• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burza przez domki holenderskie dla turystów na terenie AWFiS

Ewa Budnik
19 stycznia 2023, godz. 08:00 
Opinie (177)
Wizualizacja szeregu domków, które miałyby powstać w Oliwie, wzbudziła wiele emocji. - To obrazuje pomysł na to, co może powstać na tym terenie - wyjaśnia jego dzierżawca. Wizualizacja szeregu domków, które miałyby powstać w Oliwie, wzbudziła wiele emocji. - To obrazuje pomysł na to, co może powstać na tym terenie - wyjaśnia jego dzierżawca.

W sieci rozgorzała pełna oburzenia dyskusja na temat inwestycji, która rzekomo ma powstać na obecnym parkingu pomiędzy Stadionem Lekkoatletycznym AWFiS a ul. Czyżewskiego Mapka w Oliwie. Można się z niej dowiedzieć, że w miejscu, gdzie nie ma planu miejscowego, deweloper wybuduje osiedle baraków z trzema pokojami na 26 m kw. Rozwiewamy wątpliwości na ten temat.Pomysł przedstawiony na stronie inwestycji TriCity Village Park jest prosty: po doprowadzeniu mediów na działce sąsiadującej ze stadionem lekkoatletycznym AWFiS mają powstać typowe domki holenderskie, w których znajdują się dwa lokale. Każdy z nich ma 26 m kw., dwie sypialnie, pokój dzienny z minianeksem kuchennym i łazienkę. W każdym znajduje się sześć miejsc noclegowych.

Z zewnątrz domki wykańczane są drewnianymi panelami, wewnątrz znajduje się izolacja termiczna, wobec czego domki są całoroczne. Przed wejściem znajduje się taras wielkości połowy lokalu. Taki domek z dwoma lokalami według prezentacji można kupić za 545 tys. zł.

Oferta przewiduje niezły, już na pierwszy rzut oka mało realny do osiągnięcia, zysk: 19 proc. rocznie i to z pełną obsługą najmu.

W sieci rozlała się fala komentarzy na temat planowanej "patodeweloperki", która ma być zrealizowana w jednej z centralnie położonych dzielnic Gdańska, gdzie powstawać powinny inwestycje wysokiej jakości, a nie mikrolokale w barakach.

Jednak to nie żaden deweloper stoi za tym pomysłem, a przedsiębiorca z branży sportowej z Wrocławia.

- Ta strona powstała tylko po to, żeby sprawdzić, czy będzie zainteresowanie taką ofertą - przyznaje w rozmowie z Trojmiasto.pl Bartosz Bułat, prezes zarządu w Sports Hospitality.

Dzierżawa terenu od uczelni na 30 latRzut oka na mapę wystarczy, by sprawdzić, że domki mają stanąć na terenie należącym do AWFiS.

- Uczelnia ogłosiła przetarg na dzierżawę tego terenu. Umowa z jego zwycięzcą została podpisana na 30 lat. Po stronie dzierżawcy przewiduje ona obowiązek rewitalizacji terenu obecnego parkingu. Z rozmów wynika, że poza sezonowymi domkami ma tam powstać także wypożyczalnia rowerów elektrycznych, którymi najemcy wybrać się będą mogli do lasu czy nad morze - informuje Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS.
Taki pomysł na funkcjonowanie tego terenu potwierdza sam Bartosz Bułat.

- To miejsce jest położone tuż obok lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jest tam cała sieć single tracków [wąskie ścieżki rowerowe do uprawiania kolarstwa górskiego - dop. red.]. Chciałbym to popularyzować, dlatego przyszło mi do głowy stworzenie w tym miejscu wypożyczalni rowerów elektrycznych, które można wykorzystać do eksplorowania tych tras.
Ale to nie wypożyczalnia rowerów ma być głównym obiektem na tym terenie.

Plan miejscowy jest, ale poważniejsza budowa nie jest możliwa- Przetarg na dzierżawę tego terenu wygrałem w listopadzie 2021 roku. Od tego czasu zmierzam w kierunku realizacji jakiejkolwiek inwestycji na tym terenie i uporządkowania dzikiego parkingu, który tam działa. Najpierw konieczna była zgoda Prokuratorii Generalnej - wyjaśnia Bartosz Bułat. - Stała zabudowa na tym terenie nie może powstać, bo jest to teren dzierżawiony, poza tym pod ziemią znajduje się ogromna rura centralnego ogrzewania.
Rzeczywiście, istnienie podziemnej instalacji jest wyraźnie zaznaczone na uchwalonym w 2018 roku planie miejscowym. W miejscu działki, dla której powstała wizualizacja, powstać może zabudowa usługowa - m.in. budynki zamieszkania zbiorowego - domy studenckie i hotele, usługi zdrowia, usługi sportu, gastronomia itd.

Plan przewiduje też, że w miejscu dokładnie tej działki powstać ma ogólnodostępny parking, a zawierająca go zabudowa nie może przekroczyć 26 m wysokości i sięgać wyżej niż 47 m n.p.m.

Możliwe duże zmiany na terenie AWFiS w Oliwie Możliwe duże zmiany na terenie AWFiS w Oliwie

Istnienie w ziemi rury c.o. wyklucza - z powodów ekonomicznych - powstanie w tym miejscu stałej zabudowy. Przesunięcie takiej podziemnej infrastruktury to wielomilionowe koszty, których nikt nie zdecyduje się ponieść, aby realizować inwestycję na gruncie będącym jedynie w dzierżawie.

- Domki holenderskie to jeden z pomysłów na to, co może w tym miejscu powstać. Ta wizualizacja jest przykładowa. Ze względu na podziemną infrastrukturę to musi być tymczasowa zabudowa, a sąsiedztwo obiektów sportowych i lasów zachęca do tworzenia miejsc noclegowych - wyjaśnia Bartosz Bułat. - Nadal szukam jednak pomysłu na zagospodarowanie tej działki, być może to będzie jeden budynek z pokojami na wynajem. Żadna decyzja jeszcze nie zapadła.
  • Domki holenderskie na wynajem na terenach sportowych przy Meissnera/Olsztyńskiej na Zaspie.
  • Domki holenderskie na wynajem na terenach sportowych przy Meissnera/Olsztyńskiej na Zaspie.
  • Domki holenderskie na wynajem na terenach sportowych przy Meissnera/Olsztyńskiej na Zaspie.

Domki holenderskie w mieście czyli kwatery dla turystówTakie kempingowe, chociaż całoroczne domki, jako alternatywa dla apartamentu w Śródmieściu lub pokoju w hotelu, można od niedawna wynająć przy kilku obiektach sportowych w Gdańsku.

Stanęły one miedzy innymi obok hal tenisowych przy ul. Jagiellońskiej na Przymorzu oraz obiektach sportowych przy Meissnera/OlsztyńskiejMapka. Na Zaspie wynająć można domek letniskowy na doby (to opcja skierowana do turystów) lub na semestr (to w przypadku studentów). Oferty najmu znajdują się w serwisach do rezerwowania zakwaterowania.

Na przykład na Zaspie są trzy takie domki (sześć lokali), do mediów podłączany jest czwarty.

- Jesteśmy akademią piłkarską, zajmujemy się głównie działalnością sportową w Legnicy, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście. Zauważyliśmy, że przy obiektach sportowych jest sporo niewykorzystanego, czasem mało zadbanego miejsca. Stąd pomysł na taką działalność - tłumaczy Rafał Olejarczyk z firmy Sport Klub, która dzierżawi teren, na którym stanęły domki na Zaspie.
Domki są całoroczne, więc najemcy znajdują się cały czas.

- Na Zaspie obłożenie w grudniu wynosiło 85 proc., w styczniu - do dziś - wynosi 90 proc., na luty zarezerwowane jest 60 proc. Gośćmi są Polacy, Ukraińcy oraz osoby naprawdę z całego świata. Trzy lokale wynajmujemy obecnie studentom. Płacą 1500 zł za miesiąc i mieszkają po dwie osoby w lokalu - wymienia Rafał Olejarczyk. - Poza sezonem letnim, w tygodniu, doba kosztuje od 100 do 150 zł. W sezonie letnim cały lokal kosztuje 500 zł za dobę w tygodniu i 600 zł w weekend.
Sądzicie, że tymczasowa zabudowa przeznaczona na wynajem dobowy lub dla studentów to zbrodnia na przestrzeni miasta? Wymieńmy się opiniami pod artykułem.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (177)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20350 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20300 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20050 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17300 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
12150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane