę domu z drewna to okazja do zasięgnięcia porcji informacji na temat budownictwa drewnianego.



Dom z drewna:

Spotkanie poświęcone budownictwu drewnianemu odbyło się 6 marca w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej po raz pierwszy. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to wydarzenie cykliczne.

Współorganizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska, dlatego udział w nim wzięli także studenci zainteresowani projektowaniem budynków z tego ekologicznego materiału.

Pojawiło się także kilku producentów technologii, jakie wykorzystywane są przy budowie takich budynków oraz wykonawcy domów z drewna. Wykładom przysłuchiwały się osoby zainteresowane zamieszkaniem we własnym domu o konstrukcji drewnianej.

Ekologiczny dom z niezwykłym klimatem



- Każdy, kto już raz mieszkał w domu drewnianym, nie będzie chciał nigdy więcej przeprowadzić się do żadnego bloku czy domu murowanego. Domy z drewna już na etapie budowy są ekologiczne, nie jest wytwarzany w czasie ich budowy dwutlenek węgla. Powstają także znacznie szybciej niż te realizowane w technologii tradycyjnej - wyjaśnia Wojciech Nitka, prezes Stowarzyszenia Dom Drewniany, które jest współorganizatorem Dni Drewna. - Poza tym taki budynek - w zależności od wybranej technologii - powstaje zaledwie w kilka tygodni lub miesięcy, a zaraz po zakończeniu prac można się do niego wprowadzić.
Wojciech Nitka podkreśla, że budowa domu z drewna nie jest bardzo tania, jeśli taki dom ma być zbudowany dobrze i służyć przez dziesiątki lat. Surowce wysokiej jakości i wykonawstwo, które zagwarantuje, że dom wytrzyma wiele lat i będzie dobrze ocieplony, muszą kosztować.

- Gdyby zbudować ten sam dom: o tej samej wielkości po obrysie i o takiej samej bryle w technologii murowanej i drewnianej, to za te same pieniądze dom drewniany budowany w technologii szkieletowej będzie miał około 10-12 procent powierzchni więcej. A to ze względu na grubość ścian, które w przypadku budynku drewnianego są cieńsze. Dzięki temu metr kwadratowy budowy domu z drewna jest niższy - mówi Wojciech Nitka.

Firmy z Trójmiasta. Budownictwo z drewna



Dom drewniany w Polsce zbudować można na różne sposoby: w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, czyli w tzw. technologii kanadyjskiej. Mogą być to domy z elementów prefabrykowanych (z fabryki wyjeżdżają wtedy całe gotowe elementy już z oknami, a nawet częścią wyposażenia; montuje się na placu budowy w kilka dni). Dom można zbudować także z bali drewnianych. Wchodzą także nowe technologie.

Stereotypowe myślenie o budownictwie drewnianym



Z budową domu drewnianego wiąże się stereotypowa obawa o jego trwałość.

- Nie raz przysłowiowy Pan Kowalski marzy o tym, by zamieszkać w domu drewnianym, ale od razu myśli też, że ten dom mu się spali, a jak przyjdzie wichura, to mu go zwieje, obawia się, że nie będzie on trwały ze względu na warunki atmosferyczne i inne czynniki. Chcemy te mity jeden po drugim obalać, walczyć z takim niestety trochę zaściankowym myśleniem, jakie jest obecne w naszym społeczeństwie. Dlatego też uczelnia wychodzi z fachową wiedzą naprzeciw potrzebom mieszkańców Trójmiasta i okolic; chce informować o wartościach związanych z budownictwem drewnianym - mówi Marcin Szczepański, wykładowca PG, projektant i współorganizator Dni Drewna.
Pierwsze Dni Drewna odbyły się na Politechnice Gdańskiej. Dzięki temu, poza osobami, które zainteresowane są budową domu, udział w nich nich wzięli także studenci, którzy w przyszłości takie budynki będą projektować. Pierwsze Dni Drewna odbyły się na Politechnice Gdańskiej. Dzięki temu, poza osobami, które zainteresowane są budową domu, udział w nich nich wzięli także studenci, którzy w przyszłości takie budynki będą projektować.
Dylematów i podejrzeń, jakie mają mieszkańcy północy Polski, nie mają z kolei mieszkańcy południowej części kraju, Śląska, Małopolski, gdzie takich budynków powstaje znacznie więcej. Wcześniejsze pokolenia również budowały z drewna, a takie domy stoją nawet po kilkaset lat. Najdłużej stoją kościoły, bo o te budynki dba się w ponadstandardowy sposób.

- Dobra trwałość zależy od dobrej jakości. Najstarszy dom drewniany stoi w Szwajcarii. Ma 750 lat. Wszystko zależy od tego, jak ten dom zostanie wybudowany, czy ocieplenie zostanie fachowo wykonane, czy paroizolacja będzie szczelna. Wiele czynników ma na to wpływ - podkreślał Wojciech Nitka.
Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu w swoim wykładzie dowodził, że by drewno było trwałe potrzebny jest dobry projekt, dobry wykonawca, a także odpowiedzialni użytkownicy, którzy będą dbali o budynek drewniany. Potrzebne jest także trochę szczęścia, bo jeśli będzie powódź albo jakiś kataklizm, to żaden budynek nie będzie stał wiecznie.

- Drewno ma trzech wrogów: ogień, wodę i człowieka. Przy czym ten ostatni może z wroga stać się przyjacielem, jeśli będzie drewno konserwował i nie dopuszczał do jego zawilgocenia - podkreślał.

Miejsca

Opinie (83) 6 zablokowanych

  • Mieszkam w takim domu

    Mieszkam w Kanadzie I wlasnie w takim domu. Dom jest bardzo wygodny I przedwszystkim cieply. WYobrazcie sobie ogrzac300tu metrowy dom z betonu zima przy -30 czy nawet -40 stopni na dworzu. A w taki dpmek drewniany jest ogrzany bez najmiejszego problem.

    • 3 0

  • Nie rozumiem dlaczego mowi sie o systemie kanadyjskim.

    W Stanach powstaje rocznie prawie 20 razy wiecej drewnianych domostw niz w Kanadzie. Takie informacje mam z biur real estates. Technologia budowy jest jednakowa w obydwu krajach poniewaz kaprysy pogody sa takze jednakowe. Wiecej huraganow w Stanach i troche chlodniejsze i dluzsze zimy w Kanadzie. Ale domy sa jednakowo budowane. Bardzo wazna jest starannosc w budowie takiego domu a nawet 4-ro pietrowego budynku. Do czterech pieter mozna budowac z drewna i to jest OK. Kuchnie tylko elektryczne a nie gazowe. Czujniki przeciw pozarowe i na CO musza byc dokladnie zamontowane i odebrane komisyjnie przed zamieszkaniem. Jedyne co jest murowane to fundamenty i sciany znajdujace sie w ziemi. Wiadomo z jakich wzgledow. Zapytajcie Polakow w Stanach ktorzy czesto odwiedzaja nasz kraj, bo wiekszosc pracuje w tym byznesie i dobrze sie zna jak stawiac framing (szkielet) plus izolacje z Rockwoolu oraz sciany z Sheetrocku i Drywallu. Elektryka musi byc poprowadzona niezwykle starannie, bo wiadomo co by sie stalo gdyby nie... Mieszka sie przytulnie w takich domkach. Huragany je niszcza to prawda ale nie zmieni to zapatrywan Amerykanow na budownictwo drewniane. Tu chce przytoczyc inny artykul jaki ukazal sie w dzisiejszym wydaniu pt. Wiosenne okazje przy zakupie mieszkania od Dekpol. Otoz te wszystkie domki i budynki na zdjeciach tam zamieszczonych sa budowane w USA z drewna. Powyzej czwartego pietra nie widzialem ale to co jest tam na zdjeciach to drewno.

    • 0 0

  • Szkoda tylko, że ubezpieczenie bardzo drogie

    • 0 1

  • Lansowanie technologii, która z góry nie ma większego sensu

    Rozumiem w Usa, bo czas, koszty niższe..

    A u nas wywalić na takie coś 300-400 tysięcy, jaki sens ?

    • 0 1

  • Księżycowe drewno

    Na Youtube jest bardzo ciekawy 37min film pt. "Księżycowe drewno"
    Polecam obejrzeć wszystkim...

    • 0 0

  • Dom z bala

    Z bala jest najlepszą opcją jeżeli chodzi o domy drewniane. Ma zalety domu murowanego (akumulacja ciepła) i drewnianego. I jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Mamy w rodzinie taki dom z bala, z mazurskiej sosny. Dodatkowo Natur Eko Dom ociepla swoje budynku wełną drzewną, która jest niedoceniana a dużo lepsza niż zwykła wełna. Taki dom jest bardzo ciepły i bardzo przyjazny mieszkańcom. Jak ktoś nigdy nie mieszkał to nie zrozumie. Zupełnie inne odczucia niż w domu murowanym. Nie wspominając o blokach ;)

    • 0 0

  • ciekawy dom.....

    Brzmi ciekawie. Chętnie obejrzałbym taki dom na żywo. Myśleliśmy z żoną nawet o tym jak świetnie byłoby mieszkać w takim alle właśnie nasze uprzedzenia o trwałości nas powstrzymały. A teraz to już za późno na jakiekolwiek decyzje, bo już kupiliśmy w bardzo atrakcyjnej cenie dom od Lokum w Tokarzach. Jsteśmy zadowoleni, ale niestety nie dane nam było porównać go do domu z drewna ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane