• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inwestor i urzędnicy przekonywali mieszkańców do zmian przy Infoboksie

Patryk Szczerba
16 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Znikają drzewa ze skweru przy Infoboksie
Jeśli dojdzie do zamiany działek to wieża w takim kształcie zniknie. Od strony 10 Lutego zastąpi ją zabudowa z ogólnodostępnym tarasem. Jeśli dojdzie do zamiany działek to wieża w takim kształcie zniknie. Od strony 10 Lutego zastąpi ją zabudowa z ogólnodostępnym tarasem.

Urzędnicy i inwestor próbują przekonać o korzyściach płynących z planowanej zabudowy działek na skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej w Gdyni. Na środowym spotkaniu mieszkańcy wyrażali obawy przed zmniejszeniem terenów zielonych. Dodatkowo pojawiły się wątpliwości, co do tego, czy docelowo nie zostanie zabudowany cały skwer łącznie z Infoboksem.



Przypomnijmy:

  1. Do firmy AB Inwestor należą działki, na których znajduje się skwer przed Infoboksem.
  2. Gdynia dysponuje terenem znajdującym się m.in. tuż przy ul. 10 Lutego.
  3. Deweloper chce zabudować pierzeję przy ul. 10 Lutego.
  4. By to zrobić, złożył wniosek do miasta o zamianę działek.
  5. Decyzję podejmą radni po rozstrzygnięciu konkursu na zabudowę terenu.
  6. Jeśli decyzja będzie pozytywna, wieża z tarasem widokowym zostanie rozebrana.
  7. Dojdzie także do zabudowy części terenów zielonych na skwerze.

Czy skwer przy Infoboksie powinien zostać całkowicie zabudowany?

Przedstawiciele miasta ws. przyszłości terenu przy Infoboksie w środę wieczorem spotkali się z mieszkańcami.

Starali się przekonać, że stanęli przed faktem, a sprawa zamiany działek pojawiła się w Urzędzie Miasta, gdy został złożony wniosek o zamianę gruntów, przypominając uwarunkowania zabudowy w tym miejscu.

- Już plan z 1994 roku zakładał zabudowę kwartału na podstawie konkursu architektoniczno-planistycznego. Ostatni plan miejscowy jest z 2011 roku i zakłada zabudowę usługową i usługowo-mieszkaniową. W momencie sporządzania planu w 2010 roku pojawił się pomysł, by wybudować centrum informacji turystycznej. Taka zabudowa była dopuszczona. Wielu było przeciwników, ale Infoboks spełnia świetnie swoje zadania - wyjaśniała Iwona Markesic, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego.

Urzędnicy: będą korzyści dla całej okolicy



Dodawała, że planowana inwestycja nie ma wpływu na Infoboks, a cała zabudowa jest z korzyścią dla terenu.

- Jeśli nie wystąpiłby o zamianę, byłaby zabudowa pierzejowa ze ślepymi ścianami od strony ul. Świętojańskiej. Dlatego operacja wydaje się być korzystna. Obowiązujący plan honoruje pomysły planistów przedwojennych. Celowe i zasadne wydaje się rozpoczęcie inwestycji od strony 10 Lutego - tłumaczyła.
W sprawie kwestii własnościowych głos zabrał Krzysztof Kowieski, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.

- W umowie zostanie zapewnione nieodpłatne korzystanie z windy na taras jak i służebność, która zapewni korzystanie z tarasu widokowego - informował, dodając, że taras będzie wyższy o dwa piętra, a w budynku pojawi się nowy lokal gastronomiczny, a na dachu zieleń.
O intencjach inwestora opowiadał z kolei Andrzej Boczek, syn właściciela firmy AB Inwestor.

Inwestor: chcemy jak najbardziej reprezentatywnej zabudowy



- Dwa lata temu przyszli właściciele nieruchomości i zaproponowali zakup. Rozpoczęliśmy prace projektowe. Okazało się, że zabudowa na naszych działkach nie jest atrakcyjna. W związku z tym zwróciliśmy się z wnioskiem do miasta o zamianę działek. Wniosek został przyjęty, zaproponowaliśmy, że rozpiszemy konkurs, który został ogłoszony w grudniu. Biorą w nim udział renomowane pracownie. Chcemy, by była to jak najlepsza zabudowa - opowiadał zebranym.
Argumenty i informacje przekazane przez inicjatorów spotkania nie przekonały większości zebranych.

- Gratuluję inwestorowi, bo zrobienie projektu przy radzie miasta, która nigdy nie głosuje jednogłośnie to rzeczywiście - jak tutaj padło - spore ryzyko - ironizował Przemek Barszczewski z Miasta Wspólnego, dodając, że planowana zabudowa będzie dominowała i zmieni bezpowrotnie wypoczynkowy charakter tego miejsca.

Społecznicy: czy teren w całości zostanie ocalony od zabudowy?



Wtórowała mu inna społeczniczka, Martyna Regent, przypominając o nowej agendzie miejskiej ONZ.

- Kluczowe jest zachowanie terenów zielonych i poszerzanie terenów publicznych. Obawiam się, że gdy zostaną przejęte przez miasto, to teren zostanie wkrótce sprzedany i go stracimy - wskazywała.
Dyrektor Biura Planowania przestrzennego zapewniała, że nie ma chęci domknięcia pierzei, na co pozwala plan i likwidacji całkowicie terenu zielonego i Infoboksu, ale podkreślała, że nie może brać odpowiedzialności za to, co stanie się za kilkanaście lat.

Mieszkańcy obawiają się nie tylko ograniczenia zieleni, ale docelowo tego, że zniknie całkowicie. Mieszkańcy obawiają się nie tylko ograniczenia zieleni, ale docelowo tego, że zniknie całkowicie.
Próbowała też przekonywać, że z zielenią w Gdyni nie jest najgorzej.

- Gdynia ma 46 proc. powierzchni lasów. Są tereny przeznaczane pod zieleń: skwer i al. Jana Pawła II. Mamy zaplanowany system parków kieszonkowych, które mają być realizowane, również Park Centralny, a także bliskie sąsiedztwo do morza i bulwaru. Budowa bez zamiany zmniejszyłaby powierzchnię zieloną - odpowiadała, czym wywołała dezaprobatę i niechęć na sali.
Wśród pytań pojawiły się również pomniejsze kwestie od właścicieli okolicznych nieruchomości. Dotyczyły kwestii dojazdu, dojścia do posesji, możliwości dalszej sprzedaży zapiekanek czy organizacji placu podczas budowy.

Otwarcie Infoboksu. Film z czerwca 2013 roku.


Gdyni nie było stać na zakup terenu



Poseł Lewicy, Marek Rutka próbował z kolei dowiedzieć się, czy miasto nie chciało kupić terenu od poprzednich właścicieli.

- Cena, którą proponowano była nieakceptowalna dla gminy - odpowiadał naczelnik wydziału nieruchomości, nie podając jednak konkretnej kwoty.

Radna Samorządności: wybieramy mniejsze zło



Wśród zarzutów do miasta pojawiły się kwestie związane z planem zagospodarowania i jego zapisami. Przedstawiciele magistratu odpowiadali, że na tym etapie niewiele można zrobić.

- Wybieramy mniejsze zło. Inwestor nie chce zamieniać się na inne działki. Gdybyśmy chcieli zmieniać plan, to narażamy się na odszkodowania w wysokości nawet kilkudziesięciu milionów - wskazywała Marika Domozych z rządzącej Gdynią Samorządności.
Wyniki konkursu architektonicznego mają być znane pod koniec lutego. Głosowanie nad zamianą działek zostanie przeprowadzone prawdopodobnie na majowej sesji rady miasta.

Miejsca

Opinie (204) 7 zablokowanych

  • Czy ktoś wie? (4)

    Czy ktoś na forum wie w jaki sposób działka przy infoboxie stała się własnością dewelopera?
    Czy to od zawsze był grunt prywatny, czy też w którymś momencie miasto pozbyło się "zbędnego" kawałka ziemi? To jest kluczowa sprawa dla wyjaśnienia skąd wypłynął pomysł zamiany działek i likwidacji infoboxu.

    • 28 3

    • Dawni wlasciciele (2)

      Byli właściciele przez lata mieli sprawę sądową z UM. Urząd chciał działkę przejąć przez zasiedzenie. Nie udało się. Przez lata tez nic nie można było zbudować na tej działce. Dopiero, jak się skończyła sprawa sądowa, to zjawił się deweloper i kupił działkę.

      • 14 0

      • Czy ktoś wie.

        Czyli teoretycznie było wystarczająco dużo czasu, żeby dla tej działki uchwalić MPZP (plan zagospodarowania) przewidujący na niej tereny zieleni, (blokujący jej zabudowę) - i odkupić ją od właścicieli, zanim wpadła w ręce firm poszukujących terenów pod zabudowę. Ten skwer powinien tam zostać, wygląda to na niedopatrzenie, zaniechanie urzędników miejskich.

        • 18 1

      • wtedy pojawiła się propozycja nie do odrzucenia

        ale sprzedasz działke AB albo uchwalimy ci MZP że teren bez możliwości zabudowy

        • 20 0

    • Grunt został utracony w procesie sądowym. Poprzedni właściciele nie mogli co zagospodarować więc zostali zmuszeni do sprzedaży

      • 10 0

  • Panie redaktorze

    Bardzo to przykre Panie Redaktorze, że wkradło się tyle nieścisłości. Po pierwsze obowiązujący plan dopuszcza domknięcie pierzei, co podkreślano na spotkaniu, dlatego pojawił się pomysł przeznaczenia pozostałego terenu Infoboxu pod zieleń (skoro nie ma planów jego rozbiórki). Miasto jednak w dłuższej perspektywie planuje zbycie tych gruntów.

    Druga sprawa to cytat z przedstawicieli miasta o nieodpłatnym korzystaniu z windy na taras - dopiero czujność uczestników ujawniła, że winda i klatka schodowa stanie na działce miejskiej i będzie tylko przeniesieniem istniejącej konstrukcji.

    • 15 4

  • Zabudowa (1)

    na naszych działkach nie jest atrakcyjna. W związku z tym zwróciliśmy się z wnioskiem do miasta o zamianę działek.
    Brawo!
    Czyli każdy może przyjść do UM Gdynia i zamienić swoją działkę w nieatrakcyjnym miejscu na inną miejską np. na Kamiennej Górze

    • 37 4

    • Nie każdy.
      Ale skoro komuś budujemy parking podziemny na Wzgórzu - to i na działki możemy się z nim zamienić.

      • 10 0

  • Pomniejsze kwestie

    Szanowny Panie Redaktorze, w tych pomniejszych kwestiach od właścicieli sąsiednich działek, również był poruszony temat wpływu budowy budynku i garaży podziemnych na sąsiednie budynki( zwłaszcza budynek, do którego przylega wieza). Niejasne jest również, jak duże będą te garaże? Okazuje się również, że na czas budowy, zieleń zostanie zlikwidowana( bo będzie zaplecze budowy). Czy na ten czas Infobox będzie zamknięty i ogrodzony? Czytając Pański artykuł, odnosi się wrażenie, że jest po prostu sponsorowany.

    • 23 4

  • dlaczego na spotkaniu nie było prezydenta? czy to oznacza, że wszystko już klepnięte? (1)

    jak on traktuje swoich pracodawców czyli mieszkańców?

    • 30 4

    • 1. Nie wiedziałby gdzie usiąść, przy urzędnikach, czy przy inwestorze, bo przy mieszkańcach by się bał.

      2. Boi się trudnych tematów, bo jego PR mógłby ucierpieć - zamiast zasady "nieważne jak, byleby mówili", bliższa jest mu zasada "albo dobrze, albo w ogóle"

      • 5 0

  • naprawdę ?!?

    "Obowiązujący plan honoruje pomysły planistów przedwojennych" - Tylko w przypadkach, kiedy Urzędnikom to pasuje - w przeciwnym przypadku zmieniane są plany za jednym kiwnięciem palca!
    Więc proszę nie kłamać, że "Gdybyśmy chcieli zmieniać plan, to narażamy się na odszkodowania w wysokości nawet kilkudziesięciu milionów" - bo jak Wam pasuje to zmieniacie i się nie przejmujecie odszkodowaniami ( nie z Waszej kieszeni idzie, prawda urzędnicy ?

    I na koniec: " Jeśli nie wystąpiłby o zamianę, byłaby zabudowa pierzejowa ze ślepymi ścianami od strony ul. Świętojańskiej" - czegoś tu nie rozumiem - przecież obecnie działka AB Inwestor leży bardziej przy świętojańskiej - więc ściana bez okien musiała by być od strony 10 Lutego

    • 25 4

  • Kasa,kasa,kasa co to za korzyści chyba tylko dla urzędasów i dewelopera !!!

    • 20 4

  • Nastepnie zabudują:

    Skwer Kosciuszki, bulwar nadmorski i Molo Poludniowe.

    • 25 3

  • jak to ma się do akcji która miała miejsce kilka lat temu:

    Układ urbanistyczny ukształtowanego w dwudziestoleciu międzywojennym śródmieścia Gdyni został uznany rozporządzeniem prezydenta RP Bronisław Komorowski za Pomnik Historii. Wpis obejmuje obszar około 88 hektarów położnych między Dworcem Głównym PKP a morzem.

    Na listę Pomników Historii wpisywane są najważniejsze zabytki Polski o szczególnej wartości dla kultury. Spis ten funkcjonuje od 1994 r. Śródmieście Gdyni jest 60. pozycją umieszczoną na liście.

    W opublikowanym 16 marca br. rozporządzeniu prezydenta RP napisano, że centrum Gdyni uznano za Pomnik Historii ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe, materialne i niematerialne, unikatowego układu urbanistycznego powstałego na styku miasta z morzem. Dodano też, że układ ten jest wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu, a ze względu na jego szczególną rolę w rozwoju kraju i budowie polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości, uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej.

    W czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele gdyńskiego magistratu poinformowali, że obszar objęty wpisem liczy ok. 88 hektarów. Teren ten ma kształt nieregularnego krzyża, którego poprzeczne ramię sięga od Dworca Głównego PKP po Skwer Kościuszki i obejmuje pas biegnący wzdłuż ulic 10 Lutego i Starowiejskiej. Z kolei pionowa oś obejmuje pas ciągnący się po obu stronach ulicy Świętojańskiej.

    • 16 4

  • taaa

    "W umowie zostanie zapewnione nieodpłatne korzystanie z windy na taras jak i służebność, która zapewni korzystanie z tarasu widokowego"
    To już było... Ciekawe ilu gdynian da się znów nabrać na ogólnodostępny taras widokowy...

    • 24 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane