• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Najem od instytucji rządowych w Gdańsku. Czy to się opłaca?

Dawid Menard
18 lutego 2024, godz. 10:00 
Opinie (232)
 • Blok przy ul. Kołodzieja 56. Wynajem 44 metrowego mieszkania kosztuje tutaj 3,8 tys. zł.
 • Blok przy ul. Kołodzieja 56
 • Blok przy ul. Kołodzieja 56
 • Blok przy ul. Kołodzieja 56

W dwóch dzielnicach Gdańska można skorzystać z najmu instytucjonalnego od państwowego funduszu. Ceny są coraz bardziej zbliżone do rynkowych, co wynika z waloryzacji czynszu i kaucji o wskaźnik inflacji. Mieszkańcy, którzy otrzymują podwyżki protestują. Czy słusznie?Czy najem mieszkań od państwowego funduszu powinien być tańszy niż stawki rynkowe?

Do redakcji wpłynął list od naszego czytelnika, studenta prawa, który sam się utrzymuje, prowadzi firmę i wynajmuje mieszkanie.

Pan Radosław skorzystał z oferty najmu instytucjonalnego oferowanego przez spółkę PFR Nieruchomości i wynajął mieszkanie o powierzchni 44 m kw. na Ujeścisku.

W dwóch budynkach przy ul. Kołodzieja 56 i 56AMapka mieści się łącznie 80 mieszkań, które można wynająć od państwowej spółki.

Gdańsk. Dwa bloki z państwowymi mieszkaniami na wynajem Gdańsk. Dwa bloki z państwowymi mieszkaniami na wynajem

Pan Radosław zachęcony atrakcyjną ofertą najmu podpisał umowę w czerwcu 2023 roku.

- Zachęciła mnie dość dobra cena, wysoka jakość wykończenia i obsługi oraz fakt, że nikt mnie nie wyrzuci nagle bez zapowiedzi (bo np. wynajmujący sprzedaje mieszkanie), a umowę można przedłużać w nieskończoność - napisał pan Radosław, czytelnik Trojmiasto.pl.

Najem od państwowych funduszy w TrójmieściePFR Nieruchomości odpowiada za inwestycje w ramach dwóch funduszy inwestycyjnych. Są to:

 • Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) powołany w 2013 roku,
 • Fundusz Mieszkań dla Rozwoju (FMdR), w ramach którego realizowano program Mieszkanie Plus.

W ramach FMnW jako pierwszy w Trójmieście udostępniony został w 2015 roku budynek z wykończonymi mieszkaniami na osiedlu Browar Gdański przy ulicy Kilińskiego 1Mapka we Wrzeszczu.

Artykuł z 2015 r.: Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny i oferta w Gdańsku Artykuł z 2015 r.: Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny i oferta w Gdańsku

- Fundusz Mieszkań na Wynajem to obecnie 2048 mieszkań w 17 lokalizacjach, w tym dwa osiedla na terenie Gdańska - przy ul. Kołodzieja i przy ul. Kilińskiego, w sumie 210 mieszkań. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, dowodzi tego niemal stuprocentowy poziom wynajęcia. Obecnie w wymienionych lokalizacjach wolnych jest łącznie jedynie 6 mieszkań - wylicza Ewa Syta, dyrektor biura prasowego w PFR Nieruchomości.
Powołany dziesięć lat temu fundusz był komercyjnym przedsięwzięciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Był pierwszym na polskim rynku przejawem państwowego najmu instytucjonalnego, który jest powszechny w Europie Zachodniej. Fundusz kupował od deweloperów całe budynki w największych aglomeracjach i wynajmuje je w cenach zbliżonych do rynkowych.


Stawki najmu od państwa rosną- Gdy podpisywałem umowę o wynajem to cena podstawowa wynosiła ok. 2,3 tys. zł za 44 m kw. mieszkanie. Do tego też wynająłem schowek za ok 80 zł. Brzmi świetnie! Ale do tego dochodzi 400 zł "opłaty eksploatacyjnej", na którą składają się remonty, ocieplenia części wspólnych, sprzątanie itp. Do tego 80 zł za wywóz śmieci. Dodatkowo do tego są też media liczone od zużycia, czyli latem ok. 200 -300 złotych. Wiem, że zimą jest drożej, no ale nie aż tak. Czyli łącznie wychodziło około 3000 zł. I na to byłem gotowy, na to mnie stać i to byłem w stanie przełknąć i płacić. W końcu mieszkania w okolicy wychodziły podobnie, a jakość i obsługa tych od funduszu były lepsze - opisuje pan Radosław.
W 2024 roku, zgodnie z zawartą umową, pan Radosław otrzymał informację o waloryzacji podstawy czynszu, a także mediów. Nasz czytelnik po analizie cen rynkowych najmu mieszkań o podobnym metrażu w tej okolicy uznał, że jego mieszkanie jest droższe od średniej ceny rynkowej.

W 2024 roku waloryzacji o wskaźnik inflacji uległ czynsz za wynajem mieszkania w Ujeścisku W 2024 roku waloryzacji o wskaźnik inflacji uległ czynsz za wynajem mieszkania w Ujeścisku
- W styczniu przyszedł pierwszy mail. Z 2,3 tys. zł czynszu zrobiło się 2,65 tys. zł, łącznie ponad 3 tys. zł. Potem przyszła informacja o waloryzacji cen mediów. Stawki są tutaj wyższe niż u mojego ojca we Wrzeszczu czy mojej mamy w centrum miasta! W styczniu otrzymałem fakturę za zużycie mediów na 700 zł. Najwięcej wyszło oczywiście ciepło. To jest jakiś koszmar. Ok. 3,8 tys. zł za mieszkanie na Ujeścisku. Umowa kończy mi się w czerwcu 2024, a pani z obsługi poradziła mi, żebym ją przeczytał, bo nie mogę jej zerwać. Nie mogę jej też renegocjować. Jedyna opcja, to że w maju wystawią mi nową ofertę przedłużenia i może tam (cytując inną panią z obsługi) "uda się coś zrobić, choć nie gwarantuje" - skarży się pan Radosław.


Ceny w funduszu podobne jak na rynkuJak zostaliśmy poinformowani przez PFR Nieruchomości, na ogólny koszt najmu w Funduszu Mieszkań na Wynajem składają się:
 • czynsz najmu adekwatny do metrażu i atrakcyjności mieszkania,
 • opłata eksploatacyjna, czyli koszty związane z utrzymaniem nieruchomości - oświetlenie i ogrzanie części wspólnych, utrzymanie zieleni, odśnieżanie, utrzymanie techniczne części wspólnych,
 • opłaty licznikowe, które są zależne od cen oferowanych przez dostawców i indywidualnego zużycia najemcy.

- Zgodnie z danymi Otodom Analytics średnia cena najmu mieszkania w Gdańsku wynosiła 66 zł za m kw., z kolei średnia cena na osiedlu przy ul. Kołodzieja wynosi obecnie 59,32 zł za m kw. Nie jest prawdą, że ceny oferowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem są wyższe niż występujące na rynku. Co więcej najemcy przedłużający umową na kolejny okres otrzymują rabat - komentuje Ewa Syta.
Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni? Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni?

Porównaliśmy ceny najmu na Ujeścisku przedstawione przez naszego czytelnika, z cenami ofertowymi najmu mieszkań na Ujeścisku dostępnymi w naszym Serwisie Ogłoszeniowym. Za najem dwupokojowego mieszkania o podobnym metrażu zapłacimy od 2,8 tys. zł do 3,6 tys. zł wraz z czynszem. Dodatkowo musimy doliczyć opłaty za media według zużycia.

Ceny rynkowe kształtują się zatem na podobnym i wyższym poziomie.

- Byłem, i jestem świadomy tego, co podpisywałem i sobie poradzę, ale w obecnej sytuacji kiedy w debacie publicznej tyle mówi się o sytuacji mieszkaniowej młodych osób, a państwowy fundusz wyciska z ludzi to co może, bo może - to jest absurdalna sytuacja. Nowa władza dużo mówi o planach na mieszkalnictwo, a w Koalicji (Obywatelskiej, przyp. red.) są różne ciekawe pomysły, ale sprawy które już teraz istnieją, i jako tako działają są pozostawione jako kompletnie zaniedbane - ocenia pan Radosław.

Najem od funduszu we WrzeszczuSprawdziliśmy także ceny najmu w pierwszej inwestycji PFR Nieruchomości w ramach FMnW.

Na osiedlu Browar Gdański przy ulicy KilińskiegoMapka dostępne obecnie jest jedno mieszkanie na wynajem, a dwa zostały już zarezerwowane. Nieco mniejsze mieszkanie, bo 41,41 m. kw. wynajmiemy za niecałe 2,7 tys. zł. Ceny są tu zbliżone do tych opisanych przez pana Radosława w Ujeścisku. W Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, ceny najmu we Wrzeszczu kształtują się na poziomie od ponad 3 tys. zł do nawet 4,7 tys. zł wraz z opłatami.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (232)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze (2 opinie)

(2 opinie)
targi

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane