• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple

30 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Niemal przez cały rok Ekspert radził Państwu w sprawach ciepła sieciowego. W dzisiejszym, ostatnim w tym roku odcinku, w telegraficznym skrócie przypominamy tematykę, którą zajmowaliśmy się w kolejnych, przygotowanych specjalnie dla Państwa cyklach. 

Termowizja
Kamera termowizyjna pozwala w graficznej formie przedstawić rozkład temperatur na wybranej powierzchni. Badania z jej zastosowaniem są z powodzeniem wykorzystywane do badania stanu izolacji budynków. Pozwalają precyzyjnie określić miejsca ścian, przegród, stropów, w których występują jakiekolwiek wady izolacyjne, które są przyczyną zwiększonych strat energii cieplnej. W ten sposób powstaje mapa ucieczki ciepła z budynku. Badanie takie warto wykonać przed termomodernizacją, aby wiedzieć jakie prace są priorytetowe, a także po jej zakończeniu, aby ocenić skuteczność przeprowadzonych prac. Wynik badania jest najwyraźniejszy, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest jak największa, dlatego najlepiej przeprowadzić je zimą.

Bądź czujny
Jeśli jesteś mieszkańcem budynku wielorodzinnego, a Twoje rachunki za ciepło są bardzo wysokie pomimo tego, że regularnie oszczędzasz - być może masz do czynienia z kradzieżą ciepła. Niestety są nieuczciwe osoby, które po dokonaniu przeróbek w instalacji pobierają je nielegalnie. Koszty takiego działania ponoszą inni odbiorcy ciepła. GPEC wprowadzał w tym roku zdalny system pomiaru ciepła zużytego przez odbiorców, umożliwiający kontrolę wskazań układu pomiarowego, a także prawidłowości jego działania. U Klientów, u których "na odległość" wykryte zostaną nieprawidłowości pojawiają się kontrolerzy GPEC. Zgodnie z prawem odbiorcy ciepła mają obowiązek otworzyć im drzwi. Kary za nielegalny pobór ciepła mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
 
Planowanie i przygotowanie modernizacji instalacji
Osoby, które myślą o modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej powinny zdawać sobie sprawę, że przygotowanie takich prac zajmuje sporo czasu. Sporządzić trzeba projekt, zapewnić środki finansowe i znaleźć wykonawców, a we wspólnotach uzgodnić plany w gronie współmieszkańców i zyskać ich aprobatę. Węzły cieplne oraz instalacje: rury rozprowadzające ogrzewanie lub ciepłą wodę, grzejniki, odpowietrzniki można poddać modernizacji. Dobrym pomysłem jest wyposażenie węzła w regulator pogodowy umożliwiający sterowanie dostawą ciepła zgodnie z potrzebami danego obiektu i jego mieszkańców. Przed wykonaniem prac należy instalację opróżnić z wody. Nie należy bagatelizować czynności, która rodzi określone konsekwencje ekonomiczne, ekologiczne i techniczne. Pracownicy GPEC wiedzą jak bezpiecznie przeprowadzić tę operację. 

Audyt energetyczny
Jednym ze sposobów na jak najlepsze przygotowanie się do przeprowadzenia termomodernizacji, w tym także modernizacji instalacji jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Jest to fachowe opracowanie, które pozwala kompleksowo ocenić od strony technicznej jak i ekonomicznej elementy wpływające na stan energetyczny budynku: izolacyjność przegród zewnętrznych (ścian, stropów, stropodachów, podłóg, okien i drzwi), sposoby wentylacji budynku; sposób jego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z audytu wynika jakie zmiany modernizacyjne przyniosą optymalne korzyści dla użytkownika budynku. Podana jest także pełna lista możliwych rozwiązań, co pozwala dostosować ich wybór do indywidualnych potrzeb (na przykład w sytuacji, kiedy rozwiązania optymalne jeśli chodzi o rezultaty, są zbyt kosztowne do zrealizowania). Audyt jest więc doskonałą podstawą do podjęcia nawet wieloletniego planu inwestycji dla wybranego budynku. Wykonanie audytu jest konieczne w sytuacji gdy właściciel budynku stara się o przyznanie niskooprocentowanego kredytu modernizacyjnego. Przygotowaniem audytów zajmują się fachowcy z GPEC Serwis. 

Ciepło cały rok
Ciepło z GPEC można mieć nie tylko zimą, ale przez wszystkie cztery pory roku, przez 24 godziny na dobę. Dzięki usłudze "Ciepło cały rok" grzejnik można odkręcić także w chłodny i deszczowy letni dzień lub wczesną jesienią, po to by podsuszyć grzyby. Usługa ta zwiększa nie tylko komfort cieplny, ale zabezpiecza budynek przed niszczeniem z powodu nadmiernego wychłodzenia. Wpływa również na oszczędności eksploatacyjne. Budynek, którego elementy konstrukcyjne nie są wychładzane łatwiej jest ogrzać, potrzebuje dostarczenia mniejszej ilości ciepła, a to oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Myślenie o oszczędnościach
GPEC podpowiada także jak obniżyć rachunki za ciepło i ciepłą wodę. Najprościej będzie zmienić nawyki. Nie przegrzewaj mieszkania. Koszulka z krótkim rękawem nie jest najlepszym ubiorem do przebywania w domu w najchłodniejsze dni . Oszczędzaj ciepło "przykręcając grzejniki" przed wyjściem do pracy, czy przed położeniem się spać. Wietrz pomieszczenia krótko, ale intensywnie, wtedy, gdy ustawisz "na zero" zawory przygrzejnikowe (termoregulatory przy grzejnikach bardzo szybko reagują na obniżenie temperatury w pomieszczeniu i powodują, że grzejnik pracuje wydajniej). I jeszcze jedno - nie zasłaniaj (zasłonami, obudowami, meblami) źródeł ciepła w pomieszczeniu. Zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby czy włosy. Uszczelnij przecieki, zamontuj perlatory, zmień baterie na mieszalnikowe. To niewielkie inwestycje, a korzyści dla portfela i środowiska naturalnego będą szybko zauważalne.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane