- 1 Więcej mieszkań na wynajem. Ceny spadają (119 opinii)
- 2 Wysoki budynek zamiast Aioli we Wrzeszczu (386 opinii)
- 3 Aranżacje. Urban jungle w małym domu (9 opinii)
- 4 Deweloperskie premiery z listopada 2023 (107 opinii)
- 5 Trójmiasto pustostanami stoi, ale są gorsi (194 opinie)
- 6 Kto nowym konserwatorem zabytków? (237 opinii)
Lubisz swój dom? Jeśli nie, to dlaczego?
Autorzy wydanego niedawno raportu "Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?" zastanawiają się m.in. jakie powinno być mieszkanie i jakie powinniśmy sobie zadać pytania, jeśli chcielibyśmy świadomie urządzić swój dom. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie łatwe, bo aż 77 proc. respondentów widzi potrzebę zmian w swoim mieszkaniu.
Z raportu wynika, że 79 proc. Polaków lubi swój dom, a 91 proc. badanych uznaje go za miejsce, gdzie mogą się w pełni zrelaksować. Mimo że wiele osób, przebywając poza swoimi czterema kątami, tęskni za swoim lokum, to zaledwie co piąty ankietowany uznaje je za wygodne, a aż 77 proc. osób uważa, że wymaga ono poprawki.
Co bierzemy pod uwagę podczas urządzania wnętrza?
Nie ma wątpliwości, że Polacy lubią praktyczne i funkcjonalne rozwiązania - potwierdza to aż 87 proc. ankietowanych. Bardzo ważna okazała się także estetyka i styl wnętrza, a także jakość materiałów i elementów wyposażenia - na nie postawiła ponad połowa respondentów. Odpowiednia aranżacja mieszkania jest istotna dla 91 proc. ankietowanych Polaków.
Nic w tym dziwnego - urządzenie wnętrza jest jednym ze sposobów na wyrażenie siebie i swoich preferencji. Tym bardziej przy wykańczaniu lub remoncie wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę na szereg elementów.
Jak nadać wnętrzu indywidualny charakter?
Duże znaczenie podczas urządzania mieszkania czy domu ma umiejętne wydzielanie stref: przestrzeni nocnej i dziennej, kącika do pracy, relaksu czy zabawy. Przemyślane wnętrze pozwala na oddzielenie poszczególnych funkcji, wygodne i niekonfliktowe korzystanie z różnych części mieszkania i - co istotne - umożliwi zapewnienie prywatności, której w domu brakuje co trzeciemu respondentowi.
- Po pierwsze musimy określić swoje potrzeby. Przemyśleć, jakie przestrzenie funkcjonalne musimy wydzielić w domu, aby każdy domownik mógł komfortowo i bezpiecznie spędzać w nim czas, realizować się lub wykonywać swoje obowiązki. Planujemy zatem przestrzenie wspólne w części dziennej, przestrzenie do pracy dla uczniów lub gabinet, jeśli pracujemy w domu, oraz przestrzeń do odpoczynku, nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na osobną sypialnię. Wydzielenie stref funkcjonalnych jest podstawą stworzenia przyjaznego wnętrza nawet na niewielkiej przestrzeni - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.
- Jedyną radą na to jest spisanie w punktach potrzeb domowników i grupowanie ich, a dalej po prostu rysowanie. Najlepiej sprawdza się zakreślenie okręgami poszczególnych stref na rzutach. Taki szkic pozwala na łatwiejsze wyobrażenie funkcji przestrzeni - dodaje Joanna Wojciechowska.
Ważną rolę w aranżacji wnętrza i dopasowaniu go do potrzeb mieszkańców odgrywa także personalizacja wnętrza. Jak wynika z raportu, najpopularniejszymi elementami wykorzystywanymi do personalizacji wnętrz są rośliny, zdjęcia oraz książki i albumy. Wskazuje je kolejno 76 proc., 59 proc. i 53 proc. ankietowanych. Co piąty Polak jest jednak w stanie zrezygnować z ozdób na rzecz minimalizmu.
Aranżacja wnętrz w Trójmieście
Nie tylko wizja, ale i planowanie realizacji
Podczas wykańczania lub remontu mieszkania czy domu bardzo ważne jest dokładne rozplanowanie terminów. Nawet najciekawsza wizja wnętrza na nic się zda, jeśli w odpowiednim czasie nie zarezerwujemy fachowej ekipy remontowej czy stolarza. Na solidnych specjalistów można czekać kilka miesięcy, a czasem nawet rok. Materiały wykończeniowe do kuchni i łazienki powinny być zamówione w pierwszej kolejności, bo to właśnie od tych pomieszczeń aranżację mieszkania często rozpoczyna ekipa.
- Na odbiór mieszkania warto umówić się ze specjalistą, który wskaże ewentualne niedociągnięcia. Bardzo dużym ułatwieniem jest także możliwość składowania materiałów przed wejściem ekipy bądź zamówienie ich na przybliżoną datę planowanego remontu lub odbioru mieszkania. Na wszystko teraz się czeka, szczególnie jeśli zamawiamy nietypowe rzeczy - wyjaśnia Agata Zatorska z Achprojekt.
Kiedy tylko jest to możliwe, trzeba umówić się na pomiar drzwi. Ważne, by zrobić to jak najszybciej, bo na wiele modeli czeka się co najmniej od 8 do 12 tygodni, a w wielu przypadkach nawet dłużej.
Wanna do małej łazienki. Co wybrać?
- Podstawowy projekt mieszkań ma minimalną liczbę gniazd. Warto zwrócić uwagę, czy ta liczba będzie dla nas wystarczająca. Lepiej je dodać, póki jest na to czas - dodaje Agata Zatorska.
Niezbędne jest określenie budżetu i odpowiedni podział kosztów. Większe środki warto przeznaczyć na elementy stałe, tj. materiały wykończeniowe: podłogi, drzwi, farby, elementy podtynkowe oraz oczywiście zabudowy meblowe.
- Te elementy są z nami przez kilkanaście lat i powinny być jak najlepszej jakości. Mniejsze kwoty można przeznaczyć na elementy mobilne - wyposażenie czy dekoracje. Je łatwiej wymienić, gdy się zniszczą lub znudzą - doradza Joanna Wojciechowska.
Które pomieszczenia są najważniejsze podczas urządzania wnętrza?
Według wskazań respondentów dobrze trzeba urządzić przede wszystkim kuchnię (37 proc.) i pokój dzienny (35 proc.). Jest dobra wiadomość dla tych, którzy godzinami głowią się nad tym jak optymalnie urządzić kuchnię - taki sam problem ma aż 54 proc. ankietowanych, którzy się za zabierają za to zadanie.
Nic dziwnego, w końcu to w tych pomieszczeniach zazwyczaj toczy się życie rodzinne. Chociaż - jak pokazują równolegle zaprezentowane badania - kuchnia wcale nie jest naszym ulubionym pomieszczeniem w domu (znalazła się dopiero na trzecim miejscu). Najbardziej w naszych domach kochamy salon - tak wskazuje 56 proc. badanych.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-07-04 11:16
Lubie. Nie jest idealny, ale dobrze sie w nim czuje, bo atmosfera dobra.
- 21 0
-
2022-07-04 08:04
Nie lubię (7)
Nie lubię, bo miałam otwarty widok, a teraz mam blok i widzę tylko palaczki i palaczy jak smrodzą i pstrykają petami.
- 58 3
-
2022-07-04 08:41
Czekam aż zostanie zakazane palenie na balkonie (6)
- 41 4
-
2022-07-04 09:16
(5)
Oj tak! Palenie na balkonach powinno być zabronione! Co chwilę ktoś z sąsiadów wychodzi na balkon i pali papierochy i cały ten syf wlatuje do mieszkania!
- 38 1
-
2022-07-04 09:33
To są po prostu chamy nie ludzie. (4)
Mam takich pod sobą, on bezrobotny siedzi cały dzień pije piwsko i pali, ona wraca o 16 z pracy i dołącza do niego. Piją i palą jeden do 23.
Obok wprowadziło się dwóch roboli spod Olsztyna. Jeden szuka roboty więc pali coś co trudno nazwać fajkami tak śmierdzi, drugi dołącza do niego po południu i tak siedzą i palą na tym balkonieMam takich pod sobą, on bezrobotny siedzi cały dzień pije piwsko i pali, ona wraca o 16 z pracy i dołącza do niego. Piją i palą jeden do 23.
Obok wprowadziło się dwóch roboli spod Olsztyna. Jeden szuka roboty więc pali coś co trudno nazwać fajkami tak śmierdzi, drugi dołącza do niego po południu i tak siedzą i palą na tym balkonie opowiadając jakieś łzawe historię z młodości.
I na koniec po drugiej stronie 3 młodych najemców, akurat mam okno od sypialni przy ich balkonie. Impreza prawie codziennie i fajeczki przy okazji. Czuję się jakbym mieszkał w palarni.- 29 2
-
2022-07-04 09:50
(2)
Kiedyś jeden Pan opisywał że miał dość wdychania smrodu z papierochów od sąsiada który siedział i jarał non stop na balkonie. Skoro prośby nie pomogły to za każdym razem jak dziad zapalał papierocha wychodził na balkon i rozpylał gaz pieprzowy... I to pomogło, dziad przestał palić na balkonie. Może jest to metoda na palaczy którzy nie chcą zrozumieć że zmuszają innych do wdychania swojego smrodu?
- 15 1
-
2022-07-04 10:51
Tylko gaz leci do góry do mieszkania razem z dymem. (1)
- 10 0
-
2022-07-04 18:46
:D no właśnie
dziad przestał palić bo rzucił palenie a ten co rozpylał gaz sam się z mieszkania wypędził :D
- 3 0
-
2022-07-04 19:08
Dzień świra po prostu
- 8 0
-
2022-07-04 11:22
(3)
3 lata temu sie przeprowadzilam do mojego domu i wreszcie strzal w 10tke. Uwielbiam to miejsce, dom, sasiedzi ok, przestrzen, relaks. Uwielbiam wracac do domu po pracy, po wakacjach.
- 25 0
-
2022-07-04 14:53
gratulacje, oby tak dalej
- 8 0
-
2022-07-04 18:50
też uwielbiam, przede wszystkim przestrzeń. Budując dom, człowiek nie zastanawia się czy 60 czy 80 metrów tylko od razu z grubej rury. Móc mieć przestrzeń to prawdziwy luksus. Na szczęście w przypadku domu wychodzi taniej za metr niż jakby się kupowało mieszkanie nawet w tej samej lokalizacji.
- 8 0
-
2022-07-05 13:41
Czy aby na pewno twojego? Czy banku póki nie spłacisz kredytu?
- 0 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.