• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Moda na strych

Mariusz Feliński
26 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
- Rozmowa z Marcinem Naczke, architektem.

Bardzo trendy stały się ostatnio poddasza. Moda na tzw. lofty zdaje się rosnąć lawinowo. Szczególnie widać to w centrum Sopotu i rejonach, w których prawie nic już się więcej nie buduje. Strychy zawsze tworzą wnętrza o specyficznym klimacie i charyzmie, uzyskiwanej poprzez efekt spadzistych dachów oraz wyeksponowania konstrukcji więźby dachowej. Pomieszczenia na poddaszu, ze względu na formę, skłaniają do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań oddających charakter wnętrza. Przede wszystkim jednak adaptacja poddasza daje możliwość uzyskania nowej powierzchni mieszkaniowej tam, gdzie wydaje się, że nie ma już nic do zagospodarowania.

- Każdy kto przymierza się do zaadaptowania poddasza musi przebrnąć przez szereg nierzadko żmudnych formalności.

- Jest to związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dochodzi przy tym bowiem do zmian w konstrukcji budynku - najczęściej więźby dachowej oraz zwiększenia wysokości budynku.

- Od czego powinniśmy zacząć szukając dla siebie przytulnego strychu?

- Najpierw powinniśmy sprawdzić czy w wybranej przez nas lokalizacji jest ważny plan miejscowy i czy przewiduje on możliwość adaptacji poddasza. Jeśli nie, to trzeba wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, co trwa zwykle ok. 1 miesiąca.

Następnie powinniśmy rozwiązać problemy związane z własnością i zarządcą budynku tj. spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Często trzeba negocjować z zarządem lub nawet poszczególnymi lokatorami budynku, z którymi później będziemy wspólnie korzystać z klatki schodowej. Musimy być przygotowani, że wspólnota może mieć jakieś dodatkowe życzenia za wydanie takiej zgody. Bywa, że będziemy poproszeni o wyremontowanie dachu lub odnowienie klatki schodowej.

- Na wykonanie jakich prac musimy się przygotować?

- Niezbędne jest stworzenie możliwości dołączenia instalacji (minimum to woda, prąd, wentylacja i kanalizacja) do już istniejącej infrastruktury.

Należy zastanowić się nad rodzajem doświetlenia adaptowanych przez nas pomieszczeń. Spotykamy dwa rodzaje rozwiązań w postaci okna połaciowego (tzw. veluxy) leżące w płaszczyźnie dachu lub za pomocą lukarn. Lukarny zwane też facjatkami są oknami z dobudówką umiejscowione w pionie.

Ważnym elementem jest rozwiązanie kwestii technicznej podłogi, obciążenie stropu i wykonanie posadzek. Niektóre instalacje jak np. kominy w rejonach objętych ochroną konserwatorską mogą wymagać dodatkowych uzgodnień.

Należy też sprawdzić czy nie będzie konieczne nowe pokrycie dachu (na rynku jest bardzo szeroka gama pokryć dachowych). Ważne jest też wykonanie dokładnej izolacji termicznej naszego strychu zgodnie ze sztuką budowlaną. Trzeba bowiem pamiętać, że strychy nieużytkowe w ogóle nie są ocieplane. Istotne tez jest zabezpieczenie pożarowe konstrukcji dachu po przez odpowiednie jej obudowanie lub zabezpieczenie.

- Strych to także skosy i zupełnie niestandardowa wysokość.

- Wysokość podczas adaptacji strychu do naszych potrzeb musi zostać dostosowana do wielkości pomieszczenia. W 40 metrowym salonie np. nie powinna mieć mniej niż 3 metry. Jeśli chodzi o pomieszczenia użytkowe to wysokość zalecana powinna wynosić nie mniej niż 2,5 metra licząc od wykończonej posadzki do wykończonego sufitu. Przepisy mówią, że wysokość 2,5m w przypadku dachów spadzistych to wysokość średnia liczona między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia.

Uzyskanie odpowiedniej wysokości jest czasami związane ze zmianą konstrukcji dachu np. usunięcie belek. Ten element jest najtrudniejszy i wymaga szczegółowego projektu konstrukcyjnego. Niezależnie od tego konstruktor zawsze powinien ocenić stan więźby dachowej i stropu.

- Co dalej, gdy już wiemy jakie pozwolenia musimy uzyskać i znamy stan techniczny poddasza? Czy zalety mieszkania na poddaszu, wynagrodzą nam wszystkie formalne problemy i spodziewane nakłady finansowe?

- Teraz możemy zająć się tym co jest najprzyjemniejsze i co ostatecznie zadecyduje o przydatności poddasza do adaptacji - czyli projektowaniem wnętrza. Trzeba zwłaszcza pamiętać o oświetleniu, które jest głównym walorem strychu i dlatego trzeba je dobrze wykorzystać. Architekt często ma trudne zadanie, bo pracuje na już istniejącym budynku, z określonymi pionami instalacyjnymi. Przy tak określonych parametrach musi zaprojektować wnętrze funkcjonalne, w którym mieszkańcy będą czuli się komfortowo. (Pokój dzienny ma być nasłoneczniony blisko wejścia, sypialnie powinny być w tak zwanej strefie nocnej itp. ). Dlatego tak ważne, aby już na wczesnym etapie rozmawiać z architektem o całej koncepcji wnętrza. Można bowiem znaleźć się w sytuacji, że nabyliśmy poddasze, które jest bardzo trudne i niewygodne w jakiejkolwiek adaptacji. Równie istotny jest staranny dobór oświetlenia, które oprócz swoich walorów użytkowych, pozwoli wytworzyć odpowiedni nastrój całości. Światło, umiejętne wykorzystanie przestrzeni pod skosami czy odsłonięcie drewnianej konstrukcji uczynią z naszego strychu urokliwe i przytulne wnętrze, z własnym niepowtarzalnym klimatem.

Konstrukcja dachu powinna znieść kilka podstawowych obciążeń użytkowych takich jak: wiatr, śnieg, ciężar pokrycia oraz charakteryzować się wysoką izolacyjnością, termiczną i dźwiękową.
Giełda NieruchomościMariusz Feliński

Opinie

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane