• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak dobrać rozmiar telewizora do wnętrza?

Joanna Stolp
11 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (72)
W przypadku rozdzielczości Full HD na każdy cal przekątnej ekranu przypada od 4 do 4,5 cm odległości, czyli średnio 4,2 cm. W przypadku rozdzielczości Full HD na każdy cal przekątnej ekranu przypada od 4 do 4,5 cm odległości, czyli średnio 4,2 cm.

Rozmiar telewizora a wnętrze - jak dobrać wielkość ekranu? Lubimy oglądać filmy na dużych telewizorach. Tymczasem światło niebieskie, jakie emitują ekrany, działa niekorzystnie na nasz wzrok. Dobór odpowiedniej wielkości i umiejscowienia telewizora znacznie poprawi komfort widzenia i - wbrew pozorom - poprawi wrażenia wizualne. Jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę?
Czy dbasz o komfort widzenia podczas oglądania telewizji?

Największe znaczenie przy zakupie telewizora powinien mieć rozmiar pomieszczenia, w którym planujemy go umieścić.

Rozmiar telewizora a wielkość pomieszczeniaO ile w przestronnych pokojach dziennych możemy pokusić się o umieszczenie nawet urządzeń o przekątnej 85 cali, o tyle do niewielkiego pomieszczenia nawet 55 lub 65-calowy ekran będzie zbyt duży. Dlaczego?

Kiedy siedzimy zbyt blisko, oczy muszą wodzić po całym ekranie, przez co szybciej się męczą. Odpowiednia odległość od telewizora zapobiega nadmiernemu zmęczeniu wzroku i zapewnia optymalną jakość oglądania. Jest ona obliczana na podstawie przekątnej ekranu oraz rozdzielczości. Mimo że zalecenia poszczególnych producentów mogą się nieco różnić, to z reguły wyróżnia się podział na rekomendacje dotyczące telewizorów Full HD i 4K Ultra HD.Full HD wymaga większej odległości niż 4KW przypadku rozdzielczości Full HD na każdy cal przekątnej ekranu przypada od 4 do 4,5 cm odległości, czyli średnio 4,2 cm. Zatem przykładowo dla telewizora:

 • o przekątnej 32 cale optymalna odległość będzie wynosiła ok. 130 centymetrów,
 • o przekątnej 50 cali - ok. 210 cm,
 • o przekątnej 60 cali - w przybliżeniu 250 cm,
 • o przekątnej 70 cali - niespełna 3 m,
 • o przekątnej 80 i 85 cali zalecana odległość wynosi kolejno ok. 336 i 357 cm.

Czy warto kupować używany sprzęt RTV? Czy warto kupować używany sprzęt RTV?

W przypadku telewizorów z rozdzielczością 4K odległość może być znacznie mniejsza.

- Producenci telewizorów zalecają, aby decydując się na telewizor z dużym ekranem, korzystać z obrazu o dużej rozdzielczości, takiej jak 4K. Im większa rozdzielczość, tym lepiej widzimy prezentowany obraz. Przyjmuje się, że w przypadku telewizorów 4K na każdy cal ekranu przypada od 1,5 do 3 cm odległości od oglądającego - w zależności od zastosowanych technologii i rekomendacji producenta - mówi Kamil Berliński z Działu Zakupów MediaMarkt.


Na jakiej wysokości umieścić telewizor?Nie bez znaczenia jest też wysokość mebla, na którym stoi telewizor, lub wysokość, na jakiej urządzenie to zawiśnie na ścianie.

Ważne jest, by środek ekranu znajdował się na wysokości wzroku odbiorcy lub nieco poniżej. Unoszenie wzroku podczas dłuższych seansów filmowych może bowiem nie tylko nadwyrężać oczy, ale także negatywnie wpływać na nasz kręgosłup.

 • Oglądanie telewizji ze zbyt bliskiej odległości jest nie tylko niekomfortowe, ale także szkodliwe dla wzroku.
 • Ważne jest także, by środek ekranu znajdował się na wysokości wzroku. Unoszenie wzroku podczas dłuższych seansów filmowych może nadwyrężać oczy i kręgosłup.


- Wysokość szafki, na której stoi telewizor, z reguły nie powinna być niższa niż metr. Im niżej stoi sprzęt, tym większy powinien być ekran - dodaje Kamil Berliński.

Jak możemy uchronić się przed negatywnym wpływem światła niebieskiego?Ustalenie odpowiedniej odległości ekranu od oglądającego i "dawkowanie" sobie czasu spędzanego przed telewizorem to niejedyne sposoby na ograniczenie szkodliwości negatywnego wpływu światła niebieskiego.

- Warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary z powłoką antyrefleksyjną, która blokuje światło niebieskie i niebieskofioletowe. Nawet jeśli nie posiadamy wady wzroku, mogą być to tak zwane okulary "zerówki", jedynie z powłoką ochronną. Powłoki antyrefleksyjne zapobiegają negatywnym skutkom działania światła niebieskiego i zwiększają komfort korzystania z urządzeń cyfrowych - mówi Jacek Rogowski, optometrysta z Salonu optyczno-okulistycznego w Gdańsku.
Dodatkowo niektóre urządzenia posiadają funkcję filtrowania światła niebieskiego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (72)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane