• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Mieszkanicznik" stowarzysza właścicieli nieruchomości na wynajem

Ewa Budnik
26 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Właściciele nieruchomości na wynajem popełniają wiele błędów. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik chcą cywilizować rynek najmu prywatnego, aby zadowolone i bezpieczne były obie strony transakcji. Właściciele nieruchomości na wynajem popełniają wiele błędów. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik chcą cywilizować rynek najmu prywatnego, aby zadowolone i bezpieczne były obie strony transakcji.

Według szacunkowych danych w Trójmieście jest około 30 tysięcy właścicieli mieszkań na wynajem. Niedawno powstało stowarzyszenie Mieszkanicznik.pl, którego celem jest propagowanie praktyk dobrego najmu. Rozmawiamy z Mirosławem Żeromskim, szefem trójmiejskiego oddziału stowarzyszenia.


Czy takie stowarzyszenia jak Mieszkanicznik są potrzebne?


Jak ustaliliście, że to 30 tysięcy osób?


Szacujemy, że w Polsce jest około 600 tysięcy osób, które posiadają nieruchomości na wynajem. W tym 300 tysięcy odprowadza podatek w formie ryczałtu, kolejne 100 tys. płaci podatki na zasadach ogólnych, 50 tysięcy to osoby, które rozliczają się prowadząc działalność gospodarczą, 50 tysięcy ma mieszkania, ale boi się je wynajmować obawiając się zniszczeń i kosztów. 100 tysięcy wynajmuje mieszkania, ale nie płaci podatków. To oczywiście nasze szacunkowe wyliczenia, nie są dokładne. Tą samą metodą wyliczyliśmy, że w samych trzech miastach naszej aglomeracji takich osób jest 30 tysięcy.

Z jakimi problemami borykają się właściciele nieruchomości?

Przede wszystkim, zupełnie inaczej niż w przypadku najmu powierzchni komercyjnych, brakuje podmiotów, które realnie by ich wspierały. Głównie są to firmy pośrednictwa nieruchomości, portale nieruchomościowe, notariusze, powoli rozwijają się firmy, które kompleksowo zajmują się obsługą najmu. Tymczasem nie ma firm specjalizujących się w rozwiązywaniu problemów właścicieli mieszkań na wynajem. Na przykład w Anglii zostało to już rozwinięte do takiego poziomu, że firmy takie są depozytoriuszami kaucji za wynajmowane mieszkanie - dla bezpieczeństwa obu stron. Funkcjonują tam też firmy windykacyjne odzyskujące pieniądze tylko dla właścicieli nieruchomości na wynajem - w ciągu siedmiu lat działalności jedna z nich przeprowadziła 17 tysięcy spraw! Brakuje kancelarii prawnych, które zajmowałyby się tylko problemami związanymi z najmem. Osoby, które chcą inwestować w nieruchomości i są ich właścicielami nie są traktowane w bankach na specjalnych zasadach, bo kryterium udzielenia kredytu nadal są przede wszystkim zarobki - tak jakby planowany wpływ z najmu nie był dochodem, a system "buy to let" w ogóle nie istniał... Profilowanej oferty dla nas nie mają także firmy ubezpieczeniowe. Jako stowarzyszenie chcielibyśmy powołać także sąd arbitrażowy do rozwiązywania sporów wokół najmu, tutaj - przy oddziale trójmiejskim. To często kwestia kilkuset złotych, nie opłaca się iść do sądu, więc ludzie odpuszczają... Nie musi tak być.

Ale przecież to nie tylko właściciele są poszkodowani. Najemcy też narzekają na właścicieli, którzy nie postępują fair.

Tak. Dlatego planujemy stworzyć system certyfikowania właścicieli. To funkcjonuje w innych branżach - np. wśród taksówkarzy czy właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Chcielibyśmy, żeby najemcy mogli oceniać wynajmujących. Wkrótce przyjmiemy też i ogłosimy Kodeks Etyki Mieszkanicznika. Z drugiej strony właściciele powinni mieć możliwość tworzenia "czarnej listy" najemców. Wiele osób wykorzystuje właścicieli, a oni nie mają jak się nawzajem ostrzec przed nimi.

Czyli stowarzyszenie będzie pracowało nad zapewnieniem pewnej niszy na rynku?


Tak, dzisiaj można wynajmować na własną rękę lub powierzyć kompleksową obsługę firmie. Stowarzyszenie jest alternatywą. Można być członkiem stowarzyszonym i wtedy otrzymuje się od nas wzory umów, razem ze wszystkimi załącznikami. Warto pamiętać, że dobra umowa powinna mieć kilka stron, do tego załączniki. Członek może liczyć także na porady ekspertów, wsparcie specjalistów w sytuacjach konfliktowych oraz otrzymuje newslettery z interesującymi informacjami, na przykład o zmianach w prawie. Można zostać też sympatykiem stowarzyszenia. Ta formuła uczestnictwa dedykowana jest szczególnie osobom, które dopiero przygotowują się do roli wynajmującego.

Kiedy stowarzyszenie zaczęło działać?


W marcu tego roku, obecnie rozwijamy struktury. Przed nami - 6 października - ogólnopolski kongres w Łodzi, na którym będą warsztaty dzielenia się wiedzą dedykowane właścicielom nieruchomości, dla członków stowarzyszenia są one bezpłatne. W Stanach, Anglii, krajach Europy Zachodniej takie kongresy są bardzo popularne. U nas ciągle nikt nie dba o interesy osób wynajmujących nieruchomości. Chcemy to zmienić.

Warto przeczytać
Stowarzyszenie Mieszkanicznik.pl wydało dwie publikacje, które mają służyć właścicielom nieruchomości.

W tym miesiącu ukazał się poradnik "Pomysł do wynajęcia". To praca zbiorowa 30 mieszkaniczników w całej Polski pod redakcją Sławka Muturi, prezesa stowarzyszenia. Książka zawiera historie ludzi, którzy dążą do pełnej swobody finansowej poprzez inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Nie są to jednak historie szczęśliwców, którzy wygrali los na loterii. Autorzy opowiadają o tym, co było dla nich inspiracją, od czego zaczęli, jakie popełnili błędy i jakie wyciągnęli z nich wnioski. Dzielą się też radami dla początkujących, a także swoimi planami. Jeden z rozdziałów napisała właścicielka kilku mieszkań z Gdańska.

Rok temu ukazało się także "Zarządzanie najmem. Poradnik dla właścicielek mieszkań na wynajem" Sławka Muturi. Autor, bazując na swoim kilkunastoletnim doświadczeniu w najmie mieszkań, w prosty, czytelny sposób przybliża zagadnienia związane z najmem. Jego wskazówki są cenne zarówno dla początkujących właścicieli, jak i dla tych, którzy już od dawna działają na rynku najmu. Autor pomaga przezwyciężyć obawy przed "złym najemcą", wskazując praktyczne metody ograniczania ryzyka. Dodatkowo, publikacja ta objaśnia nowe standardy najmu, przytacza sprawdzone na świecie rozwiązania, nieobecne dotąd na polskim rynku.

Warto zajrzeć także na prowadzony przez autora blog poświęcony osiąganiu wolności finansowej przez inwestowanie w nieruchomości - fridomia.pl.

Opinie (31) 3 zablokowane

  • mam kilka mieszkań ale nigdy nie będę należał do stoważyszenia kamieniczników

    to dobre dla frajerów ktorzy lubią oddaać swoje pieniadze innym aby żyło sie lepiej.
    Płacę podatki i wystarczy to i tak aż za duzo bo rolnicy z agrobiznesu łacą KRUS chyba 150zł raz na 3 miesiące

    • 9 4

  • Budyń też tam jest?

    • 1 1

  • Poziom zenada!!! (1)

    Kto tu pisze na tym forum! Jakas banda frustratow ktorzy widza tylko ze ktos chce na nich zarobic. A moze głąby pomyslcie ze sa osoby ktore robia cos bezinteresownie bo maja jakas misje cel. I nie robia tego z checi zysku!!! No coz pewnie sie to nie miesci w waszych mozgach uciemiezonych zawistnych i nieudacznych...

    • 5 8

    • problem w tym, że dla zysku właśnie i to bynajmniej nie włascicieli

      • 2 1

  • @ Heniu

    Stowarzyszenie daje konkretną pomoc i dużo możliwości. Możesz zdobyć wiedzę, żeby płacić mniej podatków lub zerowe. Ale masz racje, z takim podejściem to nie wiem, bo Stowarzyszenie zrzesza ludzi pozytywnie nastawionych do życia, inwestowania i swojej przyszłości....

    • 4 4

  • Stowarzyszenie ? (1)

    Jakie to stowarzyszenie ? - to jest prywatny biznes pewnego pana i kilku kumpli, którzy w ten sposób naganiają sobie klientów do własnego interesu. ... a my właściciele - ich zdaniem jesteśmy dzikusami których cywilizować trzeba ;( a jak pytałem o szczegóły to ... każdy oferuje odpłatną pomoc swoich firm w zarzadzaniu, rozliczeniach czy przygotowaniu mieszkania do wynajmu ... tylko po cholerę mi to , ja to sam robię 30 lat ... - to juz wolę z pośrednikami współpracować - przynajmniej wiem za co płacę.

    • 9 3

    • Do Wlasciciel

      Widze ze Twoja wpis pokazuje wiele watpliwosci i niepewnosci.
      Dziwi mnie taki wpis bez zglebienia zasady dzialanie tego stowarzysznia.
      Sprawdzilem strone tego stowarzyszenia i wyglada to dosc ciekawie.

      • 0 1

  • (2)

    Takie stowarzyszenie nie jest nikomu potrzebne,bo jak masz glowe na karku to poradzisz sobie z wynajmem.mam 2 mieszkania,ktore wynajmiuje od 3 lat i place podatek.moja rada dla takich ludzi jak ja jest prosta.po pierwsze pilnuj rachunkow i nie akceptuj opoznien w placeniu dluzszych niz 7 dni.po drugie pamietaj,ze to twoje mieszkanie i nie musisz go wynajmowac pierwszej lepszej osobie.ostatnio czekalem 3 misiace,zeby wynajac jedno z moich mieszkan i dmowilem wynajmu z 10 osoba bo wydawaly mi sie niewiarygodne.tylko raz zdarzylo mi sie nie oddac pelnego depozytu poniewaz mieszkanie oddano brudne i zniszczone(polamane meble).trzeba .trzeba pamietac ,ze okolo 5% sumy wynajmu musisz przeznaczyc na remont i przugotowanie mieszkania dla nastepnych najemcow.pamietaj,ze wynajmujac mieszkanie musi ono byc czyste i w pelni sprawne.

    • 11 2

    • Pustostany

      Widzisz, pomimo ze masz jakies doswiadczenie to wciaz nie dajesz rady z pustostanami.
      W Stowarzyszeniu sa eksperci ktory udzielaja warsztatow w taki sprawach co jednoczesnie daje Ci lepszy cashflow na nieruchomosci.
      Pozdrawiam

      • 2 1

    • Nie masz racji

      Dobrze trafiasz to sobie radzisz i głową na karku nie wystarczy jak trafisz na kogoś kto ma układ i wykorzystywanie jest jego celem w życiu, to co w filmie kasta oglądamy to niestety nie fikcja, moi znajomi przeżywają coś podobnego. Stowarzyszenie powinno być jedno mocne które legisluje na rzecz właścicieli, ma prawników którzy pomogą członkom itp. tylko dziś rosa raczej kółka zainteresowań.

      • 0 0

  • Ech, Polacy...

    Nie zbadają, nie sprawdzą, nie przeczytają, ale każdy jest już ekspertem gotowym wydawać opinię... Nieuctwo i malkontenctwo...

    • 2 6

  • Ech, Grażyno

    No właśnie sprawdzą i to nawet dokładnie a ty wierzysz reklamie ale to twój problem. Intencje tych ludzi są odmienne od deklarowanych i w tym jest problem ! Sam pomysł dzielenia się wiedzą itd nie jest zły - ale albo własny biznes - albo stowarzyszenie właścicieli. A nie robienie biznesu na stowarzyszeniu. Sprawdź najpierw "Antypolko" zanim skrytykujesz.

    • 6 1

  • Zasady są potrzebne

    To dobrze, że ktoś zabiera się za opracowanie zasad obowiązujących przy wynajmie mieszkań. Takie ustalenia będą wygodne i dla właścicieli i dla wynajmujących, jedna i druga strona będzie wiedzieć czego spodziewać się podczas poszukiwań mieszkania/najemcy i później podczas trwania najmu.

    • 3 2

  • W końcu ktoś się za to wziął

    Najwyższy czas żeby unormować panujący chaos na rynku wynajmu mieszkań. Teraz i po jednej i po drugiej stronie umowy panuje totalna dżungla. Są najemcy którzy nie płacą i cały czas zajmują mieszkanie i jest problem żeby się ich pozbyć, ale trafiają się również nieuczciwe osoby które posiadają mieszkanie i wynajmując je starają się naciągać wynajmujących. Najwyższy czas żeby to unormować i ucywilizować rynek najmu.
    Czy potrzebne jest zlecenie wynajmowania swojej nieruchomości firmie, która zajmie się tym kompleksowo???? Zależy. Jeżeli rynek najmu będzie ucywilizowany, będzie "czarna lista" najemców oraz "czarna lista" wynajmujących to myślę, że wszystkim będzie żyło się lepiej, a ludzie nie będą się bali wynajmować swoich mieszkań.
    Myślę, że takie Stowarzyszenie przyniesie dużo dobrego.

    Trzymam kciuki

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane