• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drewno w łazience. Trwałe czy tylko ładne?

Joanna Puchala
25 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Deska z fazowanego, intensywnie szczotkowanego dębu pokryta naturalnym olejem. O ile nie pozwolimy, by na drewnie woda zalegała do wyschnięcia, taka podłoga będzie sprawdzać się w łazience przez wiele lat. Deska z fazowanego, intensywnie szczotkowanego dębu pokryta naturalnym olejem. O ile nie pozwolimy, by na drewnie woda zalegała do wyschnięcia, taka podłoga będzie sprawdzać się w łazience przez wiele lat.

Miłośnicy drewna mogą je wkomponować w łazienkę na wiele sposobów - od wykończenia nim podłogi lub ściany, poprzez wykorzystanie drewnianych blatów i mebli, aż po drewniane dekoracje czy ramy. Aby nie narazić takich elementów na szybkie niszczenie, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.



Czy zdecydowałbyś się na drewno do łazienki?

Nie należy bać się stosowania drewna w łazience. Nie ma przeciwwskazań, aby znalazło się ono w tym pomieszczeniu, nawet jeśli będzie narażone na kontakt z wodą, parą wodną, wilgocią. Korzyści płynące z wykorzystania tego materiału przy aranżacji łazienki są bezcenne - drewno dodaje wnętrzu ciepła i sprawia, że miejsce to staje się bardziej przytulne i naturalne; mamy szansę stworzyć domowe spa, prawdziwą oazę spokoju.

- Oprócz wrażenia ciepła, drewno nadaje też pomieszczeniom pewnego rodzaju szlachetności i elegancji. Żadne płytki ceramiczne, nawet te o strukturze do złudzenia przypominającej deski drewniane nie są w stanie powtórzyć efektu, jaki daje nam naturalne drewno - podkreśla Dominika Gwiazda z firmy Alfa Floors w Gdańsku.
Dobrze jest jednak pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym długo będziemy cieszyć się użytkowaniem drewna w łazience. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gatunek drewna i zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Po ułożeniu drewno należy z kolei odpowiednio zabezpieczyć (najlepiej poprzez olejowanie), a w czasie codziennego użytkowania dbać o nie nieco bardziej niż o materiały ceramiczne.

  • Jeśli marzy nam się podłoga drewniana na równi z brodzikiem - w strefach, gdzie na pewno padać będzie na nią woda, pamiętać trzeba o regularnym wycieraniu kropli.
  • Deska z fazowanego, szczotkowanego i bielonego dębu, wykończona olejem naturalnym sprawdzi się nie tylko w klasycznych łazienkach, ale także w pokojach kąpielowych.
  • Deska, fazowany Dąb Kaschmir; wykończony olejem naturalnym.
  • Drewno jest stosowane w łazienkach jako materiał, z którego nie tylko wykonuje się podłogę, ale także inne elementy wykończenia
  • Drewno idealnie komponuje się z gresem czy mozaiką.
  • Drewno można również wykorzystać do zabudowy wanny w postaci fornirowanego panelu. Ważne jest, by zostało odpowiednio zabezpieczone.

Najlepsze są egzotyczne gatunki

W kontakcie z wilgocią ważny jest przede wszystkim skurcz. Im mniejszy, tym mniejszym odkształceniom będą ulegać deski. Dlatego w łazienkach sprawdzi się przede wszystkim drewno egzotyczne, charakteryzujące się wysoką zawartością olejków naturalnych. Dzięki temu posiadają wysoką odporność na destrukcję biologiczną i niski współczynnik skurczu. W łazience sprawdzą się zatem - nieco twardsze niż dąb i o kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za m kw. droższe od niego - gatunki o obco brzmiących nazwach: teak, iroko, merbau, doussie i padouk. Z polskich gatunków sięgać można po dąb czy modrzew.

- Do aranżacji łazienki warto wybierać egzotyczne gatunki drewna, które posiadają dużą oleistość. Najlepszym rozwiązaniem będzie drewno teakowe, które sprawdzi się nawet w strefach narażonych na dużą wilgotność. Chcąc wykorzystać inne gatunki należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu drewna. Olej wniknie głęboko w strukturę, chroniąc je przed wilgocią - mówi Marcin Konopka z Ministerstwa Spraw We Wnętrzach.
Czytaj także: Łazienka. Odpływy liniowe - praktyczne i modne

Łazienka jest tzw. pomieszczeniem wilgotnym, dlatego zastosowane drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Idealnie do tego celu nadaje się nadmieniony olej, który wydobywa naturalny rysunek drewna, a jednocześnie doskonale zabezpiecza je przed wilgocią. Dobrze jest jeszcze przed olejowaniem pokryć drewniane elementy łazienkowe (ze wszystkich stron) impregnatem chroniącym przed wilgocią, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz sinizną. Powierzchnia wykończona olejem naturalnym jest antypoślizgowa i przyjemna w dotyku. Trzeba jednak nastawić się na to, że deski będą wymagać okresowej konserwacji, polegającej na nanoszeniu oleju pielęgnacyjnego.

Nie bez znaczenia pozostaje również strefa łazienki, w której zostanie wykorzystane drewno. Zastosowanie go w pobliżu umywalki lub toalety z pewnością bardziej zwiększa szansę na trwałość tego rozwiązania niż użycie go w okolicy wanny czy prysznica. Warto przy tym wykorzystać ogromną różnorodność dostępnych materiałów i różne warianty aranżacyjne. Drewno - jako materiał naturalny - świetnie komponuje się z okładzinami ceramicznymi. Są zatem przypadki, kiedy lepiej zdecydować się na błyskotliwe połączenie materiałów niż ryzykować szybką degradację drewna.

- Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Dany gatunek drewna nie zawsze jest gwarancją idealnego rozwiązania. Konsultując się ze specjalistami czy użytkownikami mamy szansę najlepiej dostosować wnętrze do sposobu eksploatacji - dodaje Marcin Konopka.
Wentylacja pomoże utrzymać dobrą wilgotność

Aby drewno w łazience miało dobre warunki, w pomieszczeniu zapewniona musi być bardzo dobra wentylacja. Jeśli nie jesteśmy w stanie jej zapewnić (na przykład w starej kamienicy lub budynku, gdzie jest tylko wentylacja grawitacyjna) lepiej przedyskutować z fachowcem, czy wahania wilgotności w pomieszczeniu już po kilku tygodniach czy miesiącach nie zaszkodzą drewnianym elementom.

Decydując się na drewno w łazience, zwłaszcza jeżeli jest to inny gatunek niż teak, warto zdać sobie sprawę z konieczności odpowiedniej pielęgnacji. Częste wycieranie drewnianych powierzchni czy niepozostawianie wilgotnych przedmiotów w pobliżu stanowi jedną z metod ochrony.

- Utrzymanie podłogi drewnianej w łazience w dobrym stanie wymaga niestety o wiele więcej uwagi i pielęgnacji niż na przykład terakoty czy kamienia. Trzeba pamiętać o tym, że naturalną cechą drewna jest pęcznienie i kurczenie się pod wpływem zmian wilgotności w pomieszczeniu. W efekcie na podłodze mogą powstawać szczeliny i pęknięcia, a jej powierzchnia może ulec zniekształceniu - zwraca uwagę Dominika Gwiazda.
Nie tylko podłoga

Drewno w łazience to nie tylko podłoga. Do łask wracają grube blaty drewniane, które swoją formą sprawiają wrażenie starego mebla. Mając na celu osiągnięcie takiego efektu można zastosować np. drewno dębowe szczotkowane i olejowane. Postarzany blat drewniany świetnie współgra z prostą formą umywalki nablatowej i nowoczesnymi dodatkami.

- Drewno można również wykorzystać do zabudowy wanny w postaci fornirowanego panelu. Zabezpieczając je lakierem matowym z bejcą, nadaje się fornirowi odcień pasujący do wnętrza. Panel należy zamontować w taki sposób, aby woda po nim spływała, nie mając możliwości penetrowania jego struktury, inaczej w krótkim czasie może to doprowadzić do zniszczenia - radzi Danuta Szafrańska z Linia-Art Pracownia Architektoniczna.
  • Szczelna kabina prysznicowa i dobra wentylacja? Nie ma żadnych przeciwwskazań, by już za progiem mokrej strefy znajdowało się drewno, zwłaszcza jeśli będzie to gatunek o niskiej kurczliwości.
  • Oprócz ocieplenia klimatu wnętrza, drewno nadaje pomieszczeniom pewnego rodzaju szlachetności, elegancji trudnej do osiągnięcia przy zastosowaniu nawet wyszukanych płyt ceramicznych.
  • Jeśli w łazienkowym wnętrzu znajdą się inne elementy drewniane niż tylko podłoga, to o ich "bezpieczeństwo" w kontakcie z wilgocią zadbać trzeba z taką samą dbałością.

Miejsca

Opinie (76) 10 zablokowanych

  • Drewno w łazience

    Jest niepraktyczne i nietrwałe

    • 0 0

  • czarny dąb

    mam pytanie czy blat pod umywalkę wykonany z czarnego dębu nada się do łazienki???

    • 0 0

  • Drewno jest szlachetnym materiałem i pod warunkiem odpowiedniego wyboru gatunku, może być wykorzystane na podłoge w łazience. Jest jednak materiałem wymagającym szczególnej pielęgnacji. Dla osób, dla których priorytetem jest nie tylko atrakcyjny wygląd podłogi, ale też jej bezproblemowe użytkowanie, dobrym wyborem będą panele winylowe. Taka podłoga jest wodoodporna, wytrzymała i antypoślizgowa. Dużym atutem paneli winylowych w łazience jest również ich ciepła przyjemna w dotyku faktura i właściwości antyalergiczne oraz to, że bardzo dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.

    • 0 0

  • Sa płytki, które imitują drewno, myśmy piękne płytki kupili w salonie Bokaro, maja tam wiele pięknych kolekcji i mnóstwo aranżacji. U nich właśnie podpatrzyłam sporo ciekawych rzeczy i potem wykorzystałam u siebie ;)

    • 0 1

  • Wszystko co potrzebne znalazłam w salonie Bokaro w Gdańsku , od płytek po armaturę, sanitarkę itp. W jednym miejscu pięknie wyposażyłam łazienkę. Do tego mają tam fachową obsługę. Kupiłam na podłogę płytki imitujące drewno, mega sie prezentują.

    • 0 1

  • Bokaro

    W lazience idealnie się sprawdzą płytki imitujące drewno, np z kolekcji cersanit I love wood, sprawdźcie w salonie Bokaro. Na pewno są praktyczne, będą trwałe i przy tym ładnie wyglądają, bardzo naturalnie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane