Wiadomości

stat

Gdańsk. Zakończono realizację trzech wielohektarowych osiedli

2009 i 2019 rok. Południe Gdańska, u styku z Borkowem i Kowalami. Osiedla Cztery Pory Roku i Nowy Horyzont. fot. materiały prasowe Euro Styl i Małgorzata Zimnoch/Trojmi


Wieloetapowe, realizowane latami osiedla tworzą małe miasteczka w strukturze miasta i jego dzielnic. Ich nazwy zapisują się w świadomości mieszkańców, nawet jeśli nie są przez nich odwiedzane. Ostatnio, w Gdańsku, definitywnie zakończyła się realizacja trzech takich osiedli. Na ujęciach z ostatnich kilkunastu lat widać, jak zmieniło się miasto.Cztery Pory Roku
Które z osiedli podoba ci się najbardziej?

Cztery Pory Roku 8%
Nowy Horyzont 7%
Słoneczna Morena 18%
wszystkie oceniam podobnie 3%
nie podoba mi się żadne z nich 45%
każde z nich ma swoje plusy i minusy 19%
zakończona Łącznie głosów: 2245
Początki osiedla powstałego na granicy Gdańska i Borkowa, w obrębie ulic m.in.: Ofiar Grudnia '70, Olimpijskiej, Tenisowej, Żeglarskiej, zobacz na mapie Gdańska sięgają czasów sprzed 2001 roku. Pierwotną koncepcję osiedla opracowało K.Hovnanian Poland - firma deweloperska o amerykańskich korzeniach. Osiedle miało być wzorowane na klasycznym amerykańskim przedmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych. Plany te uległy jednak zmianie, kiedy właściciele firmy zauważyli, że w Polsce popularniejsze są mieszkania. Hovnanian wybudował kilka budynków przy ul. Ofiar Grudnia '70, by w 2001 roku sprzedać działkę z koncepcją polskiemu inwestorowi. Był to jeden z głównych motorów powstania spółki Hanza Grupa Inwestycyjna, które przez kolejne lata - etapami - realizowała Cztery Pory Roku.

Przedstawiciele firmy wspominają, że do dzisiaj widoczne są na osiedlu amerykańskie założenia: przestrzeń pomiędzy budynkami, ponadstandardowej długości podjazdy przed domami czy funkcjonujące do ostatniego budynku oznaczenia AH (czyli Apartment House) i TH (Two-Family House).

W pierwszych etapach (do 2004 roku) sprzedaż i realizacja skupiała się na domach jednorodzinnych i bliźniakach. Po 2004 rozpoczęła się sprzedaż budynków wielorodzinnych. W 2010 roku osiedle "doszło" do Borkowa - dzisiaj znajduje się ono na terenie dwóch gmin: Gdańska i Borkowa.

W sumie powstało tu 100 domów, 588 mieszkań w Gdańsku i 453 mieszkania w Borkowie. Lokale usługowe zostały wybudowane w pierwszym etapie inwestycji, później więcej ich nie planowano. Tereny rekreacyjne inwestycji skoncentrowane są przede wszystkim w okolicy potoku Maćkowy, gdzie jest przestrzeń zielona i plac zabaw z boiskiem. Poza tym powstało tu kilka mniejszych placów zabaw. Budowa została ostatecznie zakończona w ubiegłym roku, po 16 latach. Do samego końca zachowana została architektoniczna spójność zabudowy, chociaż na przestrzeni lat rozwijała się technologia. W związku z tym później realizowane budynki wielorodzinne mają windy i podziemne hale garażowe, a domy jednorodzinne - system rekuperacji.

Od początku do końca projekty budynków powstały w pracowni architektonicznej Fort.

Nowy Horyzont
To osiedle, które sąsiaduje z Czterema Porami Roku, w zdecydowanej większości znajduje się na terenie Borkowa zobacz na mapie Gdańska. Zaczęło powstawać nieco później, w 2007 roku. W tym przypadku od samego początku założenie dewelopera Euro Styl, który tą realizacją zaczynał swoją działalność było jasne: celem było stworzenie autonomicznego miasteczka z pełną infrastrukturą.

Dziś na terenie osiedla znajdują się sklepy spożywcze, piekarnie, salony urody, punkty usługowe, przedszkole, klub fitness, korty tenisowe oraz do squasha, boisko do gry w koszykówkę i piłkę nożną oraz place zabaw. Środek osiedla ozdabia futurystyczna rzeźba z fontanną, umiejscowiona na placu miejskim. Sklepy i przedszkole powstawały niemal równocześnie z pierwszymi budynkami mieszkalnymi. Na początku, kiedy wokół było jeszcze zbyt mało mieszkańców, aby przedsiębiorcy mogli się utrzymać, deweloper wspomagał ich m.in. w zakresie organizacyjno-marketingowym. W 2018 roku, wybudowane pierwotnie w 2009 roku przedszkole Horyzoncik powiększyło się o nowe skrzydło, niedaleko osiedla otwarta została także szkoła metropolitalna. zobacz na mapie Gdańska

W czasie ostatniej ostatniej dekady w 37 budynkach powstało ponad 1500 mieszkań. To podsumowanie dotyczy budynków osiedla Nowy Horyzont oraz Cytrusowe, które Euro Styl zbudował po sąsiedzku, ale już na terenie gminy Kolbudy. Działka pod osiedle Cytrusowe została zakupiona w 2011 roku, realizacja budynków tutaj trwała pięć lat, powstało 21 budynków.

Projekt osiedla Nowy Horyzont przygotowało Biuro Projektowe Rayss Szymański Architekci, a Osiedla Cytrusowego - Degutis Studio.

Słoneczna Morena
Po blisko 10 latach, tym razem na Morenie, dobiegła też końca budowa pierwszego osiedla Robyg w Gdańsku. Realizacja inwestycji Słoneczna Morena rozpoczęła się w 2008 roku. Deweloper podaje, że stała się ona domem dla ponad 4860 gdańszczan.

W ramach inwestycji w obrębie ulic Piekarniczej, Lema, Hausbrandta, Miłosza zobacz na mapie Gdańska powstała różnorodna zabudowa mieszkalna. Przez ostatnie 10 lat wybudowanych tu zostało 18 budynków wielorodzinnych (w tym dwa ostatnie wysokości 18. kondygnacji), 13 domów w zabudowie bliźniaczej, dziewięć apartamentowców oraz budynek biurowo-usługowy. Łącznie 1945 mieszkań i domów w 41 budynkach. Na Słonecznej Morenie do użytkowania oddanych zostało 39 lokali handlowo-usługowych, gdzie funkcjonują sklepy, gabinety specjalistyczne i lokale gastronomiczne. Osiedle powstało na obszarze 13 ha, w tym ok. 4 ha zajmują tereny zielone.

Inwestor osiedle wyposażył także w pięć placów zabaw, boisko wielofunkcyjne, siłownię zewnętrzną, strefę fitness i strefę relaksu. Najmłodsi mieszkańcy przez cały rok mogą korzystać także z wewnętrznej strefy Kids Play umiejscowionej w ostatnim ze zrealizowanych budynków.

Pomiędzy budynkami powstały alejki, place zabaw, a sklepy i restauracje ożywiły tę część Moreny. Uruchomienie linii tramwajowej na ulicy Rakoczego sprawiło, że z osiedla można szybko dostać się do śródmieścia komunikacją miejską.

Projekt budynków wielorodzinnych przygotowało ART Biuro Projektowe Wojciech Wyka, a apartamentowców: Pracownia Projektowa Wioleta Stanisławska. Część budynków wielorodzinnych zaprojektowało biuro Schleifer&Milczanowski Architekci. Projekt budynku Słoneczna Morena Elite powstał w Biurze Architektonicznym Abacus.

Opinie (305) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.