• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple. Planowanie modernizacji instalacji. Część pierwsza

4 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zmiany w zarządzie GPEC
Inwestuj, a potem oszczędzaj

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto oszczędzać, bo każdemu z nas zależy na ograniczeniu wydatków, dlatego zastanówmy się jak skutecznie to zrobić w temacie ogrzewania. Jedną z możliwości, które warto wykorzystać jest zainwestowanie w instalacje ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Jeśli masz nienowoczesny system ogrzewania, żeliwne grzejniki o dużej pojemności wodnej, instalację o dużych przekrojach - każdego dnia tracisz energię, a tym samym i pieniądze. Jeśli zdajesz sobie sprawę z konieczności ich modernizacji i chcesz jej dokonać pamiętaj, że każda inwestycja zaczyna się od przygotowania dokumentacji i projektów. Korzystając z okresu jesienno-zimowego mamy czas, aby dobrze przemyśleć, jakie zmiany są konieczne, skonsultować swoje plany z współmieszkańcami, przygotować dokumenty oraz fundusze. W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań pomogą ci Eksperci GPEC Serwis.

Dobre opracowanie

Najbardziej obiektywnym opracowaniem dotyczącym możliwości modernizacji budynku jest audyt energetyczny. To dokument, w którym fachowiec (audytor) po przeprowadzeniu oceny stanu budynku i technicznych możliwości jego modernizacji, wskazuje jakie prace należy wykonać. W audycie opisane zostaną metody ocieplenia budynku, wymiany instalacji, zmiany sposobu dostarczania ciepła lub ciepłej wody, ewentualnie wskazana zostanie możliwość wprowadzenia dodatkowych instalacji - takich jak ogrzewanie podłogowe, dodatkowa wentylacja mechaniczna. Audytor w swoim opracowaniu zasugeruje także jakie rozwiązania są optymalne ze względu na koszty inwestycji w stosunku do późniejszych oszczędności.

Finansowanie

Audyt jest również niezbędny w celu uzyskania niskooprocentowanego kredytu modernizacyjnego. Zazwyczaj wspólnoty i spółdzielnie nie mają takich środków w funduszu remontowym, które pozwoliłby na sfinansowanie dużego remontu. Kredyt jest w tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem. Ze względu na to, że inwestycje modernizacyjne są korzystne dla środowiska, kredyty takie są niskooprocentowane, a dodatkowo jeśli kredytobiorca - inwestor spełni określone warunki, 25 proc. takiego kredytu zostaje umorzone.
 
Warto także zorientować się w urzędzie miasta, czy spółdzielnia lub wspólnota ma szanse na dofinansowanie inwestycji. Miasto często wspiera tego rodzaju działania. Zarówno w Gdańsku, jak też w Gdyni i w Sopocie, jeśli chcemy wymienić przestarzałe, nieekologiczne źródło ciepła, np. kotłownię węglową, na nowocześniejszy system, np. ogrzewanie centralne, istnieje szansa uzyskania dotacji w wysokości nawet kilku tysięcy złotych na ten cel - po zakończeniu inwestycji. Informacji na ten temat udzielają wydziały środowiska poszczególnych miast.

Projekt, kosztorys, wykonawcy

Przygotowania do modernizacji (projekt, kosztorys, pozyskanie wykonawców itp.) dobrze jest wykonać w okresie jesienno - zimowym. W momencie kiedy na zewnątrz zrobi się ciepło, można będzie ruszyć z konkretnymi pracami. Pamiętajmy, że w przypadku zwłaszcza dużych wspólnot samo planowanie może potrwać nawet kilka miesięcy. Choćby dlatego, że decyzja o modernizacji budynku wychodzi poza zwykły zarząd i musi być podejmowana większością głosów, na przykład na zebraniu walnym.

Za tydzień w naszym cyklu napiszemy o tym, jakie prace modernizacyjne i optymalizacyjne warto wykonać w instalacji, aby pracowała możliwie najefektywniej i przynosiła oszczędności.

Dlaczego warto modernizować system grzewczy?

• efektywność systemu grzewczego ulega wyraźnemu zwiększeniu;
• straty ciepła stają się mniejsze (dbamy o środowisko naturalne);
• rachunki za ogrzewanie stają się mniejsze;
• awaryjność sieci ulega obniżeniu;

Jesteśmy do Twojej dyspozycji


Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń! Nasi eksperci czekają na twoje pytania pod numerem telefonu: 0 801 150 801
Odpowiadamy na pytania zadane drogą elektroniczną: ekspert@gpec.gda.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane