• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak ustalić wartość mieszkania?

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Home Broker
4 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Od trafnego ustalenia wartości nieruchomości zależy czy nie stracimy na transakcji i jak szybko uda nam się ją zawrzeć. Od trafnego ustalenia wartości nieruchomości zależy czy nie stracimy na transakcji i jak szybko uda nam się ją zawrzeć.

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz ile jest warte? A może musisz określić wartość nieruchomości odziedziczonej w spadku, żeby zapłacić podatek? Przedstawiamy siedem sposobów, jak w prosty sposób oszacować wartość posiadanej nieruchomości.



Jaka wycena nieruchomości jest dla ciebie wiarygodna?

Na co dzień mało kto zastawia się nad tym ile wart jest dom czy mieszkanie, w którym mieszka. Określenie dokładnej jego wartości jest jednak niezbędne, gdy pojawia się potrzeba zamiany mieszkania na większe. To jednak tylko jedna z życiowych sytuacji, która zmusza do wyceny posiadanej nieruchomości. Często określenie jej wartości potrzebne jest dla celów podatkowych (np. spadki, darowizny, amortyzacja mieszkania, w którym prowadzona jest działalność) czy chociażby kredytowych (zabezpieczenie długu na nieruchomości).

Przed koniecznością wyceny swojego majątku stają także politycy, członkowie samorządu czy urzędnicy samorządowi sporządzając zeznania majątkowe. Proces ten na pierwszy rzut oka może się wydawać trudny, dlatego Home Broker zebrał i przedstawił sześć sposobów na to jak wycenić nieruchomość.

1. Ogłoszenia to spora baza wiedzy
Dostępnym na wyciągnięcie ręki i bezpłatnym źródłem danych o cenach są ogłoszenia zamieszczane w prasie lub na portalach internetowych. Setki czy nawet tysiące nieruchomości tam oferowanych posiada często opis i zdjęcia oraz cenę. Jest to jednak tylko cena ofertowa, a więc kwota, od której sprzedający i kupujący rozpoczynają rozmowę. Należy pamiętać, że wiele mieszkań wystawionych na sprzedaż ma cenę znacznie zawyżoną. W efekcie przeciętna cena transakcyjna mieszkania w dużym mieście różni się od tej z ofert przeciętnie aż o kilkanaście procent. Jest to więc podstawowy minus danych dostępnych w ogłoszeniach - nie są w pełni wiarygodne.

Z drugiej strony duża dostępność i darmowość tego źródła danych przemawia za tym, aby korzystać z niego w celu uzyskania przybliżonych informacji o danym rynku. Jest to więc dobre źródło jeśli chcemy określić wartość nieruchomości szybko i z dużym przybliżeniem. Gdy porównujemy nasze mieszkanie do tych z ogłoszeń musimy pamiętać, że na cenę wpływa nie tylko lokalizacja, ale też standard budynku, stan samego lokalu, ale też nawet dokładne położenie lokalu w budynku (piętro i ekspozycja). Tak dokładne dane nie zawsze można wyczytać z ogłoszenia.

2. Uproszczona wycena bez wychodzenia z domu
Kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez internet jest możliwość przybliżonej wyceny nieruchomości. Można to zrobić na specjalnych portalach poprzez wypełnienie mniej lub bardziej skomplikowanej ankiety. Co ciekawe może być to rozwiązanie w pełni darmowe. Istnieje jednak pewne niebezpieczeństwo, że właściciel będąc przywiązanym do swojej nieruchomości zastosuje wyższe oceny odnośnie lokalizacji czy standardu podnosząc tym samym wycenę.

3. Dokument da tylko rzeczoznawca
W niektórych sytuacjach potrzebna jest wycena, pod którą podpisze się osoba uprawniona do wyceny nieruchomości, czyli rzeczoznawca majątkowy. Taki dokument (tzw. operat szacunkowy) będzie potrzebny gdy ubiegamy się o kredyt, ale też na przykład w razie sporu z organem podatkowym. Rzeczoznawca majątkowy może na przykład na podstawie danych o transakcjach nieruchomościami podobnymi do naszej określić dokładnie wartość naszego majątku. Jest to jednak tylko jedna z metod wykorzystywanych przez rzeczoznawców, którzy potrafią określić nie tylko wartość mieszkania czy domu, ale też gruntu, biurowca, lasu, a nawet takiego prawa, które pozwala sąsiadowi przejeżdżać przez fragment należącej do nas działki. Za swoją usługę rzeczoznawcy pobierają opłaty. Są one bardzo zróżnicowane w zależności od skomplikowania wyceny. W przypadku nieskomplikowanego operatu dotyczącego mieszkania w dużym mieście może to być koszt kilkuset złotych.

4. Wycena jednym z elementów pracy pośrednika
Wycenę zlecić można pośrednikowi nieruchomości. Ten, znając lokalny rynek i po obejrzeniu mieszkania lub domu nie powinien mieć problemu z oszacowaniem jego wartości. Profesjonaliście płacimy za znalezienie nabywcy, zaplanowanie z właścicielem strategii sprzedaży, pomoc w ustaleniu ceny ofertowej, służenie radą przy przygotowaniu nieruchomości, prowadzenie negocjacji, przygotowanie niezbędnych dokumentów, umów i protokołu zdawczo-odbiorczego kończącego całą transakcję.

5. Spółdzielcze własnościowe bez tajemnic
Ułatwione zadanie w tym względnie mogą mieć mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Doświadczenia doradców Home Broker pokazują, że część spółdzielni udostępnia informacje na temat transakcji zawartych na terenie spółdzielni. Ale uwaga! Dotyczy to tylko mieszkań będących przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (nie jest to pełne prawo własności, choć do niego zbliżone; potocznie zwane mieszkaniami własnościowymi lub własnościowymi hipotecznymi). Spółdzielnia może udostępnić tylko część informacji o transakcji. Można się więc spodziewać, że poznamy numer budynku, powierzchnię, piętro i cenę, ale raczej już nie numer mieszkania, a tym bardziej personalia stron umowy.

6. Pomocna dłoń komornika
Na koniec warto zwrócić uwagę na bazę danych o cenach nieruchomości, która działa od całkiem niedawna. Krajowa Rada Komornicza prowadzi portal internetowy udostępniający informacje o licytacjach komorniczych (www.licytacje.komornik.pl). Minusem tej bazy danych jest relatywnie niewielka objętość, ale można tam znaleźć dokładne informacje o lokalizacji nieruchomości oraz cenie rynkowej oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Choć zdjęcia rzadko są załączane do ogłoszenia, to jest to baza danych w pełni darmowa.
Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Home Broker

Opinie (82) 2 zablokowane

  • Jatka w nieruchomosciach juz sie zaczyna. (1)

    Oto 12 REALNYCH powodów dlaczego czekaja nas POTĘŻNE spadki cen nieruchomości.
    - skoncza sie inwestycje sponsorowane z kasy unijnej.
    - po Euro2012 pracę straci nawet 200 tysięcy osób zatrudnionych w budownictwie, usługach, handlu
    - koszt robotnika budowlanego znaczaco spadnie, podobnie jak materialow budowlanych
    - frank, wobec niepewnosci w strefie Euro, pojdzie w gore
    - decyzja RPP o podniesieniu stóp procentowych podroży kredyty w PLN
    - koniec RNS
    - nowe rekomendacje KNFu; zaostrzenie kryteriow przyznawania kredytow / brak zdolnosci kredytowej potencjalnych nabywcow
    - posypia sie licytacje i zajecia komornicze gdy dlug zacznie przekraczac wartosc nieruchomosci,
    - niż demograficzny
    - postępujaca emigracja
    - planowane wprowadzenie podatku katastralnego
    - koszt wynajmu mieszkania jest dużo mniejszy od kosztu kredytu

    • 9 6

    • W 2006 roku 99% komentarzy w Sieci brzmiała

      "ceny będą rosły w nieskończoność" z przywołaniem miliona argumentów za. To był czas na sprzedaż z zyskiem. 2 lata spekulacji na której co niektórzy się mocno obłowili i bańka pękła. W tej chwili zaczyna być sytuacja odwrotna - 99% komentarzy - "cena będzie spadać" również z milionem argumentów za tą tezą. To jest czas na zakupy, a na pewno nie na sprzedaż. Nigdy nie należy iść z mainstreamem. A jak ktoś lubi z prądem i "bez ryzyka" zawsze można wpaść do Ambergolda, aby zrzucić się P. na pałacyk w Rusocinie :-)

      • 5 2

  • niestety (1)

    to co mieliśmy w latach 2006 - 2008 okrśłiłbym mianem spekulacji a nie zwykłego handlu, banki się przestraszyły nie dają kredytów także Ci którzy kupili w 2008 - mogę im ogromnie współczuć.. i to wszystko

    te czasy już nie wrócą - chyba, że za ... naście lat!!!

    • 1 2

    • Banki niczego się nie przestraszyły, bo to one kreują sytuację

      tak jak im pasuje. Nabrały niewolników kredytowych i na chwilę odpuściły. Wrócą do tematu za kilka lat, ale najpierw zainkasują miliardy USD i EURO tzw. "pomocy" (wnosząc po wynikach finansowych potrzebna im ona jak łysemu grzebień) na koszt pana, pani i państwa też. Taka strategia, ale lemingi nie qmają bazy i podnoszą larum. Płaczcie i panikujcie. Dorzucą im jeszcze z miliard żeby "ratować sytuację" i "stabilizować rynek". Wy będziecie pracować do usr.... śmierci, a banksterzy rechoczą w kułak.

      • 3 0

  • Zaklinanie rzeczywistości!!!!:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    • 2 2

  • ale to już było..

    ale to już było i nie wróci więcej i choć tyle się zdarzyło to do przodu wciąży wyrywa głupie serce..../ bis

    • 4 2

  • Stabilizacja cen i triki deweloperow

    Ceny są stabilne z lekka tendencja spadkową.
    Deweloperzy kombinują na różne sposoby. Najbardziej popularna technika to podział mieszkań na lepsze i gorsze. Te z parteru lub ciemne, niosko, z widokiem na skarpę lub inny budynek, w budynku bez windy, w gorszych lokalizacjach są sprzedawane taniej.
    Pozostałe są utrzymywane na wyższym poziomie cenowym.

    • 2 1

  • US w hiszpanii rząda ceny zakupu mieszkania w polsce

    czy jest legalnie aby urząd skarbowy w hiszpanii rządał aby podać za jaką za cenę kupiłem mieszkanie w polsce 10 lat temu.
    nadmieniam , iz od 4 lat mieszkam w hiszpanii i tam zakupiłem mieszkanie na kregyt i częściowo je spłaciłem pieniędzmi ze sprzedaży drugiego mieszkania w polsce
    nie jestem obywatelem hiszpanii, mam wyłacznie obywatelstwo polskie i na stałe jestem zamekdowany w warszawie
    pozdrawiam

    • 0 0

  • Porównanie sprzedaży mieszkania z cenami z operatów komorniczych jest bez sensu

    Biegły szacując wartość nieruchomości do licytacji często nie wie jaki jest stan nieruchomości w środku a na podstawie wcześniejszych przypadków zakłada że mieszkanie jest zniszczone do kapitalnego remontu a to raczej nie pokrywa się ze stanem większości mieszkań oferowanych na rynku wtórnym.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane