• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Listwy przypodłogowe. Jakie wybrać?

JPU
28 listopada 2022, godz. 08:00 
Opinie (33)
Od jakości i wyglądu listew przypodłogowych zależy nie tylko efekt finalny podłóg, ale i ochrona ścian. Od jakości i wyglądu listew przypodłogowych zależy nie tylko efekt finalny podłóg, ale i ochrona ścian.

Listwy przypodłogowe wybieramy zwykle na końcu, jako dodatek do podłogi. Tymczasem mają one duże znaczenie funkcjonalne. Od ich wyglądu zależy finalny wygląd podłóg i całego wnętrza, a od jakości ochrona ścian. Przy ich wyborze warto zatem kierować się materiałem, z którego zostały wykonane, bo to on zapewnia trwałość i wieloletnie użytkowanie.
Czym kierowałe(a)ś się przy wyborze listew przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale także zabezpieczają ścianę przed zniszczeniem i wilgocią oraz maskują dylatacje, czyli niewielkie szczeliny, które muszą pozostać po położeniu podłogi.

Coraz częściej ukrywają także przewody i kable, których w naszym domach poprowadzonych jest coraz więcej, ewentualnie także dekoracyjne podświetlenie za pomocą LED.

Gdzie kupić podłogi i listwy w TrójmieścieRodzaje listew przypodłogowychDostępne na rynku listwy różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem czy kolorem.

Przy ich wyborze warto pamiętać, że nie każda listwa będzie odpowiednia do każdego rodzaju podłogi. W wielu przypadkach możemy się zdecydować na listwy w kolorze białym lub dostosowanym do konkretnego wnętrza - pomalowane w kolorze RAL lub NCS.

- Producenci oferują listwy odporne na uderzenia, zarysowania, wilgoć, które występują w wielu modelach i wymiarach z możliwością wykończenia w różnych kolorach, tak by ostatecznie osiągnąć zamierzony efekt aranżacji. Mimo szerokiego wyboru największą popularnością cieszą się minimalistyczne listwy o prostym kształcie, lakierowane białe, ewentualnie czarne lub do malowania w kolorze ściany, wykonane z MDF lub poliuretanu - mówi Gabriela Spica z firmy Prestige Decor.

Sofa na zamówienie. Co można dopasować? • Listwy z PCV, czyli z polichlorku winylu, są odpowiednie do podłóg z paneli i drewna, pozwalają na sprawne korygowanie niedociągnięć i odchyleń w poziomie podłogi.
 • Listwy drewniane są najczęściej wykonane z drewna pozyskanego z drzew iglastych, które można pomalować na dowolny kolor. W odróżnieniu do listew wykonanych z PCV nie są tak elastyczne, ale mają możliwość konfiguracji przekroju.
 • Listwy przypodłogowe różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem profilu, kolorem czy wysokością. Listwy przypodłogowe różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem profilu, kolorem czy wysokością.
 • Listwy z płyty MDF mają z reguły wierzchnią warstwę z lakieru lub okleiny w dowolnym kolorze. Ich zaletą jest możliwość łatwego, także samodzielnego, montażu przy użyciu kleju montażowego.

  - Rodzaje listew przypodłogowych możemy podzielić na materiał, z jakiego zostały wykonane, lub na sposób jego zastosowania. Na rynku mamy tak naprawdę dwa wiodące materiały: płytę MDF (Medium Density Fibreboard) oraz duropolimer. Z tej pierwszej grupy rekomendujemy produkty Prestige Decor oraz Lagrus. Z kolei szeroki wybór listew przypodłogowych z duropolimeru mają firmy Orac Decor, Mardom Decor oraz NMC - mówi Marta Szoszorowska-Synowiecka z IKA-Kolor.
 • Listwy poliuretanowe, duropolimerowe. Zarówno MDF, jak i duropolimer są wilgocioodporne, ale listwy z duropolimeru cechuje mniejsza chłonność na wodę przez gęstą strukturę rdzenia.
 • Listwy polistyrenowe wykonane są z materiału podobnego do styropianu, sprzedawane są w kolorze białym, ale można je przemalować na dowolny kolor.
 • Listwy metalowe

  - Trend na drzwi ukryte zwiększa również zainteresowanie listwami, które po osadzeniu w profilu aluminiowym licują się ze ścianą. W przypadku inwestycji publicznych sprawdza się wariant listew metalowych lub o parametrach podniesionej ognioodporności - wyjaśnia Gabriela Spica.


Styl wnętrza a rodzaj listew przypodłogowychBiałe listwy MDF dobrze sprawdzą się we wnętrzach w stylu klasycznym, francuskim, prowansalskim, jak również w nowoczesnych pomieszczeniach. Podobne zastosowanie będą mieć poliuretanowe listwy przypodłogowe, które dodatkowo dobrze sprawdzą się też przy industrialnych aranżacjach.

Na drewniane listwy przypodłogowe możemy się z kolei zdecydować, jeśli z tego samego materiału i w tym samym odcieniu wybraliśmy podłogę.

Listwy przypodłogowe zabezpieczają ścianę przed zniszczeniem, ukrywają przewody i kable oraz maskują dylatacje. Listwy przypodłogowe zabezpieczają ścianę przed zniszczeniem, ukrywają przewody i kable oraz maskują dylatacje.

Listwy przypodłogowe - ceny i montażZ reguły montażem listew zajmują się ci sami fachowcy, którzy układają podłogi. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas na dogrywanie terminów poszczególnych ekip.

Pytanie do prawnika. Gdy w nowym mieszkaniu odpadają płytkiCena listew zależna jest od ich wysokości, formatu, profilowania.

Jeśli zdecydujemy się na zakup i montaż listew od tej samej firmy, która montuje podłogę, możemy liczyć na nieco niższą cenę ze względu na sposób opodatkowania. Sam zakup jest opodatkowany bowiem stawką 23 proc. VAT, a zakup z montażem - 8 proc. VAT. Ponadto w niektórych salonach przy zakupie podłogi, podkładu oraz listew przypodłogowych można liczyć na rabat.

Ceny listew z płyty MDF zaczynają się od ok. 80 zł za mb. Za listwy wykonane z drewna trzeba zapłacić od ok. 120 zł za mb, a za poliuretanowe - ok. 70 zł za mb.
JPU

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

OdeaPark - Dzień otwarty

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31500 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22400 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21000 zł/m2
Gdańsk Długie Ogrody
18650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17350 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15050 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane