• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nawiewniki okienne. Jakie wybrać ?

Joanna Stolp
3 lipca 2023, godz. 07:00 
Opinie (38)
Nawiewnik okienny staje się dodatkowym elementem okna. Montaż jest możliwy w niemal wszystkich rodzajach okien. Nawiewnik okienny staje się dodatkowym elementem okna. Montaż jest możliwy w niemal wszystkich rodzajach okien.

Dawniej montowanie nawiewników okiennych ze względu na nieszczelność okien nie było ani popularne, ani potrzebne. Sytuacja się zmieniła, gdy producenci zaczęli oferować lepszej jakości i bardziej szczelne okna. Grzyb pojawiający się w pomieszczeniu, wilgoć, której trudno się z niego pozbyć, mogą sygnalizować konieczność montażu nawiewnika. Ceny zaczynają się od 200 zł.

Czy masz w swoim domu nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne, znane także jako nawietrzaki lub napowietrzaki, to niewielkie, podłużne urządzenia montowane na górnej części ramy okna, które mają na celu zapewnienie wentylacji naturalnej w budynku bez konieczności otwierania okien.

Rosnąca popularność ich stosowania wynika z coraz większej szczelności okien. Dawniej produkowane okna były przynajmniej do pewnego stopnia nieszczelne. Nowoczesna stolarka okienna zapewnia oszczędność energii, ale jednocześnie ogranicza dopływ powietrza niezbędnego do wentylacji, stąd konieczność montażu nawiewników.Czy warto montować nawiewniki w oknach?Pomieszczenia pozbawione wentylacji i dopływu odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niewystarczająca wymiana powietrza również negatywnie wpływa na zdrowie, a wielu z nas, zwłaszcza zimą, rezygnuje z otwierania okien ze względu na niską temperaturę czy stopień zanieczyszczenia powietrza smogiem. Nawiewniki okienne nie wychładzają mieszkań - ich zadaniem jest wyłącznie umożliwienie mikrowentylacji w oknach.

Dodatkowo, jeśli w naszym otoczeniu obserwujemy wysokie stężenie smogu, możemy zdecydować się na nawiewniki okienne z filtrem, który nie przepuszcza do wnętrza szkodliwych cząsteczek.

Drzwi wejściowe do domu. Jakie wybrać? Drzwi wejściowe do domu. Jakie wybrać?

Nawiewniki mogą także spełniać rolę w procesie wymiany powietrza w połączeniu z akustyką, czyli wyciszeniem odgłosów z zewnątrz.

- To klient zazwyczaj decyduje, jakiej funkcji i wydajności oczekuje. Z pomocą przychodzą specjalne kalkulatory, które pozwalają określić zapotrzebowanie na wymienność dla powierzchni 20 lub 25 m. Dla pomieszczenia o takiej powierzchni zazwyczaj w zupełności wystarcza jeden nawiewnik - mówi Tomasz Budnik, główny technolog w firmie Bertrand.

Czym różnią się nawiewniki?Nawiewniki okienne dzielą się głównie na ciśnieniowe i higrosterowane.

- Oba rodzaje nawiewników są dopuszczone do stosowania, trudno jednoznacznie ocenić, które są lepsze, ponieważ działają na innych zasadach. Oba rodzaje nawiewników można zamknąć, ale przy silnych wiatrach użytkownicy mogą odczuwać pęd powietrza i słyszeć hałas wichury nawet przy zamkniętych nawiewnikach - mówi Bożena Stryjewska z BMS Okna i Drzwi. - Moi montażyści uważają, że lepsze są nawiewniki ciśnieniowe, ponieważ taśma w higrosterowanych się zużywa i nie ma takich samych właściwości po paru latach użytkowania.
W przypadku nawiewników ciśnieniowych przepływ zwiększa się w momencie podwyższania się ciśnienia na zewnątrz. W takiej sytuacji nawiewnik otwiera się i wprowadza więcej powietrza do pomieszczenia, regulując tym samym różnicę ciśnienia. Nawiewniki higrosterowane za pomocą płytki poliamidowej wchłaniają wilgoć z wnętrza pomieszczenia.

- Następnie rozszerzają się, wchłaniając coraz więcej wilgoci. Jeżeli mamy pomieszczenie narażone na wysoką wilgotność, takie jak kuchnia, łazienka czy suszarnia, gdzie pojawia się dużo pary, która nie jest na bieżąco usuwana, wówczas płytka poliamidowa, chłonąc wilgoć, powoduje coraz większe otwarcie nawiewników - podkreśla Tomasz Budnik.


Nawiewniki mogą się różnić nie tylko typem i modelem, ale także przepustowością powietrza.

- Przepustowość nawiewników, których używamy w naszych produktach, jest zazwyczaj uprzednio określona przez inwestora - dodaje Tomasz Budnik.
Duże znaczenie mają także detale, a zwłaszcza okapniki zewnętrzne, wystające na zewnątrz okna. Ważne, by nie były niczym ograniczane i nie blokowały opuszczania i zamykania pancerza nawiewników.

- Gdy zachodzi taka potrzeba, montujemy płaskie okapniki pod roletę. Z kolei w przypadku budynków umieszczonych blisko arterii, gdzie przejeżdża bardzo dużo samochodów, stosujemy specjalne wkładki akustyczne - tłumaczy Tomasz Budnik.
Zadaszenia tarasowe. Co wybrać? Zadaszenia tarasowe. Co wybrać?

Ceny nawiewników okiennychNawiewniki higrosterowane są z reguły droższe. Na cenę nawiewników, oprócz ich rodzaju, wpływają także funkcje dodatkowe (np. filtry antysmogowe).

Cena nawiewników ciśnieniowych z montażem to wydatek ok. 200 zł za sztukę. Jeśli zdecydujemy się na montaż nawiewników ciśnieniowych z filtrem akustycznym, to koszt wzrasta do ok. 240-250 zł.

Nawiewniki automatyczne higrosterowane z wygłuszeniem akustycznym z montażem to koszt ok. 360 zł.

Miejsca

Opinie (38) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  super sprawa... (3)

  ... ale nie na pomorzu gdzie wiatr wiele często i silnie. Przez takie nawiewniki chociażby najlepszej marki, poprawnie zamontowane, wieje. Odczuwalnie wieje nawet przy zamkniętych. W zimę straty ciepła są tak gigantyczne że szkoda nawet się o tym rozpisywać. Porównać to można tylko do drewnianych okien PRL'u.
  Polecam przestawiać okna na lato czyli lekko rozszczelnione (jest takie pokrętło w każdych oknach wewnątrz), a w zimę po prostu wietrzyć pomieszczenia.

  • 47 13

  • eee, nieprawda. Mam takie nawiewniki fabrycznie w kazdym oknie, z widokiem na morze (1)

   nic nie wieje, żadnych start ciepla. Wiesz, ze maja tez regulacje, jak jest sztorm to je mozna zamknac?

   • 6 12

   • racja, jest regulacja ale faktycznie przy dużym wietrze nic to nie daje. Wieje niemiłosiernie :)

    • 15 0

  • Owszem zawsze wieje, zawsze z nich ciągnie, potwierdzam z oknami do strony morza. Ale przecież o to właśnie chodzi. Nie wyobrażam sobie okna plastikowego bez nawiewników.

   • 7 8

 • Totalny brak logiki (6)

  Zróbmy super szczelne okna korzystając z zaawansowanych technologii i nowoczesnych linii produkcyjnych. A potem wywierćmy w nich wielką dziurę na wywietrznik, aby nie były za szczelne. Nie zgadzam się z tym, że nawiewniki okienne nie wychładzają mieszkań - czuć zimne powietrze nawet przy zamkniętym.

  • 62 10

  • Zabawmy się w ciepło - zimno.

   Będziemy szukali twojego rozumu, przy czym docierając do ciebie dziwnym trafem czuję wyłącznie mróz.
   Nie dziwi cię to?

   • 2 13

  • Bo to nie jest "zamknięty" nawiewnik, a przepływ powietrza jest zmniejszony. Inaczje okna by parowały i grzyb się pojawia. Zrób sobie rekuperator, to będziesz miał ciepłe powietrze dostarczne do mieszkania jak cię stać

   • 2 5

  • ale czymś musisz oddychać, po to montuje się nawietrzaki (3)

   do kontrolowanego napływu powietrza
   przy tzw nieszczelnościach - stare drewniane okna, nie miałeś żadnej kontroli, dziury w oknach zapychało się gazetami i zaklejało taśmą klejącą

   • 1 1

   • Ja te nowoczesne musze zapychac

    bo tak sie powypaczaly, ze nawet przez zapchane ciagnie od spodu pod balkonowymi drzwiami. Mialy wywietrzaki po poprzednim wlascicielu i je wszystkie (z wyjatkiem lazienki) zalepilem silikonem.

    • 4 2

   • A to samo mozna osiagnac rozszczelniajac okna.... (1)

    • 5 1

    • Sprzedawca/promotor nawiewnikow dla lapke w dol.

     • 0 0

 • Te nawiewniki to zagranie aby nas z pieniędzy kosić. (4)

  Tak samo jak termostaty gdzie nie ma pozycji wyłączenia, elektryczna wentylacja gdzie grawitacyjna by wystarczyła i stand by we wszelkich elektrycznych urządzeniach.

  • 28 12

  • Nie szukaj w tym spisku i nie wieszcz teorii spiskowych bo ich tu nie znajdziesz.

   Zrozum, że jeśli będziesz miał piecyk gazowy do ogrzewania mieszkania czy do podgrzania wody, to przy szczelnych oknach będzie ci gasł płomień i nie uruchomisz piecyka.
   Brak cyrkulacji powietrza także powoduje kondensowanie się pary wodnej w pomieszczeniu. Para pochodzi między innymi z wydychanego powietrza. Para wodna będzie skraplać w miejscu w którym mamy nagły spadek temperatury oraz w miejscach gdzie nie występuje cyrkulacja powietrza. Najczęściej następuje to w ościeżach przy oknach oraz w narożnikach pomieszczeń. W tych miejscach zwykle powstaje zagrzybienie. Natomiast zarodniki powstałych grzybów domowych unoszące się w powietrzu w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu wdychane przez przebywające wewnątrz osoby, prowadzi do licznych chorób układu oddechowego w tym chorób płucnych i nowotworowych, może także prowadzić do astmy oraz rozwoju chorób reumatoidalnych. Pamiętaj zatem, że jeśli nie chcesz zainwestować raz w nawiewnik, to w konsekwencji będziesz inwestować w inhalatory i leki wziewne lub w szereg innych leków, nie wspominając już o cierpieniu i dyskomforcie życia jaki to niesie ze sobą. Powodzenia ci życzę.

   • 5 7

  • No nie nie do końca. Bez nawiewników okna płaczą.

   • 3 3

  • zapraszam na uczelnie na inżynierie środowiska , skończyć 5 letnie studnia i się wypowiadać (1)

   1. termostatu nie można zamykać dlaczego? żeby taki Kowalski nie doprowadził do całkowitego wychłodzenia pomieszczenia i do zamarznięcia grzejników w efekcie czego może dojść do tragedii i zalania całego bloku
   2. wentylacja elektryczna - chyba mechaniczna znawco, wentylacja mechaniczna reguluje ilość powietrza dostarczanego do pomieszczenia i odprowadzanego z pomieszczenia, a grawitacyjna- działa jak działa czasem hula a czasem nic nie działa jak np u sąsiada na parterze wieje a na ostatniej najwyższej kondygnacji powietrze stoi

   • 3 7

   • Niby tak, ale..

    1. Termostaty maja zabezpieczenie i minimalna temperature typu 4 stopnie C - wiec zamarzniecie nie grozi.
    2. Wentylacja grawitacyjna dziala najlepiej zima, kiedy jest duza roznica temperatur miedzy pomieszczeniem a zewnetrzem. To latem robi sie problem.
    3. Przy wentylacji mechanicznej, kiedy wazna jest szczelnosc budynku (poza wentylacja), nawiewniki to zuoooo

    • 3 2

 • A jak się mają nawiewniki do rozszczelnianych okien? (3)

  Wiele nowych okien ma funkcję rozszczelniania, to chyba wówczas nawiewnik niepotrzebny?

  • 9 2

  • Mądry ty jesteś? (1)

   Najlepiej zamuruj sobie te okna, w końcu w cegłach też występują pory w materiale, to powietrze też będzie krążyć a przy okazji może sobie wmówisz, że przez ścianę wnika do wnętrza światło.
   Zamknij się szczelnie w swoim sarkofagu, dogrzewaj się wydychanym powietrzem i oddawanymi gazami, będziesz mieć szczelnie i cieplutko jak w bajce.

   • 2 7

   • Rany, co to frustrat?

    Przecież pisze ten ktoś, że rozszczelnia okna! Czyli nie zamyka szczelnie. Kapujesz? I czy jest sens dublować tę funkcję nawiewnikiem. Nie znasz odpowiedzi, to się nie wypowiadaj

    • 6 0

  • Rozszczelnienie wg mnie za mocno daje. Zimno się robi i tyle.

   • 0 0

 • Ja mam okna z opcją roszczelnienia. Wystarczy że przekręcam klamkę na 45 stopni. (1)

  • 10 1

  • Tak, rozszczelnienie klamką... co ty nie powiesz?

   Może dodasz jeszcze, że w lato wybijasz wszystkie szyby młotkiem żeby nie było duszno w chałupie?
   Weź ty może lepiej idź do leśniczego i zapytaj go czy nie zechce zamontować drzwi do lasu, byś sobie troszeczkę zarobił w wakacje na dropsy...

   • 0 8

 • filtr akustyczny (2)

  Co to za filtr akustyczny w nawiewniku? przepuszcza soprany, a tłumi basy?

  • 4 1

  • kaweł fizeliny albo czegoś co wygląda jak filtr w odkurzaczu (1)

   • 0 0

   • Budowa mnie nie interesuje. Nazwa filtr jest stosowana do sytuacji gdy część substancji/dźwięków jest zatrzymywana/tłumiona, a część przepuszczana. Skoro Pani redaktor piszę o filtrze akustycznym to zastanawia mnie jakie dźwięki są tłumione, a jakie przepuszczane. Jeśli wszystkie dźwięki mają być tłumionę to takie coś nie nazywa się filtr.

    • 2 1

 • Nawiewniki są dla ludzi którzy nie wietrzą mieszkania, jak ktoś wietrzy to szkoda kasy.

  • 6 3

 • Te nawiewniki to przekleństwo (1)

  mieszkam z takimi od 15 lat, na 7 miesięcy w roku trzeba je zaklejać, bo inaczej zbankrutować można na ogrzewaniu.

  • 11 3

  • Nie jest tak źle, nigdy nie zaklejam, ciepło w mieszkaniu, rachunki niskie. Ale w drewnianych nie widzę sensu montowania.

   • 0 1

 • żadnych , będę chciał przewietrzyć czy wywietrzyć pomieszczenie to szczelne okno rozszczelnię , uchylę albo otworzę . te wynalazki to tylko dziurawienie ram okiennych

  • 9 3

 • A ja myślałem, że funkcja rozszczelnienia zapewnia to samo co nawiewnik. (1)

  • 5 1

  • Nie, nawiewnik jest bardziej przyjazny. On jest u góry i kieruje powietrze na sufit. I następuje cyrkulacja. A rozszczelnienie dotyczy całej ramy i robi się po prostu zimno.

   • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze (2 opinie)

(2 opinie)
targi

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane