• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niemiecka Alfa, duńska Organika?

Michał Stąporek
28 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Zagraniczne firmy coraz chętniej inwestują w duże, komercyjne nieruchomości w Trójmieście. Niemiecki fundusz lada dzień kupi Alfa Centrum na Przymorzu, a Duńczycy negocjują kupno wieżowca Organiki w Śródmieściu Gdańska.

Marzec to tradycyjna pora, gdy pojawia się sporo informacji dotyczących rynku nieruchomości. Powód? W odległym Cannes odbywają się największe w Europie targi nieruchomości komercyjnych. Tej wiosny znad Morza Śródziemnego do Trójmiasta dotarły dwie wiadomości.

Pierwsza jest taka, że znajdujące się na Przymorzu centrum handlowe Alfa zmieni niebawem właściciela. Dotychczasowy - gdyńska firma JWK Invest - porozumiał się w sprawie sprzedaży z funduszem inwestycyjnym Deutsche Bank Real Estate, należącym do grupy Deutsche Banku. - Wszystkie szczegóły sprzedaży zostały już ustalone, a ostateczna umowa zastanie podpisana w połowie kwietnia - potwierdza nam Andrzej Radecki, prezes zarządu JWK Invest. Dodaje, że drugie centrum handlowe należące do jego firmy, czyli Alfa Centrum w Olsztynie na razie nie zmieni właściciela.

Alfa Centrum jest brzydkie jak noc, ale ponieważ klienci chętnie je odwiedzają, własciciel nie miał problemów ze sprzedażą. Alfa Centrum jest brzydkie jak noc, ale ponieważ klienci chętnie je odwiedzają, własciciel nie miał problemów ze sprzedażą.
Przejęcie Alfy przez niemiecki fundusz jest faktem praktycznie bez znaczenia dla klientów tego centrów handlowego. Jednak kupno gdańskiego biurowca Organika Trade - zwanego także Proremem, ze względu na zdobiący go przez wiele lat neon - przez duński fundusz inwestycyjny nie powinno być obojętne dla nikogo. Dlaczego? Ponieważ ewentualny nowy właściciel rozpocznie modernizację wieżowca, który być może wyładnieje.

- Prowadzimy wstępne rozmowy z duńską firmą BPT Assets Management - przyznaje Jacek Pawlik, wiceprezes spółki Organika Trade, właściciela budynku. - Na dzień dzisiejszy możliwe są dwa scenariusze: sprzedaż lub modernizacja - obydwa równie prawdopodobne.

Tomasz Tromer jest dyrektorem Baltic Property Trust w Polsce. - Rzeczywiście, prowadzimy rozmowy dotyczące inwestycji w wieżowiec Organiki. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jest to jedyny budynek w Trójmieście, która nas interesuje. Wydaje nam się, że to bardzo ciekawy rynek, jeśli chodzi o kupowanie nieruchomości. Choćby dlatego mamy naszą polską siedzibę w Gdańsku, a nie w Warszawie, czy innym polskim mieście.

Czy można liczyć na to, że po kupnie Organiki biurowiec przejdzie gruntowną modernizację? Tomasz Tromer nie odpowiada wprost: - Z reguły działamy tak, że inwestujemy w nieruchomości, które wymagają modernizacji. Dzięki temu po remoncie są sporo więcej warte, niż w momencie kupna.

Jest więc szansa, że dzisiejsza, mało gustowna elewacja Organiki przestanie razić na tle pięknej panoramy starego Gdańska.

Opinie (33) 6 zablokowanych

  • Warto

    by było trochę "unowocześnić" wygląd Organika Trade alis
    "Prorem" bo dzisiejsza eloewacja przypomina głębokie
    lata 80,a nie XXIw.,....

    • 0 0

  • Projekt unowoszesnienia tego wiezowaca

    był gotowy 7 lat temu niby miały być dobudowane kolejen pietra jakos ich nie widac

    • 0 0

  • tylko jesli dojdzie do renowacji i modernizacji nie zrobcie z tego kolejnego heweliusza kotry jest okropny............ stworzcie cos na miare hym............. petronas towers.......... nie chodzi o wysokosc ale o wyglad i jakosc......czyli szklo szklo i jeszcze raz szklo:D

    • 0 0

  • Dwa potworki to Zielenianiak i Organika

    z czego organika wygrywa konkurs na najbardziej brzydki mini
    wiezowiec, bo wiezowce zaczynaja sie od 60 pieter wzwyz.

    • 0 0

  • Nowe Kaczopaństwo

    "Rzeczpospolita": Szefowie co trzeciej największej państwowej firmy stracili już posady. W co dziesiątej panuje bezkrólewie. Według dziennika w ciągu kilku najbliższych dni można się spodziewać kolejnych dymisji.
    Gdy przyjrzeć się liście 50 największych państwowych przedsiębiorstw w kraju i ich zarządom, to okazuje się, że w kilkunastu już odwołano szefów. W co piątym pojawili się nawet nowi prezesi. Na rozstrzygnięcie czekają konkursy w kolejnych firmach.

    Znalezienie następców na miejsce odchodzących jest trudne. Np. PGNiG od czterech miesięcy nie ma prezesa, a jedynie tzw. pełniącego obowiązki. Od trzech miesięcy na nowego szefa czeka narodowy przewoźnik lotniczy PLL LOT. Od końca stycznia nie ma także prezesa Totalizatora Sportowego. W kilku przypadkach rady nadzorcze, odwołując prezesów i ich zastępców, nie wiedziały, kogo powołać na ich miejsce. Dlatego oddelegowały do zarządów osoby ze swojego grona. W poznańskiej spółce energetycznej Enea taki właśnie tymczasowy delegat z rady nawet wygrał konkurs na prezesa. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach rady nadzorcze znów zaczną odbierać i rozdawać stanowiska w zarządach. To trzecia fala kadrowej wymiany od czasu przejęcia rządów przez PiS.

    Największego ruchu personalnego - zdaniem dziennika - można spodziewać się w spółkach górniczych i energetycznych. Ale nie jest wykluczone, że jeszcze w tym tygodniu posadę stracą niektórzy członkowie zarządu PKN Orlen. Jego prezes Igor Chalupec uważany jest za specjalistę od biznesu. Takiej klasy fachowcy z innych przedsiębiorstw stracili swoje posady już wcześniej.

    "Skala wymiany prezesów oraz otwartość nominacji partyjnych są sprzeczne z deklaracjami naprawy Polski" - uważa były minister przekształceń własnościowych Janusz Lewandowski. Jego zdaniem koncentracja na sprawach kadrowych niepotrzebnie hamuje procesy restrukturyzacyjne - pisze "Rzeczpospolita".

    Dla przykładu:
    Benedykt Miszkin, z wykształcenia filozof, został prezesem Linii Hutniczej Szerokotorowej, jednej z najbardziej dochodowych spółek PKP
    Miszkin zastąpił Piotra Jusia, który funkcję sprawował od sześciu lat. W zeszłym roku spółka zarobiła na czysto ok. 15 mln zł. O odwołaniu Jusia władze spółki Polskie Koleje Państwowe poinformowały wczoraj. Michał Wrzosek, rzecznik PKP, wyjaśnił, że zmiana na stanowisku prezesa LHS związana jest z "nowymi ambitnymi celami stawianymi szefom spółek PKP". Zaprzeczył jakoby dymisja Jusia była związana z prokuratorskim postępowaniem, które wyjaśnia, czy w LHS nie doszło do nadużyć.
    Nowy prezes LHS pochodzi spod Gorzowa Wielkopolskiego. Na KUL ukończył filozofię, oraz m.in. roczny kurs menedżerski i szkolenia w angielskim Preston. W przeszłości, jak opowiadał nam przed siedmiu laty, skończył kurs krawiecki, szył kurtki, handlował na ulicach podomkami i nocnymi koszulkami z biłgorajskiej Mewy. Przez jakiś czas pracował w biurze pracy, Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i zamojskim oddziale Lubelskiej Szkoły Biznesu.
    Pod koniec lat 90.pełnił funkcję dyrektora biłgorajskiego ZOZ. Głośno o Miszkinie zrobiło się w 1999 r., Kiedy ówczesny wojewoda zamojski Marek Grzelaczyk (AWS) podpisał z nim kontrakt menedżerski, dzięki któremu dyrektor zarabiał 14,5 tys. zł. Kiedy o wysokości jego uposażenia zrobiło się w Biłgoraju głośno, Miszkin zrzekł się znacznej części zarobków.
    Nowy prezes LHS był wczoraj w firmie nieobecny.

    • 0 0

  • bolo

    Przeczytaj artykuł jeszcze raz i przestań od rana pieprzyć nie na temat!!!

    • 0 0

  • Przeczytałem jeszcze i jeszcze raz...

    i dochodzę do wniosku że Bolo słusznie prawi. Czy ktoś wie o odwołaniu szefów SKM Trójmiasto?

    • 0 0

  • Bolo

    racja, ale mamy wykształcona kadre menadzerów, nic tylko płakać.Zenada

    • 0 0

  • Locoski

    /co niektórzy już się nałykali z rana i nic nie widzą/
    ale to chiba/?/ będzie tak - najpierwej - prezesi firm tzw. państwowych /dla przygotowania gruntu/, później - firmy z udziałem zagranicznym.
    Co do SKM - też słyszałem że trolle ostrzą sobie zęby.
    Mr John T. - we have fantastic manager - said troll nadDedgar - our manager came form Gorzow Bigpolski and has just finished the great catolic school of thninking...
    coś w tym rodzaju...
    Do You agree?

    • 0 0

  • miało być nadEdgar!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane