• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zwiększyć odzysk energii z ogniw fotowoltaicznych?

Joanna Stolp
4 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (42)
Jednym z kluczowych parametrów, który musi zostać ustalony na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej, jest lokalizacja paneli. Jeśli dach jest dobrze nasłoneczniony, możemy pokusić się o ich montaż na dachu. Jednym z kluczowych parametrów, który musi zostać ustalony na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej, jest lokalizacja paneli. Jeśli dach jest dobrze nasłoneczniony, możemy pokusić się o ich montaż na dachu.

Wybór rodzaju instalacji fotowoltaicznej, jej usytuowanie, ustawienie i odpowiednie utrzymanie wpływa na ilość pozyskiwanej ze słońca energii. Jej odzysk można także zwiększyć poprzez zamontowanie dwustronnych, czyli bifacjalnych, paneli lub instalację magazynu energii.

Czy masz instalację fotowoltaiczną?

Panele na dachu czy na gruncie?Duże znaczenie dla zwiększenia odzysku z ogniw fotowoltaicznych ma przede wszystkim wybór rodzaju instalacji i jej odpowiednie usytuowanie.

- Jednym z kluczowych parametrów, który musi zostać ustalony na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej, jest lokalizacja modułów fotowoltaicznych. To ustalenie będzie bezpośrednio wpływało na ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną - tłumaczy Martin Zmuda, menadżer sieci sprzedaży Energa Obrót.
Jeśli dach jest dobrze nasłoneczniony (oraz wytrzymały), możemy pokusić się o montaż paneli na dachu. Instalowanie modułów na dachu pozwala na wykorzystanie powierzchni, której i tak w żaden inny sposób byśmy nie mogli wykorzystać.

Przewodnik po dotacjach na poprawę efektywności energetycznej budynków Przewodnik po dotacjach na poprawę efektywności energetycznej budynków

Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą pewne ograniczenia. Często zdarza się, że powierzchnia dachu jest mniejsza niż ta, której byśmy potrzebowali na instalację fotowoltaiczną. Mogą występować także zacienienia lub brak możliwości zmiany ekspozycji modułów, co przełoży się na ograniczenie uzysku energii elektrycznej. W takiej sytuacji lepiej wybrać instalację modułów na konstrukcji wsporczej na ziemi, które pozwoli na ustawienie najkorzystniejszej ekspozycji słonecznej.

Instalacja gruntowa wiąże się natomiast z wyłączeniem z użytkowania fragmentu działki i koniecznością poprowadzenia w ziemi kabli zasilających instalację. Konstrukcja do montażu modułów na ziemi jest też droższa niż konstrukcja na dachy skośne.

- Nie zawsze dodatkowe nakłady finansowe, które musimy przeznaczyć na instalację gruntową, mają bezpośrednie przełożenie na zwiększenie rentowności instalacji. Często ekspozycja na dachu jest wystarczająca, aby zainstalować instalację, która wytworzy nam odpowiednią ilość energii, a w dodatku nie będzie znacząco wpływała na estetykę dachu - wyjaśnia Martin Zmuda.


Odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznychNie bez znaczenia pozostaje także ustawienie paneli fotowoltaicznych i ich optymalne utrzymanie.

- Czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność instalacji, jest jej orientacja względem słońca. Panele powinny być skierowane w stronę, z której otrzymują maksymalne nasłonecznienie w ciągu dnia - mówi Michał Kitkowski, prezes firmy SunSol sp. z o.o.
Pływająca Pływająca "elektrownia" na Stogach. Pierwsza taka w Polsce

Kąt nachylenia paneli powinien być dostosowany do szerokości geograficznej, w której zlokalizowana jest instalacja. Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej trzeba także unikać zacienienia, w tym również elementów, które ten cień mogą tworzyć, czyli znajdujących się wokół nich drzew czy budynków. Może to bowiem wpływać na obniżenie produkcji energii całego układu. Pamiętajmy także, że kąt padania promieni słonecznych na panele zmienia się w zależności od pory roku.

- Nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu paneli. Usuwanie zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył, liście czy śnieg, pozwala, by większa ilość światła docierała do ogniw, co zwiększa ich efektywność - dodaje Michał Kitkowski.


Panele bifacjalne, czyli dwustronneZwiększenie uzysku energii z jednego modułu umożliwiają m.in. panele bifacjalne, czyli dwustronne. Ich montaż pozwala na szybszy zwrot kosztów inwestycyjnych niż ten w przypadku montażu tradycyjnych instalacji.

W odróżnieniu od jednostronnych paneli zaawansowane technologie zawarte w modułach bifacjalnych pozwalają wykorzystywać obie strony panelu do wytwarzania energii elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że tylny element panelu jest również pokryty materiałem fotowoltaicznym. Dzięki temu może skoncentrować nie tylko bezpośrednio padające promienie słoneczne, ale i odbite światło, mimo że nie pada ono na powierzchnię panelu. To z kolei przekłada się na uzysk dodatkowej energii.

Czyste Powietrze 2023. Zmiany w dotacjach i zasadach programu Czyste Powietrze 2023. Zmiany w dotacjach i zasadach programu

Decydując się na zakup modułów bifacjalnych i sprawdzając ich parametry, pamiętajmy, że podawana na tabliczce znamionowej moc dotyczy wyłącznie przedniej strony modułu.

- Energia wytworzona tylną stroną, ze światła odbitego, jest wartością dodaną, zwiększającą wydajność modułu nawet o 30 proc. Dodatkowo moduły bifacjalne dzięki zastosowaniu szkła z obu stron modułu zwiększają bezpieczeństwo pożarowe, czyniąc moduł niepalnym - mówi Martin Zmuda.
Ze względu na wyższe ceny modułów bifacjalnych nie opłaca się jednak ich instalować bez przygotowania odpowiedniego podłoża lub w miejscu, gdzie nie można go właściwie przygotować.

Produkcja energii z OZE w blokach czeka na podpis prezydenta Produkcja energii z OZE w blokach czeka na podpis prezydenta

Warto także pamiętać, że panele dwustronne mają jednak pewne ograniczenia. Ich wydajność zwiększa się wyłącznie w sytuacji, gdy montujemy je na odbijającym światło podłożu.

- Panele bifacjalne szczególnie warto wykorzystać, jeśli mamy do dyspozycji obszar o jasnej powierzchni odbijającej światło, np. pokryty białymi kamieniami lub białym dachem, jak również w przypadku oświetlenia odbitego od budynków czy nawierzchni. Stosuje się je na instalacjach naziemnych lub na dachach płaskich. Koszt takich paneli to dodatkowe 5 proc., a uzysk może być większy do 15 proc. rocznie - tłumaczy Michał Kitkowski.

Magazyny energiiSposobem na zwiększenie wydajności z instalacji fotowoltaicznej jest również inwestowanie w magazyny energii, które pozwalają na zbieranie nadwyżek energii w trakcie intensywnej pracy instalacji oraz przechowywanie jej do czasu, gdy panele fotowoltaiczne nie będą produkowały prądu, czyli wieczorami, w pochmurne dni i w sezonie jesienno-zimowym.

- Magazyny energii stają się coraz częstszym elementem, w które inwestorzy wyposażają swoje instalacje fotowoltaiczne. Zainstalowanie magazynu energii pozwala na zmagazynowanie dodatkowej energii wewnątrz domu, zwiększając autokomsumpcję energii wytwarzanej przez instalację i pozwalając na przechowanie energii w domu na czas, kiedy instalacja jej nie produkuje - dodaje Martin Zmuda.


Dzięki temu rozwiązaniu możemy zmaksymalizować wykorzystanie energii słonecznej i w pełni wykorzystać wydajność pracy naszych paneli fotowoltaicznych. Jeśli nie ma w instalacji, niewykorzystana energia jest wysyłana do lokalnej sieci elektroenergetycznej.

- Jeżeli natomiast wyposażymy naszą domową instalację fotowoltaiczną w magazyn energii, prąd, który wytworzy instalacja, zanim trafi do sieci dystrybucyjnej, trafia do naszego magazynu. Dopiero jeżeli instalacja zaopatrzy dom oraz naładuje magazyn energii, wysyła prąd na zewnątrz, do sieci - tłumaczy Martin Zmuda.
Pompy ciepła. Powietrzne popularniejsze niż gruntowe Pompy ciepła. Powietrzne popularniejsze niż gruntowe

Magazyny energii możemy również zaprogramować niestandardowo. Producenci dają możliwość m.in. ustawienia harmonogramu ładowania i rozładowywania magazynu, co może okazać się przydatne w sytuacji godzinowych stawek za energię elektryczną. Możemy też wybrać magazyn energii jako awaryjne źródło zasilania najważniejszych urządzeń elektrycznych.

- Niestety magazyny energii mają też swoje wady. Mają ograniczoną sprawność, określoną żywotność, zajmują dodatkowe miejsce, a także muszą być zapewnione odpowiednie warunki, w jakich mają być zainstalowane - wymienia Martin Zmuda.
Koszt zainstalowania magazynu energii nadal jest dużym wydatkiem, a jeśli chcemy skorzystać z funkcji zasilania awaryjnego, konieczne będzie wyposażenie go w elementy automatyki. Dzięki programom dofinansowań do odnawialnych źródeł energii możemy jednak skrócić okres zwrotu takiej inwestycji.

- Przy dotacji w wysokości 16 tys. zł na magazyn energii i cenie prądu w 2024 r. w okolicach 1,3 zł (według taryfy URE wzrost z 0,8 zł przy zastosowaniu tarczy solidarnościowej na 2023 rok) stopa zwrotu z takiej inwestycji znajdzie się w granicach od sześciu do ośmiu lat - ocenia Michał Kitkowski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni otwarte Osiedla Urzeka

dni otwarte

Premiera trzech wyjątkowych apartamentów w Sercu Gdańska

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33450 zł/m2
Gdynia Orłowo
23600 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
19150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15400 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15200 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane