• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lubisz swój dom? Jeśli nie, to dlaczego?

Joanna Stolp
4 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Urządzenie komfortowego mieszkania wcale nie jest łatwe. Badania zaprezentowane w raporcie nt. mieszkań Polaków pokazują, że 54 proc. badanych uważa, że najtrudniej urządzić kuchnię.  Urządzenie komfortowego mieszkania wcale nie jest łatwe. Badania zaprezentowane w raporcie nt. mieszkań Polaków pokazują, że 54 proc. badanych uważa, że najtrudniej urządzić kuchnię.

Autorzy wydanego niedawno raportu "Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?" zastanawiają się m.in. jakie powinno być mieszkanie i jakie powinniśmy sobie zadać pytania, jeśli chcielibyśmy świadomie urządzić swój dom. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie łatwe, bo aż 77 proc. respondentów widzi potrzebę zmian w swoim mieszkaniu.Lubisz swój dom?

Przekrojowy raport dotyczący miejsca zamieszkania i wnętrz, w jakich mieszkają Polacy, przygotowało Think Co - firma badawczo-rozwojowa, która od kilku lat bada procesy transformacji polskiego rynku nieruchomości. Partnerami badania "Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?" są Ikea, Spravia i Otodom.

Z raportu wynika, że 79 proc. Polaków lubi swój dom, a 91 proc. badanych uznaje go za miejsce, gdzie mogą się w pełni zrelaksować. Mimo że wiele osób, przebywając poza swoimi czterema kątami, tęskni za swoim lokum, to zaledwie co piąty ankietowany uznaje je za wygodne, a aż 77 proc. osób uważa, że wymaga ono poprawki.

Aż 77 proc. ankietowanych chciałoby zmienić coś w swoim mieszkaniu lub domu. Aż 77 proc. ankietowanych chciałoby zmienić coś w swoim mieszkaniu lub domu.

Co bierzemy pod uwagę podczas urządzania wnętrza?Nie ma wątpliwości, że Polacy lubią praktyczne i funkcjonalne rozwiązania - potwierdza to aż 87 proc. ankietowanych. Bardzo ważna okazała się także estetyka i styl wnętrza, a także jakość materiałów i elementów wyposażenia - na nie postawiła ponad połowa respondentów. Odpowiednia aranżacja mieszkania jest istotna dla 91 proc. ankietowanych Polaków.

Nic w tym dziwnego - urządzenie wnętrza jest jednym ze sposobów na wyrażenie siebie i swoich preferencji. Tym bardziej przy wykańczaniu lub remoncie wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę na szereg elementów.

Jak nadać wnętrzu indywidualny charakter?Duże znaczenie podczas urządzania mieszkania czy domu ma umiejętne wydzielanie stref: przestrzeni nocnej i dziennej, kącika do pracy, relaksu czy zabawy. Przemyślane wnętrze pozwala na oddzielenie poszczególnych funkcji, wygodne i niekonfliktowe korzystanie z różnych części mieszkania i - co istotne - umożliwi zapewnienie prywatności, której w domu brakuje co trzeciemu respondentowi.

- Po pierwsze musimy określić swoje potrzeby. Przemyśleć, jakie przestrzenie funkcjonalne musimy wydzielić w domu, aby każdy domownik mógł komfortowo i bezpiecznie spędzać w nim czas, realizować się lub wykonywać swoje obowiązki. Planujemy zatem przestrzenie wspólne w części dziennej, przestrzenie do pracy dla uczniów lub gabinet, jeśli pracujemy w domu, oraz przestrzeń do odpoczynku, nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na osobną sypialnię. Wydzielenie stref funkcjonalnych jest podstawą stworzenia przyjaznego wnętrza nawet na niewielkiej przestrzeni - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.
Każdy z domowników musi mieć w domu swoje miejsce. Bez tego nie ma mowy o dobrym samopoczuciu w tym miejscu. Każdy z domowników musi mieć w domu swoje miejsce. Bez tego nie ma mowy o dobrym samopoczuciu w tym miejscu.
- Jedyną radą na to jest spisanie w punktach potrzeb domowników i grupowanie ich, a dalej po prostu rysowanie. Najlepiej sprawdza się zakreślenie okręgami poszczególnych stref na rzutach. Taki szkic pozwala na łatwiejsze wyobrażenie funkcji przestrzeni - dodaje Joanna Wojciechowska.
Ważną rolę w aranżacji wnętrza i dopasowaniu go do potrzeb mieszkańców odgrywa także personalizacja wnętrza. Jak wynika z raportu, najpopularniejszymi elementami wykorzystywanymi do personalizacji wnętrz są rośliny, zdjęcia oraz książki i albumy. Wskazuje je kolejno 76 proc., 59 proc. i 53 proc. ankietowanych. Co piąty Polak jest jednak w stanie zrezygnować z ozdób na rzecz minimalizmu.

Aranżacja wnętrz w TrójmieścieNie tylko wizja, ale i planowanie realizacjiPodczas wykańczania lub remontu mieszkania czy domu bardzo ważne jest dokładne rozplanowanie terminów. Nawet najciekawsza wizja wnętrza na nic się zda, jeśli w odpowiednim czasie nie zarezerwujemy fachowej ekipy remontowej czy stolarza. Na solidnych specjalistów można czekać kilka miesięcy, a czasem nawet rok. Materiały wykończeniowe do kuchni i łazienki powinny być zamówione w pierwszej kolejności, bo to właśnie od tych pomieszczeń aranżację mieszkania często rozpoczyna ekipa.

- Na odbiór mieszkania warto umówić się ze specjalistą, który wskaże ewentualne niedociągnięcia. Bardzo dużym ułatwieniem jest także możliwość składowania materiałów przed wejściem ekipy bądź zamówienie ich na przybliżoną datę planowanego remontu lub odbioru mieszkania. Na wszystko teraz się czeka, szczególnie jeśli zamawiamy nietypowe rzeczy - wyjaśnia Agata Zatorska z Achprojekt.
Kiedy tylko jest to możliwe, trzeba umówić się na pomiar drzwi. Ważne, by zrobić to jak najszybciej, bo na wiele modeli czeka się co najmniej od 8 do 12 tygodni, a w wielu przypadkach nawet dłużej.

Wanna do małej łazienki. Co wybrać?- Podstawowy projekt mieszkań ma minimalną liczbę gniazd. Warto zwrócić uwagę, czy ta liczba będzie dla nas wystarczająca. Lepiej je dodać, póki jest na to czas - dodaje Agata Zatorska.
Niezbędne jest określenie budżetu i odpowiedni podział kosztów. Większe środki warto przeznaczyć na elementy stałe, tj. materiały wykończeniowe: podłogi, drzwi, farby, elementy podtynkowe oraz oczywiście zabudowy meblowe.

- Te elementy są z nami przez kilkanaście lat i powinny być jak najlepszej jakości. Mniejsze kwoty można przeznaczyć na elementy mobilne - wyposażenie czy dekoracje. Je łatwiej wymienić, gdy się zniszczą lub znudzą - doradza Joanna Wojciechowska.
  • Według respondentów kuchnia i przestrzeń dzienna są najważniejsze podczas urządzania wnętrza.
  • Ponad połowa uznaje pokój dzienny za ulubione pomieszczenie w domu.
  • Ponad połowa ankietowanych ma problem z urządzeniem kuchni

Które pomieszczenia są najważniejsze podczas urządzania wnętrza?Według wskazań respondentów dobrze trzeba urządzić przede wszystkim kuchnię (37 proc.) i pokój dzienny (35 proc.). Jest dobra wiadomość dla tych, którzy godzinami głowią się nad tym jak optymalnie urządzić kuchnię - taki sam problem ma aż 54 proc. ankietowanych, którzy się za zabierają za to zadanie.

Nic dziwnego, w końcu to w tych pomieszczeniach zazwyczaj toczy się życie rodzinne. Chociaż - jak pokazują równolegle zaprezentowane badania - kuchnia wcale nie jest naszym ulubionym pomieszczeniem w domu (znalazła się dopiero na trzecim miejscu). Najbardziej w naszych domach kochamy salon - tak wskazuje 56 proc. badanych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (57)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni otwarte Osiedla Urzeka

dni otwarte

Premiera trzech wyjątkowych apartamentów w Sercu Gdańska

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
26000 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17650 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
16000 zł/m2
Gdynia Orłowo
15700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane